Sari la conținut

hop si eu...... incepator


Postări Recomandate

In sfarsit in unul din colturile mintii mele se facu lumina. Incep sa se lege lucruri. Incep sa inteleg de ce se misca piata asa cum se misca atunci cand doar NY e deschis, incep sa vad ce se intampla cand se suprapun orele si diferitele burse.

Am aflat ca o lichiditate ridicata nu genereaza neaparat miscari spectaculoase ale cursului. Daca mi-as fi miscat jumatate din neuroni atunci neuronul pus la treaba ar fi inteles ca daca sunt bani multi pe piata, acestia nu intra in tranzactie in aceeasi directie. Ci, daca am inteles bine, cauta sa se contrabalanseze.

Iar volatilitatea, in gluma fie spus, are efectul laverageului. Te ucide, macina, incet si sigur.

Insa de la intelepciunea celor cateva luni de demo, draga tradelover, da-mi voie te rog sa-mi manifest uimirea fata de aversiunea ta fata de tranzactiile intraday. Recunosc, spasit, ca sunt unul din cei ce le practica. Si caut tranzactia in range mai mult decat pe trend.

Spui ca lacomia, in acest caz te cuprinde repede. Lacomia e un sentiment ce te poate cuprinde si in cazul altor metode de tranzactionare. La fel si frica in cazurile in care dai cu mucii in fasole de mai multe ori repetat.

La radacina sunt economist. Imi practic si acum meseria, sunt unul din fericitii care lucreaza in domeniul in care s-a pregatit. Sa incerc sa intru in programare acum (cu timpul limitat pe care il am) ar necesita foarte mult efort cu sanse nesigure de reusita.

Sa fac tranzactii numai pe analiza economica si cu o bruma de analiza tehnica iar nu tine. Cere cont baban.

M-am dus si eu in ninsa pe care am avut-o. De asta spun ca tranzactionarea intraday poate, repet, poate aduce fericire in contul tau (cam dura exprimarea) dar cu cateva conditii fundamentale, doua din ele fiind axarea pe procent si nu pe suma, a doua fiind disciplina de fier.

Nu ma intelege gresit. Deocamdata forexul e pentru mine doar un sport al minti, nefiind inca implicat in mod real. Nu cred ca am reusit nici macar sa ating notiunile de baza, nici vorba de analize complexe. Nu imi permit sa te contrazic, nu am cum (asta ar fi un vis erotic). Insa fac si eu ca fiica-mea cand ii interzic un lucru: "de ce nu am voie tati?":P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

haha man, nu iti interzice nimeni nimic, tu cauta-ti nisa ta, ca eu asta caut de ani de zile. Ce merge la mine nu merge la altul, si invers, fiecare suntem croiti altfel. Eu cunosc personal chiar si scalperi care fac bani, apropo de scalping si de trading short term, avea tavi un post beton, unul dintre cele mai bune posturi de pe vamist, stai sa il caut. L-am gasit, aici.

 

Citește Bret Steenbarger (cartea este pe vamist pe undeva, dar nu dau link din ratiuni de copiright) și vezi cum fiecare TREBUIE să își caute nișa lui (una dintre cele mai bune carti citite de mine).

 

Faptul ca esti economist de meserie iti confera un avantaj imens, față de mine, de exemplu, care nu am nici un fel de studii economice, chestiile pe care le stiu le-am invatat singur dând cu capul de praguri, pierzând bani, etc, și care mă uit la lincurile postate de gigi (by the way, foarte bun materialul de pe riskglossary, mii de mulțumiri!) tot asa precum se uita vițelul la poarta cea nouă...

 

Frica și lăcomia???? He heeee... dacă poți fără ele nu contează dacă ești scalper, intraday-ler, yearly-er, ori lasi beturile deschise secole și milenii. Intrebarea e: poți fără ele? adică fără frică și lăcomie? Că și eu eram viteaz de numa-numa-ee, numa-numa-ee, până să mă apuc pe real, să imi dea piața niște scatoalce și să mă învețe ce e ăla respect... Acuma când mă așez la computer și deschid MT4 mă uit și în spatele monitorului să văd dacă nu mă pândește unu să imi ia banii...

