Sari la conținut

Postări Recomandate

Caut un indicator pentru metatrader 4,darvas boxes sau unul care sa semene cu acesta,cele care se gasesc pe net nu sunt bune.Ceea ce vreau e ca box-urile sa fie egale ca inaltime si formarea lor sa nu depinda de timp.Ca sa intelegeti mai bine am sa atasez o poza cu ceea ce vreau eu.Poate ma puteti ajuta.Multumesc anticipat.

post-3401-097181200 1277292009_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • Moderators

ce arati tu este pf-charting, doar ca altfel reprezentat. Poate iti este de folos indicatorul de pf-charting de pe blogul meu (care deseneaza boxele separat, nu pe grafic, boxele nu depind de timp ci doar de inaltime), le poti face cat de inalte sau grase vrei, in plus iti coloreaza fiecare cutie cu atat mai intens cu cat cursul sta mai mult in interiorul ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce arati tu este pf-charting, doar ca altfel reprezentat. Poate iti este de folos indicatorul de pf-charting de pe blogul meu (care deseneaza boxele separat, nu pe grafic, boxele nu depind de timp ci doar de inaltime), le poti face cat de inalte sau grase vrei, in plus iti coloreaza fiecare cutie cu atat mai intens cu cat cursul sta mai mult in interiorul ei.

 

 

Este vorba de indicatorul DetailView?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

este vorba de blogul meu de pe vamist, posturile in care vorbeam despre "a considera sau nu factorul timp atunci cand facem trading". PF-Charting-ul este o tehnica care nu tine seama de factorul timp, ci doar de miscarea efectiva a cursului in sus si in jos, si deseneaza un grafic format din "boxe" de marime egala. In PF clasic (numele vine de la Point and Figure, pentru ca) boxele au un "o" sau "punct" atunci cand cursul creste si un "x" (figure) cand scade (sau invers, se pot folosi orice alte simboluri). Tehnica moderna face lucrurile mai complicate de interpretat, adaugand un numar mai mare de figuri, dar in acelasi timp mai usor de vazut la o prima privire. Eu am "inventat" o metoda de a colora aceste "cutii" in functie de miscarea graficului din interiorul lor. PF-ul meu este mult mai complicat, adica indicatorul face multe alte chestii, si a facut ceva voga la vremea lui. Sunt de asemenea "naşul" conceptelor de b-ray, b-flag si b-star. Eu folosesc PF din cand in cand, in special cand ma uit dupa breakout-uri. Pentru un trader care cauta doar breakouturi, este indispensabil. Pentru cine il invata bine, poti sa vezi la o privire ce face piata. Exista si o versiune comerciala a lui (adica pe care o vand pe bani, am deja cativa clienti), care arata si flagurile care apar pe PF, trage suporti si rezistentze pe b-staruri, face si renko charting, precum si alte chestii. Cred ca ultima versiune free este postata aici. Charturile arata ceva de genul asta:

 

post-1272-069054300 1277346129_thumb.jpgeur[/acronym]-pf.jpg]

 

Am pus unu la repezeala, fara sa ma joc la valorile cutiei, exista o teorie si reguli precise cum se calculeaza. Ca idee, chiar si asa la intamplare, se vede pe final un b-ray foarte puternic (4 stele pe ray, am tras linia galbena manual, orientativ, poate nu este cea mai corecta trasare, pentru cine stie PF-charting, rog sa fiu scuzat) care "prevesteste" ultima crestere (well, dupa razboi, am voie sa ma dau viteaz, nu?)

 

later edit (nu vreau sa il pun in cutie, ci sa il las asa in text):

 

Acuma relativ la indicatorul tau, tu vrei sa fixezi tu o inaltime a cutiei si el sa iti caute candelele care se incadreaza si sa iti faca in jurul lor un chenar, atat cat se incadreaza, si cand nu se mai incadreaza sa treaca la alta cutie, sau vrei sa iti caute singur inaltimea potrivita a cutiei in asa fel incat sa se incadreze "cat mai bine" (in functie de cutare si cutare parametru)??

