Sari la conținut

PAMM trading


Vaxx

Postări Recomandate

@ cityzen

Detaliaza te rog ce inseamna sistemul pamm accounts ? Suna bine din ce ai relatat mai sus.

Cum te inscrii ? Care sunt regulile ?

 

Merci

BAfta

Editat de Cityzen
eliminat tag offtopic dupa ce am creat un topic nou cu posturile offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cauta pe fxopen.com, au cel mai bun PAMM system. Apoi mai sunt cei de la Alpari, insa conturile lor PAMM au mai putine facilitati, in schimb brokerul e mai bun si mai sigur. Fxopen nu sunt omologati nicaieri, eu nu as investi o suma mare la ei (ca aceea necesara deschiderii unui PAMM care sa mai si atraga investitori).

Editat de Cityzen
eliminat tag offtopic dupa ce am creat un topic nou cu posturile offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul pamm functioneaza in felul urmator: iti deschizi un cont de trading ca si PAMM account, astfel acest cont va aparea in baza de date a brokerilor iar rezultatele activitatii de trading de pe acel cont sunt facute publice pentru toata lumea. Astfel cine vrea sa investeasca in tine ca si trader, isi deschide si el un pamm account si semneaza prin intermediul brokerului un "contract" cu tine. Tu negociezi procentul din profit care il vrei sau alte taxe daca doresti si tot ce trebuie sa faci este sa faci trading pe contul tau, care acum controleaza si capitalul traderului investitor.

 

Avantajul este ca nimeni nu trebuie sa afle numele tau adevarat. Pentru administrare de conturi exista acel tip de contract Power Of Attorney care este pus la dispozitie de unii brokeri dar acolo trebuie sa iti treci numele real. Mai mult decat atat la sistemul PAMM faci trading pe un singur cont ce poate controla zeci de conturi in schimb la modelul "Power Of Attorney" acolo e doar o imputernicire ce iti da drept sa faci trading pe contul respectiv cu anumite conditii, taxe, sau procent din profit, insa in acest caz trebuie sa te loghezi separat pe contul respectiv pentru a face trading.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta pe fxopen.com, au cel mai bun PAMM system. Apoi mai sunt cei de la Alpari, insa conturile lor PAMM au mai putine facilitati, in schimb brokerul e mai bun si mai sigur. Fxopen nu sunt omologati nicaieri, eu nu as investi o suma mare la ei (ca aceea necesara deschiderii unui PAMM care sa mai si atraga investitori).

 

Alpari NZ (sau RU) si FXOpen sunt pentru conturi mici de la 1000 in sus. Pentru conturi si mai mici exista Instaforex dar nu stiu cine are incredere in ei.

 

Lucrurile devin mai serioase la brokeri ca si FXCM UK sau Dukascopy unde minimul este de 10.000 pentru PAMM.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Buna seara!.....

Sunt la faza cu..... cititul!....dar as "risca"....va dati seama ca nu am pierde nici unul nimic....mai ales bani!(tinand cont la cine ma refer)

Ar fi interesant de adunat...la cati suntem pe aici.....un capital de "lucru" ptr. TRADELOVER......sa zicem vreo 2000 de coco de fiecare ....cred ca i-ar ajunge sa isi poata face un MM adecvat....iar la noi nu s-ar simti...

Mai sunt si altii in care cred .....dar mie imi place atitudinea lui si faptul ca scrie amanunte cand este "infierbantat"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Da, da, mersi, mersi, haha... o sa imi fac singur reclama cand va fi nevoie. S-ar putea sa fie nevoie cat de curand, pentru ca omu meu caruia ii administrez contul si-a construit o casă la ţară şi vrea sa îşi retraga banii, ii trebuie pt zugrăveli, mobilă, centrala, etc. Mi-a zis că mă mai lasă sa imi bat joc de contul lui până la Crăciun, ori anul nou, ca acum e iarna si oricum nu prea are ce munci pe acolo iarna, cu speranţa ca i-l duc la 6 cifre... Hehe, am fost foarte, foarte aproape, la doar cativa dolari, la un momentdat, dar entuziasmul prea mare m-a facut sa intru intr-o combinatie nasoala si sa dau inapoi cateva sute de parai. Am avut vreo 6 beturi, dar am realizat pe parcurs ca nu aveam cum sa ies in castig, desi 4 dintre ele se duceau la plus, asa ca am inchis tot si am înghiţit in sec...

