Sari la conținut

FOREX, CFDs&Indices


admiral markets

Postări Recomandate

  • Moderators

bravo dom'le! jos pălăria!

 

O mica obiectie legata de numarul perechilor tranzactionate, in rest sunt cu totul de acord!! Eu ma numar printre acei traderi "fixaţi" pe o pereche valutara, aproape 90% dintre tranzactiile cu care ma joc sunt pe EURUSD. De ce? In primul rand conceptia mea este aceea ca traiduiesti ceea ce stii. Negustorul de brânză telemea poate cumpara ocazional caşcaval, dar a cumpăra portocale (cu aluzie la perechile exotice) mi se pare oleaca deplasat, si riscant. Aveam un prieten care dupa lovitutie se apucase de comert cu lămâi si la un moment dat nu le-a putut vinde si le-a pus pe o masa mare intr-o magazie la umbră şi le intorcea periodic pe fiecare de pe o parte pe alta, pentru a sorta si arunca pe cele care incepeau sa se strice. Poate că pentru un trader pur tehnic si foarte superficial, nu conteaza ce pereche tranzactionează, dar cand incepi sa te bagi mai adanc in bucatarie, sa incerci sa vezi ce misca cursul si de ce se misca piata, sa citesti stiri, sa "cunosti lumea" (de exemplu pe Bernanke, Trichet, Axel Weber, etc), te canalizezi pe ceea ce stii. Restul e risc, iar noua, unora, ne place profitul mic si sigur. Un profit anual de 30 de procente este super ok. Daca traiesti sau nu din el, well... asta depinde de cati bani te-a lasat inima/portofelul/nevasta/pisica vecinului, să bagi initial. Ca sa migrezi la JPY, NZD sau alte rarităţi de genul ZAR, INR, CNY, MXN, trebuie nu numai sa stii situatiile economice ale alora, dar si ce fel de comert fac, ci cine, cu ce, ce e aia NAFTA sau CORAB (trading agreements cu vecinii), sa incepi sa urmaresti si sa cunosti ce reactii are pe piata aparitia pe ecran a unui Yoshihiko Noda, Masaaki Shirakawa, Pranab Mukherjee, Om Prakash Bhatt, Xie Xuren, Zhou Xiaochuan, Agustín Carstens, si altii despre care neam de neamul meu nu a auzit, noroc de wikipedia si de pasiunea pentru forex că s-a mai desteptat câte unu din neamul lui tradelover...

 

Dacă te specialitezi pe brânză, păi fă tataie profit din brânză şi lasă portocalele si lămâile să exploadeze in noapte, vorba Adei Milea.... Traderul trebuie să se specializeze pe ceea ce stie. Punctele forte să devină puncte super-forte. Abia apoi dacă are cu ce, să diversifice, să crească riscul, să se ocupe de imbunătăţirea punctelor slabe. Părerea mea.

 

In rest, de acord cu tot ce spuneti pe acolo, randament, profit, trading pe termen mediu si daca se poate cat mai lung, cut your loses short (asta e foarte simplu când inveti sa accepti ca in trading exista si pierderi, si cand intelegi de ce e bun un SL, să fie acolo, in caz de cutremure, tsunami, flood... adica flood de seleri sau buyeri, nu de apă, cum avem noi pe aici acuma), let your profits run... well, cu asta personal am inca mari probleme, nu am nici o problema in a inchide o tranzactie perdanta, dar imi creste tensiunea si... nivelul politic ori de cate ori am cate o tranzactie pe profit si parca palmele incep să mă mănânce :)) grrrr....

 

Intr-adevăr am mai citit si eu pe ici pe colo că traderii adevăraţi tranzacţionează tot ce prind, dar ăia sunt genii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt unul dintre cei care au raspuns la chestionarul dvoastra.

Cateva observatii cu privire la sondaj:

 

1. Aproape 100% din participanti tranzactioneaza intraday

- care swap este pozitiv si cat peste zero? in general swapu te rupe (ultimii ani, ca dobanzile sunt mici s-a simtit mai putin ca au fost sub 1%, dar la un 4.5% pe usd sau pe eur este durere)

- aveti dvoastra vreo pozitie deschisa pe real de mai multe zile, si care este pe plus? cate zile sau saptamani? hai sa fim seriosi

 

2. Aproape 100% prefera EurUsd

pai asa si trebuie, avand in vedere ca traderul romanesc este la inceput;

eu chiar recomand asta, tranzactionati maxim pe 1-3 perechi

 

4. Aproape 100% tranzactioneaza doar pe Forex.

pai f bine, ce sa tranzactioneze? stocuri? unde nu ai nici un control? unde un om influent poate intoarce stocurile cum vrea? FX este cel mai greu de manipulat, din acest punct de vedere.

[Observatie; daca chestionarul este aplicat intre forexisti, cred si eu ca iese 100% tranzactioneaza forex. ...sau l-ai aplicat si intre BVB-isi, ca sa zic asa?]

 

5. Majoritatea traderilor urmaresc un randament de peste 100%, restul intre 50 si 100%, la mai putin nu se gandeste aproape nimeni!

 

NU am vazut in sondaj intrebari de genul ...Cat este valoarea contului cu care tranzactionati? Sau , tranzactionati pe real?

 

Observatiile despre traderii din sua si uk care castiga 30% /an sunt pertinente; acolo asa se face, dar la sume consistente nu la 1k.

