Sari la conținut

MithBusters -95% pierd


Anul trecut ai fost pe plus?  

27 membri au votat

  1. 1. Anul trecu ai avut profit?

    • DA
      8
    • NU
      19


Postări Recomandate

  • Moderators

hai sa ma bag si eu, desi parerea mea o stiti. Nu visez procente de 3 cifre anual. Am trei ani de cand fac procente de 2 cifre. Anual. Si nu vreau sa demonstrez nimic nimanui. Dupa definita unora, sunt un loser. Well... poate ca sunt. Ma numesc tradelover si sunt un loser. Totusi, topicul nu este despre cine are succes si cine nu. "Succesurile" (ca sa fim in ton cu moda) si le defineste fiecare dupa posibilitati, dupa educatie, dupa firea sa proprie, cu mai multa sau mai putina adrenalina. Mie imi place confortul, sunt intre aia mediocrii, dar topicul NU despre asta este. Intrebarea e foarte plata: cat la suta dintre traderi pierd. Daca faci profit de 100% anual, de 30%, de 10% anual, sau daca stai pe BE la sfarsitul anului, atunci e foarte clar, loser sau nu loser, in mod cert nu te numeri printre cei care pierd. Deci nu faci subiectul acestui topic.

 

Deci cati traderi pierd? Procentual. Raspunsul e foarte simplu, asa cum zice si Sian. Daca cifra vehiculata de 9x% nu ar fi reala, brokerii ar face pe dracu in patru sa o combata, pentru ca este in interesul lor. Dar ei tac chitic, ba chiar uite ce spun:

 

(citat de pe pagina principala de reclama de la un broker care activeaza de 10 ani)

 

"With more than 165,000 users, more than 45,000 unique live Forex trading accounts, more than 400 new traders every day, and more than 600,000 live orders every month, XXXXXXXXX is one of the most popular and fastest growing Forex companies in the world"

 

Am scos numele, sa nu ziceti ca ii fac reclama, dar credeti-ma ca este de la un broker "bun". Cifrele o spun. Brokerii butic nu au asa multi useri si nu rezista 10 ani pe piata. Pentru cei care nu inteleg engleza, o sa va traduc:

 

Brokerul asta deci, activeaza de vreo 10 ani, si probabil ca nu a avut de la inceput 400 de useri noi pe zi, dar macar 350 de useri noi pe zi au avut anul trecut, ori poate 300 pe zi in ultimii cinci ani. Daca userii au mancat sau nu salam cu soia, ori daca au bagat mana in budana la veceu nu se spune in citat. Ceea ce se spune, in traducere suna asa:

 

"Noi am avut 350(o medie aproximativa de useri pe zi in ultimii 5 ani)*250(zile active pe an)*5(ani)=437500 de useri in ultimii 5 ani, plus probabil inca vreo 100 de mii in primii 5 ani. Total, noi am avut cam 540 de mii de useri, dintre care o parte (mica) si-au luat banii si au plecat la alti brokeri [nota lui tradelover: de ce? daca faceau bani, stateau acolo, deci partea asta e foarte mica!, sa zicem 40 de mii, desi este exagerat de mult], iar o alta parte au pierdut. La ora actuala mai avem vo 45 de mii de useri, din care scadem pe cei care si-au facut cont in ultimele 2 luni, adica 400*60=24000, pentru ca perioada este scurta, deci este irelevanta, practic mai raman vo 25 de mii de conturi active."

 

Asta este traducerea. Pentru cei care inca nu ati inteles, hai sa va fac si rezumat la traducere. Brokerul pe scurt, in reclama lui de pe pagina principala, spune asa:

 

"Din 500 de mii de useri care au deschis cont la noi in 10 ani, doar 25 de mii au supravietuit mai mult de 2 luni".

 

Acuma calculati voi procentul.

 

Tradelover.

Loser.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Offtopic
mersi pt laude si pt maslina verde :D

Ideea nu este a mea, m-am inspirat de la Gary North (am mai scris despre el pe forum) acolo unde traduce periodic discursurile lui Bernanke, din limba engleza in limba... engleza.

