Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

@wolf; sa ma citez, postul 870;

"Acestea fiind spuse si ar mai fi si altele….. Ambele variante de la postul 843 sunt gresite. Ma intreb daca aplicai oricare din regulile expuse in prima parte aveai de fiecare data alt pattern, asa ca ai mers pe varianta ta personala. Mult success!"

 

@am_kabibi, nu am o anumita pozitie fata e ew clasic, negativa sau pozitiv, eu am o pozitie corecta: am venit cu niste intrebari fundamentale, am adus argumente si supraargumente, am venit cu citate din diferiti autori vezi postul 870, am interpretat dupa regulile lor postarea ta, de ce am facut asta?: pentru ca lipseau regulile in analiza, am criticat constructiv, reciteste postul, pentru ca treaba e alambicata din doua directii: 1) reguli ale teoriei care dau doua patternuri dupa interpretrea diferitilor autori, nici unul dintre ei nu poate fi contestat din pucntul asta de vedere.

2) analiza ta nu respecta nici macar acele reguli simple si ai facut o analiza arbitrara....

Pozitia mea fata de teorie si tehnica de aplicare nu e una negativa, am studiat timp de trei ani zi de zi mai multi ellioticieni si am descopreit inca de la inceput arbitrariul lor asupra interpretarii graficelor, pe acele reguli simple. ce am vazut la tine am vazut si la ei, in schimb mi a placut Gorman de la EWI, un profesionist pe clasic. Pozitia mea e una corecta. am identificat o problema ce facem cu ea? am identificat pe urma alte zeci de probleme, ce facem cu ele? le tratam pe toate prin exceptii?? ACESTEA SUNT PROBLEME GRAVE SI FUNDAMENTALE. CUM LE PUTEM REZOLVA?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

@ flames

 

eu inteleg multe lucruri si multe pareri diferite , dar cel mai tare ce ma face sa am un semn de intrebare este faptul ca la orice , asa zis ,, pattern elliott,, lipsesc liniile de trend ....ha ha ha ha ha ha

mi-am pus de multe ori intrebarea , de ce se intampla asta ? oare ele nu exista in carte sau omit sa le puna , sau sunt si ele o exceptie ...ha ha ha ha

cum poate sa se pretinda ca este un pattern fara sa fie aratat cat de mare este si ce forma are , daca o are bineinteles?

in momentul cand un elliott-ist clasic va trasa asa ceva , adica liniile de trend o sa inteleaga ca are un pattern fara proportii.......sau si ala este cu exceptii?

de aia nu are liniile de trend , este un hibrid sau ceva de genul .

 

@ am_kabibi

 

Intrebare la postil 843:

 

Cum se pot trasa liniile de trend la ambele ,, patternuri ,, din postul 843?

 

Cum se traseaza liniile de trend in EWA ?( asta bineinteles daca exista in teorie!)

 

Eu nu vreau sa vb despre marimea valului 3, din disputa cu Vaxx, ca el nici nu exista acolo, de aia eu spun ca marimea lui este ZERO!!!!!!!!!!!

 

Vaxx inca invata si este la inceput , de aia si poate gresi usor , dar daca vreti sa vb tehnic va astept cu mare placere si eu si flames.

 

 

Mult succes!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ am_kabibi

 

Salut. O sa -ti dau eu o intrebare legata de postul 843 , directa si la obiect .

 

Inrebare :

 

De ce , valul 2 din valul C este mai mare decat valul B din structura ABC?

 

Nu vreau un raspuns inventat , vreau argumente cu reguli clare unde scrie asa ceva !

 

Mersi

 

Wolf34, din intrebarea pe care ai pus-o si modalitate ain care mi-ai pus-o vad doar 2 variante:

1. Exista undeva intradevar in EWA clasica regula scrisa ca un val corectiv de nivel imediat inferior nu poate fi mai mare ca timp si pret decit un val precedent corectiv imediat superior. Daca e asa imi arati unde te rog. Din cite stiu eu asa ceva nu exista, de aici si argumentul pe care mi l-ai cerut - ce nu este interzis este permis!!

