Sari la conținut

Broker Tranzactii Aur


Apache

Postări Recomandate

  • Moderators

Conflictul nu are de ce sa "escaladeze" (că tot vorbeam de ghidul de exprimare :happy: in româneşte), fiecare ne cunoastem limitele, cel putin alea legate de forex...

 

@delta

 

Welcome back man! Eu "gândeam că ai murit, neică", vorba eroului din binecunoscuta nuvelă. Legat de forecasturile alea, well, nu aveam pretenţii la vreun altul de pe aici, dar voi sunteţi broker. THE Broker! Ştii vorba aia românească, ajunge un singur ciumag la o căruţă de oale. E destul să dai o singura dată cu băţul în baltă, ca lumea să îşi schimbe opiniile. De ce nu ai postat traducerea analizelor alea meseriaşe care le aveţi la secţiunea engleză de care spui, sau măcar link? (nu am căutat, nu am citit, poate că e aşa cum spui, poti sa dai link, pe topicul cu analize oferite de brokeri?) In loc să incerci să redescoperi roata, poate că era mai simplu şi mai bine să ne redirectezi direct spre analize oferite de profesionisti.

 

Tu de ce crezi ca eu nu ma hazardez in a posta analize şi forecasturi prea des? Bineinteles, pentru că nu mă pricep să le fac. Dacă mă pricepeam, nu pierdeam vremea pe aici dând mereu aceleaşi, aceleaşi, aceleaşi sfaturi începătorilor. Nu am cine stie ce cunostinte despre forex, mersi pentru laude, posturile mele se adresează ălora mai oropsiti ca mine, nu am indrăznit să mă iau de ăia buni, haha.

 

Precum am zis, eu nu am tranzacţionat cu voi, nici cu Admiral, şi opinia mea nu este "avizată" în acest domeniu. Dacă Sec spune că sunteţi OK, sunt tentat să îl cred, pentru că l-am văzut cum gândeşte (şi are spirit critic, dă pe dinafară, ca şi la mine de altfel) şi dacă era ceva nasol acolo la voi în curte, sunt convins că vă sărea în cap.

 

Când unu işi alege un broker, sunt o mie de alte criterii mai importante, spread, viteza de executie, requote-uri, daca e regularizat sau nu (depinde de cati bani baga, asta poate fi cel mai important criteriu la bani mai multi), daca oferă conturi separate (segregated accounts, nu stiu exact traducerea pe romaneste), dacă are sediu lângă bordeiul meu, eventual gard in gard, şi aşa mai departe (am văzut că unii licitează pe chestia asta, deşi nu inteleg de ce, era pe aici un topic despre brokeri români, eu chiar nu inteleg avantajul, când ofertele din afară sunt mult mai avantajoase, banii oricum se transfera de pe carduri, conturi, wires, nu se platesc in cash, dar well... fiecare cu pasarica lui, şi eu am păsărelele mele).

 

Nu analizele postate pe vamist sunt importante, de aia am si zis că era un fel de glumă. Sorry dacă gluma a fost cam tâmpită...

 

Când vine vorba de ales brokeri, fiecare trebuie să îşi facă tema pentru acasa singur.

 

Deci Apache, do your homework, şi alege cum ţi se pare ţie mai avantajos.

 

Edit

 

iar cu aurul ala ai grijă mare, eu îl văd pe muchie de cuţit, şi tot caut de o bucată de vreme, oportunităţi de sell. Pe de altă parte, e adevărat că îl văd pe punctul de a capitula de lungă vreme, vreme în care el a tot crescut, deci nu o lua de bună că o sa pice azi sau mâine. Deocamdată pe D1 aurul termină de format un diamant, care de obicei semnifică sfârşit de trend...

 

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Offtopic
@Tradelover, chiar respect limba romana si nu este nimic gresit in exprimarea ,,sa escaladeze conflictul" !

Cat despre alegerea unui broker,ai dreptate. Sunt multe criterii de departajare si fiecare broker are avantajul si dezavantajul sau.

Multumesc pentru sugestia cu aurul.

Iti doresc bafta in tranzactii !

Apache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Daca vrei sa investesti in aur eu iti recomanda sa cumperi aur solid este de 100X mai sigur decat sa tranzactionezi online.

 

Cursul aurului este manipulat, se misca foarte haotic din cauza presiunilor exercitate de FED si alti subsidiari.

 

Mai poti cumpara aur,argint,paladium cu cardul sau trasfer bancar prin http://www.goldmoney.com/ sau prin pireusbank.

Editat de Alexandra1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi la bijuterii atunci trebuie sa stii ca bijuteriile au un cost de productie(mana de lucru) astfel atunci cand vrei sa vinzi vei iesi automat pe pierdere.

Aurul se poate gasi la un pret rezonabil, in forma "bulion" adica lingouri, fara valoare numismatica.

Eu personal prefer sa am aurul sub forma de lingouri si in apropiere nu vreau sa il cumpar sa stea prin vreun buncar prin elvetie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.