Sari la conținut

Brokeri cu alimentare direct prin Paypal


tradelover

Postări Recomandate

  • Moderators

Stie cineva asemenea brokeri, la care sa pot face depuneri direct din contul de paypal?

 

In afara de eToro (si partenerul lor american FXSolutions), la care spreadul la euro este 3 pipsi si la gold 90 de pipsi, si in general toate spreadurile sunt 150% in comparatie cu majoritatea brokerilor, ca sa nu mai vorbim de platforma de rahat si comisioanele ridicol de mari.

 

Offtopic

Intreb pentru ca am adunat cateva sute de parai in contul de paypal, in principal din vanzare de indicatori si experti, dar si datorita lui Stefan, care prin aprilie mi-a trimis cei 50 de euro pe care i-am castigat la concursul de pe Oanda organizat de vamist acum vreo 2-3 ani. Folosesc acest prilej sa ii multumesc in mod public! (pe privat i-am multumit la momentul respectiv). Intarzierea nu i se datoreaza lui Stefan, el a vrut sa imi dea banii imediat, dar eu nu am furnizat nici o metoda de a primi banii, cum ar fi cont bancar, etc, iar paypal nu aveam la vremea aia. Adevarul e ca am tratat concursul ala si premiul aferent ca pe o gluma, cei mai vechi isi amintesc ca am spus la un moment dat "sa beti o sticla de vin in cinstea mea la intalnirea live a vamistilor", pentru ca acel concurs a fost chiar inainte de o astfel de intalnire, haha, nu mi-am pus nici baza nici speranta in aia 50 de euro. Mai tarziu cineva mi-a zis ca ar fi bine sa deschid un cont cu ei si sa pun tradinguri live, era pe vremea cand pe vamist erau la moda conturile demo publice in care se tranzactiona strategia de reversal H4 a lui Mfx, dar nimeni nu se indura sa faca trading public cu bani reali. Urma ca eu sa caut un broker care sa accepte sume asa de mici, sa aiba MT4, microlot, etc, si intre timp sa furnizez o metoda de transfer a banilor dinspre Stefan spre mine (discutiile exista inca pe vamist, prin treadurile vechi cu concursuri). La un momentdat Stefan zicea sa fac un cont real, iar el sa trimita banii direct acolo. Din pacate nu ar fi mers, din motive de AML (anti money laundering), contul celui care depune tre sa fie pe acelasi nume, iar retragerile ulterioare se pot face doar in contul din care au fost depusi banii, adica daca as fi facut cateva milioane din cei 50 de euro, cand ii retrageam trebuia sa trimit milioanele lui Stefan, si nu imi convenea :) :)

 

Pe urma fiecare ne-am luat cu altele si timpul a trecut. Anul asta prin februarie-martie am avut un client pe care l-am jecmanit de vo ceva parai pentru implementarea unei strategii (in opinia mea neprofitabila, dar omu a vrut sa vada si a dat banii, chiar daca i-am zis ca nu este profitabila). Pentru asta mi-a trebuit cont de paypal pentru ca omu doar asa putea plati, ocazie cu care am descoperit facilitatile transferului de bani pe net, gen paypal, moneybookers, etc, servicii pe care la ora actuala le recomand cu caldura tuturor celor care vor sa evite comisioanele ridicate ale bancilor. Am vorbit despre asta pe vamist de curand, la inceputul acestei luni, cand am deschis un cont la liteforex cu alimentare prin moneybookers, comisioane aproape nule, iti intra banii instant, nu trebuie sa astepti cateva zile ca la transferul bancar, etc. si in plus poti face shoping pe e-bay :D cu banii din cont.

