Sari la conținut

Trading pe nivele de suport si rezistenta


Postări Recomandate

  • Moderators

Trading-ul contrarian

 

Trebuie sa stiti in primul rand ca avantajul fata de restul maselor de care un speculator are nevoie pentru a bate piata nu vine datorita unei cunoasteri stiintifice sau statistice superioare a comportamentului pietei. Daca ar fi fost asa, fiecare dintre voi ar fi putut capata acest avantaj in acelasi mod in care obtineti abilitati in orice profesie, prin studiu si practica. Dar e foarte usor de observat ca nici o universitate sau facultate nu ofera o diploma in "specula". Au un motiv foarte bun sa nu o faca. Avantajul (incerc sa traduc "edge" astfel... nu e cea mai fericita varianta), sau abilitatea de a bate piata a unui speculator provine din doua trasaturi de caracter care nu pot fi predate si invatate si pe care oamenii fie le au fie nu. Prima e flexibilitatea mintii si a spiritului, adica abilitatea de a se adapta rapid si usor la conditii diferite de piata, iar cea de-a doua este reprezentata de individualitatea speculatorului si capacitatea acestuia de a investi adeseori impotriva opiniei populare, a maselor. Asta inseamna ca un speculator de succes trebuie sa ia uneori pozitii pe care majoritatea oamenilor le vor vedea ca inoportune sau chiar prosesti. A face asta zi de zi necesita un psihic foarte puternic de care putini oameni dau dovada. Necesita totodata o anume aroganta - o convingere puternica ca ceea ce face el este corect si ceea ce ceilalti participanti la piata fac nu. Aveti ceea ce trebuie pentru a fi un speculator de succes ? (traducere din Carl Futia-The Art of contrarian trading)

 

Am sa vorbesc in acest topic de tradingul contrarian, insa nu cel exagerat, in care suntem perma-bull intr-o piata bearish si perma-bear intr-o piata bullish, (la asta se gandeste marea majoritate cand aude de trading contrarian) ci cel inteligent, al carui unic scop este acela de a bate piata. E mai usor de inteles acest concept daca luati ca exemplu pietele bursiere si indici principali ai acestora. Performantele investitorilor se raporteaza in general la performantele indicilor majori, precum DOW sau SP500. Se face aceasta comparatie pentru a scoate in evidenta daca acei investitori au batut sau nu piata. Proabil nu veti fi surprinsi sa aflati ca marea majoritate a investitorilor sau a fondurilor de investii nu sunt in stare sa bata acesti indici pe termen lung. Si retineti ca e vorba de fonduri mari, fonduri cu o infrasctructura mult mai dezovtalta, mult mai capitalizate si cu un acces la informatie mult mai puternic decat traderul de rand. Singura menire a unui trader contrarian este aceea de a bate piata, adica de a avea curajul sa ia pozitii opuse opiniei majoritare, pentru a castiga chiar si de pe retragerile pietei.

 

Ca sa dau un exemplu ceva mai concludent pentru piata forex, caci pana acum am vorbit mai mult din perspectiva pietelor bursiere, luati ca exemplu un trend up de 1500 de pips pe EUR. Un trader contrarian bun, un speculator de succes, este cel care face mai mult de 1500 de pips pe acel trend. Si nu ma refer aici doar la pozitii multiple long luate pe nivele din ce in ce mai ridicate. Ma refer aici la pozitii short luate pe topuri in vederea castigarii unui numar suplimentar de pips pe fiecare retracement. Totodata inseamna si pozitii long luate pe retracementuri, insa nu odata ce acestea au fost confirmate prin plecari inapoi in sus, ci din nou ma refer la intrari luate pe extreme, aproape intotdeauna impotriva directiei curente de miscare a pretului. A face trade contrarian nu inseamna a mergem mereu impotriva trendului major, ci inseamna a lua pozitii mereu impotriva celei mai recente directii a miscarii pretului. Mai simplu spus, inseama a cauta botomurile si topurile unui trend si a intra mereu long cat mai aproape de minime si short cat mai aproape de maxime.

 

Marea majoritate a traderilor sunt strict trend followeri si tot odata momentum traders. Adica intrarile lor nu cauta finalizarea unei miscari fie corective fie impulsive, ci cauta confirmarea inceperii unei noi miscari si intrarea abia dupa ce apx 20-25% din miscare sa consumat. Evident la fel sta situatia si in cazul iesirilor, acestea fiind facute abia pe corectii dupa ce apx 20-25% din miscare sa corectat. Astfel marea majoritate a traderilor prind doar 50% - doua treimi dintr-o miscare, in timp ce marii rechini cum le place unora sa spuna, alaturi de traderii contrarieni care anticipeaza miscarile, prind in jur de 80-90% din miscare. Cum spunea cineva odata pe forexfactory, traderii contrarieni sunt cei care raman in istorie, ei fiind cei care anticipeaza si prezic marile miscari, in timp ce momentum traders nu reprezinta decat marea majoritate a maselor, scopul lor fiind parca acela de a le aduce bani traderilor contrarieni.

