Sari la conținut

ce broker mi se potriveste ?


wallye

Postări Recomandate

Unu care sa-ti garanteze profit la depunere iti doresc tie =))

Daca tie ti se pare normal sa pierzi peste 300 pipsi cand schimbi cu paypal, go on. Si vezi k mai pierzi 300 si cand schimbi inapoi in EUR.

Editat de wallye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dak nu erau pusi pe ars astia de la paypal ar fi putut sa schimbe la pretul de pe chart in weekend cand sunt inchise pietele. Dar vad k nu-i asa.

Ar cam treb sa-mi caut alt broker.

Editat de wallye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@wallye, am luat 5 Eur pentru o cartela Vodafone si am dat 31 lei, cu chitanta si pret afisat. Cat vine asta? pai ... EurRon = 6.2; Cum vi se pare?

Acum. Care-i legatura? Daca ai cont la broker in Usd, ... fa-ti cont la banca (sau PayPal, Moneybookers, etc) in Usd si alimenteaza din el. Caci, daca ai cont la broker in Usd si cont la banca in Eur sau Ron, ai pus-o. Schimbul valutar care ti-l fac ei, va fi intotdeauna (mult) in defavoarea ta.

 

P.S. ..."pietele" nu sunt inchise niciodata

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contul in banca il am in EUR si evident k si la Oanda l-am facut in EUR. Doar ca sa depun EUR, pot doar prin bank wire, si din ce stiu eu pana la 3000 comisioanele sunt de 20-30 eur. Iar eu vroiam sa bag doar 3-400 si sa fac practica pe ei. Adica as pierde 5-10%.

Prin Paypal pot depune doar USD si cat pierd daca schimb EUR-USD-EUR am zis.

Sa-mi fac un cont in USD iar nu se merita. La banca mea mi-a zis k ma costa 9 eur /luna sa am un cont in USD.

Ar trebui sa pierd aia 5-10% comisionu, doar k eu am niste idei preconcepute , si m-as simti ars dak i-as plati.

Cand gasesc o solutie va spun si voua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ok. 'nteles.

Contul in banca il am in EUR si evident k si la Oanda l-am facut in EUR.

 

De ce in Eur?

De ce nu ai facut cont la Oanda in Usd? si schimbul se facea din Eur tau in Usd, ... nu din

pierd daca schimb EUR-USD-EUR am zis.

Eur/Usd/ si iar Eur.

 

P.S. ..daca chiar te pasioneaza tradeu, fa-ti cont la banca in Usd, ...si ai rezolvat problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura solutie prin care pierd atat cat mi se pare normal sa pierd, ar fi sa depun prin bank wire 2k EUR si as plati 1-2% comision.

Pasionat sunt, si imi voi mai pierde mult timp cu forexu, dar inca nu-s dispus sa pierd 2k doar pt prima experienta.

Ce nu-mi place la Oanda e ca nu te lasa sa depui de pe card si ca nu schimba ei cu pretul de pe chart, mai ales ca sunt vazuti ca broker serios si la care poti juca si cu 1 $.

Pt. comparatie, un prieten a depus de pe card din EUR in USD la FXCM si i-au schimbat la pretul exact ( probabil sunt si altii, de asta stiu eu). Doar ca spreadul la ei e 2.5 pips ...

Editat de wallye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sec

 

Doar de dragul corectitudinii. Calculul corect e urmatorul: 31 RON - 31*0.24 (tva-ul) = 23.56 RON. Impartim la 5 EUR si obtinem 4.71. Deci asta era cursul pe care il practica buticul de unde ai luat cartela, nu e chiar 6 RON =)). Cam toti comerciantii practica treaba asta, e un fel de "hedging", daca se poate numi asa. Umfla un pic cursul, ca sa fie ei acoperiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai oarecum dreptate bumasoft, TVA este extra la cei 5 eur, nu este inclus in ei (smecherie de piata pe care nu ti-o spune nimeni).

 

Totusi ai facut o mica greseala de aritmetica in calculul pretului fara TVA. Si anume ... la 23.56 cate ti-a rezultat tie, daca aplici 24% ..iti da 29.21 lei , nu 31 lei. Intelegi?

Practic ai mai adaugat TVA inca odata, la pretul cu TVA in el.

Calcului corect era asa:

31 RON este valoarea cu tot cu TVA

25 RON este valoarea fara TVA (adica 31 ron / 1.24)

6 RON este valoarea TVAului.

Bun, acum 25 RON / 5 Eur = 5 lei pentru un Eur, care este cam mult totusi fata de 4.27 este cu 17% mai mult. Problema este ca nu comerciantii practica treaba asta, ci preturile sunt facute de Vodafone.

 

In rest ...totul ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic
@sec

Haha, ai dreptate. Asa patesc cand fac pe desteptul =))

PS: Cand am spus comercianti, m-am referit la orice comerciant (mare/mic), Vodafone, Paypal, IBFX. Tot comercianti sunt si ei :P
Editat de bumasoft
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.