 

Oricum, pe ansamblu eu sunt multumit, in 16 luni am facut un profit de peste 30 de mii de parai, din care cateva mii vor fi ai mei, si cu siguranta vor fi folositi la deschiderea unui cont PAMM, cel mai probabil la Alpari. Am vazut ca ei vin tare din urma, in ultimul timp au adaugat o gramada de facilitati la conturile PAMM, au furat cateva idei legate de managementul investitorilor, de la "competitorii" lor, FxOpen. Astia din urma, FxOpen, pana acum bat tot ce misca pe piata in materie de PAMM, sunt "deschizatiri de drum", au bagat o gramada de inteligenta si munca in interfetele alea, facilitatile pe care le au, adica facilitatile pe care le are atat managerul de cont cat si investitorii sunt "inovatii in premiera mondiala", hihi, insa marele lor dezavantaj este ca nu sunt omologati nicaieri, eu i-as considera un fel de broker fantoma, desi nu am citit prea multe chestii negative despre ei. Daca platesc traderului banii pe care el ii castiga, atunci ei sunt OK ca broker. Că de făcut măgării, toţi brokerii fac, dar daca am supravieţuit 5 luni celor de la LiteForex (ba chiar am facut 70% profit in cont in aceste 5 luni, din nefericire pe un cont cu marunţiş) atunci pot sa spun fara lauda ca voi supravietui fara sa fac infarct, oricarui broker. Daca brokerul pateste cand retragi, e OK. Daca mai ai sau nu mai ai ce sa retragi din cont, e numai meritul tau, ori vina ta.

 

Cei de la Alpari in schimb, sunt omologati pe 4 continente, sunt "siguri" ca broker, sunt seriosi, am inteles de pe web ca nu te omoara cu requote-uri si ca sunt foarte permisibili in materie de trading automat (cu experti, adica, scalping si tot tacamul), dar pe partea de PAMM nu as sări imediat in bratele lor. Asta pentru ca conturile PAMM nu sunt inregistrate pe serverele lor din SUA (omologati CFTC si NFA) si nici macar pe alea din Anglia (omologati FSA) ori altele, ci pur si simplu la Alpari Rusia, pe serverele rusesti. Explicatia e simpla, în ţările "normale" ai nevoie de o licenţă de money manager (si studii adecvte, care se invaţă in şcoli inalte) ca sa te poti ocupa de banii altora, tot aşa cum ai nevoie de licenţă de asistent medical ca sa poţi infige un ac in fundul cuiva, altfel vin aia cu gulere colorate si te bagă la răcoare. Pe cand in Rusia nu se cere asa ceva, orice tradelover prăpădit poate să piardă banii oricărui alt tradelover investitor care e destul de fraier sa isi dea banii pe mâna primului.

 