 

Introducere-perspectiva personala

 

Deocamdata nu sunt cine stie ce mare trader contrarian de succes, dar pun bazele. Aceasta metodologie face parte din filozofia mea de trade si formeaza un principiu foarte puternic, un pilon pe care fiecare trade pe care il iau se sprijina. Evident, nu refuz sa iau si intrari mai tarzii, bazandu-ma practic pe momentum, insa marea majoritate a intrarilor mele se fac imptriva directiei curente a pretului, cautand sa fiu long inca de pe bottom si short inca de pe top.

 

Am sa prezint in acest topic o astfel de strategie de trading contrarian, strategie dupa care imi iau marea majoritate a tradeurilor momentan. Cum pe piata forex nu vom face intrari pe perioade foarte lung, trebuie sa ne adaptam intrarile pe tf-urile ceva mai mici, intrucat intrarile noastre nu vor dura foarte mult. Nu vor dura foarte mult, insa nu va ganditi neaaparat la intrari strict intraday. Tradeurile noastre pot ramane deschise practic pe perioade nelimitate de timp, dar durata medie se extinde in general intre cateva ore si cateva zile.

 

Cand spun ca vom face intrari short pe top si long pe bottom nu intelegeti prin asta ca vom merge numai din long in short, din bottom in top, trade cu trade catre milion. (cred ca si rimeaza, nu ? ) Tehnica nu e ideala, ar fi foarte greu, insa veti vedea ca prin astfel de intrari vom prinde trade-uri inca de pe inceputul undelor, iar uneori iesirile se vor nimeri cateodata tocmai pe sfarsitul acestora.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Puncte cheie ale strategiei

 

Strategia aceasta este in fond derivata din cea descrisa de Oltciter in Clipuri Forex, insa adaptata filozofiei contrariene si viziunii personale. Intrarile noastre nu se fac dupa confirmari, ci se fac agresiv, cu ordine limit pe zonele importante. Avantajele acestei strategii sunt descrise de sl-urile stranse, si raportul R:R pe tranzactie foarte bun pe fiecare tranzactie. Cum insa in orice strategie intalnim un echilibru proportional intre raportul R:R si procentul de tranzactii castigatoare, strategia aceasta nu este una care sa aiba o rata de succes extraordinara. Vom lua destul de multe sl-uri de-a lungul timpului, insa acestea vor fi foarte mici fara de castigurile pe care le vom incasa pe unele tranzactii.

 

Price pivot zone

In primul rand determinarea corecta a ppz-urilor importante pe grafic reprezinta un punct cheie al acestei strategii. Aceste nivele vor constitui cele mai importante puncte de reper in vederea deschiderii de noi tranzactii. Aveti in Fig. 1 un exemplu concludent in legatura cu determinarea unui ppz important. Urmand acelasi rationament ne vom trasa absolut toate nivelele importante, atat cele de pe tf-urile mari cat si cele intraday de pe tf-uri ceva mai mici.

 

post-3657-033454600 1277903203_thumb.gif

Fig. 1 – 1.24, PPZ important pe EURUSD

 

Round numbers

De asemenea un punct important al strategiei il reprezinta nivelele round number. In general evitam sa luam intrari strict pe baza acestor nivele, insa ele constituie puncte de reper foarte importante. In general intrarile bazate strict pe nivele round number se fac pe retracementuri ale pretului si in directia trendului. De multe ori bottom-urile retracementurilor se formeaza pe nivelele round number. Intre round numbers se pot face doua distinctii si anume: nivele round numbers normale si nivele ceva mai importante. Cele mai importante sunt cele de genul 1.5, 2, 2.5, 100, 50 etc Veti vedea in Fig. 2 un exemplu de determinare a acestor round numbers.

 

post-3657-073471500 1277903238_thumb.gif

Fig. 2 – Round numbers pe EURUSD

 

Fost suport, momentan rezistenta

Un alt punct foarte important totodata il reprezinta conceptul de schimbare a polaritatii, adica transformarea fostelor nivele de rezistenta in nivele de suport si invers. Psihologia din spatele acestor nivele este lesne de inteles. Imaginati-va nivelul x ca fiind un nivel de suport major pe care marea majoritate a traderilor se incarca cu longuri. La un moment dat insa din diverse motive, greu de cuantificat, nivelul de suport cedeaza si pretul este impins sub acesta. Cei care au avut long pe acel nivel simt acum durerea cauzata de un trade negativ si asteapta ca piata sa le dea o a doua sansa pentru a isi putea inchide long-urile la break even si pentru a adauga eventual noi ordine short. Pe acelasi nivel vor astepta si cei care nu au prins break-ul zonei de suport si care vor si ei acum o a doua sansa de a se incarca cu shorturi in noua directie a pretului. Pe acelasi nivel asteapta totodata si speculatorii care evalueaza importanta acelui nivel si asteapta si ei retragerea pretului pentru a isi incarca shorturile speculand tocmai plasarea acelor ordine sell de catre traderii mai sus mentionati. E lesne de inteles cum fosta zona de suport se incarca acum cu shorturi determinand ca acest nivel sa se transforme din fost suport intr-o noua zona de rezistenta.Aveti un exemplu in Fig. 3.

