Sari la conținut

Loser - caut inceput de drum


BogdanM

Postări Recomandate

au venit facturile pentru ce-am consumat fara sa stiu...

deja in cautarea unui drum ma vad renuntand la scalpatul care initial cum era practicat semana cu testarea reflexelor la jocurile mecanice pe vremuri. Cum vedeam ca ies vreo 3-4 pips, jap inchideam pozitia. Norocul meu este ca n-am timp sa vanez pipsi, nici sa vad forexul ca pescuitul sportiv, stand cu privirea in balta si degetul pe firul intins spre a simti cand musca. Cine stie cat as fi continuat asa, in alte conditii.

Asta este realitatea, voi tranzactiona de la munca... nu stiu exact cand pot intra, cat pot intra si cat pot urmari odata ce intru. Deci de la scalping se trece la intraday (ma rog.. mult mai intraday decat scalpingul :P ).

 

Asa ca m-am apucat sa privesc putin mai larg decat ce se intampla mai departe de 10-20 pips. Mi se pare foarte interesant imaginea noua care se contureaza.

(Din contul meu aflat pe la 70 euro, am platit cam 25 ca sa pot sa povestesc lucrurile astea :P )

Scalperul loser este ca un fel de pescar de weekend pe malul unei balti. Pescarii noobi mereu pun unele esecuri pe seama echipamentului sau a unei lipse acutizate de peste in baltile nationale. Deci pescarul nostru vine pregatit cu scule performante, pozitioneaza tacticos momeala si arunca. Isi imagineaza un ritual complex din pregatirea sculelor, plasarea momelii si in general activitatea de a pescui. Asta pentru ca asa a vazut, asa a citit, asa a invatat. Chiar daca n-a inteles si chiar daca in extrem, n-ar fi priceput nimic, stie ca pe undeva trebuie urmata o rutina, un plan, un fel de ritual al pescuitului. Ceea ce nu stie completeaza cu imaginatia sa.

Arunca deci, pune clopotei in varful batului si asteapta sa clincaie cand musca pestele. La cea mai mica dinganeala sare ca ars si smuceste batul incercand sa intepe ceea ce in final se dovedeste a fi un pestisor mic si amarat in contextul in care pescarii experimentati scot langa la el, la 100 m mai incolo, capturi respectabile. Micul pestisor insa stavileste nevoia psihologica de succes, imaginea pescarului ca un fel de "pradator eficient" etc. Probabil va ajunge masa vreunei pisici, probabil va fi in final aruncat la marginea baltii, dar in momentul capturarii, nimic nu stirbeste aceasta bucurie a pescarului amator.

 

Sa treci din scalping in tranzactionat pe tf-uri mai meri, sa tii pozitii cate o zi, doua, trei... e alta situatie.

 

Acelasi pescar, arunca si cu ceva noroc acelasi clincanit familiar si mult asteptat se aude. Insa... stai. Ce trebuie sa faca pescarul nostru amator este total impotriva firii lui de pana atunci. Nu numai ca nu trebuie sa smuceasca undita cum facea pana acum, insa sa se familiarizeze ca motivul pentru care nu o face este ca .. oricat de stupid ii pare... pestele mic smucindu-se agatat in carlig, va atrage poate un peste mai mare ce-l va inghiti si se va intepa la randul sau, pescarul nostru tragand atunci si alegandu-se cu o captura mai mare.

Insa pescarului nostru nu prea ii vina sa creada asta. In plus, cum sa suporti sa stai atata timp cu pestele agatat in carlig. Acel peste pana mai ieri era captura ta sigura, succesul tau si in final unul din motivele pentru care uneori mergeai la pescuit. Acum, e o simpla incertitudine ce se zbate acolo. Pescarul amator se teme ca pestele mic s-ar putea elibera, iar dupa cateva ore de neliniste si emotii, omul s-ar alege doar cu un carlig gol. Emotia si incertitudinea face ca pescarul nostru fie sa traga mai devreme, speriind un potential peste mai mare, fie sa piarda micul peste fie sa-si evalueze prost momentul cand merita asteptat si cand ... pur si simplu nu crezi ca sunt pesti mari in balta aia.

 

Cam prin asta am trecut eu trecand pe tf-uri mai mari si tranzactionat de mai lunga durata. Evident noi strategii trebuie formulate aici. Un alt lucru interesant.. dezvoltarea "tupeului" de a lasa o tranzactie sa finalizeze fie in sl fie in tp. Exceptand motivele chiar intemeiate, ex. afli ca tocmai ce vor fi publicate niste stiri importante ce influenteaza perechea ta peste 30 min etc.

