Sari la conținut

Incepator, o sugestie.


Postări Recomandate

  • 5 săptămâni mai târziu...

Buna

 

Revin cu informatii noi la activitatea mea pe piata FOREX.

 

Dupa o luna plina de tranzactii esuate am ramas pe ZERO cu contul, acum aproximativ 5 zile. M-am prea entuziasmat, am avut cateva incercari de scalping fara SL si acestea au golit tot contul intr-o zi, toata suma s-a evaporat in mai putin de 3 ore. Anyway se mai intampla, ceea ce iti faci cu mana ta se numeste lucru manual :happy: .

 

Partea buna ii ca am mai invatat inca un lucru important. Oricum merg inainte, nu ma dau batut si o sa-mi alimentez din nou contul. Sunt sigur ca o sa-mi recuperez pierderile si pot sa fac si profit.

 

O sa va tin la curent, din nou, dupa ce imi alimentez contul si vedem ce se mai intampla.

 

Cu Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi aduci aminte de mine acum vreo 4 luni. Am sarit relativ de tot de demo dupa ce deschideam tranzactii pe acolo cam ca tiganii la poker ("ete contul - ete 2x contul" etc). La mine n-a mers cu demo, nu ma simteam suficient de responsabil (nr. "mami vreau catel adevarat nu jucarie de plus care clipeste din ochi si pisa covorul"). Apoi am intrat pe real cu 50 euro. Sunt banii de iesit nitel pe afara, tigari etc. N-as plange dupa ei, dar mi-ar place sa-i vad crescand. Iar ca incepator cum gandeam... eventual dublandu-se. Crede-ma ca chiar am putut concepe ca n-are rost sa bag si sa risc sa zicem 200 euro. Ii iau pe aia 50 si ii fac 200 euro si .. tot aia e. Ce mai... treaba naibi cu forexul. Ok, a trecut repede. Pana sa ma gandesc sa intru cu sume mari, cu atat mai bine.

Ce e interesant e ca parca atunci a fost singurul noroc care chiar ca l-am avut in forex. Era prin august, chiar dupa ce euro a suferit caderea aceea mare fata de dolar. Piata intrase in consolidare. Eu cum deschideam graficele, dai inainte..sell.. buy..sell.. buy peste tot erau numai oportunitati pt mine. Deschideam de peste tot, ce sa vorbesti de pivoti, suporti, rezistente. Norocul meu e ca pe BB pretul chiar facea un pinball destul de dragut intre extremitati. Cand era sus faceam sell, cand era jos faceam buy. Ce mai.. invarteam banu' ca manelistii celebri. Ultramegasuper combinatie. Plecand de pe la 20 euro, s-a marit contul de 6 ori. Ma simteam ducele forex-ului. Apoi pretul a sarit din BB-ul strans cu extremitati la 20-30 pips distanta. La prima tremuratura a pietei s-a dus juma de cont. Nu mai eram ducele forex-ului :happy: Peste ceva timp si pierderi, urma si trezirea, dar usor si suav, e nasol sa te trezesti singur cand vrei sa dormi, ceasul suna, il opresti si te intorci pe partea ailalta. Saracul de mine inca visa la banii din forex si nemurirea contului.

Bun, perspectivele se schimba. Insumez vreo juma de an de "real" daca pot sa-i zic asa, in care... ce sa zic... nu, n-am dublat contul, nu, n-am plecat in caraibe... aaahm, nu, n-am ramas nici pe break even. N-am facut aproape 1000 tranzactii ci .. le-am supravietuit lor =)) e o diferenta. Dar sansele sunt sa inchei anul asta in picioare (si inca pe acelasi cont).

 

Sfaturile mele daca tot suntem in aceasi tagma ca si incepatori si avem amintiri mai "fresh" despre ..cum e in etapa asta:

 

- fi adaptabil - strategia care o aplici cand ai 1000 euro in cont trebuie sa difere de cea pe care o ai daca ramai cu 100 euro.

- un exercitiu util e sa-ti imaginezi ca fiecare 10 euro (sau 50 sau 100 etc) din contul tau ar reprezenta un nivel de suport/rezistenta. Fii mai atent in zona aia, cand o depasesti, incearca sa o protejezi. Incearca sa fi mai atent cand deschizi pozitii odata ce ai reusit sa "strapungi" un astfel de nivel. Iar apoi, daca e sa pierzi, protejeaza acel nivel, incearca sa tii cu dinti de el. Pentru noi, ideal ar fi sa avem atitudinea asta mereu, insa simplificarea cu cateva nivele ale contului.. cel putin pe mine m-a ajutat.

