Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

ca o alternativa la scenariul prezentat de am_kabibi pe aud, prezint urmatorul scenariu, conform caruia abia finaliza o corectie de tip expanded flat of [a] si vom merge short pentru un [c] final.( la nzd situatia este la fel, parerea mea)

post-3824-041014500 1283506382_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un scenariu de catre un scenarist amator la inceputul carierei sale, regizor inexistent, actorul este vedeta NZDUSD aka Kiwi

 

inceputul este unul chiar foarte promitator, bravo, desi s-ar putea sa mai mergem short un pic pentru un [c] final (desi si eu sunt incepator asa k nu bag mana in foc k asa va fi:d)

post-3824-014176300 1283507003_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inceputul este unul chiar foarte promitator, bravo, desi s-ar putea sa mai mergem short un pic pentru un [c] final (desi si eu sunt incepator asa k nu bag mana in foc k asa va fi:d)

 

In primul rand multumesc pentru incurajari.

 

Referitor la bagatul mainii in foc, Bill Williams spunea ca apar multe controverse intre ellioticieni, fiind un tip de analiza foarte vulnerabila la subiectivism. De aceea probabil lumea prefera indicatori. Totusi, trebuie sa recunosc ca e un stil de analiza fascinant si merita toata atentia si studiul pentru cei cat de cat atrasi de astfel de abordari. Eu cel putin am sa incerc sa imi fac temele si sa ma documentez cat mai mult pentru a nu polua topicul cu prostii de incepator.

 

Ca sa revin la Bill Williams, el fusese si el elliotician la inceput si daca nu ma insel si in ziua de azi mai tinde sa isi faca o idee generala din perspectiva analizei de tip Elliot Waves. El spunea in prima lui carte ca de regula apare o divergenta clasica in Awsome Oscilator (cel care mai apare in graficele uploadate de mine) intre valurile 3 si 5 doar ca trebuie acordata atentie sa nu se confunde valul (v) din 3 cu valul 5. Eu nu pot sa imi scot idea asta din cap si imi influenteaza destul de tare felul in care tind sa numerotez valurile, adica de fiecare data cand vad o divergenta clasica consider ca acolo sansele sunt foarte mari sa fie valurile de tip 3,4,5.

 

Iata si exemple pe eurusd

 

post-2415-006630200 1283545484_thumb.png post-2415-089865100 1283545485_thumb.png

 

Recunosc, de fapt nici nu vreau sa mi-o scot din cap :)

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tot timpul divergenta iti semnaleaza despre prezenta undelor 3 si 5. Divergenta poate exista si in zigzag si alte figuri elliott dar si intre doua unde de nivele diferite ca si in cazul din poza aratata de dumneavoastra. Bineinteles indicatoarele foarte mult iti usureaza munca si scad mult din gradul de subiectivism pe care il implica acest fel de analiza, insa ele trebuie interpretate cu atentie si intr-o maniera multiliniara.

P.S. Cind faci o analiza elliot mereu tre sa ai cel putin doua alternative antagonice -- asta la fel reduce din subiectivism.

Editat de Cityzen
Am sters citatul imens cu postul anterior conform regulamentului.
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la divergenta care apare in oscilator intre valurile 3 si 5, asta probabil se datoreaza faptului ca de multe ori valul 3 este cel mai "agresiv" dintre toate, astfel se creaza valori mari in oscilator care nu mai pot fi intrecute de valorile care le creaza valul 5.

 

Offtopic
Deoarece suntem intr-o sectiune dedicata Forexului am mutat postul legat de Dow Jones in topicul special creat pentru indici aici. Sper sa apara mai multi interesat si de acest segment al pietelor financiare si poate in timp subsectiunea "Alte piete financiare" proaspat creata sa devina tot mai mare cu la fel de multa activitate ca si cea pentru Forex. Poate in aceasta subsectiune vom crea un topic special doar pentru analize de tip Elliot Wave pe indicii burselor, daca lumea este interesata si exista activitate.
Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.