Treaba cu "Probabil daca 500% era in lista, se gaseau adepti." se datoreaza marketingului agresiv din aceasta industrie si cand americanii au vrut in vara lu 2009, sa limiteze leverageul la 1:1 (maxim 1,5), au sarit toti si au zis ca vor sa saboteze traderii sa nu mai castige. In fine, discutia este lunga ...

 

Daca vreti sa fiti transparenti prezentati-ne o situatie procentuala a marimii conturilor de la firma dvoastra. Adica x% conturi intre 0 - 1k; y% 1-5K, etc si tot asa.

 

Alte observatie: daca ati avea 50k de investit in speculative, unde v-ati duce cu ei? La o banca sau la un broker? Si aici fac referire la intrebarea:

5. Când investiți pe Forex, preferați:

a. O bancă

b.Un broker

Dpdv al conceptului de chestionar este formulata gresit (si nu numai intrebarea asta).. pentru ca cel care raspunde , raspunde la :

Când investiți pe Forex, "folositi":

a. O bancă

b.Un broker ...

Pentru ca eu sau altul , prefer o banca, dar folosesc un broker (pentru ca am doar 1k). Si atunci? Care-i relevanta?

 

Cat despre "Concluziile le trageti singuri.", ... initiativa dvoastra este laudabila, dar punerea in opera lasa de dorit. Nu asa se face un chestionar, sondaj, etc si nu asa se prezinta concluziile lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mare aveti dreptate, se poate tranzactiona si pe o paritate (eurusd, spread mic, lichiditate mare), dar asta nu inseamna ca trebuie sa urmarim doar eurusd. Pentru a intelege mai bine eurusd sau alta paritate trebuie sa intelegem piata in ansamblu, pentru ca sunt multi factori de influenta, care difera in anumite perioade (fundamentele dintr-o regiune, sentimentul fata de risc, accesul la capital, fluxul din-in, etc.) Un trader pur tehnic nu e interesat de aceste aspecte sa spunem, dar pentru a intelege evolutia dolarului trebuie sa urmareasca mai multe perechi, la fel cum un trader pe marfuri, indici sau aur urmareste evolutia dolarului, tehnica. Apoi sa spunem ca traderul crede ca tehnic dolarul o sa scada, atunci va cauta cea mai buna oportunitate de vanzare, unde potentialul e mai mare, o valuta mai puternica, la fel cum cauta o valuta mai slaba atunci cand cumpara dolari. Nu am inclus exotice aici, nici crossuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Sec

 

In primul rand sunt impresii personale, apoi sondajul l-am initiat pentru ca mi s-a parut interesant, la fel comparatia cu externul, dar si pentru ca traderii sa fie mai realisti. De facut la nivel general sa acopere o mare parte din traderi e dificil, apoi intrebari indiscrete (sumele investite) nu le putem adresa. Cred ca concluziile sunt destul de realiste, nu sunt de genul "veniti pe forex sa va imbogatiti peste noapte" sau altfel de lozinci emise de diversi brokeri. Am vrut ca traderii sa progreseze putin daca se poate, macar prin viziune, obiective, sperante. Eu in calitatea de analist, dvs. de cunoscator, trebuie sa i ajutam pe cei incepatori sa inteleaga fenomenul, sa tinda de la stadiul de hobist la cel de profesionalist.

 

1. Ideea este ca traderii sa nu stea in fata cu un grafic pe 5 min, 30, 1h sa zicem, sa inchida si sa deschida pozitii haotic. Ci sa identifice trenduri, daca se poate generale, apoi poate tranzactiona si intraday daca nu poate mentine pozitia cateva zile, dar sa stie o directie pentru o anumita perioada, nu acum sa fie acum short apoi long, dupa 2 nivele, practic sa alerge dupa piata. Sa evitam sa primim raspunsuri de genul m-am falimentat peste noapte, de aceea inchid repede, sa inteleaga si traderul incepator cauza reala a acestui fapt.

 

2. Am raspuns mai sus, nu am obiectat, dar in general un trader nu trebuie sa forteze doar pe o paritate, poate momentul e mai bun pe una strans corelata.

 

4. Prin aceasta intrebare am vrut sa vedem cati sunt forexisti 100% (am repetat intrebarile de afara). Asa se spune, nu am spus eu,dar sustin, ca forexistii puri nu au cunostintele celor care tranzactioneaza in toate pietele.

 

5. Normal ca e vorba de real, iar de depozit nu puteam intreba. De mult timp incerc sa conving traderii incepatori ca levierul nu conteaza prea mult. Sa mentina un risc constant si sa urmareasca profituri constante. Profitabil va fi cel ce intelege ca marimea contului nu conteaza prea mult (1 k, 100k, care e diferenta?), ca prioritar este gestionarea capitalului, detasarea de bani si de lacomie. Cel care ramane obiectiv si profitabil constant, va avea oportunitati, cel care vrea sa-i multiplice rapid o sa fie dezamagit la un anumit moment. A nu se uita ca pentru a recupera o pierdere de 50% e nevoie de un randament de 100%, care se obtine mai greu. Aveti dreptate, aici discutia e mai lunga, dar important e ca traderii incepatori sa nu creada ca vanzatoarea x a adus mii de euro pe luna cu 100$ din fotoliu. intelegeti ce vreau sa spun

 

Sper ca data viitoare sa imbunatatim metoda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva rezultate certe:

1. Aproape 100% din participanti tranzactioneaza intraday

2. Aproape 100% prefera EurUsd

3. Aproape 100% urmaresc si tranzactioneaza maxim 5 perechi valutare.

4. Aproape 100% tranzactioneaza doar pe Forex.

5. Majoritatea traderilor urmaresc un randament de peste 100%, restul intre 50 si 100%, la mai putin nu se gandeste aproape nimeni!

