Sari la conținut

Caspian vs Dragonpips


Postări Recomandate

Nu sunt de acord cu tine ; ceea ce spui sunt simple BANUIELI de-ale tale iar faptul ca esti gazda acestui forum crezi ca iti permite sa racnesti la cei inscrisi ! Nu sunt de acord cu ceea ce spui si am dreptul sa spun asta , iar cei inscrisi au dreptul sa citeasca asta! Intra pe orice forum vrei tu , la intamplare si ai sa vezi diferenta foarte usor: nimeni nu va racni la tine doar pentru ca el este moderator ! ba din contra ... cred ca orice , oricat de mica ar fi ideea pe care vrei sa o pui in practica in realizarea unui EA,sau orice altceva, esti ajutat, oricat de incepator sau nestitor ai fi . Eu am postat fotografia catorva tranzactii care demonstreaza ca acel EA merge foarte bine in forward-testing; iar tu vii si ma contrazici asa fara nicio dovada , fara nicio noima.Nu accept asta !

Le recomand celor de aici sa se inscrie in forumuri sau grupuri serioase de lucru cum este ==== MetaTrader_Experts_and_Indicators@yahoogroups.com === si va asigur ca veti gasi acolo oameni capabili sa va ajute si sa va indrume (gratuit),oameni CO-INTERESATI, dar si o sumedenie de EA-uri functionale gratuite , care aduc profituri foarte bune. Daca ai urmari ce se intampla pe piata acestor EA de care vorbesti , ai sti ca 80 poate chiar 90 % dintre EA-urile care se afla la vanzare sunt copii, uneori grosolane, ale unor EA-uri care sunt GRATUITE ! GRA-TU-I-TE !intelegi ? GRATUITE !!

Sa nu instalati DLL-euri in calculator ! NU ! Ba chiar sa deschideti Windows si stergeti TOATE DLL-urile, ca ele, DLL-urile va vrea raul ! Apoi Intrati in Windows/Sistem32 si stergeti si de acolo toate DLL-urile ca si alea va pandeste si va vrea raul ! Si sa ramaie in calculatorul vostru " DECAT RESPECT " ! " DECAT BINE " ! ( Am glumit , sa nu faceti asta !)

Va ofer spre analiza si testare (celor lucizi si cu credinta ) un alt EA (gratuit,desiur) care se afla acum in lucru, pe masa celor de la "yahoogroups" ( si care , desigur va fi boicotat de multi dintre cei de aici !)

 

http://www.forexmt4.com/mt_yahoo/SignalsTrader/

post-4255-095714900 1283337168_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interventia lui tradelover nu are nici o legatura cu faptul ca este moderator. Tradelover este de profesie programator are foarte multa experienta in programare precum si in domeniul expertilor automati.

 

Idea este simpla. Intr-o piata in care se zice ca peste 90% pierd, este greu de crezut ca expertii facuti publici gratuit sunt buni de ceva.

 

Sunt fonduri de investitii care se ocupa cu tradingul automatizat tranzactionand miliarde de dolari insa si acolo aceste sisteme sunt monitorizate constant si adaptate la conditiile din piata prin multa multa munca, cercetare, developare facute de profesionisti.

 

Magicianule entuziasmul este de admirat si mai mult ca sigur si Tradelover te incurajeaza sa continui sa continui cercetarile in domeniul expertilor. Nimeni nu vrea sa te descurajeze. Sfaturile "batranilor" care au facut si stiu mai multe ar trebui sa fie binevenite.

 

Cele spuse de tradelover sunt bazate pe ani de munca si studii in domeniu, mii de teste si suficiente carti, site-uri, forumuri citite.

 

Lasand emotiile la o parte, orgolii ranite, sau vise spulberate (sau cel putin "amenintate")... din tot ce a scris Tradelover urmatoarea parte este cea mai importanta si merita recitita de cateva ori si analizata la rece:

 

A-ti pierde vremea cu astfel de "minuni" culese de pe web este doar o dovada ca nu intelegi cum functioneaza MT4 (in special partea cu interpolarea ticksilor si generarea barelor directe/reversed).

