Sari la conținut

plus500 face pe smecherul?


nasul

Postări Recomandate

E weekend, deci toate tranzacţiile sunt închise. Se pare nu şi la plus500 pentru că am pierdut 2 RON în acest weekend.

 

Prima poză am încărcat-o aici http://forum.vamist.ro/topic/2873-indicator-price-change-percent/page__view__findpost__p__22249 acum maxim 30 minute, iar a doua acum. Cred că se pot vedea clar cele 0,11 procente în minus.

 

Eu ştiam că nu se tranzacţionează în weekend.

post-4858-013719000 1283623768_thumb.png

post-4858-059924000 1283623777_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Spreadul, din cate vad eu, este la fel, 2 pipsi, pretul nu a variat.

 

Diferenta de pret este prea mare ca sa se datoreze spreadului, nu se poate datora nici swapului - ar fi cam mare pentru asta, desi, daca se acorda ori se incaseaza swap la secunda, cum era odata la Oanda (nu stiu daca mai este), atunci e plauzibil - ori se poate sa existe un comision de weekend. La unii brokeri daca inchizi pozitia over the weekend, ti se iau niste bani, direct ca si comision, sau prin spread, ca numar de pipsi. La unul dintre brokerii la care am eu cont pot sa inchid pozitiile in weekend (dar nu pot adauga altele noi), si platesc 5-10 pipsi (adica spreadul se largeste automat cu 5-10 pipsi in functie de pereche, in timpul weekendului). Tu ai acolo doua microloturi, deci 20 de centi pe pip, diferenta de aprozimativ un RON si jumate, de la 5 si ceva la 7, deci cam jumate de parai, ar fi cam doua-trei swapuri, ori in caz ca e variatie de spread, ar fi doi pipsi si jumate.

 

Daca pozitia a revenit "la normal" azi dimineata, atunci asta era cauza. Daca nu a revenit, atunci ar mai putea fi datorata unei variatii la USD/RON over the weekend. Eu nu stiu de o variatie asa de mare, 7/5.5 ar fi cam 1.25, deci o variatie a cotatiei USD/RON cu 25%, ar trebui sa te interesezi care e politica de schimb a BNR pentru weekend (asta poate fi un motiv, daca BNR taxeaza mai mult schimburile valutare in perioadele de holiday).

 

Chestia e complicata datorita RON-ului ala, pot fi multe motive. Cu cont in USD, lucrurile sunt foarte clare. Tu ai bet pe EURUSD, deci faci profit in USD, 10 parai per pip per lot. Mai departe acel profit trebuie convertit in RON, si asta depinde de cursul de schimb BNR si de taxele pe care le aplica ei. Lucrurile sunt mai complicate.

 

Cum spunea si ante-postatoru' meu, cel mai bine e sa intrebi brokerul, in cazul in care anomalia s-a mentinut si luni dimineata dupa deschiderea pietei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E weekend, deci toate tranzacţiile sunt închise. Se pare nu şi la plus500 pentru că am pierdut 2 RON în acest weekend.

 

Prima poză am încărcat-o aici http://forum.vamist....dpost__p__22249 acum maxim 30 minute, iar a doua acum. Cred că se pot vedea clar cele 0,11 procente în minus.

 

Eu ştiam că nu se tranzacţionează în weekend.

 

 

Daca iti lasi pozitii deschise peste weekend sau inclusiv pozitii deschise peste noapte cei de la plus500 isi iau o prima parca de 0.15% din valoarrea tranzactiei.

In concluzie ei castiga mai mult decat alti brokeri(spread+prima)

 

Apropo, ai reusit sa scoti ceva bani de la ei? Am avut si eu un cont cu o bonificatie primita de la ei de 50ron dar nu am reusit sa scot ceva bani :)

Sunt curios daca platesc. Mersi

Editat de Cityzen
Doua postari contopite
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

engleza mea de balta nu imi ajuta prea mult, iar plus500 e numai bun sa invat forex. intrebarea este daca eeste ceva de ei sau imi pierd banii la ei? ca am stat pe demo dar vreausa incerc pe real. merita ori ba? sau ce recpmandati din romani? mersii!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am decat o recomandare:

 

LASA TE DE FOREX!!

 

ps: daca vrei cazino, atunci joaca forex mai departe si cu bani reali, iar cand spun asta nici nu am atins prob brokerului.

sunteti extraordinari unii dintre voi, astia noi in aceasta meserie, fratelo, este o meserie ca oricare alta, o meserie in care iti pierzi nu numai capul ci si averea, multa putina pe care ai avea o cu asemenea gandire: 'sa trec repede pe real, sa incerc'. du te la jocuri de noroc si trage de maneta, ca si acolo tot incercare se numeste.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

engleza mea de balta nu imi ajuta prea mult, iar plus500 e numai bun sa invat forex. intrebarea este daca eeste ceva de ei sau imi pierd banii la ei? ca am stat pe demo dar vreausa incerc pe real. merita ori ba? sau ce recpmandati din romani? mersii!!!

 

Cu toata sinceritatea nu tias recomanda plus 500 si nici platformele astea ce iti ofera si limba romana . Daca vrei sa inveti dute la fxcm , fati un practice account si incepe sa tranzactionezi. Vrei o platforma pe real incearca etoro. Chiar daca nu are NDD are o intarziere fata de Fxcm . si de faci analiza si urmaresti graficu pe fxcm si tranzactionezi pe etoro vei avea numai de castigat. Succes. Pt mai multe detalii ma gasesti la id de mess ca useru de aici.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.