 

1. Pai era de asteptat. Asa cum majoritatea traderilor merg pe elemente de natura tehnica in detrimentul fundamentalelor. Ideea este ca cu cat ne "lungim" cu atat crestem proportional numarul evenimentelor/circumstantelor din piata ce pot altera parcursul pozitiilor noastre. Eu ca si incepator ce sa zic, cand am sa stiu eu ce misca o pereche in intraday, de la deschidere la inchidere am sa consider perioade mai mari. Multi din traderii incepatori nu inteleg notiuni de economie relativ elementara. N-avem cultura asta, cum n-avem nici cultura stintifica de exemplu (mai mult de 50% din romani cred ca soarele se invarte in jurul pamantului si noi suntem centrul universului.. de exemplu). Stirile si evenimentele majore le tratam (incepatorii..) ca un fel de "chestii" care fac pretul sa miste haotic si.. sunt de evitat.

 

2. Subscriu, si eu merg cu testoasa. Este o chestie preconceputa ca e o pereche mai usor de lucrat. Sunt unele lucruri reale ce tin de ea, cat misca zilnic in medie etc. Insa la inceput, romanu' trader incepator zice ca "mah, euro stiu cam cum merge ca suntem in uniune si mdeh iar dolarul... hai ma.. toata lumea stie ce face America".

3. Daca sunt incepator.. toate trebuie sa aiba un inceput. Peste un an poate voi urmari 3 perechi, poate 5, poate 10.

 

4. .. si in ciuda acestui aspect majoritatea dintre ei nu inteleg nici macar acea piata.

 

5. Serios ca asta ma mira. Dar poate nu asa tare... noi nu eram poporul ala pentru care divizia de marketing a respectului broker a conceput reclama cu vanzatoarea?

 

Replica unui trader: "Am lasat-o peste noapte si m-am trezit cu jumatate din cont pierdere!"

eu n-as numi o astfel de persoana trader. Eu am patit asa ceva cand am inceput tranzactionatul. Dar nu noaptea ci ziua, fiind cu ochii pe pozitie si mutand in jos SL-ul. La fel de trist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Criza globala va continua pana in 2016, cand va atinge apogeul dupa o severa recesiune cauzata de datoriile suverane uriase ce necesita masuri de austeritate fara precedent si o invazie de bani de hartie aruncati in piata (SUA, UK, UE, etc) sau imprumuturie uriase (Romania, Grecia, etc), ce va afecta si mai mult puterea de cumparare deja in scadere. Urmarile vor fi dezastruose, un genocid al sistemului social global, cresterea dramatica a gradului de saracie si falimentul sistemului bancar si monetar.

In tari ca Romania, clasa mijlocie va fi pe cale de disparitie, iar rata somajului va depasi 20%.

 

De ce 2016? Pentru ca istoria se repeta, ciclurile economice din secolul trecut indica o astfel de evolutie. Sa ne intoarcem in timp si sa ne reamintim momentele importante:

 

1914-1915 Primul razboi mondial – conditiile dificile au dus la inchiderea burselor, redeschise apoi de la un nivel minim

 

1948-1949 Raportul Price/Earnings (Capitalizare/Profit Net) atinge minimul secolului. Indicele Dow Jones raportat la puterea de cumparare a dolarului a atins un nivel minim.

 

1982-1983 Incheie o perioada de recesiune prelungita, in care indicii bursieri cotati in Aur (bani reali, cei de hartie sunt fiind doar mijloace de plata) ating minimul secolului, inflatia si dobanzile ating un nivel record.

 

Un ciclu de 34 de ani ce ne indica un nou moment dramatic in 2016. Nu e suficient? Sa continuam cu analiza perioadelor intermediare de 17 ani:

 

1931-1932 Cea mai severa criza financiara din istorie, cunoscuta ca Marea Depresiune din anii 30, soldata cu colapsul sistemului bancar.

 

1965-1966 Incheie o perioada de expansiune economica in care indicele Dow Jones se apropie pentru prima oara de 1000 puncte. Economia globala isi revene dupa razboi atingand maximul.

 

1999-2000 Marcheaza finalul celei mai favorabile perioade din punct de vedere economic, consemnand un maxim al indicilor bursieri si mai important cea mai mare valoare reala din istorie.

 

A urmat doar un bubble speculativ (desi cotatiile activelor cu risc au crescut – vezi indicii bursieri 2000-2008, in valoare reala –aur/dolari constanti au scazut-divergenta)alimentat de lacomia manipulatoare a bancilor centrale si comerciale, sustinute de guverne, ce se va finaliza doar in 2016.

 

Cum? Printr-o reorganizare a lumii, prin noi forme de guvernare, noi tehnologii bazate pe alocarea mai eficienta a resurselor naturale, o noua moneda globala, etc. Sa fim pregatiti, ce e mai rau va urma, si mai rau – va dura!

 

Ce putem face? Solutia este alocarea inteligenta a veniturilor, cu o dinamica eficienta a redistribuirii, pentru a acoperi pierderile cauzate de taxe si bani creati sau imprumutati.