 

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@dannad: exista programe, de genul PE-Explorer, cu care poti vedea functiile pe care le contine un dll, ce alte biblioteci sistem acceseaza (de exemplu orice dll care acceseaza kernel32.dll este CEL PUTIN suspect, orice dll care contine functii TCP/IP este in mod cert suspect, poate contine troieni care comunica cu lumea de afara, eu stiu cel putin 10 astfel de "experti" care trimit mesaje pe web din computer, odata instalati), si daca vrei sa intri mai adanc in bucataria dll-ului respectiv, exista dezasambloare si de-compilatoare de genul Sourcer, etc. Una dintre specializarile mele la jobul unde lucrez este reverse engineering.

 

@magicianul: relativ la atacul la persoana, well... te-am mai vazut si pe treadul ala unde counstruisesi un expert care facea miliarde... nu am de ce sa imi pun mintea cu tine, pentru ca te-am vazut ce poti... vorba unui forumist mai vechi, va multumim ca existati, altfel nu am mai face noi profit... Ca fapt divers, cati bani reali ai scos cu experti luati de-a moaca (sau cu bani) de pe web?

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu iti spun doar ca nu sunt de acord cu acest tip de comportament totalmente vehement ; nu te atac pe tine ! nu am nimic cu tine ! nu te cunosc si nu imi pot pemite sa ma compar cu tine nici ... in cele mai frumoase vise ! tu ai un job bun ... programator..."nustiucum" si probabil foarte bine remunerat , eu sunt doar un muncitor necalificat , tu ai un porcoi de bani in forex ... eu nu ! inteligenta ta este mult mai mare decat a mea ! incomensurabil mai mare !

iar diferenta este evidenta si se reflecta in toate aspectele : financiar ... intelectual.. etc !

insa nu sunt de acord cu acest tip de haituiala a celor care spun sau macar incearca sa spuna ceva ; atata tot ! intamplator, cel care a gangurit in front am fost eu ! putea fi oricare altul !

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

man, mersic pentru laude, haha, nu e chiar asa, dar ma simt bine cand imi spui :), oricum, asta nu e un motiv sa ocolesti raspunsul la intrebarea pe care am pus-o, foarte punctuala si la obiect, de altfel.

 

La fel cum zici tu, nu am nimic cu tine personal, nu ma pot supara pe un tip pe care nu il cunosc. Cum zice si sian, intr-un fel te admir pentru perseverenta si pentru entuziasm. Nu consider atitudinea mea ca fiind "hărţuială", ci mai degraba o atitudine "precaută". Cand m-am apucat de forex cam asa gandeam si eu, cu singura deosebire ca nu visam sa gasesc expertul magic pe web, ci visam sa il fac eu personal. La urma urmei sunt un programator bun, al dracului de bun, fara falsa modestie, lucrez si in domeniu (implementez chestii "inteligente" prin diferite dipsozitive electronice pe care le vinde fabrica la care lucrez) si aveam in minte ceva de genul "daca cineva poate sa faca expertul magic, atunci eu sunt ala". Well... dupa ce am pierdut o serie de conturi reale, si mai ales dupa ce am studiat BINE diferiti "clasici" ai genului, ca Elder, Steenberger, si altii, m-am domolit.

 

Cauta pe vamist treadul cu loserii anonimi si citeste bine capitolul cu mitul autopilotului. Oameni care şi-au petrecut ani de zile muncind, studiind, transpirând pentru a progresa profesional ca ingineri, avocaţi, doctori, profesori, oameni de afaceri, si care ar trebui sa stie ca competenta intr-un anumit domeniu se dobandeste doar prin munca si studiu, nu se sfiesc sa cumpere experti de trading, adica sa puna la bătaie mii de dolari pentru "competenţa îmbuteliată", la pachet, la cutie sau la butoi. Ei sunt stimulaţi de lăcomie, lene şi incompetenţă în matematică. Am vândut eu insumi destui astfel de "experti", fără sa am mustrari de constiinta ca am fraierit pe careva, la urma urmei am implementat strategii dezvoltate de cei care mi-au cerut implementarile respective, iar ei au platit chiar daca le-am spus ca nu dau doi bani pe strategia lor in sine. Cativa useri de pe vamist pot sa confirme chestia asta.