- nu fa revenge trade, hedge si nu tranzactiona fara SL. Pentru mine s-au dovedit cele mai ucigase chestii.

- tranzactioneaza de dragul de a o face, tranzactioneaza cu "pofta", nu incerca sa-ti faci targete zilnice gen "azi tre sa fac 10 euro" etc. La inceput poti fi dezamagit de rezultate si te poti simti sub o presiune constanta sa-ti intrunesti sistematic propriul barem, chiar daca n-ai semnale de intrare pe grafice.

- nu lua strict in serios orice o spune oricine. Fie brokeri, forexisti, looseri etc. N-am auzit de om, sa fi copiat 100 de idei de la 100 de oameni si sa castige sistematic. Am auzit in schimb de oameni ce asimiland 100 de idei si-au format-o pe a lor si cu aia.. au avut o sansa sa castige.. relativ sistematic.

 

In final toti spun aceasi chestie. Se reduce la a face bani si a reusi sa-i pastrezi. Se reduce la a tranzactiona si rausi sa iesi cu capul sus. Nu exista piatra filosofala sau pocal binecuvantat. Am gasit sfaturile expertilor ca fiind foarte simple, logice si intuitive. Pe atat de simple pe cat subconstient am refuzat sa cred ca sunt cheia succesului aici. De-aia am pierdut, iar cand in final m-am trezit si am inceput sa le aplic mi-am dat seama ca nu-s asa simple :D

Editat de BogdanM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

- fi adaptabil - strategia care o aplici cand ai 1000 euro in cont trebuie sa difere de cea pe care o ai daca ramai cu 100 euro.

- un exercitiu util e sa-ti imaginezi ca fiecare 10 euro (sau 50 sau 100 etc) din contul tau ar reprezenta un nivel de suport/rezistenta. Fii mai atent in zona aia, cand o depasesti, incearca sa o protejezi. Incearca sa fi mai atent cand deschizi pozitii odata ce ai reusit sa "strapungi" un astfel de nivel. Iar apoi, daca e sa pierzi, protejeaza acel nivel, incearca sa tii cu dinti de el. Pentru noi, ideal ar fi sa avem atitudinea asta mereu, insa simplificarea cu cateva nivele ale contului.. cel putin pe mine m-a ajutat.

- nu fa revenge trade, hedge si nu tranzactiona fara SL. Pentru mine s-au dovedit cele mai ucigase chestii.

 

Bravo Bogdan! Plus MARE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, personal, am ajuns la concluzia ca astfel de sfaturi, cat si tot ce inseamna educatie psihologica pentru trading sunt inutile pentru cei aflati la inceput de drum. Am observat ca aproape toti traderii fac aceleasi greseli, ca un mecanism care vrand nevrand actioneaza asupra psihicului uman si nu am gasit nici o explicatie logica pentru asta. Astfel de idei pot fi intr-adevar de ajutor dupa o perioada, poate 2-3 ani de experienta, perioada dupa care mandria s-a mai dezumflat putin dupa ceva esecuri, nicidecum acum. Cred ca initial nu avem atitudinea potrivita cand e vorba de trading, ne calcam pe aceleasi urme an de an si regretul ca nu am procedat altfel vine tot timpul la urma, ca deh, e regret.

Nu pot sa ii zic lui Danutz decat sa aiba incredere in fortele proprii, fiindca stiu ca mai mult nu pot face pentru el pentru a-l ajuta.

Vroiam sa zic si noroc dar nu prea foloseste la mare lucru.

Heads up!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si nu am gasit nici o explicatie logica pentru asta.

 

Andrei, cum nu ai gasit nici o explicatie logica? Toti "traderii" de retail, se nasc si se formeaza in acelasi mediu, beneficiaza de aceleasi indicatii, resurse si marketing, sunt saraci, lacomi si orgoliosi, risca mult, spera mult si se protejeaza putin, ...si nu in ultimul rand, se cred mai dotati mental ca altii.

 

... fiindca stiu ca mai mult nu pot face pentru el pentru a-l ajuta.

 

...eee nu poti, recunoaste ca nu vrei!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Problema mea cea mai mare ii ca nu ma pot controla. Cat timp am respectat regula de 1-2% din valoare contului pe o tranzactie totul a fost bine, am progresat de la 50 la 550, dar cand m-am abatut de la regula, pa si pusi. Am ramas pe zero. Plus ca am incercat ceva scalping.

 

De obicei tranzactionez fara SL, pur si simplu nu imi place sa pun SL, poate o sa incerc sa vad cum merge cu SL, dar nu prea as crede. Prima data mi-am facut praf contul din aceeasi cauza ca si de data aceasta, incercari de scalping, procent prea mare pe o tranzactie 20%.