 

Eh, acum nivelul de 50 euro al contului original, s-a transformat dintr-un mult iubit punct de suport intr-un ticalos de pivot in jurul caruia ma tot invart de vreo 2 saptamani incoa =))

In plus, a mai aparut o problema cu toate ca descoperirea ei n-as vedea-o ca un lucru rau. Eu pot deschide pozitii de 0.01 lot minim. Contul meu "demo" are 50 euro. Chiar si cu 0.01 pozitiile sunt prea .. mari spre a face un MM eficient. Cred ca am sa incep paralel sa experimentez iar cu demo-urile cu mai multe zero-uri.

Editat de BogdanM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

statement am sa pun imediat ce ajung pe la 1000 trade-uri pe real. Momentan tot ce fac aici poate varia de la simple curiozitati personale pana la viitoarea "strategie" de scalp pt inceput. Nu reprezinta povestea de "succes" a unui noob. Ba chiar consider ca partea de grafic arata suficient de sifonata cat s-o dau ca exemplu negativ. Motiv pentru care am inceput MM mai strict si S/L-uri stranse in ultima parte a lui, avand in vedere injumatatirea contului de la experimentele anterioare. M-a bantuit ceva vreme. Am vazut statement-uri onorabile pe aici, sa bruscheze ele gura targului... :D

Insa ca fapt divers nu stiu de ce nu pot exporta cum trebuie statementul din mt4. La munca merge, am facut-o de cateva ori. Aici iese pe bucati, o multime de fisiere si un htm. Daca il deschid nu alcatuieste corect statementul, apare doar graficul. Posibil sa fie vreo chestie de browser. Oricum, pana la 1000 tranzactii mai e. Daca atunci sunt in picioare dupa toata treaba asta, contul arata ok si pot spune ca ceva a mers, aia o sa rupa gura targului :happy:

Am sa postez partea de statistici, cum nu pot sa o scot direct din acele fisiere salvate am dat un print screen. Dar pentru ca iese jpg, am adaugat mici comentarii pe langa grafic :D

 

Ce sa rupa gura targului:

- contul evolueaza ca si cursul pe care tranzactionez =)) (de-aia am nevoie de 1000 trade-uri pentru a defini o directie clara mergand pe ideea prezentata sus)

- drawdown juma de cont

 

post-4877-053964400 1283895846_thumb.jpg

 

observ graficul la un moment dat are un peak mai mare de 3 ori fata de inceput. de ce nu ai retras banii atunci? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=)) pai aici e mai simplu...

 

1. am plecat de la echivalentul meu de demo pe real. 50 euro. Intr-adevar aproape i-am triplat, mai ales ca primele pozitii pe real m-au dus cu contul in jur de 20-25 euro, deci tehnic vorbind l-am crescut de vreo 5-6 ori lejer. Dar sa zicem ca doream sa retrag (fabuloasa suma de 70-75 euro facuti profit). Apoi ce faceam? nu mai tranzactionam pe forex dar povesteam si nepotilor de faimosul "tun" tras de mine in tinerete pietei forex si despre "my finest hour"? Nu, as fi vrut sa ma intorc, as fi vrut poate sa fac mai multi, as fi vrut sa invat sa tranzactionez calumea (si atunci deveneam constient ca era o chestie de noroc), mi-ar fi placut sa ma pot numi "trader".

2. unde ai vazut tu noob sa se retraga pe culmile "gloriei" =)) .. in sensul in care sa recunoasca aceste "culmi" si sa stie cand sa se opreasca daca intr-adevar asta dorea de la inceput?

3. doresc sa invat sa tranzactionez. daca tranzactionam bine de pe atunci, daca strategia era asa buna, cu siguranta continua sa produca rezultate mai bune macar decat ce-am facut ulterior. Deci este de lucru, eu vreau sa deschid o pozitie si sa am acel sentiment de incredere cum ca stiu ce fac, sunt cat de mult pot tinde spre 100% ca inteleg acea pozitie si acea mica bucatica de piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

pentru ca tot se incheie anul trag si eu linie peste primele cateva luni de trade. In pierdere, la mai putin de jumate de cont. Am fost si pe sus, si pe jos, si sideways cu el, am facut range-uri si mici break-out-uri. Inca nu am definit o strategie stabila dupa care sa lucrez - se vede. Dupa 3 tentative de a pune sub numele unei strategii cea ce fac pe forex au urmat tot atatea esecuri a le considera "credibile" in testul mai prelungit cu piata reala.

