Sari la conținut

Loser - caut inceput de drum


BogdanM

Postări Recomandate

Omule, forex nu e loto, e locul unde nu se trazactioneaza doar pentru profit din diferenta, e locul unde intra cele mai bogate si puternice institutii din lumea asta.

Altele mai puternice ca ele nu sunt. Ele reprezitna statele, dorintele statelor si reactiile la dorintele lor, pe langa state sunt companii mari cu sute de milioane sau miliarde investite in asa ceva si nu doar Forex defapt nu doar in Forex ci in - CE VA ADUCE PROFIT sau CE TE SCAPA DE PIERDERE - miscarea monedelor este consecinta actiunii unor mari institurii cu multi bani investiti in miscarea pretului.

O miscare de un pip pe Euro Usd este alcatuita din sute de mii de dolari ca acea miscare sa aiba loc si doar pentru 1 pip, ce sa mai zic de miscari violente unde e clar ca se aduca mai multe ordine de sute de mii pe aceeasi directie.

 

Pai e normal daca risti sute de mii de dolari sa ai si atentie la risc si deci, nu rist 10 la suta din valoarea contului firmei ci risti mai putin sau intri in hedge in acelasi timp pe alta pereche daca simti ca nu ai sanse sau nu e chiar sigura miscarea si oricum, cei care au firmele astea nu se arunca doar pe FOREX, se arunca pe actiuni.

 

Acum, dupa ce am vorbit de milioane de dolari sa ajung la tine, la contul tau. Daca pui 1 milion de dolari in cont pai e normal sa nu risti mai mult de 10 mii sau 50 de de mii in trazactie adica cumulul pipsilor din SL sa nu depasaeaza 50 de mii dar si profiul daca apare este tot de 50 de mii de dolari

 

Pai nu e diferelta la bani? nu cumva daca iei 40 de pip si totalizezi 40 de mii de dolari profit nu cumva e misto si interesant pentru posesorul contului?

 

Dar daca tu te joci niste ani cu un cont de star de 10 mii sa zicem, tu crezi ca o sa fi multumit cu 50 de dolari? sau cu 1000 de dolari pe an? i timp ce cel cu bani face 500 de mii sau 2 mil pe an doar pe tranzactiile euro usd?

 

TU nu te poti compara cu cei care misca piata pentru ca nu poti.

Nu ai banii lor si deci, nu ai cum sa gandesti ca ei pentru ca, pentru ei 20 30 de pp e destul pe cand pentru tine NU.

 

Aici pare discrepanta, tu ai asteptari mult mai mari fata de ei pentru ca PROFITUL TAU REAL este muult mai mic decat al lor pe ACEEASI DISTANTA IN PIPSI.

EI misca piata 20 de pipsi si castiga 100 de mii de dolari si tu... 5 dolari

 

PS> Si ca sa fac totul pana la final cat mai logic:

 

Sa presupun ca am bagat 10 mii de dolari azi in forex.

Pai de unde am eu 10 mi? ori am vandut un teren de a lu' mama ori am vandut casa ori am pus ban pe ban din munca cinstita si am facut 10 mii de dolari, Deci, sa nu uitam, bani munciti.

 

Boon. Bag in forex banii astia. Cum ii bag? cu nonsalanta, cu fericire cu voiosie?

Nu cumva voi avea 20 de morcovi in spate care asteapta sa intre la fiecare tranzactie?

Nu cumva mai multi?

 

Deci ca sa nu intre , ce fac? risc mai putin. Sa zicem, 3 la suta din cont e riscul din SL.

Ce tinta am? minim 3 sau 5 la suta din cont, logic. din 10 mii tintesc 30 50 de dolari poate 80 de dolari.

 

Pai cate tranzactii ai tu profitabile pe luna ca cumulul lor sa faca ca contul tau sa creasca la 10 la suta pe an?

Nu e greu la prima vedere, nu? si chiar nu e greu, dar trag linie dupa 12 luni = 80 de dolari pe luna? Profit? Pai cine traieste cu 80 de dolari pe luna ca familie?