Bernanke zice:

"The financial rescue legislation, which I will discuss later, will give us better choices. In the future, the Treasury will have greater resources available to prevent the failure of a financial institution when such a failure would pose unacceptable risks to the financial system as a whole."

Translation: "Until the Treasury spends the $700 billion, which will not take too long, we have got this under control. When the Treasury burns through the first $700 billion, it will be back to Congress for more. It will get it, because the 2008 elections will be behind us, so Congress will not even pretend to resist."

si asa mai departe

(sorry, am cautat repede si am gasit doar un articol mai vechi, am niste trepadusi aici care ma freaca si tre sa fug in productie)
Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

ce am gasit in link-ul lui andrei222

”Tranzactionarea pe piata Forex presupune un grad de pregatire avansat in analiza tehnica si fundamentala. In general, aceasta pregatire nu exista in cazul clientilor care deschid conturi noi. Statisticile arata ca raportul este 90% clienti care pierd si 10% care castiga”, conform declaratiei lui Florin Dobrin, director executiv la Forex Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@rusty_hawk

 

Pot sa adaug si eu faptul ca poti sa ai toata pregatirea din lume in analiza tehnica si fundamentala daca nu ai un money management adecvat si nu-ti poti stapani emotiile? Au mai spus-o si userii experimentati din forum, nu o spun eu pentru prima data :D. Pregatirea e zero barat daca partea psihologica scartaie. Si o spun din experienta, nu din carti :D

 

PS: Astia de la companiile de brokeraj o dau mereu pe asta cu pregatirea in analiza tehnica si fundamentala, ca sa dea toata lumea buzna la seminariile lor de tot ... (completati voi punctele) si in felul asta sa isi creeze o baza mai mare de clienti "multumiti" de ajutorul pe care il ofera ei si plini de speranta ca vor ajunge bogati cu ajutorul unor cursuri. Just my 2 cents :D

Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

De curand a pus arcond pe topicul lui cu concursuri forex un link spre concursul de la fxclub. Well, ce are a face concursul acela cu mithbustersul nostru? Well... simplu. Concursul tine de multe sezoane, este deja la a noua editie, si in afara de prima editie care a avut cam 8 mii de participanti, toate celelalte editii au numarat peste 30 de mii de participanti. Legatura cu mitbusteru' vine din faptul ca arhivele cu rezultatele acestor concursuri se gasesc pe pagina celor de la fxclub. Dati click pe linkul pus in propozitia precedenta si numarati cati dintre ei au reusit sa faca profit pe durata concursului, ajuns deja la editia a noua. Puteti alege orice editie. Vreau sa remarc faptul ca daca ai distrus contul vei apare in lista aia cu balanta 1000 de parai. Deci toti aia care au 1000 de parai in lista sunt traderi care si-au distrus conturile (de la o editie la alta userii sunt reportati automat si conturile perdante sunt resetate la 1000, unii au abandonat, de aceea procentul celor cu 1000 este foarte mare, cam 520 dintre cele 600 de pagini sunt traderi cu 1000 in cont, ultimele 40-50 de pagina au sub 1000, adica cei care pierd la ora actuala in editia curenta, si doar primele 20 de pagini [later edit: editia curenta: doar primele 13 pagini] au scoruri peste 1000 in cont la ora actuala).

 

Si apoi dupa ce ii numarati unu cate unu, calculati procentele....

 

Acolo nu se poate spune ca cifrele nu sunt relevante, pentru ca din 30 de mii de traderi, ai de unde alege... Nu e ca pe vamist, 7 useri din care doi voteaza, patru nu, iar ultimul voteaza la băşcău... :D

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

@Criodi

 

Procentul celor sunt profitabili, nu ar fi asa de mic, in primul rand, daca toata treaba asta ar fi luata in serios si i s-ar dedica timpul necesar studiului sustinut, calculelor adecvate (nu cele in care se viseaza cat se va face in primul an de trading fara o baza reala) si a gandirii in profunzime a lucrurilor.