Pe de alta parte, o verificare sumara a listei de PAMM-uri la Alpari scoate in evidenţă nume "grele" in materie de trading, care au conturi de câţiva ani acolo (Better, castigatorul ATC2008 este unul dintre ei) şi dacă ei au rămas, inseamnă că brokerul e serios si că plăteşte banii pe care ii castigi, şi că nu face (prea multe) mizerii. Eu i-aş da oarecum undă verde, dar deocamdată nu aş investi bani "personali" acolo, ci doar bani făcuţi tot din forex, profit, pentru care deocamdata trebuie sa mai astept niţel. Desigur, pot incepe cu o mie sau doua, suma minima permisa e 300 sau 500, dar la banii astia nu prea ai sanse cu minimal trade de 0.1 loturi (10k, minilot), nu poti face MM adecvat, iar in plus, nu ti se permite sa adaugi terţe persoane ca investitori până nu ai cel puţin 3000 de parai in cont. Cât eşti sub, te poţi juca, dar te joci singur, ca pe un cont normal. Deocamdată priorităţile sunt altele, pentru profitul din forex: acest profit va participa cotă parte la schimbarea maşinii personale, care e cam veche şi şi-a cam trăit traiul, slash, mâncat mălaiul, si înainte de asta, la trimiterea fiică-mii in Classroom without walls, excursia costa aproape 1000 de parai pt 7 zile (anul ăsta au snorkeling si scuba diving lessons Ko Lipe si Ko Adang în sud, până acolo sunt vreo 2000 km, se plimbă cu avionul şi cu ferry-ul) si dacă nu ar fi ceva profit la forex, m-ar usca la buzunar...

 

Deci când va fi vremea de PAMM, o să vă anunţ, nu rămâneţi pe dinafara, nu vă speriaţi... Orcum, mulţumesc pentru încredere.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

era evident typo, dar mersi de corectura. Stiu ca Better nu a prea impresionat dupa aia, unii spun ca o face anume (in timpul asta a mai castigat cateva concursuri demo, ridicand conturi de 10 sau 50 de mii la cateva milioane, si lumea se intreaba cum e posibil ca sa faci milioane pe demo, dar sa oferi doar 30% anual investitorilor de pe PAMM, ori chiar la un momentdat un "minus 7%"). Vezi comentariile de pe treadul lui Better la ATC2010.

 

Legat de inchirierea expertului, no comment. Daca vrei expert profitabil, singura solutie e sa faci tu unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Tradelover, am vazut ca si oanda au ceva in genu conturilor PAMM - managed accounts. De ei de ce nu zice nimeni nimic? E cumva ceva neregula cu ei? Eu am tranzactionat de vreo 2 ani cu ei si nu pot sa spun ca sunt nemultumit. Singura probl e ca se misca platforma cam incet - e pe java- dar acum au si conturi cu MT4. Am scos si bani de la ei(nu foarte multi) si nu am avut probl.

Editat de bobyv87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

@tradelover - Posted 12 November 2010 - 06:51 AM(asta sa nu citez tot ce a scris si o sa incerc sa raspund)

 

La Alpari RU am avut cont real si cand am vazut ca baietii la volatititati inchid plafroma, mi-am dat seama ca tot MM de 2 lei au ramas. Si o bucata de Alpari din cele 4 continente care sa fie serios macar pe un tip de cont real?(Astept o monstra)

 

PAMM public(Dukascopy parca au dar nu dau public detalii sa poti investi alaturi de managerii de acolo, eu unul am incercat), ca de asta m-am apucat sa scriu aici, am gasit la 3 brokeri mari si tari, Alpari, FXOpen, si fx-trend.com. La ultimul am si investit ceva verzisori(pt ca un accepta conturi in alceva decat USD ca lucreaza cu Currenx si Integral)

 

Dat fiind faputl ca sunt investitor o sa va spun ca am analizat cei 3 brokeri si in afara de TREND restul nu prea au reusit sa atraga ceva PROFESIONISTI! SI cand spun Profesionist nu ma refer sa faca 40 % lunar ci doar sa faca procente decente, si constante fara sa vezi Drawdownuri sa faci infart(daca esti investitor la manager).

 

S-ar putea sa deschid si un Grup pe Manged Accounts(sunt de 2 tipuri din cate stiu eu LPOA si PAMM, in LPOA nu am investi inca dar am cativa pe lista si in acest motiv despre LPOA nu vorbesc)! Daca gaseste cineva PAMM mai bune decat pe Trend, vreau si eu un link atasat cu un Manager sa vad si eu ce suma ruleaza, DD istoric si altele.

 

Sperand ca ceea ce am scris pe aici va este de folos, astept interes!

Editat de ovidiubenone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.