Nimeni

 

Daca cineva in schimb in familie subventioneaza banii lipsa e altceva. Dar in cazul asta tu nu cumva esti defapt pe pierdere?

In loc sa de te duci sa scoti 500 de dolari pe luna muncind ca sclav te dai rotund in familie ca esti mare trader si vei face marea cu sarea dar defapt tu pierzi si iei mucesc sa te subventioneze pe tine ca de: tu esti la inceput niste ani...

 

Totul pleca de la valorrea contului inital si ce tip de risc iti asumi in raport de tranzactiile tale.

Depasesti 60 la suta pofitabile in 6 luni atunci nu prea mai conteaza ca risti 1000 de dolari pentru ca ai sanse mari de profit. Dar daca te gandesi sa faci din 1000 cont 100 profit intr un an, e clar ca esti subventionat de familie defapt.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rechinii mari stiu mult mai multe atat din interiorul scenei din exteriorul ei, dinaintea altora si cu siguranta dinaintea mea. Fie pentru a proteja investitii enorme in burse, fie pentru investiile enorme au atras nevoia acestui "edge" pe care ei il au inaintea noastra.

Daca sa zicem ei ar dori ca in 99% din cazuri sa fie profitabili in interferentele lor cu piata, mare parte din strategia lor de lucru ar include dupa parerea mea exact ce ar trebui si ce nu, sa se intample in momentul in care se lovesc de acel rest de 1%. De restul se ocupa oricum strategiile si oamenii aceia platiti gras sa fie sustenabil profitabili in ceea ce fac.

Eu fac demo cu 50 euro. Cand am sa am 10k de investit, n-am sa fiu atat de obtuz cat sa vreau sa dezvolt si aplic o strategie ce imi produce 100 euro anual. Ma duc la banca pentru asta, acopar inflatia din dobanda si ii las sa zaca acolo ajutand banca sa ii miste si sa profite din urma lor. Banca ii vinde unui amarat si ii incaseaza aluia dobanda 5 ani.

Initial de-aia am ajuns in forex. Pentru ca pentru o suma depusa intr-un cont am vrut o soarta mai buna decat aia mentionata mai sus. Simteam eu ca s-ar putea face mai mult cu banii decat atat. Iar n-am fost genul care sa creada ca se poate imbogati din afaceri cu melci, iarba de gazon, rame si alte dracii aflate la moda pentru "investitorii" mai conventionali.... ca sa zic asa. Nu stiu sa cultiv melci, nu-mi plac melcii.

Eu am venit initial in forex in ideea ca.. apai stai asa... bag eu banii astia in piata si-i inmultesc, dublez, progresez geometric sau te miri ce de la sf de an tragand linia fac o treaba mai a naibi decat cu banca. A dar stai ca pe forex exista chestia asta cu riscul. Apoi chiar nu poti controla fluxul triliardelor de coco ce se invart acolo. Apoi sunt lighionele mari ce fac asta. Taticii pietelor la nevoia carora pietele astea se misca. Apoi normal ca mai buni nu gasesti. Creatorii directi sau indirecti ai pietelor colcaie si ei pe acolo. Apoi sunt banci, brokeri si o multime de traderi ce invata zilnic si se antreneaza cam cum trag puscariasii de fiare din dorinta de administra pumnul ce va face diferenta in conflictul pe care viata de puscarie te forteaza sa-l vezi iminent. Cu alti puscariasi care cu coada ochiului ii vezi facand si gandind aceleasi lucruri. Apoi vine incompetenta mea personala. Pot gresi si pierde bani din alte 10000 de motive personale pana ce un alt trader altundeva sa apuce sa se bucure ca mi-a "luat banii". Looserii doar orneaza tava cu aperitive pe care unii traderi le servesc ocazional inaintea dineului si pana la felul principal.

