Sari la conținut
  • 0

Pot misca pretul pe piata forex?


em3rveillement

Întrebare

Postări Recomandate

  • 0
  • Moderators

@tradelover #3

 

Daca oi mai da pe aici mi-ar place daca ne-ai mai povesti despre big shark theory-ul tau. Pana una alta insa am sa critic un pic analiza ta caci nu sunt deloc de acord cu concluziile tale. Daca ai timp poate mai dezvolti si poate raspunzi si la contra-argumentele mele.

 

Pana una alta restul postarii mele e pentru toata lumea. Daca aveti comentarii sunteti liberi sa interveniti.

 

Inteleg ca postarea lui tradelover este foarte populara caci ne face pe noi astia mici sa parem victime neajutorate in fata marilor provideri de lichiditate insa cred ca e cazul sa ne facem un pic curaj, sa renuntam la atitudinea asta de victima, si sa privim situatia obiectiv.

 

Cererea si oferta reprezinta cauzele determinante ale pretului si daca exista un dezechilibru asa cum il descrie tradelover in postarea sa (mai multi buyeri decat selleri) pretul va merge intradevar in sus si nu in jos. Desi pare contraintuitiv banca nu are nicio motivatie sa impinga pretul in jos atunci cand se gaseste ca fiind expusa short cu X loturi. Banca are ori optiunea de a refuza executia loturilor extra (si sa nu mai fie practic expusa deloc), ori daca executa tranzactiile (si sa isi asume astfel executia), de a ridica pretul spre a atrage mai multi vanzatori decat cumparatori si de a creea astfel un dezechilibru in sens invers (mai multi selleri decat buyeri). Acest dezechilibru in sens invers i-ar asigura bancii optiunea de a iesi din pozitia initiala short printr-una noua long si de a isi reduce astfel riscul la 0.

 

E amuzant cum insusi tradelover explica foarte clar in primul paragraf cum mecanismul cererii si ofertei determina pretul iar apoi continua sa ne spuna in al doilea paragraf ca nu cererea si oferta misca pretul.

 

Sa luam exemplului lui tradelover: In piata exista trei BID-uri la 1.4999, 1.4998 si 1.4997, de 100M, 100M, si 300M. Vine unul cu 500M si vinde. Ii inghite pe toti trei si pretul scade la 1.4997.

 

Pai ce s-a intamplat? Nu cumva oferta era mai mare la 1.4999 decat cererea? Aveam cerere de 100M la 1.4999 si oferta de 500M. Am executat 100M si am mers mai jos. Am mers mai jos pana cand cererea a echilibrat oferta. Am ajuns la 1.4997 unde oferta de 500M a fost acoperita in totalitate. Noul pret de echilibru e 1.4997. (daca exista vreun alt bid aici. poate fi 1.4996 sau poate apare imediat dupa unul cu bid la 1.4998 nu se stie. Important e de observat ca pretul a scazut intocmai datorita dezechilibrului dintre oferta si cerere)

 

Pentru a intelege cum merge treaba in forex imaginativa o banca A, un broker B, si doi traderi T1 si T2.

 

E important de observat ca nu prea are importanta cati brokeri sau cate banci bagam in ecuatie. Traderii T1 si T2 sunt defapt traderii long vs traderii short. Pot fi deci mii si mii de traderi si de o parte si de alta. Ii putem reduce pe cei long la T1 si pe cei short la T2.

 

Nu are importanta cate banci bagam in ecuatie caci in cele din urma o singura banca va executa tranzactiile la fiecare moment dat. Daca sunt 100 de banci care ofera lichiditate numai banca care va oferi cel mai mic ASK si cel mai mare BID va executa tranzactii la momentul in timp t = 0. Daca sunt mai multe banci care ofera acelasi BID si ASK atunci mai multe banci vor executa tranzactii la t = 0 insa rezultatul final e acelasi cu cel in care consideram o banca mai mare (a.k.a. o banca care face cat toate bancile care ofera acelasi bid si ask)

 