 

Well, nu chiar, dar intelegi tu...

 

Vorba lui Stratan... "câț bani tu n-ai ave mai vrăi, da' când îi perz îi vrei măcar pe'a tăi să-i ai... degeaba la dânșii tu ti roji, da' cân' în buzunar la tini iar îs mulț, tu iar îi vrăi pi tăț da' di ai tăi tu uiț..." (Seca, link).

Editat de tradelover
pus link la seca, ca se merita
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a zis ca e interzis, a zis ca e mai greu intraday. Procentul de tranzactii cu intrari si iesiri in aceeasi secunda a crescut in ultimi ani ajungand sa fie probabil majoritare ca numar, nu am o statistica oficiala dar pe acolo e zona. Daca poti sa faci intraday bani nu se supara nimeni doar ca e greu. Defapt sa faci bani pe forex in general e greu. Posted Image

 

Toata jmecheria e sa faci constant profit nu pierdere, asa toti facem si profit si pierdere zilnic indiferent de TF dar daca reusesti sa ti raportul pozitiv 2 3 ani atunci este un trader bun si deci ai sanse sa faci bani. Totul e cum ti de cont ca sa nu faci ca pe demo unde e usor daca l-ai distrus la un moment dat, deschizi altul in 2 minute si te faci ca uiti ca ai pierdut , pe real :P nu prea poti sa te prefaci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interpretez forexul ca o lupta contra riscului, contra probabilitatii. Cu cat reduci probabilitatea pierderii, cu atat mai bine.

M-am lasat curand de fumat. Vointa de a te tine de reguli este echivalenta cu cea a te lasa de fumat. Si e naspa.

Am cont demo. In care ies putin pe plus sau putin pe minus lunar. De asta nu intru pe real. Aud pe toti: e usor sa faci profit pe demo. Eu nu fac. Sau faptul ca nu pierd e un profit in sine?

Daca as intra pe real as fi mai repsonsabil oare? As elimina acele cateva tranzactii care poate ma duc pe pierdere? Sau as ceda mai usor celor 2 sentimente de baza? Frica si lacomia? Trairile ar fi mai intense?

Vreau sa va multumesc tuturor. Pentru raspunsuri si pentru promtitudine. Poate ne apropiem de mentalitatile prusaca si saxona. In Anglia 5% din populatie aduce 15% din PIB prin forex. Sau asa suna o minciuna. Dar daca e o minciuna e una frumoasa pentru ca vorbeste de o comunitate de traderi care au inteles ca au mai mult de castigat cooperand decat concurand.

Multumesc mult inca o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit mai pe indelete topicul lui tavi_star din linkul de mai sus si sunt de acord partial cu el.

Cred in controlul pe care marile puteri financiare ale lumii il au asupra paritatilor. Dar scalpingul lor e limitat.

Stiti cum mere o naveta in spatiu? (sau cum imi inchipui eu ca mere)? Cu corectii periodice. Nava stie ca trebuie sa ajunga in punctul x. Periodic face calcule. Cand vede ca a deviat de la traseu, face o miscare de corectie.

Asa e si cu paritaile in forex. (cred). Cursul poate face ce zgomot de fond vrea el atata vreme cat se inscrie in traictoria calculata. Cand iese de acolo.....

Cred ca de la un anumit nivel in sus sunt lucruri care conteaza mai mult decat banii. Iar banii sunt doar unul din mijloace. Si in nici un caz acele lucruri care conteaza asa de mult nu sunt de natura spirituala:)

 

Hai sa facem un exercitiu de imaginatie. (reala din pacate). Cea mai mare pondere a exporturilor Chinei sunt in Europa. Deci China incaseaza euro pentru munca ei, in cea mai mare parte. (Stiati ca la un euro cost productie China castiga 3 daca e exportat in UE?) Ce face cu acesti euro? Merge si cumpara jumatate din datoria externa a SUA de 14.000 de miliarde (cea mai mare din istorie). Hai sa ne imaginam cum isi doreste China sa arate paritatea euro dolar? Nu cred ca e un exercitiu de imaginatie prea greu. (Vezi cecul in alb oferit de China Europei fara dobanda. Stiti de oferta Chinei de a cumpara TOATA datoria externa a Spaniei pentru a opri lantul Grecia-Irlanda-Portugalia-Spania-Italia-Belgia?)