2. Ai tu o varianta de numerotare care ar corespunde mai mult recomandarilor din EWA clasica pt aceasta portiune de grafic. Daca e asa mi-o expui argumentind-i avantajele. Am si eu citeva care ar arata mai frumos, insa dupa parerea mea nu e asta important, ci faptul ca la acel moment vedeam in sus o formatiune corectiva. Lucrurile se vor schimba daca maxima va fi rescrisa - de aici si nevoia in avans de a expune alternativa ;).

 

Daca nu e nici una nici alta Wolf, atunci la toata suma de cunostinte pe care le ai as spune ca esti cam neindeminatic cu ele. Daca afirmatia asta o iei ca o ofensa atunci mi-o mai confirmi inca odata.

P.S. Cind formulezi o intrebare nu pui virgula dupa combinatia de prepozitii DE CE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ am_kabibi

 

salut

 

ha ha ha ha ha ha ha ha ......am vazut ca ai un simt de observatie destul de dezvoltat , atunci cred ca nici nu trebuie sa-ti mai arat pe grafic unde un val este mai mic sau mai mare decat altul .... ha ha ha ha ha ha se vede cu ochiul liber ....

din cate inteleg eu in imaginea ta inseamna mai mare doar mai ,, lung ,, dar nu si mai ,, lat ,, ....

ei , daca ne gandim mai bine si analizam aceste grafice care sunt in plan , asta daca se poate spune asa ....ha ha ha ha ha , deci prin logica , daca ea exista bineinteles, orice este mai lung sau mai lat este mai mare decat mai lung si mai ingust .....ha ha ha ha ha ha ....ei dar aici trebuie sa trecem la un lucru mult mai avansat care se numeste- spatiu .....ha ha ha ha si se invata in clasa 8 la geometrie

poate gresesc , dar am un nepotel in clasa 3 si l-am intrebat si pe el care din aceste doua figuri este mai mare ....ha ha ha ha ha ha .....ce raspuns crezi ca am primit ?

astept sa te hotarasti care totusi este mai mare din aceste doua figuri !!!!

poate ne mai ajuta si altii sa ne lamurim in marimea figurilor , de reguli EWA nu mai spun nimic ca deja ne adancim in lucruri avansate dar noi nu stim nici prima litera din alfabet (( A.....a......A.....a))

 

,, succes,, ha ha ha ha ha ah ah

post-6242-0-69945800-1348987823_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@daca nu ai o varianta corespunzatoare mai mult recomadarilor EWA asta nu inseamna ca tre sa incalci toate regulile, reciteste postul 870, reciteste-l pana iti vei da seama, pleci de la regulile simple, eu am COMBATUT TOCMAI cu regulile EWA, eu vb de regulile EWA nu de altele, din cartile lui Precter, Gorman, BALAN, Kennedey etc etc. DACA NU AI VARIANTA asta nu inseamna ca tre sa faci o analiza ARBITRARA numai ca ca sa ti dea acolo la nivel superior un presupus val 2 sau un nou impuls. RECITESTE pana intelegi POSTUL 870.

am specificat asa:

1. care este retragerea valului B? si ce pattern ai acolo??? vezi notarile, ai autori in care B se retrage 79% la altii 61% la zigzag? care e cea buna?

2. care sunt relatiile din valul 3 sau C? acel presupus impuls.

3. care este punctul de start al presupusului val 3, si de ce acolo, poate fi pe oricare din low-urile de jos, si automat la una din variante 3 e cel mai mic val. CU CE METODA AI considerat ca acolo unde ai pus tu e inceputul de val 3?

4. pentru un val 5 extins ai reguli nu exceptii. gasesti in cartile lui Gorman lui PRECHTER, KENNEDY ori nu le cunosti? le am dat pe rand cu cartea citata si pagina respectiva asa cum se citeaza stiintific.

5. Unde scrie ca tre a ai valuri disproportionate in difierite grade? si daca nu scrie de ce trebuie sa le faci? care sunt regulile? daca nu ai reguli analiza trebuie sa fie arbitrara? adica nu respecti nici o regula ca sa de a bine la nivel superior?

6. acolo ai o contractie de pret sigura (este certa) de ce nu e triunghi si e un 2 adica zigzag, flat combinatie....de ce trebuie sa fie impuls? cu triunghi nu puteai construi? sau nu cunosti regulile triunghiului, valului 5 extins? valurilor 2 si 4????