La fel, nu are importanta cati brokeri bagam in ecuatie. Daca toti brokerii au acces la toate bancile toti brokerii vor afisa cotatiile bancii cu cel mai mic spread. Daca nu toti brokerii au acces la toate bancile si unii brokeri ofera deci cotatii mai bune ca alti (iar traderii nu pot sa se mute de la un broker la altul) atunci putem sparge intreg sistemul in mai multe sisteme independente in care fiecare serie de brokeri lucreaza cu bancile lor. Dupa aceasta spargere fiecare sistem independent poate fi apoi redus la scenariul in care ne imaginam o singura banca, un singur broker, si doi traderi. Conceptul care se aplica deci la o banca, un broker, si doi traderi, unul long si unul short, ramane acelasi pentru orice numar de banci, traderi si brokeri.

 

Bun, avem o banca A, un broker B si doi traderi T1 (long) si T2 (short).

 

Banca, ca furnizor de lichiditate are in stoc si euro si dolari si franci si yeni si tot ce vreti voi. Poate deci sa actioneze ca market maker pe multe piete. Sa luam cazul clasic EURUSD. Ca furnizor de lichiditate banca ofera doua cotatii, un BID, pretul la care e dispusa sa cumpere, si un ASK, pretul la care e dispusa sa vinda. Sa zicem ca ofera urmatoarele cotatii:

 

ASK: 1.2002

BID: 1.2001

 

Brokerul B ia aceste cotatii si le ofera mai departe clientilor la un spread un pic mai mare.

 

ASK: 1.2003

BID: 1.2000

 

La fel ca si banca, brokerul cumpara la BID si vinde la ASK.

 

Brokerul poate sa fie ECN si sa nu imperecheze nimic in house, poate sa fie ecn si sa traiasca din comision, dar sa si imperecheze ceva in house, poate sa fie market maker care ofera spread mai mare, sau poate sa fie market maker care ofera spread egal cu banca (un fel de ecn care isi rezerva dreptul de a mari spreadul). Nu are importanta ce fel de broker e. Ce fel de broker e afecteaza cum isi conduce el afacerile nu cum se misca pretul in piata. Dupa exemplul meu insa functioneaza majoritatea brokerilor retail si e foarte usor de inteles cum actioneaza fiecare agent in piata.

 

Traderii T1 (aia long) si traderii T2 (aia short) vad cotatiile brokerului:

ASK: 1.2003 si BID 1.2000

 

Ei au optiunea deci sa cumpere la 1.2003 si sa vinda la 1.2000. Sa zicem ca T1 merge long 100 de loturi si T2 merge short 60 de loturi.

 

Brokerul B ia ordinele lui T1 si T2 si imperecheaza atat cat poate din ele la preturile de 1.2003 si 1.2000. Castiga deci din diferenta de spread - 0.0003 - pe un trade de 60 de loturi.

 

Mai departe ramane diferenta de 40 de loturi de executat.

 

La momentul t = 0, la pretul de 1.2003, brokerul B vinde 40 de loturi acelor traderi care au mers long 40 de loturi.

 

De unde ia brokerul aceste 40 de loturi? De la banca A. La ce pret vinde banca A? La 1.2002

 

Brokerul B cumpara deci la 1.2002 40 de loturi si le vinde mai departe la 1.2003 acelui trader T1 care a mers long. Din nou, brokerul castiga din diferenta de spread - 0.0001 de data asta - pe aceste 40 de loturi si nu isi asuma niciun risc.

 

Acum vine insa momentul cheie. Ce face banca A mai departe cu aceste 40 de loturi vandute la 1.2002?

 

Pai pentru a face profit sau pentru a nu pierde macar banca A trebuie sa cumpere 40 de loturi la un pret mai mic sau egal cu 1.2002 Ce se intampla mai departe in piata si unde merge pretul? Sunt cateva optiuni si niciuna dintre ele nu merge in directia opusa cererii si ofertei.

 

Option 1

 

Pretul sta pe loc.