Atasez un statement cu parcursul acestor luni. De observat momentele mai "notabile" respectiv inceputurile cand nu exista conceput de sl/tp etc pentru ca stateam efectiv cu mana pe mouse la inchisul pozitiilor. Alte momente, ar fi sirul de doar cateva tranzactii pierzatoare ce lichideaza cate juma de cont. Aveti si cateva exemple elocvente de "revenge" trade trade-uri cu loturi colosale raportate la dimensiunea contului si loosing steak-uri sustinute. Numa' bun si educativ pentru alti noobi ca si exemplu negativ. De asemeni ramane ca si dovada la fel de elocventa ca money managementul prost poate ucide conturi mai repede decat orice strategie proasta sau costuri si comisioane platite brokerilor.

Oricum, contul inca este in viata, povestea nu se sfarseste aici, ba chiar in ciuda unor asteptari personale, cei 50 euroi din cont inca supravietuiesc oarecum dupa 750 pozitii deschise pe profil majoritar de scalping. Supravietuirea o pun mai degraba pe seama idei ca am trecut de la un money management colosal de prost, la unul doar prost... Consider educativ mai ales acest aspect. Un MM bun de-ar fi, ar ajuta un incepator sa reziste rezonabil de mult in piata (chiar si cu un cont mic) cat sa realizeze greselile strategiei folosite de el sau cum poate fi ajustata mai bine profilului sau emotional.

 

.. si acum, sa vina oroarea =))

 

PS : caderea brusca sub 1 euro de pe graficul contului are ca motiv transferul fondurilor catre alt cont. Am lasat cam 0.7 euro in cont si eram curios sa vad cum arata un margin call in meta trader, ce se intampla =))

 

Spor la tranzactii si va doresc cate o basculanta de pipsi pe trade :)

post-4877-0-04362400-1293618241_thumb.gif

DetailedStatement.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ BogdanM - Am observat in prima parte a statementului o perioada destul de lunga de trade uri cu castiguri mici dar sigure, cu pierderi foarte mici si rare. De ce nu incerci sa revii la acel tip de trade si de strategie, poate sa o imbunatatesti un pic. Asa procedam si eu la inceput, luam castiguri mici si pierderi mari, pana m-am hotarat pe o strategie cu intrari mai rare dar cu castiguri indestulatoare. Poate ca daca ti-ai adapta mai bine strategia care te-a facut sa ai acel lung sir de trade uri cu profit ai reusi sa realizezi ceva frumos. Succes.

Editat de analize_forex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=)) sa plasez povestea in timp si spatiu :

 

Amu' nu stiu altii cum sunt dar cand ma gandesc la acele zile de august... euroiul cazuse in cap si pretul intrase intr-o perioada de consolidare in care timp de vreo saptamana nu s-a miscat cine stie ce, privind lucrurile daily. Atunci apuc eu sa incep perioada "buna". Pentru noobi e util un astfel de range deoarece efectiv vezi pretul facand tot felul de pinball-uri, bolinger-ul arata ca un mat de carnat ingust in care pretul face mici diagonale si totul e ca la scoala. Vinzi cand e sus, cumperi cand e jos si tot asa. Si a mers... efectiv am prins ca maniacul fiecare mica diagonala, cadere, liniuta, fitil si etc din tot ce vedeam pe grafic. Contul crestea intr-adevar ca fat frumos. Imediat ce a iesit din range - pac s-a dus si contul. A fost primul spike mai serios, prima rupere cand efectiv cursul a inceput sa miste vizibil intr-o directie. Eu nu prinsesem de-astea, nu mai vazusem etapa asta cu trecerea din range in inceput de trend. Aici m-am ars. Pentru ca n-am recunoscut diferenta, in ciuda tuturor semnalelor evidente. In fond dupa cateva sute de trade-uri ce fac contul sa salte, probabil te simti mai increzator in treaba asta cu forexul...

Daca am sa mai vad genul ala de range ("vad" a se citi in "recunosc") desigur ca am sa incerc sa-l storc in ideea din care macar fac ceva familiar mie. Ce-mi pare rau acum... ahh =)).. de-as fi stiut macar MM-ul de acum si atunci cand am tocat juma de cont in 3-4 pozitii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Bogdane,chiar sa stii ai descris perfect situatia in care te gasesti de multe ori ca trader versus piata nu doar ca incepator ci eu zic ca in primii ani asa te simti tot treci prin ciclul asta,pentru a recunoaste semnalele de reversal este neaparat necesara experienta practica mii de ore de screen time ca si o buna intelegere a Big Picture -factorii macroeconomici ,relatiile economice internationale,politica(vezi crizele din Orientul Apropiat din zilele astea si impactul asupra E/U s a)precum si o psihologie adecvata stilului tau de tranzactionare care sa te tina departe de probleme.Esti pe drumul cel bun,nu te lasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma situez inca in piata. vand si cumpar in continuare, cu aceasi voiosenie ca la inceput

am prapadit si eu un cont. Acum nu prea mult timp, sa fie vreo 10 zile. Evident ca orice noua experienta are povestea ei. Uciderea contului a fost efectiv un accident stupid, dar pana la ea, imi aduce aminte de ziua de trade de astazi.