 

Edit

 

probabil ca unii va intrebati de ce nu fac public direct contul de pe liteforex, si forget about making another cu bani de la paypal, well din trei motive: banii sunt "impartiti" cu un prieten, amandoi am pus bani si facem trading impreuna, menirea contului este "pentru experiente", ideea e ca in fiecare luna in acest cont vor fi depusi XXX parai indiferent de rezultatele "exprientelor", stiti zicala aia "the only traders who fail are the traders who give up", iar al treilea motiv este, well... banii depusi pe luna iulie deja s-au dus, acum asteptam luna august sa facem o noua depunere :D

 

 

Deci am facut cont de paypal, apoi prin aprilie am zis pe vamist, nu mai stiu in ce context si cu ce "ma laudam" atunci, dar a doua zi am avut surpriza sa gasesc in cont 50 de euro in plus, trimisi de Stefan. Foarte prompt si fara multa galagie, omu a tinut minte, hihi... Thanks again!

 

Pentru o bucata de vreme nu m-am gandit la banii de la paypal, just a couple of bucks, dar luna asta a fost un concurs de imprejurari favorabil care mi-a "adus aminte" hihi, ca am cont acolo, in primul rand am mai avut doi clienti, ambii cu dezvoltari pe marginea paper-traderului, si in plus "cearta" de pe vamist cu hawkman cu indicatorul/expetul ala al lui, i-am facut o implementare si i-am trimis o versiune demo (full functional, dar expira dupa un timp), dar probabil ca s-a convins si el ca "indicatorul" nu face multe parale, drept urmare nu ma astept sa vrea sa il cumpere (am amintit aici povestea totusi, pentru ca in cazul in care acesta este adevarul, ma astept totusi la un fel de "scuze" publice pe topicul in cauza... well, asta e alta poveste), apoi a aparut topicul cu PF-charting, si am zis ca daca tot ma apuc sa fac dezvoltari pe subiectul asta, ar fi bine sa dau si ceva exemple pe un cont live, forward testing. Si cum de conturi demo suntem oarecum satui - ele toate fac profituri fabuloase dar dispar dupa o luna sau doua, sau chiar dupa prima saptamana, pentru ca autorii vor sa ne arate doar partea in care au facut profit, nu si groapa de la sfarsit - am zis ca "ia sa le dau ceva utilitate banilor de la paypal", precum am promis acum 2-3 ani. Adica sa deschid cu ei un cont public, real, sa dau parola de investor si sa incerc sa tranzactionez folosind M-PF (pentru plasarea orderelor) si PaperTrader (pentru managementul pozitiilor, astea sunt doua dintre cele mai utile tools-uri pe care le-am facut la viata mea). Pe vremea aia nu eram foarte motivat, prin faptul ca nu aveam o strategie/metoda de care sa ma leg si pe marginea careia sa fac "demonstratii". Fiecare stie ceea ce stie doar pentru el, uneori e foarte greu sa explici de ce faci ceea ce faci, atunci cand iei in calcul o sumedenie de variabile care nu pot fi usor cuantificate in cifre. De aceea mi-ar fi foarte greu sa "intretin" un astfel de cont in mod public, in care sa fac tranzactii in paralel cu contul principal si sa mai fac si "documentatie", de ce am intrat, de ce am iesit, daca ma durea sau nu burta, daca ma rodeau bocancii, etc. PF-tradingul insa se preteaza perfect la asa ceva, in primul rand pentru ca metoda este riguroasa si apoi este "pe termen mediu si lung", adica nu sunt multe tranzactii si nu ocupa mult timp.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Moderators

avafx - ciprioti, ne-regulati in afara (refuzati de nfa de cateva ori in US), neseriosi, cade. (exista pe vamist un topic despre ei si filiala lor romaneasca romfx, search dupa romfx, lucrurile nu s-au schimbat deloc de atunci)

 

instaforex - rusi, si mai rau. Numai review-uri negative, desi se lauda sus si tare ca sunt ECN. In plus, se pare ca nu mai au paypal decat la retragere. Interesant unde poate duce typing mistake-ul, haha, citat de pe pagina de introducere, este chiar prima fraza cu care debuteaza pagina (insangerarea cu rosu imi apartine):

 

Using InstaForex gives you the opportunity to work with 07 currency instruments and more than 200 CFD instruments for futures and shares

bhua hahaaa!