Daca corelam toate astea cu faptul ca in Australia au avut loc inundatii, ca acolo sunt cele mai mari exploatari de aur, ca asiaticii sunt mari iubitori de acest material rar (asa isi pastreaza ei averile), hai sa ne imaginam (inca o data ) cum isi doresc asiaticii sa arate pretul aurului si care sunt sansele lui sa urce.

De ce pun accentul pe China? Pentru ca daca mergeti in Asia de sud si sud est (zona de coasta, zona dezvoltata, cu toti dragonii de foc) si veti pronunta cuvantul pensie veti avea marea surpriza sa fiti intrebat ce e aia. Pentru ca ei nu au asa ceva. Pentru ca ei muncesc pana mor. Pentru ca ei sunt cei mai buni comercianti ai lumii.

Poveste (adevarata sau nu):P : Un neamt doreste sa-si rasplateasca sutele de angajati cu ceasuri Rolex. Pentru ca l-au ajutat sa faca profit frumos. Si trimite pe directorul lui general, romanul nostru, in Hong Kong (unde o fabrica inseamna 3 apartamente lipite) sa cumpere "Rolexuri". La negocieri spune "Vrem atatea bucati de rolexuri, acceptam rabat de 2 %" Intrebarea chinezului "Ce e ala rabat?" "Adica acceptam 2% din ceasuri sa fie defecte." La care chinezul spune ofticat "Eu nu fac ceasuri defecte. Daca vreti 2% din ceasuri sa fie defecte, rog precizati defectul."

Asta a fost o poveste despre seriozitate si productivitatea muncii.

Alta poveste: China anunta timp de 10 ani ca are o crestere economica anuala de 8%. Hai sa facem o precizare: una e sa aplici 8% la 2 lei, alta e sa aplici la 10 lei. La finalul celor 10 ani un anunt obscur al Ministerului Economiei de la ei anunta soptit ca au rectificat calculele economice pe ultimii 10 ani de la 8% anual la 14 % anual. La noi acum cativa ani se umflau nu?

Acum ia gaanditi-va ce face o tara cu un surplus anual de bani de asemenea anvergura, in conditiile in care nu are sindicate si nici presinuea financiara a unui sistem de asigurari sociale?

 

Toata discutia asta despre China am adus-o in prim plan pentru a sublinia faptul ca sunt atatea si atatea forte care actioneaza asupra unei cotatii. Ne-am obisnuit sa privim graficul, sa ne ascundem in spatele remarcii ca "stirile economice, analiza fundamentala e deja in grafic" si gata.

Asa gandesc si eu. Pentru ca sunt fortat.Pentru ca dispunem de conturi mici. Nu ne permitem decizii axate pe analiza fundamentala. Am ideea asta in cap si nu pot scapa de ea: cu cat contul e mai mic, cu atat mai mic e termenul pe care se fac tranzactiile, cu atat mai mare riscul.

As vrea sa vad discutii aici despre faptul ca somajul in zona euro scade, dar scade nesanatos. As vrea sa putem discuta despre redistribuirea cresterii economice in Franta si Germania: salarii si protectie sociala sporita (rezulta consum, rezulta productie si importuri, rezulta euro mai puternic) sau in investitii?

Dar nu avem aceste discutii si e normal. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar nu cred ca e cineva pe aici cu un cont de minim 50.000 de euro.

 

Asa ca vom continua sa vorbim despre analiza tehnica, vom incerca sa vedem ce face euro sau poundul peste 4 zile. Imi exprim frustrarea ca nu pot mai mult, ca nu putem mai mult. Daca ne va merge cu analiza tehnica ne va merge pana la un punct. De acolo va trebui sa o schimbam pe cea fundamentala.

 

Repet: eu cred ca scalpingul bancilor e pentru a face rost de bani pentru acele corectii, nimic mai mult.

Asa cum spuneam sunt altele deasupra banilor. Si un exemplu: ai dat un miliard de dolari unchiului SAM si trebuia sa ti-i dea maine inapoi. Te duci azi si-i aduci aminte, dar el iti spune: acum nu am, vino peste un an. Ce ai sa-i faci? Il iei la bataie?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Anglia 5% din populatie aduce 15% din PIB prin forex.