 

post-3657-058104600 1277903271_thumb.gif

Fig. 3 – Fost suport devine acum rezistenta. Daca priviti graficul, acelasi fenomen are loc ceva mai jos intre 1.39 si 1.38

 

Zonele de range

Determinarea corecta a zonelor de range reprezinta si ea o parte importanta a tehnicii de trade. Nu vom evita sa facem trade in zonele de range, daca acestea sunt bine delimitate, cu limitele extreme definite de nivele importane. Aveti mai jos in Fig. 4 un exemplu al unui grafic GBPJPY recent, in care buna determinare a unor zone de range ne-ar fi creat oportunitati de intrare profitabile. Sagetile reprezinta punctele din care am inceput sa caut trade-uri pe limitele zone. Desigur, exemplul este unul pur demonstrativ. In real-time, real-life, intrarile nu au mers chiar perfect. Am avut pending long pe 133 round number, la prima sageata, insa se vede foarte clar cum pretul nu a coborat destul de mult incat sa imi ia intrarea. Cea de-a doua intrare am inchis-o la BE, mutand sl-ul la 0 dupa cei 25 pips cazuti, mai mult de frica decat din vreun motiv clar. Ar fi fost ok mutarea la be daca as fi asteptat macar ca pretul sa atinga ultima rezistenta, situata la vreo 30 pips sub entry point. Dar ce mai conteaza 5 pips cand e vorba sa scapi de stresul unui trade inca deschis, nu ? Si asa am mutat prematur sl-ul la breakeven. Pe cea de a treia am luat-o, insa nu m-am ales decat cu vreo 50 pips din corectia de 100 care a avut loc pe miscare. Dupa o astfel de coborare probabil ca ar fi fost mult mai intelept sa inchid pe primul round number pe care corectia la atins si eventual sa intru short. Dar toate acestea se vad atat de clar doar pe istoric, caci in real-time altfel sta treaba.

 

post-3657-077512200 1277903298_thumb.gif

Fig. 4 – determinarea unor zone de range

 

Patternurile de candele/bare

Patternurile de candele sau de bare sunt un indicativ al actiunii pretului pe o anumita zona si ne pot oferii indicii despre ce se intampla cu pretul. Veti vedea astfel de intrari, bazate pe patternuri de candele si pe acest topic, intrari ce vor semana foarte mult cu cele pe care le veti gasi postate in Clipuri forex. Caut insa sa evit aceste patternuri cat mai mult cu putinta pentru ca ele sunt practic un lagging indicator al pretului. Lagging pentru ca tocmai prin asteptarea finalizarii unui pattern pierdem o sumedenie de pips, din punctul extrem al patternului si pana in cel de completare in care eventual facem tranzactia.

 

Sa zicem ca avem nivelul x. Avem de ales intre a plasa o intrare buy pe acel nivel si a astepta o confirmare a zonei printr-un pattern. Sa zicem ca un pin bar se formeaza pe acea zona, pin care isi sprijina "nasul" tocmai pe nivelul nostru x. Putem acum sa intram pe break-ul acestui pattern, insa am pierdut deja o sumedenie de pips, iar zona de management este este mult mai greu de identificat pentru ca mai mult ca sigur o sa gasim agitatie la stanga graficului, agitatie ce ar putea sa stea in calea pretului. Daca am fi ales intrarea contrariana, limit pe nivelul x, in momentul formarii pin-ului probabil ca am fi fost deja cu pozitia asigurata la BE si acum doar am fi asteptat reactia pretului. Am fi asteptat momentum traderii sa sara in caruta si sa plaseze ordine favorabile noastre.