 

ceilalti doi inca studiem problema. Mersic de raspunsul prompt.

Editat de tradelover
adaugat citat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiam mai nimic de avafx inafara de faptul ca am vazut reclamele lor pe bloomberg :biggrin:

 

la instaforex stiu ca miroase ciudat dar eu nu am avut probleme cu ei

 

fxpro si fxdd sunt ceva mai cunoscuti si din ce stiam fxpro au spreaduri de invidiat de multi brokeri chiar si de alpari insa la ei depositul minim e de 500$ daca tin bine minte. nu am lucrat cu ei live ca nu mi-a placut treaba cu Cipru si nereglementarea (am preferat Alpari UK la vremea aia)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

te cred pe cuvant cu instaforex, dar mie nu imi plac rusii <:-P... Si asa care va sa zica, ai avut ori inca ai cont la ei, chiar au numai 7 instrumente? :biggrin:, just kidding.

 

legat de avaFX, stati FOARTE departe de ei, au deja 3-4 firme IB (introducing brokers) inchise prin diferite tari, printre care si "celebrul" (pe vamist) "broker" autohton romFX, ca sa vedeti cata dreptate am avut inca de la prima impresie, acum daca incercati sa accesati pagina de la romfx.ro o sa va intampine un mesaj de dulce din partea providerului lor de internet, care zice ca "acest cont a fost suspendat" iar avafx nu mai face nici o referire la ei, pe nicaieri.

 

fxpro - puncte forte, precum ziceai si tu, (1) spreadul foarte bun (in special pe platforma lor nativa, dar care nu se preteaza la scalping, ca acolo trebuie sa il faci manual, nu poti face experti, nu suporta indicatori), (2) faptul ca poti atat sa depui cat si sa extragi prin paypal si moneybookers (la altii, ca liteforex, poti doar sa depui, toate extragerile se fac prin banca), (3) nu te jefuiesc la swap (au swapuri realiste, adica si pozitive, nu ca la alti brokeri mai mari unde platesti swap indiferent de directia in care iti raman beturile deschise overnight - exemplu: audusd +1.02/-1.18, gbpusd -0.01/-0.26, la alti brokeri +0.59/-1.65, respectiv -0.18/-0.43, adica asta iti ia jumate de pip in medie zilnic in plus) (4) suport tehnic 24/7 in mai multe limbi inclusiv romaneste, (5) au conturi segregate indiferent de suma din cont (ori cel putin asa se lauda, desi e cam dificil de realizat tehnic, eu cred ca iti separa contul doar daca treci de o anumita suma, altfel esti parte a unui "segregated pool", ori nu esti "segregat" deloc), etc. Dezavantaje: au dealing desk (desi ei zic ca executa orderele instant, oleaca mai incolo spun ca au dealing desk si ca fac "imperecheri", well, cam toti brokerii fac, dar unii nu spun), nu ofera suport pentru mt5 (nici macar demo), dar cele mai mari dezavantaje sunt intabularea in cipru, ownership rusesc, nu sunt membrii aprobati ai nici unei institurii serioase care reglementeaza activitatea brokerilor. Pe de alta parte au cele mai faine videouri de "scolarizare" a traderilor (remember filmuletele lui Denis Carr? imi place tare cum prezinta tipul ala, are talent intr-adevar!).