Astfel, in loc sa platiti taxe reale pe venituri iluzorii, mai bine platiti taxe iluzorii pe venituri reale!

 

Succes!

 

http://www.admiralmarkets.ro/custom/uploads/20/34ani_ciclu.jpg

 

Cristian Cochintu

Analist Financiar

Admiral Markets Romania

cristian.cochintu@admiralmarkets.ro

 

Risk Disclaimer: Acest material are scop informativ, si nu reprezinta o recomandare de tranzactionare pe pietele financiare.

Admiral Markets nu îsi asuma responsabilitatea pentru tranzactiile efectuate pe baza acestor informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ORDIN LIMITA sau INSTANT?

 

EurUsd si nu numai, continua sa se mentina intr-o zona de consolidare prelungita, pe care am anticipat-o ca fiind una de distributie. Un distribution pattern indicat de starea de divergenta, supra-cumparare, dar si nivelele de suport ale dolarului (usd index) sau ciclurile de piata ce actioneaza ca suport sau rezistenta in functie de caz. Mai important decat anticiparea directie este timingul - momentul in care decidem cand intram in tranzactie, dar si cum - ordin direct sau pending. Obiectivul principal este ca imediat piata sa urmeze o evolutie favorabila, cel putin de moment daca nu definitiva, pentru a elimina riscul. Adesea traderii nu sunt hotarati in a declansa o tranzactie, fie se grabesc, fie ezita, si chiar daca anticipeaza evolutia, nu reusesc sa obtina profit in acea pozitie.

 

Sa spunem ca am identificat o probabiltate mai mare de short pentru EurUsd in zona 1.3800-1.4000, o puternica zona de rezistenta. Primele doua cazuri marcate pe grafic sunt un exemplu in care se impune plasarea unui ordin limit: impulsul este puternic ascendent, 400 de pipsi consecutivi si mai ales aproape 200 intr-o singura zi in primul caz. Vorbim de EurUsd, adica mult peste media zilnica, ceea ce favorizeaza un regres imediat, iminent, fie si de scurta durata (maxim 50 pips sa spunem), ce permite plasarea stop loss pe breakeven, cauzata in principal de marcarea profiturilor. Chiar daca in primul caz nu a functionat ulterior, ordinul limita permitea intrarea intr-o situatie iminenta de scadere a pretului pentru eliminarea riscului initial. Stop loss initial se poate plasa, sau nu, depinde, prefer sa nu plasez in astfel de situatii (dar atunci cand calculez riscul ma gandesc cum m-ar afecta 100-200 pips impotriva sa spunem), pentru ca si daca pretul continua sa creasca, probabilitatea de a reveni la acel nivel in scurt timp este foarte mare, permitand inchiderea tranzactiei pe breakeven (take profit este plasat in acel punct in cazul in care pretul continua sa creasca - lumanarea se inchide peste nivel).

 

Daca pretul consolideaza la acel nivel, vom utiliza filtrele pentru a stabili probabilitatea mai mare (figuri, indicatori, nivele etc). Ordinul limita nu se impune in acest caz, ci asteptarea unui semnal puternic pentru declansarea unuia direct. Cazurile 3 si 4 sunt un exemplu. Cu cat pretul consolideaza mai mult cu atat reactia urmatoare va fi mai violenta. Daca o sa strapunga valid in sus, stop loss nu mai are valoare, oricum va fi activat. Desemenea plasarea lui peste ultimul maxim intr-o zona de consolidare are mari sanse de esec. Asteptam un semnal ca vanzatorii preiau controlul. O strapungere falsa reprezinta semnalul ideal, cel asteptat pentru declansarea imediata a unui ordin de vanzare, pentru ca tranzactia sa intre rapid in profit si sa putem elimina riscul - apoi asteptam ca evolutia sa continue, daca pretul revine, o inchidem si asteptam un nou semnal. Daca pretul are o tentativa de strapungere, multe stop lossuri vor fi activate, fiind ordine de cumparare, ce in mod normal ar duce pretul mai sus. Dar, surpriza, pretul revine puternic sub nivel si de cele mai multe ori caderea continua cel putin temporar. Este un semnal extrem de bearish ca vanzatorii au intrat in forta, absorbind ordinele de cumparare (ale celor care initial au vandut de sub nivel - ordine stop loss, si a celor care au actionat crezand ca pretul strapunge in sus). Cazul 4 este mai puternic decat 3, dar ambele sunt semnale bearish puternice. Daca pretul scade sub minimul local (cel de al treilea semnal de schimbare de trend - deplasati stop loss putin peste 1.3800)

 

Cand pretul este intr-o zona vazuta de majoritatea ca una "sigura" de intrare, asteptati ceva neasteptat, nu suna prea bine, dar inseamna mult. Aveti rabdare, e posibil sa ratati uneori intrarea si profitul (nu l regretati - consecintele vor fi negative), dar atunci cand reusiti o astfel de tranzactie probabilitatea de a minimiza sau elimina riscul este mare, si acesta este obiectivul principal al unei tranzactii.

 

http://www.admiralmarkets.ro/custom/uploads/20/eurusd_3(1).gif

 

Cristian Cochintu

Analist Financiar

Admiral Markets Romania

cristian.cochintu@admiralmarkets.ro

 

Risk Disclaimer: Acest material are scop informativ, si nu reprezinta o recomandare de tranzactionare pe pietele financiare.