 

Tin sa mentionez insa inca de pe acum ca defapt acele patternuri pe care spuneam mai sus ca le urmaresc nu se refera decat la un singur bar pattern si anume celebrul “Pin Bar”. Este patternul meu favorit, pentru ca arata cel mai clar miscarea pretului intr-o anumita zona si pentru ca imi permite o intrare pe retracementul pretului pe nivele ceva mai profitabile, reducand riscul si marind rewardul. Astfel voi evita intrarile pe break-ul pinului si voi cauta in continuare intrarile limit pe nivelele importante pe care pinul sa format. In Fig. 5 aveti un exemplu de intrare pe retracementul pinului pe ochiul din stanga putin mai sus de 1.49 zona importanta, round number, fosta rezistenta. In astfel de cazuri e de preferat intrarea pe un nivel important determina de actiunea recenta a pretului, precum un “ochi” al pinului, in dauna unor intrari pe nivelele round number. Dupa cum se vede si in Fig. 5, am fi ratat aceasta intrare daca am fi plasat ordinul buy pe 1.49 round number

 

post-3657-094531600 1277903697_thumb.gif

Fig. 5 – exemplu de intrare pe retracementul trendului, intrare confirmata de un pin bar

 

Prin aceasta tehnica noi cautam sa speculam zonele in care cel mai probabil vor fi plasate ordine de sell sau de buy. Ne vom alatura si noi apoi acelor ordine incercand sa facem parte din momentumul intial al miscarii. Daca zona este destul de importanta si multi investitori asteapta si ei cu ordine pe nivelul nostru probabil ca zona va reactiona destul de puternic, incat momentum traderii sa observe miscarea si sa treaca la treaba facandu-ne banii, adaugand ordine in directia noastra.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Entry & Exit

 

Pe scurt, intrarile si iesirile se vor face avand in vedere urmatorul set de reguli orientative. Fiecare situatie este insa unica si vom cauta sa ne adaptam in functie de circumstante.

 

Intrarile

 

Intrarile noastre acopera in general cam toate conditiile de piata si ne permit sa facem trade in orice directie in orice moment. Vom lua intrari cu trendul, contratrend si in zonele de range.

 

Contra trend

Contra trend intram numai pe nivelele super importante, incercand sa anticipam corectia sau chiar finalul miscarii. Cum definim un nivel super important tine de studiu atent al graficului pe istoric. Un astfel de nivel, valid pentru o intrare contratrend, trebuie sa fie in primul rand ppz important pe istoric, observat pe graficele daily sau mai mari. Trebuie apoi ca acest nivel sa fie sprijinit si de o confluenta cu ale elemente tehnice precum nivele fibo, liniile de trend, de canal, sau anumite ma-uri.

 

Atentia trebuie sa fie totodata indreptata nu doar catre determinarea corecta a unui nivel important, ci si catre viteza cu care pretul se apropie de acesta. Un trend foarte puternic care se apropie cu viteza mare de nivelul nostru are sanse foarte mari sa sparga zona si sa mearga mai departe. Tin sa mentionez totusi ca definirea unui trend ca fiind foarte puternic, vitezoman, impotriva caruia nu trebuie sa ne punem este subiectiva, discretionara si nu se poate face dupa anumite reguli obiective. E adevarat, vom cadea cu toti de acord ca o miscare de 500 pips in cateva ore reprezinta o miscare puternica, dar totodata acea miscare puternica descrie o anomalie pe piata. O greseala pe care piata o face in evaluarea valorii, o greseala ce apare ca rezultat al emotiilor puternice ale traderilor, emotii cauzate de diferite evenimente cu impact puternic. Ori o asftfel de greseala va fi intodeauna subiecul unor corectii majore, pe care noi, ca traderi contrarieni vom putea sa le anticipam daca ne idenificam corect punctele de intrare si daca nu ne lasam speriati de viteza cu care pretul vine catre noi.

 

Tin sa mentionez totusi ca nu ma refer neaaparat la intrari contra trendului major de pe un tf precum cel daily. Acele intrari sunt si ele posibile in aceasi masura, insa necesita o capitalizare mult mai puternica, necesita sl-uri mult mai largi, iar reactiile nu vor putea fi niciodata urmarite strict din prisma tf-ului mare. Cand intram contratrend ne bazam in primul rand pe momentumul initial al miscarii, iar odata ce acesta este consumat trebuie sa ne asiguram pozitiile si sa asteptam o ulterioara dezvoltare a pretului. Dupa cum spuneam si mai sus, uneori momentumul va fi antrenat mai departe de traderii care intra mai tarziu in piata si care continua sa miste pretul in directia favorabila nou, acest lucru aducandu-ne profituri substantiale. Dar de foarte multe ori insa momentumul initial al miscarii nu e destul de puternic incat sa corecteze miscarea trendului si pozitiile noastre se inchid la break-even sau chiar stop-loss daca trendul e destul de puternic incat sa inghita toate ordinele plasate pe nivelul nostru. Sirul tranzactiilor va arata in generel sub forma, BE, BE, BE, SL, SL, BE, TP(4x/5x SL) etc. Aveti in Fig. 6 un exemplu de intrare contra-trend. Nu stiu daca este cel mai bun exemplu insa constituie o intrare recenta de-a mea, care desi in directia trendului major de pe weekly, a fost totusi facuta impotriva directiei trendului weekly si daily recent.