Ohoo, si asa m-am dus de la atitudinea de "bagami-as 10000 euro in forex" la aia la care te impiedici cu stangul de drepul si te uiti totusi o clipa in ce te bagi. Imi plac banii, tin la ei, ii castig greu si am o problema cu aia care mi-i iau. Astazi discutam despre cat de looser sunt eu. De maine dimineata, o treime din userii de aici se vor trezi fara nici un hard feeling intr-un fel de mood asa de a-mi lua mie si altora ca mine banii. Alta treime se antreneaza deja sa faca asta. Cealalta treime tocmai a aflat ca ar putea sa imi ia banii si vor incerca sa actioneze in instanta la un moment dat. Cine sapa groapa altuia... se gandeste daca nu cumva n-a sapat-o suficient de adanc.

 

Eu nu bag banii de real la modul real inca in asta. Dar sa fim realisti. Ai dreptate undeva pana la urma. Variantele sunt simple

a) tranzactionez, castig experienta, capat siguranta in ceea ce fac, studiez etc, apoi voi cere targeturi mai mari de la mine si banii mei

b) imi pierd banii in proces, raman pe demo si fac un an doi ce fac chinezoii aia in firmele de actiune cand caftiti de americanii rai se intorc la sensei se antreneaza in ideea in care peste timp se vor intoarce sa snopeasca in stanga si dreapta.

c) ma retrag dupa un timp in care realizez ca psihologic vorbind n-am progresat mai departe de stadiul de a produce profit neglijabil cu efort disproportional cantitativ.

d) se intampla neprevazutul, pe care nu-l cunosc si nu-l pot estima pentru ca nu-l prevad :) de in urma altui sir de evenimente ma retrag din forex, apoi poate scriu o carte despre cariera de looser in piete financtiare, pe care incerc s-o vand cu 10 centi altor looseri interesati de a descoperi alte metode unice pe care trebuie sa le eviti spre a deveni looser :D

 

LE: am fixat un target ca intr-un an sa fiu cu 5-10% mai putin looser. Adica sa formez 5-10% din acea strategie ce peste timp imi va asigura o eventuala profitabilitate. Ca e metoda de analiza ca e mentalitatea, orice va insuma. N-am fixat un target de numerar si un profit estimat. Inca nu stiu cat se poate castiga din forex - de catre mine (aa da, desigur ca sunt istorisirile cu fermierii americani milionari din forex.. dar incerc sa fiu putin mai pragmatic) stiu doar cum se poate pierde si chiar si asa, inca n-am descoperit nici aici toate caile.

Editat de BogdanM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca te gandesi sa faci din 1000 cont 100 profit intr un an, e clar ca esti subventionat de familie defapt.

 

Sau poate deja muncesti ai salar fix care da bine la psihic la morcovi la facturi si la copii si vrei doar sa fii un trader care nu pierde si face profit sigur pe an. De unde atata lacomie pentru multiplicarea contului cand 95% din incepatori isi nimicesc conturile tocmai pentru ca gandesc asa? Daca toti incepatorii astia loseri ar avea ca tinta 10% pe an sunt convins ca procentul loserilor nu ar mai fi asa de mare. Aproape ca as baga mana in foc ca asa este... macar foc de lumanare.

 

Unii muncesc mult pentru aia 500$ dolari pe luna si nu isi permit sa dea cu ei in sus si jos la trading cu riscuri mari doar pentru ca vor ei sa devina traderi independenti. Cand ai facturi de platit si copii de hranit crezi ca iti mai vine sa lasi jobul la o parte si sa incerci sa traiesti din trading cu o suma mica?

 

Personal dupa cate conturi am prapadit in perioada de inceput mi-ar fi prins bine sa imi zica unul sa nu ma lacomesc si sa tintesc la 10% pe an, dar nah... asa a fost sa fie. Cati incepatori pot sa faca 10% in primul an de trading? Marea majoritate in primul an falimenteaza un cont sau doua sau in cel mai bun caz o sa supravietuiasca dar pe minus. Garantez ca daca ajungi sa faci 10% pe an,al doilea an o sa faci si mai mult. Iti propui sa faci 5% pe luna si aia inseamna deja cam 80% pe an. Si daca poti sa faci aia 5% pe luna parca parca iti permiti sa visezi sa inlocuiesti salarul de 500$ de la jobul de cocos cu 500$ facuti din trading.