Admiral Markets nu îsi asuma responsabilitatea pentru tranzactiile efectuate pe baza acestor informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soarta dolarului se decide Miercuri ora 21.15

 

Investitorii asteapta cu nerabdare sedinta Rezervei Federale de miercuri ora 21.15 dupa speculatiile din ultimele luni ce au dus la deprecierea de aproximativ 15% a dolarului. Se asteapta reluarea programului neconventional Quantitative Easing (infuzii de lichiditate in economie prin achizitii de bonduri guvernamentale sau ipotecare) in mod oficial, singura necunoscuta fiind in ce cantitate si pentru cat timp. Estimarile analistilor tind catre 500 miliarde USD pe parcursul a 6 luni aproximativ.

 

De la inceputul lunii octombrie 30 dolarul a ramas la acelasi nivel, evolutia viitoare depinzand de cantitatea de bani creata de Rezerva Federala pentru a stimula consumul si a creste inflatia. Recent oficialii au cerut bancilor care efectueaza operatiunile in piata deschisa (dealeri) o estimare a sumei asteptata de piata, practic inclusa in pret in acest moment. Ce urmareste de fapt FED-ul? Sa intruneasca asteptarile pentru a nu crea volatilitate in piata sau continuarea evolutiei din ultima parte a anului, deprecierea benefica a monedei si aprecierea activelor denominate in dolar?

 

Consider mai probabila cea de a doua varianta, dar “hranirea” apetitului fata de risc nu este insotita de persective economice solide, ci doar de teama de a sta in dolari datorita dobanzii inexistente si cantitatii in continua crestere, de lacomia investitorilor in a specula aprecierea activelor denominate, ce a dus la un nou bubble specualtiv. Cu siguranta efectele nu vor fi aceleasi ca in trecut, in a doua parte a lui 2009 mai exact si s-ar putea intoarce impotriva FED-ului. Programele considerate solutia revitalizarii economiei nu sunt nici eficiente si nici necesare, decat bineinteles pentru guvern si banci. Cu dobanda reala intrata deja pe un teritoriu negativ, o noua runda de infuzii nu poate face minuni, nu poate stimula consumul si crearea locurilor de munca in sectorul privat, rata somajului fiind la cel mai ridicat nivel din ultimii 24 de ani.

Teoretic ar fi cateva beneficii, accesul facil la fonduri pentru gospodarii si micii investitori, dar stim cu totii ca in realitate doar guvernul si marile companii sunt avantajate. Practic, consumatorul de rand plateste fortat datoria guvernului si salvarea bancilor.

 

Impactul in piata

 

Dupa saptamani de consolidare pe un volum in continua scadere, piata se pregateste de o explozie de volatilitate si poate un nou trend intermediar de cateva luni, fie o continuare a evolutiei din a doua parte a anului, fie o corectie ampla. Interpretarea acestui eveniment este mai dificila decat de obicei, nu este un caz clasic de Trade the News, in care asteptarile sunt concrete, iar modul in care este perceputa poate fi mai usor anticipat. Sa analizam pe rand cele 3 variante posibile in cazul publicarii unui indicator:

 

-Peste asteptari: acest scenariu este cel mai dificil de anticipat (reactia), analistii vorbesc de 500 miliarde, dealerii de mai mult, piata are deja asteptari mari (temeri anterioare pe baza carora au vandut dolari) si trebuie multumita pe deplin pentru a mentine activele cu risc.

- In linie cu asteptarile: probabil va fi o reactie indecisa initial, dar tinand cont de ceea ce spuneam mai sus ca evolutia ascendenta a pietelor este pur speculativa si nu fundamentala, traderii probabil vor marca profitul

- Sub asteptari: acest scenariu va genera cea mai puternica reactie, un sell off pe indici si pe paritatile cu dolar si yen valuta cotata.

In cele mai multe cazuri un astfel de scenariu a dus la o dorinta mai mare de a marca profiturile indiferent de rezultate. Si acum ar putea fi aceeasi reactie, insa e dificil sa anticipam ce va face si ce va spune FED-ul, cel mai mult ma tem de teama lor de a nu aprecia dolarul.

 

Cristian Cochintu

Analist Financiar

Admiral Markets Romania

cristian.cochintu@admiralmarkets.ro

 

Risk Disclaimer: Acest material are scop informativ, si nu reprezinta o recomandare de tranzactionare pe pietele financiare.

Editat de admiral markets
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La finele lui septembrie am indicat un posibil minim al dolarului si maxim al indicilor pe 5 noiembrie (analiza instrumentelor financiare ll). Sa ne reamintim un scurt fragment din analiza si prognoza de atunci, urmat de un update tehnic, fundamental si educativ.

 

US Dollar

 

Foarte probabil suportul triunghiului simetric va fi atins, iar de acolo evolutia descendenta ar trebui sa continue. Nu excludem prelungirea acestei evolutii spre varful figurii (ultima treime), practic inca un val ascendent inainte de strapungere.

http://www.admiralmarkets.ro/custom/uploads/20/dolardailysept.gif

 

Trend descendent 9 luni, trend ascendent 6 luni, minim intermediar la 2 luni, corectie normala la 38.2 finalizata cu un Head&Shoulders Top si probabil minim pe suport pe 6 noiembrie +/- 1 zi.