 

Banca ofera deja 1.2001 ca pret la care cumpara si deci va iesi pe plus daca vine cineva si le vinde la pretul de 1.2001. In accest caz, banca, asemenea brokerului, castiga din diferenta de spread de 0.0001 pe volumul de 40 de loti. Banca stie insa ca la acest pret exista deja un dezechilibru de 40 de loti. Sa astepte si sa spere ca dezechilibrul se va schimba de capul lui in directia cealalta se cheama specula si nu market making. Acest caz e foarte putin probabil. Are loc numai daca banca are informatii clare ca dezechilibrul de volum nu e decat market noise.

 

Option 2

 

ASK se ridica, BID sta pe loc

 

Eu care am pus long 100 si tu care ai pus short 60 nu stim unul de altul. Banca insa stie de noi si stie ca la pretul curent exista un dezechilibru. Daca am fost mai multi care am cumparat la preturile astea decat am vandut atunci pretul este mai jos decat piata il vrea.

 

Daca pretul este mai jos decat il vrea piata si banca nu face nimic atunci banca va rula acest deficit short pana cand isi va epuiza intregile rezerve. Stiind insa ca exista acest dezechilibru banca va cauta sa il corecteze.

 

Interesul oricarui market maker sau liquidity provider e intotdeauna ca pretul sa fie de asa natura incat sa existe mereu un volum egal de cumparatori si vanzatori. Daca lumea cumpara si vinde in mod egal banca sau brokerul pot face profit la nesfarsit. Daca exista un dezechilibru banca si brokerul trebuie fie sa isi asume riscul ca pretul sa se miste fie sa continue tot asa pana cand raman fara rezerve de monede straine.

 

Pentru a incuraja echilibrul, sau pentru a incuraja un dezechilibru in directia opusa celei in care banca este short banca va ridica ASK-ul. Daca banca se ofera sa vanda la un pret mai mare ca pana acum atunci cumparatorii vor fi mai putin dispusi sa cumpere. Cum BID-ul sta pe loc vanzatorul T2 va fi la fel de dispus sa vanda. Dezechilibrul initial poate fi astfel corectat.

 

Option 3

 

ASK se ridica, BID se ridica

 

Daca ridicarea ASK-ului ii descurajeaza pe cei interesati de long sa mai intre long, ridicarea BID-ului ii incureajeaza pe cei interesati de short sa fie si mai interesati de short. La un ASK si un BID mai mare e posibil ca dezechilibrul nu numai sa se corecteze ci chiar sa se intoarca in directia cealalta. La un ASK si un BID mai mare e posibil ca numarul celor care vand sa il depaseasca pe cel al celor care cumpara si astfel banca sa se gaseasca in situatia in care trebuie sa cumpere surplusul brokerului.

 

Stim insa ca banca e deja expusa cu un short de 40 de loturi pe care nu il vrea si ii convine deci sa cumpere surplusul brokerului. Daca brokerul are surplus de exact 40 de loturi banca isi aranjeaza cartile si isi reduce riscul la 0.

 

Cat de mare e spread-ul si cat de mult misca banca ASK-ul sau BID-ul tine de o mie si una de factori foarte complicati.

Banca are acces la cotatii de nivel 2, 3, 4 etc (Nici nu stiu cate or fi. Or fi ca in string theory, cu 10 dimensiuni, sau cu 26 de dimensiuni, cine stie). Una la mana, banca se poate folosi de aceste cotatii pentru a observa ce diferenta de volum este in ordinele limit de deasupra si de dedesuptul pretului de BID si ASK curent.

 

A doua la mana, fiind provider de lichiditate si executand tranzactii pentru clienti, banca stie care e volumul actual in piata si poate sa estimeze cam cati bani vor fi schimbati la cota actuala. Cand anticipeaza un dezechilibru de volum banca muta pretul. Cand anticipeaza o scadere de volum banca mareste spreadul. Cu cat spread-ul e mai mare cu atat are mai mult spatiu de manevra atunci cand exista un dezechilibru.