 

post-3657-004936100 1277903755_thumb.gif

Fig. 6 – Short la 1.5, cota atinsa abea la al doilea touch al zonei. Am avut incredere in acest setup si datorita unui gartley format in zona si nu am mutat sl-ul la break even foarte rapid permitand pretului anumite oscilatii. A fost o decizie corecta intrucat pretul a plecat intr-un final in jos.(fara a produce insa un numar incredibil de pips) Am inchis intrarea short la formarea unui pin bar de long excelent pe cota 1.49 pe graficul H4.

 

Cu trendul

Intrarile in directia trendului curent se vor face intotdeauna pe retracement, pe nivele round number, sau nivele importante de suport sau rezistenta, determinate in general de actiunea trecuta a pretului sau de diverse clustere fibo (clustere ce eventual formeaza un pattern armonic). In aceasta directie vom urmari cateodata si formarea unor bar/candle patternuri pe zonele in care anticipam finalizarea unui retracement. Aveti in Fig. 7 acelasi exemplu de mai sus, cu o intrare long, pe retracement in directia trendului.

 

post-3657-084357200 1277903796_thumb.gif

Fig. 7 – intrare long, cu trendul, confirmata chiar de un pin

 

In range

Intrarile facute in zonele de range bine definite, se vor face evident long pe limita inferioara si short pe limita superioara, fara a astepta confirmarea zonei prin vreun pattern. Nu asteptam formarea unui pattern pentru ca s-ar putea sa ne trezim ca urmarind acest pattern si intrand la confirmarea lui, plasam un ordin de intrare undeva in apropiere de mijlocul zonei de range. Ori noi ne dorim ca odata ce pretul atinge aceasta zona mediana a canalului de range sa nu facem decat sa mutam sl-ul la break even si sa asteptam o dezvoltare ulterioara a pretului. In Fig. 8 aveti acelasi exemplu ca si mai sus de intrari in zone de range. Gasiti explicati mai detaliate sub Fig. 4 de mai sus.

 

post-3657-016560900 1277903825_thumb.gif

Fig. 8 Acelasi exemplu ca si mai sus de intrari in zone de range

 

Iesirile

 

Nu luam tp-uri partiale si nu inchidem pozitia total pe anumite nivele prestabilite aproape niciodata. Exceptii ar fi limitele zonelor de range, sau anumite nivele de ppz foarte importante in jurul carora nu putem sa riscam nimic, poate doar sa luam o pozitie contrara eventual. Vreau sa spun ca shorturile luate pe limitele superioare ale unor zone de range vor fi in general inchise pe limitele inferioare si invers, iar unele intrari luate candva mai demult in timp vor fi eventual inchise in anumite zone ppz foarte importante.

 

In afara de situatiile descrise mai sus, nu vom folosi in general tp. Vom folosi in schimb un SL trailing pe swing-uri. Daca suntem long vom urmari atent fiecare retracement al pretului si vom muta sl-ul mai sus, pe ultimul swing-low pe care pretul il face, iar daca suntem short evident mutam sl-ul pe fiecare swing high. Aveti un exemplu de administrare a pozitiei long luate in apropierea lui 1.49 pe retracement, pe acel pin bar in Fig. 9. Poate ca a doua mutare de sl nu ar fi fost cea mai inspirata in unele cazuri, dar de data aceasta am decis sa mut sl-ul acolo pentru ca pretul a ajuns intr-o zona foarte importanta cu potential de respingere mare. Nivelul 1.515 era chiar un nivel la care as fi vrut sa intru sell si sa inchid complet prima pozitie long insa pretul nu a mai ajuns acolo oprindu-se in zona lui 1.5125.

 

post-3657-041711400 1277903856_thumb.gif

Fig. 9 – trail pe swing low-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ce misca pretul ?

 

Ordinele traderilor !!! Stiu ca stiti deja acest lucru, dar cand puneti ordinul ala buy, va ganditi la asta ? sau va ganditi ca stochasticul e oversold si pretul trebuie neaaparat sa creasca ?

 

Tin sa subliniez un lucru foarte important. Pretul se misca in functie de ordinele plasate pe piata de catre traderi, investitori, fonduri, speculatori, hedgeri etc Pretul nu pleaca in sus sau in jos pentru ca se formeaza un pin bar nu stiu unde, sau pentru ca stochasticul e overbought sau oversold. Pretul nu e o unitate abstracta care danseaza pe grafice cum o duce capul si pe care noi nu putem sa o descifram decat daca o transformam mai departe in zeci de mii de indicatori sau patternuri sau mai stiu eu ce. Pretul se misca in sus sau in jos in functie de ordinele care sunt plasate pe piata. Trebuie ca de fiecare data cand facem o intrare sa o privim din punctul de vedere al eventualilor traderi ce vor intra pe piata dupa noi, pentru ca ei sunt cei care vor determina daca trade-ul nostru este pierzator sau castigator. Da, oricat de mari analisti ati fi voi, intodeana sunteti la mila celorlalti traderi participanti la piata. Ca sa scoateti profit e nevoie ca cei care vor intra in piata dupa voi sa aiba aceasi viziune despre piata ca si voi si sa puna trade-uri in favoarea voastra. Daca nu o vor face, analiza voastra nu va face doi lei, iar intrarea va fi pierzatoare.