 

Ca o concluzie. Nimeni nu sfatuieste pe nimeni sa se limiteze la 10% pe an insa un astfel de target este chiar sanator pentru incepatorii care sunt predispusi la autodistrugere. La un moment dat cand ai incredere in ce faci si 5% pe luna poate sa fie putin. Si cand ajungi sa faci 20% pe luna atunci te-ai scos, asta inseamna aproximativ 900% pe an daca nu retragi nici un ban. E ok sa ai in vedere scenarii de acest gen dar trebuie sa stii tot timpul cat poti si ce poti sa faci.

 

Cel mai mult conteaza profilul psihologic caci in functie de asta iti developezi sistemul de tranzactionare. Daca tu esti conceput sa tranzactionezi doar pe daily si weekly, mai ales daca ai un job ce nu iti permite sa urmaresti piata pe graficele de 15 minute, atunci ca si incepator nu o sa fie asa usor. Poate ca o sa faci 5 tranzactii pe luna si la unele o sa ai stop loss si de 500 pipsi. Atunci e normal sa risti 5% la contul de 1000$ daca nu ai microloturi dar e destul de greu sa faci 20% pe luna, aia ar insemna 2000 de pipsi.

 

Nu toti au atata timp cat are barbones incat sa isi permita sa se uite si pe 15 si pe 5 minute. Si nu toti au "cojones" ca si barbones incat sa riste 10% din cont pe o tranzactie. Am si eu un cont de 100$ cu care ma joc si la fiecare tranzactie risc 10% si supravietuiesc... dar cascadoria asta nu cred ca as fi in stare sa o fac pe un cont de 10.000$ cand aia 10% ar insemna bani cu care traiesc doua luni de zile luand in considerare facturi de platit, cheltuieli etc. si risc sa fac infarct daca ma trezesc cu drawdown de 30%. De fapt sincer... si daca m-ar tine psihicu si cojones sa fac asa ceva tot nu as face-o.

 

Offtopic
Se intampla poate o data la 10 ani sau la 20 de ani, dar cand se intampla un eveniment major un atentat sau te miri ce te trezesti cu gap de sute de pipsi si stai si te uiti ca vitzelul cum aia 10% au devenit 30%, 50% sau daca aveai sl de 30 de pipsi pentru riscul ala de 10% atunci pa si pusi cont de trading. Toti traderii mari, toate fondurile de investitii mari iau in considerare un astfel de "worst case scenario" in planul lor de trading si chiar si in functie de asta isi calculeaza riscul.
Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu ma intelegeti gresit.

 

Sunt tot un lusar ca si majoritatea. Ce am descoperit insa merita de impartasit si altor lusari sau viitori lusari.

Sentimentele unui trader difera in functie de valoarea tranzactiei si cel mai important de retinut, asa cum inveti la inceput asa vei ramane.

 

Partea cea mai grea este in schimb sa afli cum sa faci profit cu un cont mic, profit care pe masura ce creste contul sa fie destul pentru a putea trai din el.

Un cont de 200 de dolari este comparabil cu un cont demo pentru ca, daca pui in aplicare tehnica celui 10% pe an este nesemnificativ chiar daca asta este cea mai buna tehnica de management al banilor.

De aceea spun ca, a putea sa fi la acelasi nivel psihologic cu o companie care activeaza pe forex trebuie sa gandesti ca ei.

 

Sau

 

Sa cauti sa risti.

Sunt oameni care reusesc din 2000 sa faca 2000 pe luna. Nu inseamna ca fac asta lunar dar se poate.