Cine va intelege ca intai trebuie stii dinamica pietii, sa faca pips si de-abia pe urma bani, va iesi invingator in cele din urma. Nu e suficient sa iti placa banii si sa te arunci ca un pestisor nestiutor intr-o mare plina de rechini crezand ca vei izbandi doar fiindca totul pare asa de usor cum zic brokerii: E usor sa faci bani doar cu un simplu click din mouse.. Trebuie sa ai cunostiinte, o metodologie concreta (pasul 1, pasul 2, etc), viabila, testata foarte mult si pe istoric si o rabdare nascuta din pasiunea cu care faci asta, desigur.

Sunt convins ca foarte putini cred ca merita sa dedice macar o ora in plus din timpul lor, gandindu-se la cum ar putea aplica si mai bine cunostiintele pe care tocmai le-au asimilat pe parcursul a cel putin cateva luni.

Nu trading din obligatie, nu ganduri de genul: trebuie sa trag tare ca sa imi achit rata la banca, ci o minte libera sa poata fi suficient de relaxata si agera, totodata ,pentru a gandi productiv nu contra-productiv. Nu fanfaronada ori aer de superioritate, daca esti pe profit deja, fiindca din cate am observat cel mai mult, marile esecuri se intampla dupa perioade de castig sustinut avand riscuri mari, nejustificate, intr-un timp reativ scurt. Intocmai acel extra-optimism care orbeste in a mai vedea lucrurile clar, ne dauneaza.

Nu este suficient sa ne punem intrebari ci sa ne punem intrebarile potrivite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

raportul trimestrial al unui broker cunoscut

 

Account Profitability – Quarterly Report

Sep - Dec, 2009 Jan - March, 2009 April - June, 2009 July - Sep, 2009

% Profitable 33% 28% 27% 28%

% Unprofitable 67% 72% 73% 72%

Total Non-Discretionary Accounts 18,597 17,940 17,442 16,122

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Aia nu inseamna nimic. Din 100 de traderi, daca 30 sunt profitabili, aia tranzactioneaza tot anul. Pe cand cei 70 care sunt neprofitabili si isi distrug conturile trimestrial spala putina si vin altii (ori vin tot ei, cu alti bani trimestrul urmator, etc). Deci per total ai 100 de conturi tot anul, 30% dintre ele profitabile pe fiecare trimestru, dar de fiecare data aceiasi tipi, pentru ca traderii profitabili se mentin, si 70% neprofitabili pe fiecare trimestru, care distrug contul mai mult sau mai putin, si care spala putina, si trimestrul urmator vin altii (sau tot ei cu alti bani, ceea ce e acelasi lucru). Anual ai 30 de traderi profitabili si 70+70+70+70 neprofitabili, adica in total 310 traderi din care doar 30 sunt profitabili, mai putin de 10%, pe cand cei neprofitabili sunt oleaca mai multi de 90%.

 

Defapt, desi exemplul asta este dus la extrem, asta este realitatea, mai mult sau mai putin, cei care pierd nu stau mult pe piata, statistica ta nu face decat sa confirme intrucatva povestea cu "mai mult de 90% pierd". Vezi postul meu de mai sus cu cititul printre randuri.

 

Nu trebuie sa va imaginati ca in forex, ori in orice alt domeniu de activitate, se castiga bani fara munca, fara studiu, fara transpiratie si nopti nedormite, etc., cum spunea si cineva mai sus. Procentul traderilor care pierd este asa de mare tocmai pentru faptul ca cei mai multi vin aici si isi inchipuie ca forex inseamna "easy money", vin nepregatiti tehnic, economic, adica fara cunostinte despre cum si cine misca piata, vin lacomi si levereaza mult, fara sa le pese ca un leverage prea ridicat ori o tranzactie intrata orb si fara SL te poate tăvăli prin noroi de sa iti mearga fulgii...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.