 

 

 

Privind evolutia indicelui S&P500 in ansamblu (weekly) cred ca suntem intr-un Distribution Pattern, oarecum similar celui din 2008 ce a insemnat capitularea trendului ascendent. Trendul bullish nu s-a incheiat rapid la acest nivel maxim, asa cum multi se asteptau pentru ca distributia este insuficienta. Sunt doua posibilitati acum: fie vom avea un nou maxim in zona 1230 care sa finalizeze acest trend (prin una din cele doua metode indicate la analiza pe Aur), fie va esua cresterea chiar in acest moment la acest nivel (un Head&Shoulders reversal format intr-o zona a trendului in care probabilitatea de esuare este ridicata). Sunt 2 nivele cheie: pe de o parte 61.8 din trendul descendent - 1230, nivelul maxim de corectie, pe de alta parte 38.2 din acelasi trend descendent (intre primul nivel normal de corectie si nivelul maxim s-a format o zona de distributie mai probabil, decat de acumulare) ce reprezinta si primul nivel normal de corectie al trendului ascendent.

http://www.admiralmarkets.ro/custom/uploads/20/spseptweek(1).gif

 

Sa urmarim graficul daily:

http://www.admiralmarkets.ro/custom/uploads/20/sp500_sept_d(1).gif

 

Dupa ciclul de 90 de zile (ultimul impuls ascendent) subdiviziuni ale acestuia au marcat prezentul range: minime la 60 de zile (2/3) si maxime la 45 (1/2). Inceputul lunii noiembrie (1-5, vineri 5 mai ales) va fi un punct important pentru ambele cicluri. Deasemenea 6 octombrie va fi un maxim sau un minim temporar(impulsurile au fost de aprox. 30 de zile, in plus un probabil minim al dolarului). Un maxim dupa testarea suportului sau un minim care ar reprezenta esuarea acestei strapungeri a neckline-ului, si un prim semnal bearish pentru trendul ascendent.

 

Asadar, inceputul lui noiembrie poate aduce un ultim maxim al acestui trend ascendent in zona 61.8 sau un minim in zona 38.2 daca trendul esueaza in acest moment, la acest nivel. In ambele variante trendul ascendent pare finalizat, doar intr-o maniera diferita.

 

 

 

 

 

Update 8 noiembrie

 

Fundamental...

 

Rezerva Federala a anuntat un pachet stimulativ usor peste asteptari, cat sa nu afecteze evolutia din ultimele luni a pietelor financiare. Acum traderii trebuie sa se intrebe daca aceste masuri deloc surpinzatoare vor continua sa alimenteze apetitul pentru risc. Pentru moment pare suficient, dar in perspectiva randamentul se diminueaza si riscul creste. Cand investitorii ajung la aceasta concluzie vom avea o schimbare rapida de trend. Pare mai mult un scenariu pe termen mediu poate lung. Pe termen scurt teama de dolari sustine evolutia si nu increderea in conditiile economice si stabilitatea pietelor financiare. Cresterea se datoreaza nu investitiilor pe termen lung cu suport fundamental solid, ci speculatiilor de moment deoarece piata creste si castigurile sunt facile, o piata de tip laverage in care colapsul este doar o chestiune de timp.

 

 

 

Tehnic...

 

 

Update la articolul din 24.09

 

Am prognozat atunci un minim al dolarului si un maxim al indicilor bursieri pe 6 noiembrie +/- o zi. Daca scenariul se va respecta atunci ziua de vineri reprezinta un punct de inflexiune.

 

USD Index Weekly

http://www.admiralmarkets.ro/custom/uploads/20/usdx2.gif

 

SP500 Daily

http://www.admiralmarkets.ro/custom/uploads/20/sp500_dailu.gif

 

 

 

 

SP500 se afla intr-o zona cheie si intr-un moment cheie, indicat in acel moment a fi un ultim maxim al acestui trend ascendent. Totusi nu imi place maniera in care indicele a atins nivelul de rezistenta (pret + timp). Nu avem nici un exhaustion rally (insuficient – minim 4 zile ar trebui) si nici un distribution pattern, dar se poate forma la acest nivel (vezi maximul precent marcat pe grafic). In primul caz am avea inca 2-3 zile puternic ascendente si apoi o revenire puternica sub nivel. Nu faptul ca ciclul de timp nu ar fi respectat, ci ca dolarul ar intra intr-o zona bearish ma face sa cred ca nu va fi acesta scenariul. Mai probabila ar fi o consolidare la acest nivel in ambele cazuri, urmata de o corectie. Deasemenea ma pot insela, si atunci e nevoie de un alt scenariu in cazul in care evolutia continua. Atata timp cat counter-trendurile minore nu depasesc 3 zile si 25 puncte (ca in cazurile precedente) trenul intermediar ramane intact. Scenariul ascendent presupune un nou maxim urmat de o corectie asemanatoare cu cea din august ca timp si puncte, urmat de un alt val ascendent – 5 – care sa finalizeze acest trend ascendent. In acest caz, voi reveni cu noi proiectii ca pret si timp in articolele viitoare.

 

 

Educativ – tehnici de intrare...