 

Cred ca asta este principalul motiv pentru ca 90 la suta din traderii retail pierd. Valoarea contului initial nu-i poate duce la un profit multumitor pentru viata reala si atunci risca, lucru care duce automat la cresterea sanselor sa pierzi contul.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema pleaca de la idea de a trai din trading. Daca nu te gandesti la idea asta atunci intre varianta de a tine 2000 de dolari la banca si cea in care faci peste 30% pe an cu riscuri mici a doua varianta e lux.

 

Acum daca omul pleaca cu idea ca vrea sa traiasca din trading... atunci lucrurile stau altcumva...

 

Exista varianta in care reusesti sa dublezi contul in fiecare luna. Nu este imposibil dar daca 95% pierd atunci probabil 0.01% pot sa faca dublarea asta pe luna. Multi cand ajung sa considere ca stapanesc tradingul dar nu au suficienti bani se apuca de administrat conturi. Asta s-ar putea chiar sa fie mai grea de facut decat dublarea contului pe luna. De ce? Pentru ca nimeni nu o sa iti dea in administrare sute de mii de dolari daca tu iti asumi riscuri mari. Secretul ca sa reusesti sa atragi investitori este ca pierderile tale sa fie foarte mici ca sa nu ii sperie peste noapte si sa isi ia banii si sa plece. De aceea acolo nici nu ai cum sa o faci decat daca iti asumi riscuri mici si te multumesti cu procente de 2 cifre profit pe an sau daca esti chiar taticul lor atunci poate reusesti aia 20% pe luna si atunci ajungi la 900% pe an. Depinde de la om la om dar unii ar prefera decat sa se chinuie cu riscuri mari si andrenalina sa multiplice conturi mai degraba sa aiba rezultate decente cu riscuri foarte mici si sa ia in administrare cateva conturi institutionale. Daca iei 3 conturi de cate 100.000$ si faci 30% pe an cu un comision de 30% din profit... aia inseamna profit total de 90.000 iar felia ta de tort 27.000$. Nu e rau pentru un an de munca in comparatie cu jobul de la birou. Multi dintre aia care s-au imbogatit din trading exact asta au facut la inceput dupa care si-au facut fonduri de investitii. Nu s-au chinuit sa multiplice 2000$ de n la puterea x ori. Daca esti bun si esti in stare sa faci intre 10% si 50% pe an cum fac fondurile de investitii... fii sigur ca ai un cv bun si multe porti se vor deschide in lumea tradingului. Problema este ca multi nu au rabdare sa faca treaba asta la modul profi. Toti vor sa se imbogateasca cu cei 2000$ sau 10.000$ stand acasa tranzactionand in boxeri. Nu este imposibil, insa intr-un topic numit "loser - inceput de drum" nu as da sfaturi sa incercati sa multiplicati contul sau sa traiti din trading incepand cu o suma mica.

 

la afirmatia

Sentimentele unui trader difera in functie de valoarea tranzactiei si cel mai important de retinut, asa cum inveti la inceput asa vei ramane.

sunt de alta parere. Cred ca poti foarte usor sa iti schimbi mentalitatea si abordarea odata ce ajungi la sume tot mai mari.

 

la afirmatia

Un cont de 200 de dolari este comparabil cu un cont demo

din nou tind sa te contrazic pentru ca pentru unul care a lucrat 8 ore pe zi timp de doua saptamani pentru aia 200 de dolari nu o sa fie la fel ca pe demo. Pe demo il doare-n cot si se crede Harap Alb dar pe banii aia munciti din greu care reprezinta intretinerea, facturile si alte necesitati sunt sanse mari sa il atace morcovii pe la spate.

 

Cred ca asta este principalul motiv pentru ca 90 la suta din traderii retail pierd. Valoarea contului initial nu-i poate duce la un profit multumitor pentru viata reala si atunci risca, lucru care duce automat la cresterea sanselor sa pierzi contul.

 

cu asta sunt total de acord si ti-am dat si plus :)

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Farmecul Forexului este ca ofera sansa absolut tuturor sa devina bogati fara sa dea in cap sau sa fure un ATM.