 

pe asta de unde ai scos-o?

 

2)Din punctul meu de vedere, forexul asta este atat de greu, pentru ca este printre putinele lucruri, meserii, care nu pot fi trucate. Aici e simpla treaba, ori ai profit ori nu ai, Equityul ala vorbeste. Punct. Nu poti sa o dai cotita, ca in alte meserii/domenii ca a fost devina ala sau aialalta, sau ca ai banii in marfa, sau in mijloace fixe sau investitii care urmeaza sa sa sa, sau ca statul iti pune bete in roate, sau ca te fura angajatii sau ca sunt prosti sau etc orice altceva, ... aici esti tu si piata, simplu, clar si la obiect. Faci sau nu faci. Nici macar nu iti trebuie hartii, acte, diplome sa dovedesti ceva. Curu pe scaun si la treaba. Ehhh ... e mult pana departe. Iar aia cu englezii si etc, sa imi fie iertat, nu cred ca noi romanii suntem mai prosti ca altii, dar nici mai destepti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postul #36 l-am postat deodata cu #35ul tau

dar dupa ce l-am citit ... nu inteleg unde bati, practic ai diluat discutia la maxim. Generalitati, peste generalitati ... eu iti garantez ca daca iei forumul asta la puricat o sa gasesti lucrurile pe care le soliciti.

NU uita care este titlul topicului in care esti ... inainte sa tragi concluzii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In Anglia 5% din populatie aduce 15% din PIB prin forex.

 

pe asta de unde ai scos-o?

 

2)Din punctul meu de vedere, forexul asta este atat de greu, pentru ca este printre putinele lucruri, meserii, care nu pot fi trucate. Aici e simpla treaba, ori ai profit ori nu ai, Equityul ala vorbeste. Punct. Nu poti sa o dai cotita, ca in alte meserii/domenii ca a fost devina ala sau aialalta, sau ca ai banii in marfa, sau in mijloace fixe sau investitii care urmeaza sa sa sa, sau ca statul iti pune bete in roate, sau ca te fura angajatii sau ca sunt prosti sau etc orice altceva, ... aici esti tu si piata, simplu, clar si la obiect. Faci sau nu faci. Nici macar nu iti trebuie hartii, acte, diplome sa dovedesti ceva. Curu pe scaun si la treaba. Ehhh ... e mult pana departe. Iar aia cu englezii si etc, sa imi fie iertat, nu cred ca noi romanii suntem mai prosti ca altii, dar nici mai destepti.

 

Postul meu vorbea de analiza tehnica versus analiza fundamentala. Vorbeam de China ca o mare forta financiara mondiala si cum infuenteaza ea finantele lumii ca un exemplu de discutie care nu apare pe forum. Mai precis vorbeam de lipsa analizei fundamentale pe forum. O explicam prin faptul ca ne-am obisnuit sa spunem ca e deja inclusa in grafic. Speculam ca aceasta abordare tine pana la un anume punct, punct care depinde de marimea contului. Iar in cazul nostru nu e cazul.

Exemplul Chinei a fost ...... doar un exemplu. Putem discuta daca vreti despre ce au facut o populatie de 4,5 mil de oameni cu 150 miliarde de euro, cine i-a imprumutat atat de usor, dat fiind faptul ca noi pentru 3-4 miliarde avem coonditii peste conditii:) E doar do discutie, dar ale carei rezultate pot duce la grafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Postul meu vorbea de analiza tehnica versus analiza fundamentala. Vorbeam de China ca o mare forta financiara mondiala si cum infuenteaza ea finantele lumii ca un exemplu de discutie care nu apare pe forum.

 

Apare, apare...

Atât ciondaneala pe tema AT versus AF, cât şi China.

Sus in dreapta ai fereastra de search :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod cert trebuie sa mai explorez forumul.

Imi cer in continuare voie de a abuza de rabdarea voastra in a pune intrebari, cateodata poate infantile in ale forexului, dar atat de necesare unui incepator.

 

edit: intrebari mai ales legate de analiza tehnica

Editat de d3cimus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.