 

Daca vrei prima varianta e banala de facut. Poate fac o implementare in weekend, daca nu are nevasta alte planuri. A doua varianta e mult mai complicata si probabil costa bani.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma relativ la indicatorul tau, tu vrei sa fixezi tu o inaltime a cutiei si el sa iti caute candelele care se incadreaza si sa iti faca in jurul lor un chenar, atat cat se incadreaza, si cand nu se mai incadreaza sa treaca la alta cutie, sau vrei sa iti caute singur inaltimea potrivita a cutiei in asa fel incat sa se incadreze "cat mai bine" (in functie de cutare si cutare parametru)??

 

Daca vrei prima varianta e banala de facut. Poate fac o implementare in weekend, daca nu are nevasta alte planuri. A doua varianta e mult mai complicata si probabil costa bani.

 

Prima varianta ar fi mai ok,intre timp am gasit ceva asemanator cu ceea ce vreau dar nu e ok in totalitate si anume un renko shade bineinteles cu ceva parametrii modificati.Problema e ca,cutiile nu se formeaza tot timpul la aceeasi inaltime si uneori nu se formeaza nici macar la breakout.

post-3401-003004000 1277359570_thumb.gif

Editat de tradelover
ai pus quote-ul gresit si nu aparea citatul cum trebuie, am corectat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Eu unul nu m-am lamurit deloc despre ce discutati voi aici... Titlui spune foarte clar darvas boxes, in timp ce pe topic vad poze, indicatori, metode de reprezentare a graficului, unele mai diferite ca altele. Asa ca nelamurit fiind am luat frumos cuvintele cheie "darvas box" si am mers pe gugal sa vad daca gasesc ceva mai concludent.

 

Gaisiti AICI definitia Darvas box si AICI o explicatie practica a cum se pot folosi aceste cutii.

 

In fond un Darvas box nu reprezinta decat o zona de range, un pattern de tip price box, din care ne asteptam ca pretul sa sparga si sa mearga mai departe formand noi high-uri sau noi low-uri. Astfel strategia ce urmareste Darvas Box e o strategie de tip breakout, in care se intra la spargerea unor zone de suport sau rezistenta. Dupa cum veti gasi explicat si pe investopedia, Darvas, tipul care a inventat "cutiile" acestea, avea niste reguli strice in vederea determinarii acestor zone de range. Un box era valid, doar daca pretul, timp de cel putin 3-4 saptamani, nu se misca mai mult de 10%.(adica diferenta dintre high-ul si low-ul acelei perioade nu reprezenta mai mult de 10% din high) Intrarile se faceau apoi la break-outul pretului, iar managerierea pozitiei se facea in continuare urmarind noile zone de price box formate.

 

Gasiti mai multe informatii pe investopedia, dar am tinut sa subliniez regulile de formare, pentru ca acestea sunt cele care ar trebui luate in seama in vederea scrierii unui indicator. Darvas tranzactiona actiuni, nu valute si o facea pe termen lung. Pe forex insa nu cred ca sta vreunul din voi sa astepte saptamani intregi pentru formarea unui box, iar procentul acela de 10% este oricum un pic cam mare pentru valutele noastre. Unele dintre ele nici nu se misca atat decat in cursul a luni bune de trade. Asadar am urmarit mai degraba instructiunile postate de insomniac in primul post si am scris un indicator ce deseneaza aceste Darvas Box. Variabilele externe ale indicatorului sunt:

 

extern int pips=50;

-variatia maxima acceptata a pretului in vederea formarii unui price box(in loc de acel 10% al lui Darvas). Astfel inaltimea se mentine aproximativ egala de la un box la altul.

 

extern color culoare = Blue;

-culoarea dreptunghiului

 

Practic nu iau in calcul factorul timp intrucat aceste box-uri se pot desena pe o perioada de timp nelimitata, cu conditia ca pretul sa nu iasa din acel canal de 50 pips, dar am ales totusi sa nu desenez nici un price box daca pretul nu sa mentinut in acel canal mai mult de 4 bare. Am preluat de la originalul Darvas box aceasta cifra si am introdus-o in indicator pentru a evita desenarea pe grafic a unor price box-uri lungi de o bara sau doua, irelevante.

 

LaterEdit: Am modificat un pic indicatorul pentru a isi face update la fiecare bara noua. Varianta intiala nu facea acest lucru automat.

DarvasBox.mq4

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

man, mi-am facut si eu temele inainte de a pune postul cu numarul 2 :)

 

on the other words, mersi ca m-ai scutit pe mine de a-l implementa...