Respectiv, o zi obisnuita pe perechea mea obisnuita, eur/usd. Dupa selloff-ul ce a incheiat saptamana trecuta, concluzionez eu ca exista sansa ca perechia sa fie atins un top prin jurul a 1.3758. Observ totusi cum perechea incepe sa creasca voiniceste si sa recupereze, de cand o urmaream eu de azi dar merg pe ideea ca in cel mai rau caz voi asista la cel mult o testare a acelui maxim, urmand apoi corectia mult asteptata (de mine..). Vin ceva date economice pe SUA, lucrurile arata binisor. Perechea isi poticneste nitel avantul. Suntem pe la 1.37. Deja trasez in linii pentru maxime imaginare in scadere fata de anterior de mai mai sa fi compus un nou trend descendent cu tot cu semnalele de intrare. Ma trezesc la realitate. Inca suntem la 1.37, pretul este lejer peste ema50 pe tf-urile urmarite de mine, overbought pe stochastic pe acelasi tf-uri. Nu inteleg ce-or vrea oamenii astia sa traga asa de euro, unde vor sa-l duca si ce sa faca cu el acolo unde l-or lasa. Fundamentalul ma omoara. O face un fel de double top si o urma corectia sau n-ajunge nici macar acolo si incepe direct corectia. Dar stai? Cine a zis ca face o corectie? Si daca depaseste maximul anterior, s-o duce oare inspre 3790 1.38, l-o depasi azi ? Dar daca face o strapungere falsa apoi se retrage si chiar face o corectie? Dar totusi.. cine a zis ca face o corectie? Da' dar daca o face, ma oftic :) Pretul face un mic range, acum e momentul, risc 30-40 pips, i-auite ce mare e lumarea bearish de vineri, a respins puternic din zona aia, nu ajungem inainte de o corectie, peste nivelul ala. Dau drumul la sell. Dar vai, dupa nitel profit, perechia o ia iarasi din loc si la fel de voiniceste smotoceste bine sl-ul, se mai invarte nitel, se face tarziu, traderii se duc acasica, iar perechea ramane intr-un stadiu indefinit undeva in jurul a.. tot acelasi blestemat de 1.37. Eu cu -38 pips cu tot cu spread.

Vin si eu acasica, se terminase ziua de munca, acasa ma uit iar pe grafice si pe pozitia ucigasa. Aah, ok, corectie ca si corectie si sell-ul ca si sell dar... unde e semnalu' ? Incerc sa ma fortez sa vad un .. fel de doji pe h1. Nu.. deloc, nu e acolo, nici pe departe. Nici macar atat. Dar parca e lunga umbra superioara a primei lumanari bearish deschisa la .3712 . Asa si? Si ma chinui, si tot nu vad semnalul. Iar am intrat aiurea. E o diferenta intre a crede ca piata o sa faca ceva si a... vrea ca piata sa faca ceva doar pentru ca asta intelegi/ti se pare "logic" sa faca. Intr-adevar ar fi fost magulitoare o corectie de sus de acolo, vanzarea top-ului si pozitia executata ca un 10 perfect la gimnastica la sol. Dar n-a fost sa fie, defapt am intrat aiurea, n-am tranzactionat nici zvonuri, nici opinii nici presupuneri.. am tranzactionat fantezii :P

 