 

Cine nu-si doreste asta cand aude ca se poate? Cine nu ar vrea sa scape de sefi si sa-si faca propria viata, sa-si cumpere o insula in Grecia langa a lu' Mutu sau macar sa-si cumpere un teren unde sa puna varza.:)

 

De ce oare te apuci te trading daca nu pentru bani? Si nu putini. Dar de la dorinta si pana la a o infaptui in realitate e cale lunga. De la startul carierei si pana sa te dezmeticesti ai bucurat deja un broker cu o suma de bani iar cand realizezi ca nu e chiar usor deja incepi sa ai indoieli si te intrebi daca mai merita efortul.

 

Apropo de indoieli, sunt traderi care se pare ca au reusit dar cu ce cost? Este unul care a investit peste 100 de mii, adica a pierdut 100 de mii de dolari pana a inventat termenul de PinBar si s-a scos, cel putin asa spune el si cei care il urmeaza.

Altul a facut 2 milioane de dolari din 50 de mii ... pe care, bineinteles, ... i-a pierdut!:D si mai sunt exemple.

 

Ai taria sa ajungi la fundul prapastiei? si mai mult, crezi ca vei pute iesi de acolo? sa pierzi 100 mii chiar si american fiind, nu e chiar usor psihic si cum pe medie traderii nu sunt burlaci.. ce te faci ?:D, ce-ti face nevasta ( sotul) cand te ridici de la PC si ai fata ala... care spune tot. Ce mai inventezi atunci? Ca n-a fost trend ? ca a fost range 2 ani? Nu prea merge.

 

 

De aceea, solutia "miraculoasa" nu sta atat in sistem sau in ce anume tranzactionezi ci in stapanirea a ceea ce defapt ne influenteaza pe toti de la nastere; emotia.

Psihicul bate tehnicul. "Market Sentiment " ! Totul se invarte in jurul emotiior primare, vanzarile si cumpararile se fac sub imperiile sperantei si in al fricii.

 

Si cum emotia creste exponential cu valoarea riscului ce te faci? ori ramai la cont de 1000 de dolari si speri intr-o minune ori pui 10 mii si incerci sa tii cu dintii de ei dar in medie mai mult recuperezi decat sa mergi pe profit, ori faci un automat sa scapi de emotii si sa ai pe cine sa dai vina :D.

 

De aceea, pare mai usor sa-ti faci un CV si sa treci in barca traderilor institutionali.

Dar stai! Nu cumva, initial ne-am apucat de Forex pentru libertate? :D

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca oricine dupa 100 de tranzactii daca vede ca 70 is pe profit si niciodata nu a avut mai mult de 3 pierderi consecutive atunci isi permite sa mareasca riscul si sa faca profituri tot mai mari procentuale. In functie de ce vezi ca poti sa faci poti sa ajungi si sa risti 20% pe tranzactie, daca statementul tau spune ca te tine... dar asta depinde de sistem. Cunosc pe cineva care are un sistem in care de regula are vreo 10 pierderi micute si apoi apare tradeul ala mare care face de doua ori mai mult decat a pierdut cu alea 10. Este sistemul lui, i se potriveste dar nu merge decat daca risti cate putin si ai rabdare.

 

Crezi ca te limitezi daca ajungi sa administrezi conturi la inceput atat timp cat scoti bani din asta si o faci de acasa din pijamale? Aia sunt traderi profesionisti.

 

Eu chiar daca risc sa fiu naiv, chiar cred ca exista si de astia care sunt atat de buni incat dubleaza contul pe luna riscand 10% la 100 de pipsi deci face 1000 de pipsi pe luna dar sunt atat de rari incat mai bine nu vorbim despre asta ca mai mult incurajam incepatorii sa isi piarda banii. :)

 

Later edit: mai da-i un post pentru final sa ai ultimul cuvant ca eu pun punct aici :D m-am saturat deja de topicul asta :D continuati voi daca vreti :D

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.