Sari la conținut

Analize in stilul ActionForex


Postări Recomandate

Sunt in totalitate deacord cu Flames .

Conceptul FIBO sta la baza tuturor teoriilor bursiere si cine ma va contrazice il rog sa aduca argumente solide .

Faptul ca sta la vaza EWA si NEOWAVES este evident si necontestabil .

Faptul ca marea majoritate nu stiu sa folosesca FIBO este la fel de clar si evident si este destul de vizibil in multe postari de pe net sau de pe acest forum .

Eu va pot spune din experienta ca modul de a folosi FIBO si de a analiza cu el este toatal diferit de ce se scrie sau se interpreteaza de cele mei multe ori .

Instrumentul FIBO este un instrument destul de puternic daca se stie exact cum trebuie folosit .

Vb la general , nu vb in adresa unui user ca sa nu inteleaga gresit STEFAN , fiindca in ultima perioada m-a tot avertizat cand am incercat sa combat informatiile gresite si perceptia gresita a unor lucruri destul de importante care stau la baza atat psihologica a genului de problema cat si la baza calitatii unor informatii cand am venit cu argumente solide sau am cerut argumente solide la unele probleme care au fost abordate.

 

Salut la toti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@flames and wolf34, cu tot respectul, in primul rand ca aici este un topic dedicat actiunii pretului, adica price action. Daca este vorba de price action asta nu inseamna ca nu se poate aborda subiectul fibo, pentru ca, in general vorbind, cand este vorba de price action putem vorbi si de fibo.

wolf34, sa dam cartile pe fata, probabil ca stefan te-a avertizat deoarece atat tu cat si flames mi-ati trimis niste mesaje private care nu ai nimic de-a face cu civilitudinea si nu as vrea sa le postez pe forum.

Ok, va este draga teoria Elliot si Neo Waves dar asta nu inseamna ca cei care FIE NU O INTELEG, FIE NU CRED CA AU NEVOIE DE EA IN METODA LOR DE TRADING, FIE NU CRED IN EA, SUNT NISTE BATUTI IN CAP, asa cu mi-ati sugerat voi in cateva masaje private.

Doresc sa va aduc la cunostiinta ca ACESTA ESTE UN FORUM PUBLIC, in care fiecare are dreptul la propria opinie si fiecare are si detine propria lui dreptate. Nu va mai amintesc ca fiind un forum public, trebuie folosit un limbaj si o atitudine cat mai 'politicaly corect". Atitudinile si parerile exclusiviste si pretentioase nu-si au locul pe un astfel de forum decat daca cei care le promoveaza sunt niste somitati in domeniul lor de activitate, respectiv in forex, cazul nostru.

Domnilor, daca nu puteti accepta si alte pareri decat ale domniilor voastre atunci locul vostru nu este pe un forum public si va sfatuiesc sa va creati propriul forum privat in care sa faceti ce doriti si in care sa-i puneti la stalpul infamiei pe cai care nu sunt de acord cu domniile voastre.,

Indiferent de diferentele de opinie exprimate de noi pe acest forum va doresc succes in trading.

 

Sincere respecte, ZEN!

 

EDIT: Eu chiar vreau sa invat ceva , sau cate ceva de la atii, asa ca foarte serios va rog sa ne luminati voi pe noi, cum se aplica fibo? Eu cred ca daca nu stii care-i punctul de origine nu-l poti aplica. Astept din partea voastra o explicatie si o lectie de cum se aplica corect fibo.

Multumesc si toate cele bune!

Editat de ZEN
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ZEUS, omule tu ai o prob, nu am mentionat niciodata aici de ew, dovada ca incepeti sa criticati fara sa cunoasteti fie ori nu cititi ori cultura voastra de tranzactionare e subtire. PATTERNURI FIBO MENTIONATE MAI SUS SI PROBLEMATICA APLICARII? INCLUSIV LA RETRACEMENT SIMPLU; SA INTELEG CA AI O PROBBLEMA CU INTELEGEREA LUCRURILOR? oare tu cunosti patternurile fibo? oricum cei multi ca tine castiga intotdeauna! :))))))))))))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Flames, domnule, hai sa fim seriosi. Nu am adus vorba de Elliot si Neowaves decat contextual.

Hai sa lasam de o parte animozitatile si atacurile la persoana si sa incercam sa facem ceea ce pretindem ca facem, adica sa impartasim din propriile experiente.

Ai sustinut mai sus ca majoritatea dintre noi nu stim cu ce se mananca fibo. Ok, accept treaba asta. Spune-ne tu cum se aplica! Invata-ne ceva bun, in contextul asta.

 

Toate cele bune!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Analiza perechii EUR/CAD (pe termen scurt)

 

 

Perechea, al carui pret este situat deasupra pivotului de la valoarea 1.2800, ramane in bias crescator (zona delimitata prin chenarul verde-crud). Asadar, miscarile asteptate sunt in continuare crescatoare. Totusi, daca trend-ul se va schimba sau va semnala slabiciuni, asteptati spargerea pivotului major de la 1.2800, desi nu este recomandat sa intrati short in zonele neutru. Daca o faceti, totusi, minimizati lotul pe care il tranzactionati - aceasta este recomandarea mea caci, miscarile prezumtive vor fi pur corective pana la nivelul de 38.2 Fibonacci (1.26741) din miscarea crescatoare de la 1.21275 la 1.30119 sau laterale intre pivotul de la 1.2800 (ce este asezat si-asa pe nivelul de 23.6 Fibonacci) si nivelul de 38.2 Fibonacci mentionat anterior. Ambele scenarii sunt prezentate orientativ printr-o sageata rosie (scenariul corectiv), respectiv galbena (scenariul lateral).