 

Ca sa facem profit trebuie ca zona noastra de intrare sa fie una in care cel mai probabil vor fi plasate ordine favorabile noua. Din cauza asta refuz sa folosesc orice indicator, in afara poate de un moving average, pentru a determina posibile nivele de intrare. Singurul lucru de care aveti nevoie pentru a va face intrarile il constituie un grafic cu pretul si o analiza atenta a actiunii acestuia. Prin actiunea pretului, nu inteleg formarea de patternuri, ci pur si simplu actiunea acestuia. Adica miscarile in sus si in jos pe care acesta le face si valorile pe care le ia de-a lungul timpului. Nu avem nevoie decat de pret, pentru ca acesta este singurul care ne arata foarte clar cum actioneaza traderii si cum si unde isi pun acestia ordinele. Nici un indicator nu o sa va arate niciodata asta. Indicatorii nu fac decat sa transforme aceasta variabila, pretul, in diverse reprezentatii grafice care mai de care mai ciudate, mai colorate si mai complicate ca si formula de calcul. Nu aveti nevoie de asa ceva...

 

Tranzactionez dupa suporti si rezistente pentru ca aceste nivele orizontale sunt singurele care conteaza pentru miscarile viitoare ale pretului. Suportii sau rezistentele sunt singurele mijloace de analiza a graficului care se afla in raport direct cu ceea ce conteaza: nivelele la care traderii pun ordine, a.k.a. pretul la care acestia vand sau cumpara. Da, poate sunteti surprinsi sa aflati dar ordinele sunt puse la anumite cote de pret. Spre dezamagirea unora dintre voi ordinele nu sunt puse la nivelul 80 al stochasticului, sau putin deasupra lui 50 pe graficul rsi, ci sunt puse pe graficul pretului la un nivel orizontal de pret. Din cauza asta singurul lucru care va conta vreodata in dezvoltarea ulterioara a pretului il constituie nivelele orizontale pe care acesta le ia de-a lungul timpului. Cand aceste nivele apar cu o densitate mai mare in anumite zone pe graficul pretului, atunci identificam acea zona ca fiind una importanta in care traderii au actionat de multe ori de-a lungul timpului. O identificam ca un nivel de suport sau rezistenta. Cum participantii la piata sunt cei care au stabilit acele nivele de-a lungul timpului, evident tot ei sunt cei care vor actiona in viitor daca pretul reviziteaza aceste zone. O buna analiza a graficului si a actiunii pretului ne poate creea apoi premisele unor intrari viabile, profitabile.

 

Note

 

-Nu ma intrebati de statementuri, rata de succes, rata de profitabilitate etc Hai sa facem trade de acum incolo si sa observam rezultatele.

 

-Am ales sa fac acest topic pentru a imi disciplina in primul rand propria analiza, dar sper in acelasi timp ca pe parcurs voi oferi si material de calitate.

 

-Problema unei astfel de strategii consta in primul rand in selectivitatea setupurilor. Nu trebuie sa fim fricosi in alegerea acestora pentru ca de multe ori cele mai profitabile tranzactii vor fi cele mai indraznete insa trebuie sa avem grija foarte mare sa nu facem overtrade. Nivele ppz, round number si chiar si cele formate de pret, sunt atinse toata ziua din toate directiile. Trebuie avuta foarte mare atentie la care setupuri intram si la care spunem pass. Cum ziceam si mai sus, sper ca prin acest topic sa ma si disciplinez si sa imi impun o strictete mai mare in selectarea setupurilor.

 

-Aceste prime posturi pline de teorie si poze cu exemple sunt o introducere in strategie. Evident, pe viitor, voi posta exemple de analize si posibile nivele de intrare in timp real pentru a dovedi sau nu aplicabilitatea acestui stil de tranzactionare.

 

-Am atasat acestui post indicatorul DrawImportantLevels, indicator pe care eu il folosesc pentru a desena toate acele nivele round number de pe un grafic. In general las acest indicator pe tf-urile de la H4 in jos, iar pe cele mai mari de H4 nu pastrez decat ppz-urile importante determinate pe tf-urile mai mari pentru a evita o aglomerare neplacuta de linii orizontale pe chart.

DrawImportantLevels.mq4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Criodi

 

Apreciez activitatea ta pe forum. Stiu/inteleg ca nu esti inca profitabil, dar vad ca ai atitudinea si ambitia necesara pentru a deveni un trader profitabil. Voi urmari threadul cu atentie, tinand cont ca suportul si rezistenta reprezinta, dupa parerea mea, singura componenta a analizei tehnice de care nu te poti lipsi ca trader.

