Sari la conținut

Incepator, o sugestie.


Postări Recomandate

Salut la toata lumea

 

Cam de o luna si ceva tranzactionez pe o platforma demo si eu zic ca ma descurc binisor, am profit nu ma pot plange.

Dar imi pare cam ciudat sa fi crescut asa de mult profitul. As vrea o sugestie din partea voastra, sa trec pe real?

 

Am atasat un print screen cu totalul contului demo.

 

Ce zie-ti se poate?

 

Cu stima

Iepure Danut

post-4821-036333400 1282660460_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ceri pareri, hai sa ti-o spun pe a mea: "Daca veneai sa te angajez si aduceai statementu asta ca CV, nici nu ma uitam la tine; iar daca erai angajat deja la mine si iti gaseam statementu asta, te dadeam afara". Concluzia? Mai stai pe demo.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Danutz

 

Tu acolo ai un statement pe o zi doua de tranzactionat si cu un leverage cat casa... In viata reala nu e chiar asa usor :biggrin:. In primul rand, te sfatuiesc sa-ti deschizi un cont demo cu aceeasi suma pe care intentionezi s-o investesti (daca vrei sa investesti 50.000$, atunci e ok ce folosesti acum). Asta ca sa nu te obisnuiesti cu sumele mari si sa nu-ti faci iluzii. In al doilea rand, pari sa nu folosesti un stop loss, lucru esential cand vine vorba de protejarea capitalului. Ai avut noroc sa intri pe directia dominanta si ai lasat tranzactia deschisa 3-4 ore, pentru un profit baban. Ei bine, lucrurile astea n-o sa ti se intample in fiecare zi, si daca procedezi in felul asta cu fiecare tranzactie, pe termen lung iti vei frige contul.

 

Concluzia: e foarte ok sa intri pe real, dar incepe cu o suma mica, sa nu intri in depresie daca pierzi acei bani. In nici un caz nu-ti investi toate economiile acum, pentru ca nu e cazul. Dar e bine sa-ti deschizi totusi un cont real, ca sa vezi cu ce se mananca forex-ul de fapt. Sa vezi ce inseamna lacomia si frica si cum reactionezi in conditii extreme <:-P

 

Bafta!

 

PS: Vad ca o tranzactie a fost deschisa vreo 10 zile. Poti sa ne spui care a fost MAE (Maximum Adverse Excursion)? Mai pe romaneste, cati pipsi maxim a fost tranzactia pe minus inainte sa sa intoarca pe plus? Ce strategie folosesti? Pe termen lung, mediu, scurt? Ai niste criterii cat de cat solide dupa care intri in piata sau folosesti instinctul?

Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

So va multumesc pentru raspunsuri.

 

Eu merg pe strategia ca orice creste scade si orice scade creste. Verific toate stirile care ar putea sa aiba o influenta si dupa let`s trading.

Nu am folosit s/l pentru ca la ce pret a ajuns aurul in ziua respectiva nu putea sa mearga mai jos, si de aceea am lasat pozitia deschisa atat de mult pt ca citisem undeva ca aurul o creasca pana la o valoare de 1230 si ceva nu mai tin minte cat.

 

Apropo de cati pipsi a fost minus sincer nu mai tin minte. Leverage-ul ii de 1:100 nu cred ca ii asa de mare. O sa imi fac un cont cu suma pe care vreau sa tranzactionez sau pe care vreau sa o pierd.:biggrin:

 

Va multumesc inca o data si va tin la curent cu demo si contul real.

 

Cu stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Danutz

 

"Eu merg pe strategia ca orice creste scade si orice scade creste."

 

E un mod foarte viciat de a gandi si multi cad in plasa asta. Trading-ul nu e asa usor pe cat pare. Strategia ta poate merge pe termen lung doar daca nu folosesti levier si iti convine sa stai cu banii blocati luni sau ani de zile.

 

"Nu am folosit s/l pentru ca la ce pret a ajuns aurul in ziua respectiva nu putea sa mearga mai jos". Daca ai stii tu de cate ori am luat-o in freza gandind asa, ai ezita sa mai formulezi astfel de propozitii... Pretul poate sa mearga pana la 0 sau pana la 8374832478727847832$. Pretul poate face orice, nu il subestima. Trebuie sa te gandesti mai intai cat poti pierde intotdeauna. Primul pas si cel mai important este protejarea capitalului. Ori tu pui toata casa la bataie.

 

"Apropo de cati pipsi a fost minus sincer nu mai tin minte. Leverage-ul ii de 1:100 nu cred ca ii asa de mare"

 

E imens. Un trader profesionist foloseste maxim 1:10, si asta destul de rar. In cele mai multe cazuri, traderii adevarati nici nu folosesc leverage (deci 1:1). Aaa, si sper ca poti face diferenta dintre leverage-ul pe care ti l-ai ales cand ai deschis contul (care e leverage-ul maxim) si leverage-ul real, folosit pe o tranzactie anume.

 

In rest, multa bafta si repet, ai grija cati bani investesti in contul real. Stiu ca nu vei tine cont de ceea ce ti-am spus noi aici (doar am trecut si noi prin perioada asta). Sper sa te lovesti cu capul de zid cat mai devreme. Si asta e o urare de bine :biggrin:. Cu cat te vei lovi mai devreme, cu atat mai devreme iti vei da seama ca nu e in regula ceea ce faci.

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Danutz

 

Poti sa faci drag al tranzactiilor direct pe grafic si acolo se poate vedea cat a mers pe minus, fiecare tranzactie in parte si sa le postezi, sa ne facem o idee, in functie de perioada cat a fost deschisa tranzactie. Spre exemplu, daca a durat o saptamana, poti pune pe un grafic de pe 4h samd chiar daca ai facut intrarea dupa 1min sau alt tf inferior.

 

exemplu:

 

post-2510-038052200 1282716433_thumb.png

 

 

Bafta!

 

Later edit: am adaugat si poza

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Il inteleg perfect pe Danutz. Si eu la randul meu aveam castiguri "fabuloase" pe demo si am zis sa intru rapid pe real.

Bineinteles ca am spart deja vreo 4 sau 5 "minicontulete" dar tot nu ma pot abtine. Trecerea aceasta am facut-o dupa vreo 3 luni pe demo. Acum ce ma tenteaza cel mai mult e sa ma axez pe un broker ce ofera MT4 si sa incerc cu un EA.:)

Apropo, care e parerea voastra si daca aveti un sfat in privinta aceasta.(vreun EA bunicel :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai sa caut in cutia de ea-uri cu care ma imbogatesc sa gasesc unul ok pentru tine. :)

 

Tu vrei sa faci bani nu? Pai crezi ca e asa usor? Scrii pe forum si crezi ca sare imediat cineva sa iti dea un EA profitabil? In primul rand nu stiu daca chiar are cineva pe aici asa ceva si in al doilea rand si daca ar avea ma indoiesc ca ti l-ar da cadou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg pe strategia ca orice creste scade si orice scade creste.

 

Am făcut și eu greșeala asta, cu un cont real (dar mic). Nu am pus SL și tot așteptam să crească. A scăzut continuu, până la margin call. Dacă aveam o sumă mai mare, suportam scăderea, a doua zi a intrat din nou pe plus și eram fericit, crezând că sunt as în Forex. Am făcut însă praf contul, dar nu-mi pare rău, pentru că am învățat trei lucruri extrem de importante: niciodată nu mai las un trade fără SL și managementul banilor este un lucru extrem de important și nu mai intru cu bani reali decât atunci când sunt sigur că nu o să îi fac praf în 2 zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.