 

 

Am sustinut ca EurUsd se afla intr-un distribution pattern de unde se impune identificarea oportunitatilor de vanzare, nu a celor de cumparare. Chiar daca evolutia ascendenta a continuat, si poate va mai continua, cumpararea se poate face doar dupa o corectie mai ampla, nu acum sau la strapungerea maximului. Urmatorul material, deja prezentat in diferite forme, are un puternic rol educativ si trebuie insusit de orice trader. Identifica intr-un singur pattern diferite semnale de intrare si o posibila schimbare de trend, pe care am anticipat-o, dar nu s-a confirmat, cel putin deocamdata. Interpretarea este mult mai importanta aici, momentul si metoda de analiza.

 

 

http://www.admiralmarkets.ro/custom/uploads/20/eurusd_exemplu.gif

 

 

Ca analist, sa spui ca pretul scade dintr-o anumita zona nu este suficient. Analistul este acoperit, poate sa spuna ca a avut dreptate, dar un trader trebuie sa stie cum procedeaza la acel nivel. Se intampla de multe ori sa anticipam evolutia, dar sa nu obtinem nimic sau chiar sa ne alegem cu o pierdere, sau sa ne inselam si pierderea sa fie minima sau chiar evitata. Momentul si maniera in care intram in piata sunt critice si trebuie intelese foarte bine. Pentru mine nu conteaza foarte mult daca am avut sau nu dreptate, ci ce am obtinut. Am crezut ca EurUsd o sa scada dupa consolidarea de la rezistenta 1.4000, care sa duca la o corectie pana la 1.33-1.3400. Doua din semnalele de schimbare de trend s-au adeverit (strapungere linie de trend, testare linia de trend sau maximul anterior), dar nu si cel de-al treilea, depasirea minimului local, care sa confirme schimbarea acestui trend intermediar. Cel mai bun punct de intrare este cel de al doilea, testarea trendului sau a maximului (marcat cu 2 si 3 pe grafic), cel mai riscant este anticiparea maximului (1) si cel mai dificil de tranzactionat confirmarea schimbarii de trend (minimele marcate cu doua stelute), sau cel putin pentru mine e mai dificil sa vand pe scadere, de multe ori este foarte agresiva.

 

Asadar, acest pattern ne arata exact toate posibilitatile de vanzare de la un nivel de rezistenta, marcate pe grafic de la 1 la 3. Va prezint modul in care gandesc si actionez eu la un astfel de nivel:

 

- in cazul 1, anticiparea unui maxim, am nevoie de proiectii foarte solide (nivel istoric si fibbo – proiectii ale corectiei precendente sau nivel corectiv al trendului ascendent actual din precedentul descendent, cicluri de timp, structuri finalizate, divergenta bearish, etc). Daca target-ul este atins dupa un rally de cateva zile plasez un ordin sell limit. Prefer ca in ziua respectiva perechea valutara gen EurUsd sa creasca peste 100 pips, peste media normala, chiar 150, pentru ca de obicei corecteaza intraday o astfel de crestere. Fiind un nivel puternic de rezistenta si o crestere verticala, probabilitatea ca imediat sa urmeze o corectie este mare. Inertia poate duce pretul peste nivel, dar de cele mai multe ori inchide sub nivel, sau revine sa-l testeze, permitand iesirea pe breakeven. De aceea evit sa plasez stop loss, daca retragerea este imediata ca in acest caz l plasez ulterior pe punctul de intrare, daca se mentine la acel nivel maxim un timp, l plasez putin peste acel nivel, iar daca depaseste nivelul plasez un take profit pe acel nivel. Daca lumanarea se inchide peste nivel si urmatoarea tinde sa continue evolutia sau minimul ei nu ajunge pe nivelul devenit suport inchid pozitia cu pierdere.

 

 

- In cazul 2, daca am deja pozitia deschisa in punctul 1 si pretul testeaza intr-o maniera asemanatoare cu primul caz, adopt aceeasi strategie. Daca pretul consolideaza la acel nivel, cum adesea se intampla la un nivel de rezistenta, astept. Astept momentul in care scaderea pare iminenta, dupa ce restul vanzatorilor sunt scosi din joc (in plus o divergenta bearish). O strapungere falsa, precum cea din exemplele 2 si 3. Evident de multe ori asteptarea poate duce la ratarea momentului, care apoi poate duce la deschiderea uneia doar din frustrarea ratarii unui profit consistent (in cazul unui trader care regreta o pozitie pe care nu a deschis-o, dar care nu a respectat strategia initiala), dar doar o astfel de situatie reprezinta timingul ideal cu risc minim ce poate fi eliminat rapid, scaderea chiar si doar temporara fiind iminenta.

 

In continuare, sa nu analizez doar trecutul, nivelul 1.4000 poate reprezenta o noua oportunitate de short, in cazul in care pretul scade pana la suport – 1.3800 si revine in una sau maxim doua zile la 1.4000 (sell limit) sau dupa o noua strapungere falsa (market order). In acest caz s-ar forma un Head&Shoulders Top, iar anticiparea maximului umarului drept ofera un mare avantaj, atunci cand este posibil, dar deja as trece la alt subiect. Deasemenea o strapungere a nivelului 1.3800 dupa suficienta consolidare sau o testare a lui dupa un impuls puternic descendent (o astfel de strapungere nu se vinde!)

 

 

Am prezentat 3 tentative de short, esuate pentru ca pretul nu a depasit nivelul 1.3800 pentru a oferi sansa deplasarii stop loss ului si a proteja astfel o parte din profit. Insa, cred ca si o tranzactie inchisa pe breakeven este tot una de succes in cazul in care este rezultatul unei strategii de tranzactionare care ne spune ca pozitia trebuie deschisa si a unor reguli care sa ne indice unde si cum sa actionam.

