Sari la conținut

Trend-urile sesiunilor majore


Postări Recomandate

Am inteles ca acest indicator a fost practic implementat de cineva pt a face ceea ce face si ca si eu as putea sa modific sau chiar sa creez un indicator (teoretic, pt ca practic habar nu am cum se lucreaza cu experti sau de cine stie ce-o mai fi nevoie pt a face asa ceva).

Ce m-a dertutat a fost insa afirmatia lui crocodelu ca acest indicator ma ajuta la strategia propusa de Scrat.

Apropo, ar putea cineva sa imi spuna cum as putea sa fac un indicator care sa imi deseneze astfel de dreptunghiuri(asa cum explica Scrat)? Sau mai bine sa imi indice un loc de documentare pt ca banuiesc ca-i mult de explicat. Am incercat sa desenez 'manual'... si e nasol... Mersi anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Click pe steluţa galbena (MetaEditor) din meniul de la MT4, ori click din dreapta pe indicator in lista de indicatori custom, sin fereastra Navigator (acolo unde ai lista de experti si indicatori) si alegi "modify" din meniul pulldown care apare cand dai rightcligk pe indicator. Se va deschide MetaEditor si ai in el tot ce iti trebuie.

 

Spor mare la citit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm, seamana destul de mult cu C++ -ul invatat in liceu. Ramane de vazut daca imi iese ceva.

Mersi mult Tredelover!

Mai am 2 intrebari.

1. Legat de orarul sesiunilor. Ora Romaniei fiind +3 fata de GMT, am luat orarul celor 3 sesiuni la care am adaugat +3 si mi-a dat in felul urmator: Tokio (3-12), Londra (11-20), NY (16-1). E ok asa? Pt ca din cate imi aduc aminte pe undeva prin acest topic se afirma altfel.

2. Facand o schema cu orarul celor 3 sesiuni a rezultat o gaura de 2 ore, intre 22-24 (GMT), adica de la inchiderea NY pana la deschiderea Tokyo. Ce se intampla in acest interval? Adica stiu ca se tranzactioneaza si atunci, dar de ce nu exista nici o sesiune care sa acopere cele 2 ore?

Editat de adyp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

londra e 10-19; ny e 15-24.

 

gaura de care zici tu e dupa ce se inchide ny si pina se deschide tokyo, este intre ora 0 si 3am, si nu e de fapt gaura ci e inceputul sesiunii australiene - new z. + australia. volumul tranzactionat e mic, prin urmare si miscarile pretului, asta e motivul pentru care sesiunea australiana e "ignorata" - nu e majora... comparativ cu tokyo, londra si ny.

 

ai inteles bine rationamentul...

 

Hmmm, seamana destul de mult cu C++ -ul invatat in liceu. Ramane de vazut daca imi iese ceva.

Mersi mult Tredelover!

Mai am 2 intrebari.

1. Legat de orarul sesiunilor. Ora Romaniei fiind +3 fata de GMT, am luat orarul celor 3 sesiuni la care am adaugat +3 si mi-a dat in felul urmator: Tokio (3-12), Londra (11-20), NY (16-1). E ok asa? Pt ca din cate imi aduc aminte pe undeva prin acest topic se afirma altfel.

2. Facand o schema cu orarul celor 3 sesiuni a rezultat o gaura de 2 ore, intre 22-24 (GMT), adica de la inchiderea NY pana la deschiderea Tokyo. Ce se intampla in acest interval? Adica stiu ca se tranzactioneaza si atunci, dar de ce nu exista nici o sesiune care sa acopere cele 2 ore?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, te cred pe cuvant; ai mai multa experienta.

Scrat, am vazut ca lucrezi cu OANDA (si eu la fel). Mie mi-a facut urmatoarea problema; aveam o tranzactie long pe o pereche deschisa de cateva zile si aveam de gand sa o tin mai multe zile. Insa in intentia de a mai face cativa pipsi am dat un short pe aceeasi pereche insa in loc sa imi deschida o noua tranzactie mi-a inchis-o pe prima (hedging parca se numeste chestia asta). Tie iti face la fel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... aoleu, m-ati facut varza in frunte cu tradelover!?

 

am fost la serviciu si n-am vazut boscorodeala impotriva mea.

 

singurul care ma poate judeca despre postarea indicatorului in acest topic e scrat.

 

indicatorul a fost postat de catre legendarul Lazi Pawn pe acest forum in strategia sa LP xx.

 

@tradelover

dupa ce cauti si gasesti tot felul de defecte la indicatorul in discutie, in finalul postului spui ca de fapt

se poate configura sa lucreze corect !?

 

@tradelover

astept continuarea rationamentelor tale la prognoza facuta pe eur/usd

 

o seara buna tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.