 

 

fxdd - pe astia ii stiu de pe cand au sponsorizat una dintre editiile ATC-ului, mi se pare ca au fost silver sponsor, adica cei care au dat banu pentru locul al doilea (peste 25 de mii de parai), pe atunci i-am testat si mi-a placut de ei, dar nu aveau paypal (ori nu eram eu interesat de chestia asta si nu am observat). Avantaje: se misca innebunitor de repede! atat pe partea de trading cat si pe partea de marketing, fiind intre primii brokeri care au imbratisat MT5 (deocamdata doar pe conturi demo) inca de la aparitie. Practic, daca esti rezident in USA, astia sunt brokerii perfecti, au conturi segregate, sunt intabulati de CFTC si de NFA, au capital barosan (deci posibilitate mica de a da faliment), au o gramada de platforme care te conecteaza direct cu bancile de pe mapamond, ca si currenexul, adica in functie de suma pe care o ai in cont poti opta pentru platforma MTXtreme (un metatrader mult mai puternic si mai rapid si cu spreaduri mult mai mici ori deloc, brokerul percepe comision si nu il intereseaza spreadul pe care ti-l da banca tie) ori PowerTrader (o masina ECN care te conecteaza direct la providerii de lichiditate gen fonduri si rechini mari, faci trading direct cu ei ca de la om la om, hihi, fara interventia brokerului si fara cresteri artificiale ale spreadului, brokerul iti ia un comision care este modic in comparatie cu spreadul care l-ai plati daca ai traidui prin MT4), etc. Singurul dezavantaj ar fi ca pentru retrgere de bani unica posibilitate e sa completezi o hârţoagă, sa o trimiti prin fax si sa astepti 5 zile...

 

Daca insa nu esti rezident in US, well... ţeapăăăă! Faci trading prin filiala lor din..... Malta... Da, nu e poanta! Firma malteza este o "umbra palida" a celei din USA, un fel de paduche, mai mult pentru jefuit clientii. Care sunt diferentele? sunt multe, cum ar fi capitalul de rahat, spreadurile mai mari, executia mai prosta, regularizare sub legile malteze, care nu exista, motivatia lor e ca vor sa ofere traderilor posibilitate de hedge, care in US nu mai este permisa, daca nu esti rezident US esti automat bagat pe piata prin firma malteza, nu poti sa optezi, iar asta spune totul:

 

Client funds are not treated as segregated funds, are not insured and do not receive priority in the event of bankruptcy

Adica or fi ei buni ca brokeri sau nu, dar in comparatie cu ce face si ce ofera filiala lor din US, well, un fel de paduchi, ploşniţe.

Editat de tradelover
boldit pe ici pe colo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

 

direct prin paypal se poate plati si la http://www.1pipfix.com/, au spreduri f mici, 1/2 pips la eurusd si zic ei fixe,

1/2 pip fixed, 24 hours on ALL MAJORS! 1pip all other pairs

reviews la ei sunt super faine http://www.earnforex.com/forex-brokers/1pipfix, numai ca nu sunt regulati, sunt din canada, pe piata sunt din 2009

ma orientasem la ei si eu, dar nu stiu ce sa fac exact. daca ati auzit ceva negativ de ei, va rog sa-mi spuneti si mie

tks

 

ps. dau mai jos si linkurile la contract

 

https://www.itfxtrader.com/Customer_Agreement.pdf

https://www.itfxtrader.com/Risk_Disclosure.pdf

https://www.itfxtrader.com/ELECTRONIC_TRADING_AGREEMENT.pdf

https://www.itfxtrader.com/ITFX_Trader_Disclaimer.pdf

Editat de kimera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
  • Moderators

unde ai gasit? poti da un link sau mai bine snapshot de pe ecran? In pagina de web nu pare a fi nicaieri, doar credit/debit card, wire transfer, cec fizic (hartie trimisa prin posta) sau cec electronic (un formular in care bagi seria si numarul cecului, precum si suma). Poate este ceva in platforma (pe care eu nu o am si nici nu am de gand sa o instalez), ori in partea privata a paginii de web (myfxcm, myportofolio, sau cum se cheama acolo unde te logezi pe contul propriu) la care eu nu am acces, pt ca nu mai am de multa vreme cont la ei, de cand au ametit metatraderul ala in asa hal incat sa te faca sa folosesti platforma nativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.