Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

Salut flames!!

Din start vreau sa-ti zic multumesc pentru intrebari. Constructiv, la tema si spre binele tuturor.

Sunt prea multe intrebari, nici nu stiu de la care sa incep. (Nici nu prea am acum timp sa raspund la astfel intrebari printr-un raspuns unic, complex ) De aceea te-as ruga s-o luam mai pe bucati. Pozitia ta imi este clara fata de EWA Clasica. Nu mai e mult loc pt exceptii pt ca sunt prea multe exceptii si tot mai putine reguli clare (pe care le vreti voi) :) . Am sa incep scurt prin a constata ca acele proportii intre valuri de care tot ai pomenit nu sunt in nici un caz Reguli, ci recomandari ce au la baza statistica de la pieti diferite de forex (in prealabil). Forexul ma face sa fiu fidel cu parerea lui Picaso despre statistica.

In orice caz, hai s-o luam mai pe bucati, o sa incerc sa raspund cit mai in detaliu. Astept prima intrebare (in ierarhia importantei pt tine).

Cu mult respect!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Despre orgolii si suparare.

Nu sunt un copil cu mofturi. Sunt deschis pt critica constructiva din care pot cistiga toti (K. R. Poper "Societatea deschisa si dusmanii ei") Problema e ca rar pe acest forum s-a incercat abordarea unei probleme de dragul rezolvarii ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@am_kabibi nu m am legat numai de regulile fibonacci, dar de ex: la prob expusa cu retragerea valului B la zigzag, daca mergi dupa un autor ai un pattern daca mergi dupa alt autor ai alt pattern aici treaba e evidenta. daca piata merge numai cu exceptii hai sa ne facem bagajele si sa mergem acasa.... eu vreau sa arat si sa demonstrez neclaritati, probleme de nerezolvat in ew clasic... piata e foarte grea exceptia inseamna banderola la ochi, e un dezavantaj enorm, in legatura cu regulile, spre surprinderea multora ele chiar exista dar nu in modul asta de analiza! sau nu in interfata asta, o spun cu toata raspunderea. daca mergi cu doua analize cu doua directii insemana ca mergi pe sarma cu ochii inchisi.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ am_kabibi

 

Salut. O sa -ti dau eu o intrebare legata de postul 843 , directa si la obiect .

 

Inrebare :

 

De ce , valul 2 din valul C este mai mare decat valul B din structura ABC?

 

Nu vreau un raspuns inventat , vreau argumente cu reguli clare unde scrie asa ceva !

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ am_kabibi

 

Intrebare prntru segventa impulsiva din postul 843:

 

Poate sa fie extins valul 5 din valul 3? Daca da, unde putem sa gasim si noi informatia asta ?

 

Care este marimea maxima de pret intre doua valuri comparate ( cred ca nu la infinit ) ?

 

Astept raspunsuri , documentate si argumentate corect .

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ flames

 

eu cred ca am_kabibi o sa ne argumenteze ca un profesionist si o sa urmarim cu mare atentie aceste lucruri.

 

cred ca intrebarile sunt scurte clare si la obiect !

 

un profesionist , cand face o afirmatie inseamna ca are un argument solid in spate care ii poate argumenta clar pozitia sau explica ceea ce pretinde el ca este probabil asa cum spune el. din cate stiu eu si ewa clasic are reguli si din acest motiv o sa le citim cu mare atentie si mai ales ca avem si un exemplu clar si concret .

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@KABIBI de dragul lui Karl Poper pe care si eu l am studiat in universitate hai sa rezolvam problemele, eu sunt dispus sa fiu primu care incearca sa rezolve sau sa incerc, sa vedem solutiile. pe rand. una din problema am expuso, acum se pune intrebarea, care pattern e corect si care nu! si unde facem analize arbitrare, in afara tutor regulilor. de ce dintr-o teorie atat de frumoasa in multe situatii e de ne practicat?

1. teoria nu este finisata.

2. teoria este depasita.

3 daca e teorie trebuie sa aibe limite specifice nu exceptii, nu?

etc etc ..............

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@daca mergi pe valul B pe regula lui prechter ai pattern de tip zigzag retragere 70% din A. Daca mergi dupa Balan si altii acolo ai un flat cu valul B mai slab retragerea de 70 intra in categoria flat.... care pattern e real?????????? zigzag sau flat? unde ne aflam noi acolo de fapt? prob expusa si de WOLF valuri corective de grad mai mic sunt extrem de mari fata de patternuri de grad mai mare! se pune prob ce dreaq facem noi din teoria asta? si e asa frumoasa ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ flames

 

nu este nimic depasit si nefinisat , este interpretata de fiecare cum vrea el , asta este problema acestei teorii atat de controversata .

fiecare invata sa numere 12345 si abc si le-au imprastiat peste tot prin piata asta. ei, daca ar veni ei si cu argumente clare de respectare a regulilor si nu exceptie din exceptie , ca vad ca la exceptii cunosc fractalul , ar intelege ca de cele mei multe ori acele exceptii nu gresec .

cel mai tare ce ma face sa-mi dau seama ca multi nu stiu nici unde se afla este faptul ca au doua directii !

 

marea majoritate au ,, dreptate din start ,, cum nu ar evolua piata ....ha ha ha ha ha ha ....fiindca orientarea este in ambele directii . daca stau sa ma gandesc logic ar mai exista inca una - miscarea laterala , dar nu prea este folosita ca nu este dinamica - ha ha ha ha ha

 

da , este destul de interesant , sa continui o numaratoare si sa ai ,, dreptate tot timpul ,, fara sa recunosti ca este gresita ! din start de vede incapatinare care de cele mai multe ori duce la esec !

daca stau si analizez si un ,, elliottist incepator,, care a invatat o zi sau poate doua acesta teorie , deja are ,, dreptate ,, si este un ,, trader bun ,, ....ha ha ha ha ha

 

Stimati , colegi , exista orientare in doua directii diferite numai in cazuri exceptionale ! dar nu de fiecare data sunt exceptionale!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.