 

Succes!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Keep Walking :) Interesant. M-ai ambitionat sa ma concentrez mai mult pe S/R

 

Este extraordinar cum lucreaza S/R-urile . Primul lucru care il fac in fiecare dimineata cand deschid platforma este sa stabilesc aceste zone. Succes , vei reusi in cele din urma ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

EURUSD - Exemplu pe istoric

 

Saptamana trecuta incepe undeva in jurul primei sageti verzi.

 

Se vede cum pretul a fost respins din 1.24 nivel foarte important de ppz si cum pleaca apoi in directia trendului principal.

Caderea este oprita apoi in jurul nivelului 1.215, nivel important de pivot in ultima perioada in jurul caruia pretul a tot reactionat. In aceasi zona avem si o confluenta a doua nivele fibo sub aspect de bullish gartley.

 

Pretul face apoi corectia asteptata, urca si se opreste in 1.23, nivel recent de pivot. Din nou pleaca in jos pe directia trendului principal, down.

Dupa o cadere de 100 de pips, pretul se opreste in 1.22 face un bottom si pleaca inapoi in sus formand noi higher high-uri, schimband trendul in up. Un long la 1.22 ar fi fost foarte greu de anticipat, dat fiind directia trendului, recenta intrare short si faptul ca pe acea zona nu s-ar fi putut forma un swing low extrem. Ideal ar fi fost sa ne mentinem intrarea long din 1.215 si sa mutam sl-ul trail pe low-ul format in 1.22, ramanand long pe ultima miscare up. E greu insa de anticipat o astfel de miscare in timp real.

 

Desi am fi avut ocazia sa sarim si noi in caruta cu trendul up, pe corectia din jurul nivelului 1.25, unde se vede foarte clar cum fosta rezistenta devine acum suport, ar fi fost mai bine sa stam pe bara din cauza calendarului economic foarte incarcat. Totodata din cauza vitezei foarte mare cu care pretul a urcat intrarile short erau de evitat. A, da, si din cauza stirilor foarte importante, era mai bine sa stam pe bara, fara shorturi... Dar am mai spus asta nu ? :)

 

Asta e un exemplu al functionalitatii nivelelor de suport si rezistenta, facut pe istoric pentru a va ajuta in a va face o idee mai buna asupra a ceea ce implica aceasta metodologie.

post-3657-018651200 1278161205_thumb.gif

 

Ca si posibilitati de trade pentru saptamana viitoare, avem cateva scenarii posibile in functie de care ne vom plasa ordinele.

 

Avem in primul rand 1.24 nivel de long, la care vom plasa un buy limit cu sl scurt la 1.2370. Trebuie sa fim insa foarte atenti la actiunea pretului si la viteza de deplasare. Desi avem un higher high pe daily nu putem sti cu siguranta daca trendul sa schimbat intradevar.

 

Un alt nivel de long ar aparea odata ce pretul va sparge ultimul high de la 1.26. (scenariul albastru) Ideal ar fi insa sa vedem o corectie a pretului, fie pana in 1.24, fie pana macar in zona lui 1.25, inainte de spargerea lui 1.26. O deschidere luni cu gap peste 1.26 nu ne va face sa plasam un buy limit acolo.

 

Trebuie avut totodata grija la nivelele round number ce stau in calea pretului in cazul in care acesta pleaca in long. Am marcat 1.28 cu sageata verde intrucat se afla la confluenta cu 50% din ultima cadere, insa trebuie urmarita cu atentie actiunea pretului pe toate nivelele round number. Ramane de vazut ce va dezvolta pretul pe parcurs, caci nu e indicat sa anticipam astfel de miscari in viitorul indepartat.

post-3657-038404100 1278161892_thumb.gif

 

Daca pretul sparge 1.24 trebuie sa urmarim atent actiunea pretului in acea zona si sa ne formam un nou set de scenarii. 1.23 ar putea fi mai departe suport, iar o corectie de acolo ar putea fi vanduta pe 1.24. Dar trebuie mai intai sa vedem cum actioneaza pretul in aceste zone pentru a ne putea forma un plan de trade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

EURJPY

 

Pe weekly avem un pin bar frumos, de marime buna si intr-o locatie buna, pe un swing low, ce ne indica o posibila miscare up. Daca perechea se coreleaza si cu ce am vazut pe euro atunci e posibil ca acest setup sa se dezvolte destul de frumos in sus. O intrare pe acest pin, la confirmare, inseamna o intrare destul de sus, si cu un sl foarte mare, tocmai sub nasul pinului. In loc sa intram insa la confirmare vom intra pe retracementul pretului pe tf-urile mai mici.

post-3657-076161800 1278173983_thumb.gif

 

Pe weekly se vedea foarte bine cum bara din stanga pinului avea minimul pe 109.5, o zona importanta de pivot dupa cum se vede pe graficul de mai jos. Se vede deasemenea si 109 round number fosta rezistenta, ce acum ar putea deveni suport. Dintre cele doua nivele e greu de spus in acest moment care dintre ele se va comporta ca suport pentru pret in cazul in care vom avea un retracement. Trebuie sa asteptam deschiderea de luni pentru a observa unde deschide pretul in raport cu cotele acelea.

