Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 5 votes

Undele Elliott - analiza si trade

• Please log in to reply
990 replies to this topic

#51 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1164 posts

Posted 03 September 2010 - 11:22 AM

Un scenariu de catre un scenarist amator la inceputul carierei sale, regizor inexistent, actorul este vedeta NZDUSD aka Kiwi

Attached Thumbnails

• NZDUSDDaily.png

• 2

#52 deos

deos

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 161 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXpro
  • Strategie/tehnica folosita EWA

Posted 03 September 2010 - 11:33 AM

ca o alternativa la scenariul prezentat de am_kabibi pe aud, prezint urmatorul scenariu, conform caruia abia finaliza o corectie de tip expanded flat [b] of [a] si vom merge short pentru un [c] final.( la nzd situatia este la fel, parerea mea)

Attached Thumbnails

• au.png

• 2
Never hate your enemies. It affects your judgement

#53 deos

deos

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 161 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXpro
  • Strategie/tehnica folosita EWA

Posted 03 September 2010 - 11:43 AM

Un scenariu de catre un scenarist amator la inceputul carierei sale, regizor inexistent, actorul este vedeta NZDUSD aka Kiwi

inceputul este unul chiar foarte promitator, bravo, desi s-ar putea sa mai mergem short un pic pentru un [c] final (desi si eu sunt incepator asa k nu bag mana in foc k asa va fi:d)

Attached Thumbnails

• nu.png

• 2
Never hate your enemies. It affects your judgement

#54 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • 1164 posts

Posted 03 September 2010 - 04:21 PM

EURGBP doua scenarii cu acelasi rezultat posibil : o unda C dintr-o corectiva urmata de un nou impuls in sus?

EURGBPH1 e1.png EURGBPH1 e2.png

Si o posibila perspectiva mai larga pe un time frame superior.

EURGBPH8.png

Edited by sian, 03 September 2010 - 04:41 PM.

• 0

#55 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • 1164 posts

Posted 03 September 2010 - 10:09 PM

inceputul este unul chiar foarte promitator, bravo, desi s-ar putea sa mai mergem short un pic pentru un [c] final (desi si eu sunt incepator asa k nu bag mana in foc k asa va fi:d)

In primul rand multumesc pentru incurajari.

Referitor la bagatul mainii in foc, Bill Williams spunea ca apar multe controverse intre ellioticieni, fiind un tip de analiza foarte vulnerabila la subiectivism. De aceea probabil lumea prefera indicatori. Totusi, trebuie sa recunosc ca e un stil de analiza fascinant si merita toata atentia si studiul pentru cei cat de cat atrasi de astfel de abordari. Eu cel putin am sa incerc sa imi fac temele si sa ma documentez cat mai mult pentru a nu polua topicul cu prostii de incepator.

Ca sa revin la Bill Williams, el fusese si el elliotician la inceput si daca nu ma insel si in ziua de azi mai tinde sa isi faca o idee generala din perspectiva analizei de tip Elliot Waves. El spunea in prima lui carte ca de regula apare o divergenta clasica in Awsome Oscilator (cel care mai apare in graficele uploadate de mine) intre valurile 3 si 5 doar ca trebuie acordata atentie sa nu se confunde valul (v) din 3 cu valul 5. Eu nu pot sa imi scot idea asta din cap si imi influenteaza destul de tare felul in care tind sa numerotez valurile, adica de fiecare data cand vad o divergenta clasica consider ca acolo sansele sunt foarte mari sa fie valurile de tip 3,4,5.

Iata si exemple pe eurusd

EURUSDH3.png EURUSDH1.png

Recunosc, de fapt nici nu vreau sa mi-o scot din cap :)

Edited by sian, 03 September 2010 - 10:27 PM.

• 2

#56 am_kabibi

am_kabibi

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 345 posts

• Tranzactionez din 2007
  • Strategie/tehnica folosita Elliott Wave

Posted 03 September 2010 - 11:24 PM

Nu tot timpul divergenta iti semnaleaza despre prezenta undelor 3 si 5. Divergenta poate exista si in zigzag si alte figuri elliott dar si intre doua unde de nivele diferite ca si in cazul din poza aratata de dumneavoastra. Bineinteles indicatoarele foarte mult iti usureaza munca si scad mult din gradul de subiectivism pe care il implica acest fel de analiza, insa ele trebuie interpretate cu atentie si intr-o maniera multiliniara.
P.S. Cind faci o analiza elliot mereu tre sa ai cel putin doua alternative antagonice -- asta la fel reduce din subiectivism.

Edited by Cityzen, 04 September 2010 - 12:51 AM.
Am sters citatul imens cu postul anterior conform regulamentului.

• 1
Atit cit exista intrebari, vor fi si raspunsuri.

#57 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • 1164 posts

Posted 04 September 2010 - 11:01 AM

Referitor la divergenta care apare in oscilator intre valurile 3 si 5, asta probabil se datoreaza faptului ca de multe ori valul 3 este cel mai "agresiv" dintre toate, astfel se creaza valori mari in oscilator care nu mai pot fi intrecute de valorile care le creaza valul 5.

Offtopic

Edited by Cityzen, 04 September 2010 - 11:43 AM.

• 0

#58 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • 1164 posts

Posted 04 September 2010 - 11:56 AM

EURUSD 1h

Attached Thumbnails

• EURUSDH1.png

• 1

#59 am_kabibi

am_kabibi

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 345 posts

• Tranzactionez din 2007
  • Strategie/tehnica folosita Elliott Wave

Posted 05 September 2010 - 11:31 AM

NZD U$D.

Attached Thumbnails

• nzd u$d w.gif
  • nzd u$d d.gif
  • nzd u$d h4.gif

• 2
Atit cit exista intrebari, vor fi si raspunsuri.

#60 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • 1164 posts

Posted 05 September 2010 - 04:23 PM

USDJPY Daily

Attached Thumbnails

• USDJPYDaily.png

• 1

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.