 

Tehnica de charting propriuzis nu este nimic altceva decat PF, foarte simplificat. Cutiile sunt reprezentate dandu-se un numar fix de pipsi, si nu se tine seama de timp, ci doar de miscarea pretului. Singura diferenta e ca in loc sa arati points si figures, faci chenare in jurul candelelor care au generat cutia. In plus (adica in minus) se ignora o parte dintre cutii, desenandu-se doar acelea care la mine pe chart apar intens colorate, si se mai ignora si caracteristicile de intoarcere de la teoria PF, unde trebuie sa ai cursul de return mai lung decat cursul de continuare, (de fapt se ignora cam toata teoria, in afara de partea cu breakoutul in sus, pe care o aplica Darvas, el doar cumpara). Astea se pot fixa din indicatorul meu, iar partea cu 52 de saptamani si alte "figuri" care le facea Darvas nu mai sunt demult actuale, in epoca computerelor, ele au fost gandite pentru perioada cand citeai cursul in saturday morning post si trimeteai ordere prin telegraf (vezi finalul articolului).

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu m-am lamurit deloc despre ce discutati voi aici... Titlui spune foarte clar darvas boxes, in timp ce pe topic vad poze, indicatori, metode de reprezentare a graficului, unele mai diferite ca altele. Asa ca nelamurit fiind am luat frumos cuvintele cheie "darvas box" si am mers pe gugal sa vad daca gasesc ceva mai concludent.

 

Gaisiti AICI definitia Darvas box si AICI o explicatie practica a cum se pot folosi aceste cutii.

 

In fond un Darvas box nu reprezinta decat o zona de range, un pattern de tip price box, din care ne asteptam ca pretul sa sparga si sa mearga mai departe formand noi high-uri sau noi low-uri. Astfel strategia ce urmareste Darvas Box e o strategie de tip breakout, in care se intra la spargerea unor zone de suport sau rezistenta. Dupa cum veti gasi explicat si pe investopedia, Darvas, tipul care a inventat "cutiile" acestea, avea niste reguli strice in vederea determinarii acestor zone de range. Un box era valid, doar daca pretul, timp de cel putin 3-4 saptamani, nu se misca mai mult de 10%.(adica diferenta dintre high-ul si low-ul acelei perioade nu reprezenta mai mult de 10% din high) Intrarile se faceau apoi la break-outul pretului, iar managerierea pozitiei se facea in continuare urmarind noile zone de price box formate.

 

Gasiti mai multe informatii pe investopedia, dar am tinut sa subliniez regulile de formare, pentru ca acestea sunt cele care ar trebui luate in seama in vederea scrierii unui indicator. Darvas tranzactiona actiuni, nu valute si o facea pe termen lung. Pe forex insa nu cred ca sta vreunul din voi sa astepte saptamani intregi pentru formarea unui box, iar procentul acela de 10% este oricum un pic cam mare pentru valutele noastre. Unele dintre ele nici nu se misca atat decat in cursul a luni bune de trade. Asadar am urmarit mai degraba instructiunile postate de insomniac in primul post si am scris un indicator ce deseneaza aceste Darvas Box. Variabilele externe ale indicatorului sunt:

 

extern int pips=50;

-variatia maxima acceptata a pretului in vederea formarii unui price box(in loc de acel 10% al lui Darvas). Astfel inaltimea se mentine aproximativ egala de la un box la altul.

 

extern color culoare = Blue;

-culoarea dreptunghiului

 

Practic nu iau in calcul factorul timp intrucat aceste box-uri se pot desena pe o perioada de timp nelimitata, cu conditia ca pretul sa nu iasa din acel canal de 50 pips, dar am ales totusi sa nu desenez nici un price box daca pretul nu sa mentinut in acel canal mai mult de 4 bare. Am preluat de la originalul Darvas box aceasta cifra si am introdus-o in indicator pentru a evita desenarea pe grafic a unor price box-uri lungi de o bara sau doua, irelevante.

 

Cam asta e indicatorul numa ca imi trebuia pe culori,uptrendu si downtrendu sa fie cu culori diferite dar nu e musai,ma pot descurca si asha...mersi mult pt. ajutor.Va multumesc tuturor pt. ajutorul acordat.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.