 

Deocamdata ca si plan de trade avem varianta mai sigura, mai departata de valorile curente ale pretului si anume buy limit la 109 cu SL la 108.7. Vom urmari insa cum se dezvolta pretul luni si vom hotari daca e mai bine sa intram inca de pe 109.5. Mai avem totodata si 108 nivel round number care a reactionat in ultima vreme si pe care vedem acel minim din stanga pin-ului pe weekly, insa dupa parerea mea o intrare blind pe 108 pe H1 e cam riscanta. Ar fi indicat ca pe acea cota sa se intre short doar la aparitia unui pattern sugestiv pe H4 sau H1. Trebuie privit cu atentie si graficul lui euro si dezvoltarea acestuia in raport cu dolarul. Miscarile de acolo ne-ar putea da indicii despre directia de miscare a euro in general si fata de yen in particular.

post-3657-037237800 1278173921_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

GBPUSD

 

Vedem pe daily o confluenta frumoasa intre 1.53 nivel ppz, pe care pretul a reactionat pe istoric, si ema 200, moving average important care adeseori se comporta ca si nivel de suport sau rezistenta. Avem astfel premisele unei intrari short, contra trend, sell limit la 1.53. Cum acest trade este contra trendului puternic daily trebuie sa fim foarte atenti la viteza cu care pretul se va apropia de el si odata intrati trebuie sa asiguram rapid pozitia prin aducere la BE.

post-3657-064852300 1278176514_thumb.gif

 

Pe directia trendului vom intra pe retracementuri, pe care le vom urmari pe H1 sau H4. In functie de evolutia pretului luni, ne vom orienta pe grafic si ne vom face intrarile. Daca luni pretul o va lua direct in jos, in corectie, vom face intrarea pe 1.5 round number, ppz si limita inferioara a canalului. Daca pretul pleaca in sus sau sovie in acea zona ridicata, vom urmari o intrare long intre 1.51 si 1.52 (a doua sageata verde)

post-3657-060627400 1278176531_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

EURGBP

 

Pe weekly ne sare in ochi acest pin bar frumos, format la confluenta dinre ema200 si 0.82 ppz round number. Acesta ne trage imediat un semnal de alrma ca trendul s-ar putea schimba sau cel putin corecta pe perioada imediat urmatoare.

post-3657-094879300 1278339310_thumb.gif

 

In directia pin-ului format pe weekly emitem urmatoarele scenarii:

 

O crestere in perioada imediat urmatoare si implicit un break al lui 0.83 va fi cumparat ulterior pe un retracement al pretului inapoi pe nivelul round number 0.83. Personal atribui acestei intrari o cota de risc ceva mai mare, intrucat intreaga zona a lui 0.83 s-ar putea comporta ca si nivel de rezistenta trimitand pretul inapoi sub ea. Ar fi indicat ca o astfel de intrare sa se faca pe un risc ceva mai redus.

 

In cazul in care pretul pleaca in jos ca o corectie a ultimului impuls up pe h4, vom plasa un ordin buy limit la 0.82 nivel ppz round number.

 

O eventuala spargere a acestui nivel, urmarita in concordanta si cu miscarile generale euro, ne va face sa renuntam la scenariile de long si sa ne reorientam catre short, pe directia trendului major down, vizibil pe weekly si daily. Cum trendul down este foarte puternic, iar pinul nostru weekly nu ne poate oferi nicicum siguranta ca un retracement ar putea avea loc trebuie sa urmarim cu mare atentie dezvoltarea ulterioara a pretului. In fond pinul acela ar putea fi doar o mica pauza in miscarea pretului.

 

post-3657-025536600 1278339318_thumb.gif

 

Datoria noastra e sa incercam sa anticipam miscarea pretului in zone in care riscul e mic, iar rewardul are un potential urias. Aceasta este defapt esenta intregii strategii de trade si dupa parerea mea aceasta ar trebui sa fie si ideea de baza a fiecare metodologii de trade. De exemplu o intoarcere de trend inceputa de pe 0.82 sau 0.83 are un potential de dezvoltare de multe sute de pips si ne ofera un R:R urias. O continuare a trendului down nu ar insemna decat un sl de 30-40 de pips si o pierdere de 1% din cont pierdere pe care o putem recupera apoi destul de usor prin deschiderea de pozitii in directia trendului pe anticiparea retracementurilor.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.