Asa mi-am omorat contul acum niste zile. Iar vedeam o pozitie de-astea gen "maaaxim una pe saptamana, ce mai una la 2-3 saptamani, asa de.. buna e" iar o tranzactionam pentru ca imi placea mie la nebunie si iar ratam. Numai ca de data asta, pierderea era nitel mai mare decat as fi dorit. Adica ce ramanea in cont nu mai permitea deschiderea unei alte pozitii. Ce porcarie, niciodata nu m-am temut ca efectiv o sa lichidez contul doar ca n-am stat sa calculez exact ce margine vrea deoparte brokerul ca sa deschid o pozitie cand am in cont sume gen 2-3 euro. Si acolo am ajuns, nu margin call nu nimic ci doar "not enough money". Eh mai invatam lucruri noi. Dar uite, totusi daca ma uit bine, pot deschide o pozitie pe usd/jpy :D. Iau si citesc, ma uit, revad graficele, ce-o face yenu', ce-o face dolaru', iar ma uit si in final deschid, treaba merge, duc contul in final la o pozitie din care sa pot deschide iar eur/usd. Deschid aici, nitel scalp, mai adun ceva pipsi, mai iese o treaba. Incepe putin hazul de necaz, glumele gen "am mai mult credit pe mobil decat in contul de forex etc". Atmosfera buna, destinsa. Reincerc pozitie noua pe eur/usd, se termina norocul. Cont mort. Nu mai pot tranzactiona nici un pachet de biscuti. Scot sa ma uit prin internet la conturile mele din banca. Hai sa trimit inca 50 euro si sa incep demo/real-ul de la capat. Cont 1 = depozit, cont 2 = depozit, mai au cateva zile pana incheie perioada, e pacat sa pierd si dobanda jenibila oferita de banca. Pe cardul de cumparaturi gasesc 33 euro. Buni si aia, e ianuarie, e frig, banca departe, transfer asa decat sa merg pana la banca pentru 50 euro. Fac sa ajunga in contul de forex si merg mai departe.

 

O saptamana am tot dat si cu sell-ul si cu buy-ul. Contul a oscilat orinde intre 25 si 40 euro. Acum fiind cam tot de unde am plecat. Imi aduce aminte de niste povesti mai vechi. Am mai fost aici. Seamana ca meciurile alea intre steaua si dinamo (sau oricare altii, nu ma pricep la fotbal). Mingea se plimba dar echipele stau prost la constructia fazelor. Banel alearga dar nu inscrie. E timpul pentru o pauza, regandim strategia si asezarea in teren. Contul vechi de 50 euro a invartit in castig si pierderi cam 1100 euro. Diferenta intre cele doua, fiind cam 50 euro :) . Dar per total brokerul a iesit cel mai bine. Daca adun si spread-uri si swap si toate cele, din putinul meu, am produs de-o inghetata la cornet pentru broker. N-am pierdut si nici n-am castigat cat a castigat brokerul. Bravo lui, si-a scos inghetata.

 

Am mai descoperit cai noi de a pierde pe forex. Ultima aditie e ceea ce numesc eu "hedging sentimental". Sunt electronist, construiesc chestii, imi plac chestiile facute de mine care merg, asa ca incerc sa fac cat mai multe. Si ma bucur mereu de noi reusite. Am observat privind nitel pozitiile pe forex, ca inghit mult prea usor pierderile in momentul in care se suprapun perioadei cand electronicele au parte de succese notabile. Mai mai ca atunci cand pierd pe forex ma refulez in electronica. De asemeni sunt mai increzator si risc mai mult pe fondul bucuriilor produse cu electronica. Un fel de "daca am o zi proasta pe forex.. ma duc acasa si termin dracia cea cu microcontrollere si reusesc eu sa inchid ziua sub o nota pozitiva". E foarte usor sa cad in capcana, in electronica cunosc, controlez si sunt factor determinant asupra a ceea ce se intampla. Cand eu pun mana pe letcon, piesele se cutremura :) In camera mea, la biroul cu electronice, eu sunt jean claude trichet. Trebuie sa separ chestiile astea una de alta. Eforturi sunt depuse in aceasta directie.

 

heh, de munca e.. in plan se afla alocarea de timp pentru invatat mai serios cum e cu formatiile de lumarari, diferenta intre a stii care-i faza cu un indicator si explicit a sti sa-l folosesti. In general nopti.. zilele sunt tare ocupate cu munca, perioada asta precum si cea urmatoare.

Va urez mult spor la deschid pozitii inspirate si sa fiu al naibi de mai visez corectii, de nu-mi pun un wallpaper cu o corectie de-aia misto.. uriasa, enorma.. pe weekly, care tine vreo 2 luni.

Editat de BogdanM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Offtopic
Bravo man! ai un talent fenomenal. Deja îmi văd ameninţată poziţia pe aici pe forum, heheee... Postul ăsta ar trebui pus în ramă! Zece voturi îţi dădeam, dacă puteam... Foarte fain, şi atât de sincer şi de funny... m-am văzut pe mine in primii.... şapte ani de forex! (nu am decat 6, neimpliniţi, pentru claritate, haha, dar încă mai fac aceleaşi greşeli). Extraordinar!

Şi zi aşa, electronist, hai? Tânăr, voios? Forexist? (măcar în devenire, haha). Ceva engleza, eventual ceva programare? Căsătorit? Nu te-ar interesa vreun job prin extremul orient? hihi...
Editat de tradelover
pus offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.