 

A treia la mana, banca isi poate permite un oarecare joc speculativ caci are acces la informatii la care o mare parte din partile implicate nu are. Poate astfel sa ignore anumite fluctuatii de volum ca fiind doar noise si nu miscari clare. Isi permite poate chiar sa lase pretul sa mearga impotriva-i pentru o scurta perioada de timp caci stie ca se va intoarce inapoi. E posibil deci ca banca sa ofere un pret mai mic desi din piata au venit mai multi cumparatori insa aceasta este exceptia de la regula si nu regula. Banca poate deduce din informatiile care le are ca volumul mare de buy de la pretul curent e noise si ca poate obtine un nivel de echilibru mai jos. Muta deci pretul in jos. Aceasta se cheama insa specula (oricat de sigura tot specula e) pe care banca o face si nu market making.

 

Targetul principal al bancii insa e ca intotdeuna sa existe un echilibru pentru a putea castiga din spread fara a isi asuma vreun risc. Ce sa mai zic ca in lumea reala exista concurenta intre providerii de lichiditate si daca nu te pricepi in a oferi preturi potrivite in mod constant vei fi mancat de viu. E foarte important pentru banca (liqudity provider) sa ofere cotatii cat mai aproape de pretul de echilibru.

 

Niciodata banca nu va avea incentive (motivatie) direct sa mute pretul in jos atunci cand din piata vin mai multi cumparatori. Daca la pretul actual exista mai multi cumparatori decat vanzatori atunci la un pret mai mic cu siguranta diferenta va fi si mai mare in favoarea cumparatorilor. E limpede de inteles ca vanzatorilor le plac preturi mai mari, iar cumparatorilor preturi mai mici. Daca banca e short 40 de loturi si vrea sa scape de ele prin long are nevoie ca din piata sa vina vanzatori de la care sa cumpere. Are nevoie deci ca pretul sa creasca. De aici vine de altfel si spread-ul. Spread-ul ofera acest spatiu de manevra in care pretul creste impotriva bancii insa banca e inca pe profit. Spread-ul e un fel de marja de eroare pe care banca si-o asuma in caz ca nu reuseste sa isi balanseze volumele la preturile actuale.

Editat de Criodi
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Daca coruptia este motorul care dezvolta un ciclu de miscare al pietei se pare ca, canva vom deveni cu totii corupti. Parerea mea este ca pentru a fi un castigator trebuie sa-i ajuti intradevar pe altii sa castige si asa schimbarile se vor face in favoarea tuturor.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Intr-o societate in care predomina sentimentele ce decad fiinta umana si o supun involutiei sau stagnarii evolutiei, este vital limitarea accesului tututor oamenilor la sursa de putere : banii .  Sa ne inchipuim ce ar face gruparea Hezzbollah cu cateva miliarde de $ . Sau cei care raspandesc islamul. Banii trebuie sa ajunga doar la cei care au nevoie cu adevarat de ei si la cei care nu sunt predispusi la a produce suferinta si celor de langa ei.  Am dat un exemplu la scara larga dar acelasi lucru este valabil si la scara mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Ce se intampla daca eu vand un miliard? ca sa revenim la intrebare titlu. Well, la suma asta probabil ca "fill all or nothing" este exclus, sunt putine sanse sa gasesti buyer, daca nu cumva iti alegi un moment prost in care toata lumea cumpara. Daca permit un slippage de 10 puncte, si permit filling partial, atunci cel mai probabil este ca orderul meu va matura toate buy-limit-urile pe distanta de cei 10 pipsi in jos. Desigur piata scade 10 pipsi. Poate si mai mult, daca nu gasesc contraprte si permit extensie mai mare. Dar ce face piata dupa aceea, ramane incontinuare o enigma! Depinde ce fac ceilalti traderi. Nu e greu sa intri, e greu sa iesi. Pentru ca odata intrat, toti vor dori sa puna mana pe banii tai, si cel mai probabil ca dupa aceea piata va creste. Daca ai fost destul de zevzec sa vinzi toti banii odata, atunci nu mai ai ce vinde, nu mai ai cu ce te opune pietei, si daca piata se misca cativa pipsi si vrei sa iesi, trebuie sa cumperi, deci trebuie sa gasesti selleri. Iesirea este de multe ori mai complicata ca intrarea, si tine mai mult timp. Vezi cazul cu lira turceasca si dolarul canadian, postat de mine pe undeva pe aici. Daca tu cumperi partial (ca sa iesi, inchideri partiale), cursul creste. Exista o regula care zice ca de obicei iti trebuie de cel putin 3-4 ori mai multi pipsi ca sa iesi decat ca sa intri. Daca ai maturat 10 pipsi in jos in piata ca sa intri, atunci ca sa iesi iti vor trebuie 30-40 de pipsi in sus, din momentul in care incepi sa cumperi to-cover. Conditiile sunt diferite, si odata ce ai bagat banul in cutie, toti vor sa puna mana pe acel ban. Tradingurile cu asemenea volume nu se fac "la bucata". De obicei loturile se sparg in 10-20 de loticele mai mici si tot vinzi "sa pui capac" daca incepe sa se miste contra ta. Daca reusesti sa inghiti toti buyerii si sa faci un nou top pe grafic, atunci altii vor vedea oportunitate de sell si vor sari sa te ajute, inconstient, cursul cade pe presiunea lor, destul de mult incat tu sa incepi sa iesi, tot pe bucati, in loturi mici, si sa faci profit.