 

post-2510-0-14216400-1351458808_thumb.png

 

Succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Analiza perechii AUD/USD (pe termen mediu)

 

Spuneam in postul #186 al acestui topic, in cadrul analizei pe termen mediu (daily), ca este foarte posibil (conform teoriei) ca pretul sa se dezvolte destul de haotic in cadrul zonei de bias neutru. Iata ca, pretul, pana la urma, face ce vrea, urcand pe urma in mod mizerabil si lunad rand pe rand la tinta retrace-urile (retragerile) Fibonacci din coborarea 1.0623-1.01509, 23.6 (1.02624), 38.2 (1.03314), 50.0 (1.03872) si acum este foarte aproape si de 61.8, aflat la valoarea 1.0443.

 

Bias-ul ramane, in continaure neutru, si trebuie sa ne asteptam ca miscarile sa fie limitate de suportul major de la 1.0594. Vom vedea, in mod sigur, presiune din partea ursilor, si viitoarele urcari vor fi limitate, insa deocamdata, pretul nu ne da niciun indiciu ca s-ar putea intoarce din urcarea sa, deci asteptam.

 

post-2510-0-28118500-1352185829_thumb.png

 

Succes!

 

later edit: adaugiri

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza perechii AUD/USD (pe termen mediu)

 

Perechea si-a continuat urcarea si a atins si nivelul Fibonacci de 61.8 din caderea 1.06235-1.01481, aflat la valoarea de 1.04419, unde am avut o mica reactie de pret in directia contrara, printr-un tipar pe candele (n.a. engleza - pattern) - stea cazatoare (n.a. engleza - shooting star), indicand o posibila schimbare de directie. Insa, atat timp cat pretul se afla situat intre suportul major de la valoarea de 1.0183 si cel de la 1.0594, bias-ul ramane, in continuare, neutru.

 

Scenariul cel mai plauzibil este o cadere violenta de la acest nivel (reprezentata idealistic printr-o sageata turcuaz), totusi nu putem sa nu luam in calcul si o potentiala urcare, (compusa din miscari dezordonate) (limitate in zona superioara de suportul major de la 1.0594), de forma celei indicate idealistic prin sageata violet si, de-abia apoi o cadere foarte violenta (continuarea scenariului nr.2 reprezentata printr-o sageata descrescatoare de culoare verde) si spargerea implicita a suportului de la 1.0183 si schimbarea bias-ului in descrescator. Deci, oricum am lua-o, tot miscarile short sunt cele care vor prezenta intrari cu risc-recompense (n.a. engleza - risk-reward) pozitive.

 

post-2510-0-79897900-1352360220_thumb.png

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat short pe baza analizei anterioare, aproape din varf, dupa cum ziceam ca este foarte probabila o cadere spectaculoasa. Am doua tranzactii, una de la 1.04461 din care am inchis profituri partiale conform imaginii:

 

post-2510-0-43334500-1353003001_thumb.png

 

si cealalta de la 1.04431, a carui stop-loss (1.03348) a asigurat profit frumusel.

 

post-2510-0-57249000-1353003009_thumb.png

 

Si am pregatit cea de-a treia, cu intrare la 1.03036.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inchis si tranzactia deschisa la valoarea de 1.04431, incasand un profit de 113.6 pips (stop loss adus la 1.03295). A ramas la dezvoltare cealalta tranzactie sell, cea deschisa la valoarea de 1.04461 (din care o sa mai inchid profituri partiale) pe masura ce pretul va face noi minime.

 

post-2510-0-53540400-1353049798_thumb.png

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Analiza perechii AUD/USD (termen scurt)

 

A treia tentativa de coborare (dupa ce a spart in doua randuri, fara succes insa, pivotul de la 1.0526) a avut mai multi sorti de izbanda de data aceasta, pretul coborand pana la un minim de 1.03835. Bias-ul este neutru, totusi tranzactii dupa acest considerent (inspre partea jos) nu ar fi recomandat sa le faceti, fiindca pretul, odata ajuns in zona neutra, se poate indrepta in ambele directii. Asteptati, mai bine, spargerea a unuia dintre cei doi pivoti: 1.0526 (inspre directia sus) sau 1.0335 (inspre directia jos) pentru miscari cu certitudine mai mare, in directia dorita de dumneavoastra.

 

post-2510-0-38514100-1359445797_thumb.png

 

Nota: eu am un sell dar este luat pe alte considerente decat cele prezentate in aceasta analiza. Si, chiar si-asa, stop loss-ul meu este destul de mic (nici macar nu este pozitionat la pivotul de la 1.0526, este cu aproximativ 33 de pips mai jos)

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.