Sari la conținut

Indicator de volatilitate / price action


Postări Recomandate

da, am inteles, ce cauti.

Offtopic

Dar, in ceea ce priveste:

... si trecem la alte piete financiare care sunt deschise doar cateva ore pe zi. Acolo astfel de nivele sunt extrem de importante si luate in considerare de suficienti de multi traderi / rechini in sistemele de tranzactionare. De la aceasta idee a plecat totul :biggrin:

 

ai tinut cont si de futures?

 

Nota: dpmdv, importanta lui close/open la Daily, tinde sa se micsoreze odata cu globalizarea si informatizarea si tranzactiile pe internet la scara larga. Este adevarat, pe vremuri, in toate bursele din lume, cea mai importanta informatie era pretul de inchidere, dar azi ...

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indicatorul simplu ce calculeaza suporti si rezistente "Pivot Points" este "ontopic" si poate deveni folositor

 

The calculation for a pivot point is shown below:

Pivot point (PP) = (High + Low + Close) / 3

 

 

Support and resistance levels are then calculated off the pivot point like so:

 

First level support and resistance:

 

First support (S1) = (2*PP) – High

 

First resistance (R1) = (2*PP) – Low

 

 

Second level of support and resistance:

 

Second support (S2) = PP – (High – Low)

 

Second resistance (R2) = PP + (High - Low)

 

 

 

 

sursa babypips
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Studiu de caz. In cazul unor impulsuri puternice, closeul este situat tot timpul mai sus decat minimul anterior intr-o miscare ascendenta si tot timpul sub maximul anterior intr-o miscare descendenta.

 

post-2415-027005600 1283524997_thumb.gif

 

O astfel de abordare probabil ar merge intr-un sistem ce se bazeaza doar pe impulsuri/miscari volatile si se si poate face un indicator dupa un astfel de concept simplu.

 

O alte varianta ar fi sa se verifice daca pretul de inchidere este deasupra sau sub pivotul zilei, asta tot in cazul lumanarilor pe daily.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Idea urmatoare este pentru orice time-frame. Exista lumanari in care miscarea a fost decisiva fie intr-o directie sau alta, ca urmare diferenta dintre open si close va fi mai mare decat diferenta dintre diferenta dintre minim si maxim si diferenta dintre open si close.

 

| | = modul

 

|Open-Close| > | |Maxim-Minim| - |Open-Close|| -> piata a mers decisiv intr-o directie sau alta

 

|Open-Close| < | |Maxim-Minim| - |Open-Close|| -> indecizie

 

Cunoaste cineva vreun indicator care sa foloseasca astfel de idei?

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scris un indicator care foloseste regulile din postul anterior. Afiseaza diferenta | |Maxim-Minim| - |Open-Close|| sub forma de bare pe care le coloreaza galben pentru miscari indecise si verde pentru uptrend, rosu pt downtrend.

 

Am copiat (instalat) acest indicator. Interesant, il urmaresc. O singura intrebare as avea: la ce foloseste afisarea barelor galbene (de indecizie)? mai ales ca de obicei sunt si cele mai dese si chiar cele mai mari? Exista o semnificatie pt bare foarte mari de indecizie? Poate ca ar fi mai interesant ca doar cele verzi sau rosii sa fie afisate astfel incit sa fie interpretate ca semnal de intrare/iesire ? :))
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@incepator: indicatorul e "proaspat" a luat nastere ieri in urma unor idei prezentate dar eu cand am propus principiile mi-am pus problema ca poate ar exista un alt indicator deja existent, poate chiar mai cunoscut care deja este folosit de mai multi traderi. Cu astea fiind spuse indicatorul arata ce arata si daca poate fi folosit, atunci modul de folosire depinde strict de cel care il foloseste.

 

Eu as tinde sa prefer in mare parte o abordare in care atunci cand lumanarile sunt rosii sau verzi, ala e momentul in care eu deja AR TREBUI sa fiu in piata, caci acolo este impuls clar. Se poate folosi in corelarea pe tf-uri, adica ai intrare dupa un alt concept pe 1h sau 4h si verifici cu acest indicator miscarile de pe un timeframe superior.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.