 

Forexul nu inseamna sa iei un expert de pe aiurea (ori sa il faci tu personal) si sa faci un purcoi de bani. Asta este o iluzie. Nu s-a inventat inca masina care sa gandeasca pentru tine. Era o nuvela, parca a lui Asimov, cu robotul care planta cartofi, era asa de inteligent ca stia totul despre cultura cartofilor, i-a săpat, i-a udat, i-a curăţat de gândaci, i-a recoltat, i-a taiat feliuţe, i-a impachetat, etc. Doar ca la urmă ce i-a dat lui prin cap? I-a prăjit pe toţi si i-a mâncat...

 

Daca vrei sa faci bani, sfatul meu e sa pui mâna pe grafice, eventual pe niste cărţi de economie (capitol care si mie imi cam lipseste, si ii simt lipsa de multe ori), si sa studiezi, sa studiezi, sa studiezi... Zeci si sute de ore de uitat pe grafice, de derulat cu mânuţa inainte si inapoi, de urmarit grafice, de urmarit indicatori economici fundamentali (de exemplu cum misca piata un NFP sau in interest rate change, etc). Si in tot timpul asta, trading demo, omorat conturi unul dupa altul, pana iti faci o strategie A TA PERSONALA, from scratch sau adaptata de la altii, asta nu conteaza, dar sa FII CONFIDENT in ea, sa poti face profit in mod regulat.

 

Apoi sa investesti bani in propria ta confidenţă dobândita. Intâi putini, apoi indiferent de rezultat, din ce in ce mai multi. Chiar daca la inceput vei pierde, daca ai invăţat ceva nou, atunci esti in castig.

 

Cand esti in scoala primara, ori la gradiniţă, degeaba iti da cineva un program de rezolvat integrale si diferentiale, daca nu intelegi conceptele implicate acolo, nu vei reusi sa faci mare lucru cu acel program, chiar daca - poate - programul e bun.

 

Cam astea ar fi "bănuielile" mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea asupra careia insist este ca acest EA functioneaza in timp real si o face destul de bine ! atata tot !

 

Hmmm... se pare ca esti un maestru emerit ... ma intreb daca asemeni tuturor marilor maestri ai si o lucrare de referinta pe care sa o prezinti cu generozitate publicului larg , pentru ca aceasta sa devina... un model ,un etalon, sau doar pur si simplu...o unealta utila in momentele de deruta forexistica.

 

Cat despre conturi si bani , ma abtin de la comentarii; ceea ce pot spune este ca ...

deontologia profesionala nu imi permite sa primesc bani ce nu imi apartin sau nu mi se cuvin ; nici macar cu titlul de imprumut ! deocamdata sunt fericit in ipostaza in care ma aflu si nu imi fac planuri de viitor in forex.

post-4255-035344600 1283413402_thumb.png

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si de bine ce functioneaza, ai hotarat sa-l impartasesti si cu altii, fara sa astepti ceva in schimb, nici macar o gadilitura marunta a orgoliului atunci cand postezi print screen-uri cu curbe ale equity mai abrupte decat dealul negru.

altruism curat in care se arunca cu pietre.

Editat de phaeton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate... nu stiu nimic de dealul asta de care pomenesti ! (mi-as fi format mai lesne o idee despre ceea ce vrei sa spui. ) EA-ul acesta l-am vazut in sectiunea "Elite " a mai multor Forumuri Forex, si de aceea am considerat ca e de studiat .

nu am niciun merit eu in asta !nu am nevoie sa fiu apreciat gogule ! daca vrei sa vezi cum functioneaza aplica-l intr-un chart si o sa te convingi singur !

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.