Sari la conținut

ce broker mi se potriveste ?


wallye

Postări Recomandate

IBFX: spread mare, ...

 

Nu te contrazic, dar ce inseamna spread mic? daca 1,7pp este mare?

0.8 pp? sau cat? 0.8 gasesti si la ibfx, dar mai rar. In fine, nu am actiuni la ibfx deci nu le fac reclama. O sa incerc si eu Oanda

post-2377-011592900 1282850169_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sec

 

Oanda are spreadul pe jumate: 0.9 pips. IBFX are un spread de 1.8-2 pips pe EURUSD in 80% din timp, deci practic, dublu. Prin urmare, spreadul e mare comparativ cu Oanda :biggrin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

hihi, daca imi spui si cum il fac pe domnul expert sa puna ordere direct in fereastra aia mica, ai o bere de la mine... Well, sa zicem ca pusul orderelor il rezolv, ca si asa le pun mai mult manual, de multe ori nu am incredere in experti si ii las doar sa dea semnale, urmand sa verific personal si sa pun orderul daca sunt de acord cu 'mnealor expertii. Deci sa zicem ca asta o rezolv, stau si ma chiombesc la el pana da semnal... Dar cum il fac sa mute stopurile si targeturile, odata ce am plasat un order? Că alea se mută uneori la fiecare tick...

 

Am mai povestit odata mai demult (era un topic despre Oanda sau despre FXCM, nu mai stiu, ca nici ala nu avea MT pe vremea aia, acum are dar MT la FXCM este o porcarie) cum e cu "urmaresti cursul pe metatrader si plasezi ordere pe platforma brokerului X", asta e utopie, mai mult te incurca, cand piata se agita trebuie sa navighezi de la una la alta, trebuie sa plasezi ordere in ambele, pentru ca sa le poti urmari efectiv, sa vezi profit, pierdere, expunere, si atunci de multe ori ai cotatii diferite, si intotdeauna ai puncte de intrare diferite, spread diferit... Nu e simplu deloc, mai mult te complici, si eu unul nu pot, sunt prea batran pentru asta... Poate daca o pun pe fiica-mea, ca m-am crucit intr-o zi vazând-o cum naviga prin ferestrele nu stiu carui joc de al ei... N-o credeam instare...

 

edit: sa nu fiu inteles gresit, nu am nika impotriva lu' Oanda. Am scris pe topicul in cauza, pentru cei care POT fara MT, Oanda este brokerul perfect. Este omologat si regulat peste tot (cel mai important la un broker), are capital baban (vezi pagina la CFTC), deci nu da usor faliment, accepta depuneri prin web (paypal, etc, adica comisioane mici), are spreaduri mai mult decat rezonabile (doar brokeri FOARTE mari il bat la spread, ori brokeri neregulati care pun spreaduri mici fara justificare financiara ca sa atraga clienti), viteza de executie mai buna ca multi brokeri mari, etc.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover

 

Aici cam ai rezon :biggrin:. Ce-i drept, eu nu folosesc trailing stop, deci la mine e mai usor. Iar cotatiile difera, intr-adevar, cam cu 2 pips. Uneori primesc fill-uri bune, alteori mai putin bune. Pacat ca Oanda cere 600$ pe luna pentru API. Ar fi fost frumos sa-si poata face si omul niste indicatori amarati... Ca sa concluzionam, intr-adevar, platforma poate fi un minus pentru Oanda, mai ales daca depinzi de MetaTrader pentru analiza. Daca te descurci doar cu ce ofera Oanda e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ca platforma de Oanda are prea mult zgomot ! (oscileaza aiurea fata de alti brokeri cu dif si de 20 pips)

Din punct de vedere al comisioanelor cel mai avantajos este Admiral Markets (0 dep tarnsfer Raiffeisen si 5$ retragere)

Depinde cati bani crezi ca vei face si cat de des vei retrage. Admiral n-are spread mare. Acum e 1 pip.

 

Avantaje ar fi MT4 care e mult mai bun ca platforma lor (inclusiv conceptul de Trailing Stop care intra dupa ce ai intra pe profit), indicatorii nu sunt afectatati de pauza din weekend astfel incat la Oanda sunt varza luni indicatorii pe timeframe H1 si superior...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.