Sari la conținut

Cereri de EA-uri pe privat sau pe mail


Postări Recomandate

  • Moderators

Idei de genul 10 campuri pentru variable cu functii similare eu nu implementez din principiu. Am refuzat sa o fac si pe bani. Vroia unul un expert cu vreo 120 de variable pentru 40 de tranzactii si era dispus sa ma plateasca. I-am zis ca-i nebun. Daca vrei 3 variable diferite pentru fiecare tranzactie mai bine te pui si le bagi in platforma manual decat sa o faci la fel de manual prin expert.

 

Ideea ta cu factorul de putere insa mi s-a parut buna. Cum n-am mai gasit pe nicaieri cod pentru un astfel de trailing m-am gandit sa il implementez eu. Atasat vei gasi un expert care functioneaza ca in exemplul tau:

 

Pe setarile default, unde startingpoint = 30 (3 pips) si multiplication factor = 3, trailing-ul va functiona asa:

 

Cand tranzactia e 9 pips pe plus, SL-ul se muta la 3 pips.

Cand tranzactia e 27 pips pe plus, SL-ul se muta la 9 pips.

Cand tranzactia e 81 pips pe plus, SL-ul se muta la 27 pips.

Cand tranzactia e 243 pips pe plus, SL-ul se muta la 81 pips.

 

Mai multe detalii si instructiuni se gasesc in cod. Cea mai importanta parte este urmatoarea:

 

// string containing all tickets to be managed
// it is imperative that the string always ends in a ";"
extern string OrderTickets = "392781;2481632;481632;";

// this is where the trail will first be moved (orderopenprice +/- starting point pips
extern int StartingPoint = 30;

// this is the multiplication factor which will determine when and where to move the stop loss.
// must be bigger than 1. function will return a divide by 0 error if it is equal to 1
extern double MultiplicationFactor = 3;

// Geometric Trailing Formula (+ for BUY Orders, - for SELL Orders, O = OrderOpenPrice)

// 1st move: When trade reaches O +/- StartingPoint*MultiplicationFactor, stop loss is moved to O +/- StartingPoint
// 2nd move: When trade reaches O +/- StartingPoint*MultiplicationFactor^2, stop loss is moved to O +/- StartingPoint*MultiplicationFactor
// 3rd move: When trade reaches O +/- StartingPoint*MultiplicationFactor^3, stop loss is moved to O +/- StartingPoint*MultiplicationFactor^2
// 4th move: When trade reaches O +/- StartingPoint*MultiplicationFactor^4, stop loss is moved to O +/- StartingPoint*MultiplicationFactor^3
// .
// .
// .
// nth move: When trade reaches O +/- StartingPoint * MultiplicationFactor^n, stop loss is moved to O +/- StartingPoint*MultiplicationFactor^(n-1)

// trailing will probably break if there is any other manual or otherwise fiddling
// can trail up to 40 trades
// trades don't have to belong to the symbol to which the expert is attached. add tickets from all symbols, attach the expert once, and it will handle them all
// trailing function is separated from main code so it should be easy enough to copy and paste it into a different expert

Nu stiu daca iti va fi tie de folos expertul insa mie mi s-a parut interesat de implementat ideea. Sper sa iti fie util. Daca nu tie poate altcuiva.

Geometric_Trailing.mq4

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.