EurUsd poate sa ajunga si la 1.4500, dar nu am putut si nu pot identifica nici o oportunitate de cumparare acum, poate dupa o consolidare suficenta pe 1.4000, in cazul unei tentative esuate de strapungere a nivelului devenit suport.

 

 

 

 

 

Cristian Cochintu

Analist Financiar

Admiral Markets Romania

cristian.cochintu@admiralmarkets.ro

 

Risk Disclaimer: Acest material are scop informativ, si nu reprezinta o recomandare de tranzactionare pe pietele financiare.

Editat de admiral markets
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Efectul de domino a pus stapanire pe zona euro, cu efect devastator daca una din marile economii europene va necesita finantare sau bailout. Dupa o serie de parlamentari care au urmarit evidentierea solidaritatii si bunavointei marilor puteri si organizatii internationale, dar si ca populatia sa inteleaga necesitatea acestor masuri, Irlanda a obtinut in sfarsit finantare pentru a acoperi deficitul imens. Pana la urma s-au gasit si se vor gasi banii necesari pentru a ”rezolva” problemele, exista suficienta hartie si zerouri prin arhivele si computerele guvernelor, bancilor centrale si fondurilor internationale. Masurile de austeritate ce ar trebui sa fie acceptate de populatia acestor state urmaresc doar protectia profiturilor bancilor, ale marilor speculatori din pietele financiare, fondurilor, posesorilor de bonduri si in general mediului investitional care ar suferi pierderi ce sunt transferate populatiei prin imprumuturi prezentate de guvernanti drept singura salvare. Grecii, irlandezii, portughezii, samd nu-si permit sa salveze bancile din Germania, Franta sau Marea Britanie care au creat si pariat pe bubble-ul local.

 

Acestea sunt problemele creditorilor si nu ale populatie, iar guvernantii nu ar trebui sa accepte salvarea asa zisa miraculoasa din partea oficialilor europeni condusi de Germania si a Fondurilor Internationale, care au realizat profituri uriase din manipularea pietelor si a populatiei in trecut, si acum din dobanzi uriase stabilite de agentii de raiting si market makeri.

 

Drept exemplu putem da cazul Islandei, aflata initial intr-o situatie mult mai grava decat Grecia sau Irlanda.

Intr-un interviu recent, presedintele Islandei a spus ca se afla intr-o situatie mai buna decat Irlanda dupa ce a lasat bancile sa falimenteze: “Nu am pompat bani in banci pentru a le salva. Statul nu si-a asumat responsabilitatea esuarii sistemului bancar privat”.

 

In final, onorabilul presedinte Grimsson a concluzionat printr-o intrebare pe care toti liderii europeni ar trebui sa si-o puna: “Pana cand vom mai cere cetatenilor de rand, profesori, doctori, fermieri, pescari,etc. sa-si asume responsabilitatea pentru iresponsabilitatea bancilor?”

 

 

 

EurUsd a pierdut jumatate din avansul de la inceputul verii si se indreapta catre cel mai important nivel din istoria acestei paritati 1.25-1.26. Cel de-al doilea impuls descendent a fost unul extrem de agresiv si doar corectia minora de cateva zile ce a testat suportul zonei de distributie a reprezentat un semnal real de pozitionare short. Putem spune ca si 1.3300 - strapungerea trendului ascenent a mai oferit o sansa celor care au ratat intrarea sau de acumulare, insa nu atat de viabil ca primul. Cei care nu au inchis pozitiile pe suportul trendului si cei care au intrat pe strapungere vor cauta nivele cheie pentru marcarea profitului sau a unei parti din acesta. Cei neutri vor cauta oportunitati de short in primul rand sau de cumparare de la un pret mai mic. Pe scurt, rezistenta pentru vanzare si suport pentru cumparare, pentru inchiderea pozitiilor sau pentru speculatii pe termen scurt.

 

Cum pretul este in cadere libera, oportunitatile de vanzare le identificam dupa un scurt rally - o corectie minora de 3-4 zile, sau consolidare ce indica o probabilitate mai mare de continuare. Evolutia descendenta mai poate continua chiar si acum pana in zona de suport 1.2900, dar tehnic nu se recomanda adoptarea unei astfel de strategii. Poate functiona din cand in cand, dar pe termen lung nu va da rezultate. Acum vom cauta o alta zona de vanzare, la fel cum am identificat anterior cele doua zone.

Nivele statice: 1.3300 si 1.3480

Nivele fibbo: 1.3300 - 38.2 si 1.3480 - 61.8

Nivele dinamice: suportul trendului ascendent devenit rezistenta si rezistenta celui descendent

Zonele de confluenta vor reprezenta oportunitati de vanzare de la cel mai scum pret si cu cel mai mic risc, pentru ca strapungerea lor impune iesirea din pozitii: trendul este supus riscului.

 

http://admiralmarkets.ro/custom/uploads/20/eurusd_29_11.gif

 

Cristian Cochintu

Analist Financiar

Admiral Markets

cristian.cochintu@admiralmarkets.ro

 

Risk Disclaimer: Acest material are scop informativ, si nu reprezinta o recomandare de tranzactionare pe pietele financiare.Admiral Markets nu isi asuma responsabilitatea pentru tranzactiile efectuate pe baza acestor informatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.