 

asta vreau sa evidentiez, daca nu ai reguli analiza se face dupa bunul plac ca asta nu inteleg? atunci unde este EWA. reciteste 870 cu pixu in mana pe hartie ... eu vb de lucruri reale si greutati ale teorie!

analiza ta nu e doar plina de greseli, analiza ta nu exista, am_kabibi elliott wave chiar are niste reguli simple ce e drept, dar are, si ele trebuiesc respectate. Chestiunea asta am vazut la foarte multi care folosesc metoda EWA facand aceleasi greseli. daca nu ai regula improvizezi.... Imi pare rau dar asta nu e EW e altceva....

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ am_kabibi

 

ma asteptam la un raspuns tehnic .........dar .....?????

 

dupa cum inteleg , in logica ta PAMANTUL este mai mare decat SOARELE .....ha ha ha ha ha ha , depinde de unde privesti ambele corpuri ! ha ha ha ha

 

pana si cei din EVUL MEDIU faceau diferenta extarordinar de bine ......... SPATIU...... ha ha ha ha

 

acum stau si ma gandesc , oare dupa teoria inventata de tine ...... ewa am_kabibi..... sau ewa dupa cine ai invatat tu ..... PAMANTUL este CENTRUL UNIVERSULUI ?????

 

Poate raspunzi tehnic si constructiv la ,, problema ,, !!!! care val este mai mare , valul B sau valul 2 dar incearca sa privesti lucrurile asa cum este ordinea lor si sa cauti sensul, care si de unde trebuie privit ....ha ha ha ha ..... si poate intelegi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am scris postul 870 din mai multe motive, te rog cisteste si reciteste postul 870, acolo sunt puse in dezbatere niste chestiuni nu numai de nuanta ci si de fond cu aceasta teorie.

1) teoria nu se respecta

2) vreau ca cei care cunosc mai putin aceasta teorie si vor sa o invete sa cunoasca lacunele ei

3) vreau ca cei care vor sa cunoasca aceasta teorie, trebuie sa respecte reguliel nu sa mearga din exceptie in exceptie.

4) vreau ca cei care vor sa invete sa nu fie dusi in eroare de unele grafice analize.

5) problemele se pot rezolva respecatand acele reguli simple ale ew si ale trendului...

6) am citat materile noi in care regulile sunt facute si pe piata forex si le am postat.

7) un incepator nu stie ca in analiza de la euro usd ai inventat reguli pe langa regulile ew respectate sau nerespectate dupa bunul plac.

8) ew are reguli si ele trebuie respectate, cu toate complicatiile si lacunele lui.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ am_kabibi

 

am facut toate masuratorile la ambele variante ale analizei tale .

nu uita , eu cand spun ceva argumentez ceea ce am spus , tehnic si cu explicatii .

pana sa trecem la alte subiecte hai sa nu ne abatem de la tema si sa explicam totusi constructiv ,, teoria ewa am_kabibi ,, sa vedem ce este din teoriea EWA CLASIC si ce nu exista!

as vrea sa incepem sa discutam tehnic :

- trasaseaza liniile de trend al patternului

- explica conceptia de grad , ca vad ca o folosesti in notatii cand postezi ( eu am marcat pe analiza , atentie ! sunt cu marimi diferite !)

 

si daca am ajuns la discutia cu semnele de punctuatie ( mersi pentru observatie , nu este o ofensa :D ) o sa-ti dau si o problema de logica ....

 

Problema de logica

 

Ce exista intre cifrele 1 si 2 si nu exista intre literele A si B ?

 

Nota :

dupa ce o rezolvi o sa-ti dau aceiasi problema , dar cu ALTERNANTA INVERSA , ca sa intelegi ce insemna asta.

 

Mult succes , am_kabibi !!!