 

Dar a treia oara sigur nu mai gresesc. Acuma ar trebui sa ma prajesc de cateva ori cu SL si sigur data, data viitoare o sa incep sa-l folosesc.

 

Dar vedem, oricum stiu ca pot mai mult de atat. Nu exista nu pot, doar nu vreau.

 

Va multumesc pentru sustinere si incurajari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@sec, @ovidiu

 

Este corect ceea ce spuneti amandoi. Dacă vă amintiti, atunci cand am tradus din Elder (vezi postul acesta de pe treadul cu Loserii Anonimi), ziceam la un moment dat, comentând despre contactul cu fundul gropii:

 

Mă gândesc ce efect ar fi avut asupra tradingului meu dacă aş fi citit Elder ÎNAINTE de a mă apuca de tranzacţionat cu bani reali. Probabil că nici un efect... Ar fi trecut cuvintele pe lângă mine, aşa cum trec ele acum pe lângă mulţi începători care citesc posturile mele de aici si se gândesc că trebuie să fiu oleacă dus cu sorcova ca să îmi pierd timpul traducând bazaconii despre alcoolici... Omul, până nu dă EL cu capul de pragul de sus, ori cum spune Elder, până nu se izbeşte de fundul gropii el însuşi, nu bagă la tărtăcuţă

@dănuţ

dacă nu te simti confortabil cu folosirea SL-ului, stai în leverage mic. Dar MIC! Adică 2, 3, 5 la 1, MAXIM. Eventual combinat cu averaging down, si cu piramidare in castig. Nu vei face profit mare, dar nici nu vei pierde, va trebui să laşi mai mult beturile care se misca in favoarea ta, că altfel nu iese nici un ban, iar la cele care se mişcă impotriva ta vei avea timp destul să te gândeşti dacă le inchizi, total, parţial, le piramidezi, etc. şi în timp înveţi să lasi profitul să curgă (well, uite cine dă lecţii, eu sunt cel mai mare gogoşar la chestia asta, totdeauna ies prea devreme din beturile profitabile) şi să tai pierderile scurt (aici nu am probleme!).

 

Practic, la un leverage de 2 sau 3 la 1, trebuie miscare de 1300 (o mie trei sute) de pipsi (pe euro) împotriva ta, ca să te lase fără 20 la sută din cont. Bineînţeles că profiturile vin cu aceeaşi rată.... (de aia intervine piramidarea, altfel nu câştigi nika, dar pentru început, tu concentrează-te nu cum să câştigi, ci cum să nu pierzi).

 

Calculul e simplu, inmultesti leverageul cu procentul care se misca cursul, si ai pierderea, sau profitul. Daca cursul se misca 1%, adica asta inseamnă 130 de pipsi pe euro, din cei 13000 (daca cursul e 1.3000, sunt 13 mii de pipsi acolo), atunci la un leverage de X la 1, tu castigi/pierzi X% din cont. La leverage de 10 la 1, doar 130 de pipsi iţi pot toca 10% din cont. La 20 la 1 ai "nevoie" de doar 65 de pipsi.... De aia se zice că leverageul este o sabie cu două tăişuri, ori că leverage is the killer. (linkul asta ultimul, dacă nu l-ai citit până acum, citşte-l de 10 ori, iar dacă l-ai citit deja, şi tot nu te poţi controla, mai reciteşte-l de 15 :happy: vezi ca sunt mai multe capitole, dai pe next lesson in josul paginii).

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Buna

 

Am revenit din nou cu informatii despre activitatea mea pe piata Forex. Inainte de sarbatori mi-am alimentat contul din nou si am inceput sa intru in joc. Am dublat contul si culmea ca din nou am ajuns in pragul falimentului cu contul, am pierdut aproximativ 70% din suma initiala depusa.

 

Asta e, dar culmea ii ca de fiecare data fac aceeasi greseala.

 

Acum incerc sa recuperez pierderea, daca mai pot evident. Va tin la curent despre cum decurge recovery-ul.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Buna

 

Inca nu m-am dat batut, am reusit sa recuperez pierderea si acum sunt pe profit, dar vedem ce se va intampla in continuare.

Si daca nu o recuperam investeam din nou. Eu cred ca cea mai buna metoda de a invata ii sa inveti pe bani reali, nu pe demo. Pe demo eu zic ca ii pierdere de vreme.

In cazul meu pe demo am invatat doar termenii de baza nimic altceva, cum am depus bani reali cum am spart contul in vreo 2 ore de la intrarea banilor in cont :P .

 

 

 

Cu Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.