 

Daca ai bagat toti banii odata si nu ai cu ce sa susţii "investitia", banii aia sunt aruncati si esti la mila pietei, indiferent cati bani ai bagat si cati pipsi ai maturat in cale. Rechinii vin la mirosul de sânge. "Uite, unu a vandut un miliard, hai sa punem mana pe ei!" si toti cumpara si ridica piata. Rechinii sunt bancile din poza de mai sus, si altii (fonduri, etc). La un momentdat, adioma turcului descris in povestea cu lira, esti fortat sa iesi ca sa nu pierzi mai mult, si iesirea ta cauzeaza o noua urcare in piata, trebuie sa iesi repede, dar nu gasest selleri. Remember Isarescu si felul cum i-a tras-o la euro, refuzand sa vanda lei? Nu era vorba de cotatie, pur si simplu nu era contraparte, banca a cumparat toti leii si refuza sa ii vanda in pierdere, leul a facut gap in jos si investitorii straini au pierdut. Nu te iei la tranta cu ursul in barlogul lui, oricat de mic si de prapadit ar fi ursul ala... Că pierzi.

 

Daca vrei sa vinzi miliardul, atunci il spargi in bucatele, fixezi o cota la care vinzi, si nu vinzi decat atat cat vor altii sa cumpere la cota aia. Cum e unu care vrea sa cumpere, tu vinzi. La un leverage de 10 la 1 dispui de 10 miliarde cash. Piata sta pe loc. Nu misti TU piata ca asa vrei tu. Piata sta pe loc si se bate cu capul de cota pe care ai fixat-o tu. Cu timpul altii prind de veste ca acolo e rezistenta mare si vor sari si ei sa vanda. Singur nu poti face nimic, impotriva tuturor celorlalti rechini, cat de mare si gras ai fi tu. Piata nu iarta. La mivel mare, cu cat urci mai sus in ierarhie, devine joc cooperativ, ori politica de manipulare a maselor. E ca pe facebook or tweeter, cu cati ai mai multi followeri, cu atat ai mai multe sanse sa faci profit.

 

Astazi am citit postul lui tradelover din 21 June 2010 - 07:29 AM si am fost foarte impresionat. Este cea mai valoroasa informatie pe care am citit-o pana acum despre forex si cred ca ar trebui sa fie baza oricarei strategii de tranzactionat. Merci tradelover pentru intreg postul respectiv. Desi stiam oricum ca sunt mic, acum am inteles cat de mic sunt ca trader. Referitor la fragmentul de mai sus, reprezinta confirmarea ca miscarea pretului la forex contine elemente care seamana izbitor cu miscarea cotelor la Betfair, in special la cursele de cai unde chiar am reusit de cateva ori, fara sa detin o suma impresionanta de bani, sa creez senzatia unei directii iar ceilalti sa urmeze acea directie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la întrebare...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.