 

P.S. Sper sa nu fie o ofensa asta si sa fie constructiv , ca sa inteleaga si cei neinitiati cum sa aleaga ceea ce vor sa invete dar o sa socot ca ai luat-o ca pe o ofensa sau nu stii raspunsul problemei daca nu vei raspunde la ea . Este la subiect si la tema ! Eu nu ma abat de la tema si cand vb despre ceva este strict legat cu tema noastra EWA ( fractal , logica , concept de grad , valuri , fibo, patternuri , comparatie , impuls , corectie , psihologie ....)

post-6242-0-10703700-1348999848_thumb.png

post-6242-0-16619900-1348999856_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti ,

Vad ca spiritele sunt incinse si nu ar fi corect sa raman dator cu o explicatie pentru @flames , cand am spus ca s-a ajuns la o concluzie corecta din punctul meu de vedere . Asa ca atasez varianta mea referitoare la acel zigzag alungit si astept sugestii sau critici care ne vor lamuri unde am gresit . Nu de alta dar toti postam pe acest forum pentru a invata ( din greselile noastre sau ale altora ) , iar ironiile nu cred ca isi au rostul . Sa nu uitam ca toti gresim , iar EWA , nu este o stiinta exacta , lasand loc la diverse interpretari .

post-3630-0-49141400-1349012439_thumb.jpg

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@eu inca astept respunsurile la postul # 870. oare o avea kabibi raspunsuri? raspunsuri reale cu manualu in brate, nu ce se invata la scoala lui Voznai,

Primul aspect. am observat doua feluri de numerotari gresite in analiza clasica la diferiti traderi de-a lungul timpului: daca nu stiu ce structura evolueaza se pune automat pe niste minime si maxime luate de multe ori aleator (arbitrar) _w-x-y_ cazul lui Voznai, multora de la dailyfx si exemplele pot continua la nesfarsit, daca nu corespunde regulilor minimale de corectie dubla gen wxy, pun o formatie normala de abc sau 12345 si nu se mai respecta celelalte reguli si o lungesc la nesfrasit asta e un aspect.

Al doilea aspect intotdeauna cand argumentarile trebuie sa respecte cel putin una din regulile minimale: cazul lui Kabibi valu 3 sa nu fie cel mai scurt din formatiunea de impuls netinand cont de restul segmentelor, trebuie cu orice pret ca valul 3 din (3) sa nu fie cel mai mic, mai ales ca luat segment cu segment inceputul valului trei putea sa fie oricunde pe cele trei low-uri deci avea sanse la fel de mari sa fie cel mai scurt din formatie si sa nu fie cel mai scurt din formatie analiza la euro usd comentata in 870... ...este sigura regula care a incercat sa o respecte, restu nu au mai contat... si multe altele scrise in postul 870. mare atentie acel post este este foarte bine argumentat am postat si bibliografia, notarile, paginile, randul. a nu se cititi la repezeala sub influenta impulsivitatii si a se da raspunsuri total neportivite. DE CE COMBAT ASTFEL DE PRACTICI:

1. nu respecta regulile minimale ale segmentelor -acestea pot fi gasite in carti la autori precum Robert Prechter, Gorman etc etc i am scris si in text la 870.

2. am trecut si eu prin asta si am invatat si din greselile mele si ale altora.

3 am petrecut 3 ani de studiu intens numai pe o problema: de ce nu functioneaza EW? analizand grafice pe FOREX, BVB, si alte burse: VIENA, VARSOVIA etc etc etc, 3 ani am studiat si comparat graficele zi de zi (subscribe) de la EWI : R Prechter, Gorman, KENNEDY, Jamie Saettele, grega horvat, inclusiv cei care fac parte din scola rusa a lui Voznai etc etc. traderi cu renume si experienta.

4. am observat de ex: greselile se repata si sunt aceleasi. EW nu sunt doar 4 A4 pagini scrise. sunt mult mai multe reguli pe care traderii le folosesc ca sa faca trade pozitiv, nu o sa le gasiti scrise niciodata: in schimb o sa le gasiti in graficele lor de fiecare data, fara greseala. nu se inavat doar regulie- se invata graficul!

5. combat greselile pentru a nu cadea si altii in capcana in care am cazut si eu de multe ori -sa faci analize care nu au treaba cu metoda EW si nici cu realitatea.

eu sunt perseverent si inca astept raspunsurile de la 870.

 

kabibi a a incercat un pseudo-rasuns spunand ca nu sunt reguli ci mai mult indicatii. atunci daca lucrurile stau asa: teoria si metoda sunt excluse. in cazul asta regulile personale primeaza.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.