Sari la conținut

Despre experti


Postări Recomandate

In ultima vreme am tot mai multe idei de trading automat si as avea vrea sa le fac proba.

Sa platesc un programator sa faca asta m-ar costa cam mult ( am inteles ca pretul incepe de la 50$ pt. fiecare, iar eu am multe idei ) si banuiesc ca majoritatea ideilor mele sunt deja fumate ( le-au gandit altii inaintea mea )

Sa cer cuiva sa mi le faca gratis nu-mi sta in caracter.

Intrebarea e daca se merita sa invat sa mi le fac singur si cam cat dureaza?

Mentionez ca nu stiu nimic despre programare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

primul pas este sa iei un expert care sa iti permita sa plasezi ordere manual in strategy tester. Exista multe scule de tipul aceste, una foarte buna este PaperTrader-ul meu, pe care il gasesti pe blog la mine (lauda-ma gura). Folosind asa ceva, poti testa ce strategie vrea muschiul tau, pe ce pereche si tf vrei tu, chiar si multicurrency (PT nu poate multicurrency, din nefericire, hihi, cred ca e singurul lui handicap). In MT5 se poate face un expert foarte simplu (cateva linii de cod, dar din pacate MT5 inca nu are VisualTest in ST5, dar va avea curand) care sa puna pe ecran doua butoane (sell, buy) si un edit box de unde sa alegi numarul de loturi. Dai drumul la Strategy Tester, pui pe grafic ce indicatori vrei tu, folosesti F12 ca sa derulezi chartul, cand ai semnal apesi butoanele. Iti ia cam jumatate de ora ca sa treci prin ORICE pereche, ORICE timeframe, ORICE strategie iti da prin cap, pe ultimii 10 ani.

 

Si abia apoi, dupa ce faci rafinarile de rigoare, daca consideri ca ideea are potential, platesti o implementare =))

 

Asta e solutia de compromis, pentru ca nu toti se nasc programatori, daca nu ai un background bun in algoritmi e destul de greu sa faci implemetari bune, chiar daca te apuci superficial de invatat mql. Daca ai o strategie care e buna, dar BUNA, nu asa, si in care crezi cu adevarat, cea mai buna solutie este sa platesti o implementare, unui profesionist care sa STIE ce sa faca.

 

Pentru ce spui tu (testat idei, smuggling around, bla bla), nu se merita sa dai bani cuiva, decat daca te dau banii afara din casa. Cheltuiesti banii degeaba, si nici ala care iti face implementarea nu se simte bine cand ti-i ia, pentru ca el stie din experienta proprie ca ceea ce vrei tu nu o sa mearga, si are simtamantul ca te fraiereste, chiar daca e cu stirea ta. Crede-ma pe cuvant.

 

Pentru ce vrei tu, solutia adevarata este sa te apuci SERIOS, dar SERIOS, de invatat MQL. Multi vor fi incantati sa te ajute, daca vei sti sa pui intrebarile adecvate, pe parcursul procesului de invatare. La urma urmei, de asta avem forum, nu?

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam eu ca asta e singura solutie.

Sapt asta n-am prea avut timp, am dus niste lupte puternice cu piata =)) , in weekend o sa muncesc, dar cum imi fac timp m-apuc serios. Am vazut niste tutoriale pt noobi pe youtube, dupa ce o sa pricep ceva, presimt ca o sa va stresez cu intrebarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca ma fac antipatic multor forumisti , decenta ma obliga sa iti amintesc ca tradingul de forex nu inseamna numai MetaTrader si implicit numai MQL .

Daca vrei sa iti testezi ideile ( backtesting/fwdtesting, etc) MT (MQL) nu te ajuta cu nimic. Eu am investit o gramada de bani numai (sau mai corect spus "in principal") pentru a afla care sunt ideile (strategiile, expertii) in care NU MERITA sa investesti timp si bani . Si , crede-ma , 90% din cele de pe "piata" sunt gunoaie . In cel mai bun caz odata la 6 luni obtin ceva cat de cat exploatabil comercial. NB : Nu ma refer , evident , la tradingul discretionar , care tine de cu totul alte lucruri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea te inteleg. De ce zici ca MQL nu ma ajuta? Cu ce altceva as putea face proba ?

Nust pe ce ai platit u dar eu nu cumpar nimic, nu ma inspir din ideile nimanui, asta pentru mine e doar a pune Pc-ul sa imi verifice pe trecut cate ceva mult mai repede decat as face-o eu manual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea te inteleg. De ce zici ca MQL nu ma ajuta? Cu ce altceva as putea face proba ?

Nust pe ce ai platit u dar eu nu cumpar nimic, nu ma inspir din ideile nimanui, asta pentru mine e doar a pune Pc-ul sa imi verifice pe trecut cate ceva mult mai repede decat as face-o eu manual.

 

Hehe! tocmai chestia asta , aparent simpla " a pune PC-ul sa imi verifice pe trecut..." e cheia problemei ! Backtestingul pe MT este o mizerie . Fa-ti o documentare pe tema asta si te vei lamuri. Daca vrei sa inveti MQL (care este un limbaj deloc pentru incepatori !) doar pentru a scrie "experti" pe care sa ii "backtestezi" , sfatul meu este nici sa nu incepi . In acel (minim) 1 an consumat cu invatarea cat de cat a MQL poti dobandi o gramada de stiita, experienta si disciplina pentru utilizarea tradingului discretionar . Testarea robustetei (capacitatii de a face profit in viitor) unor sisteme este o activitate grea si scumpa care se justifica doar daca ai de gand sa faci multi bani din asta . Pentru cateva zeci de usd pe zi (daca ai noroc !) nu se justifica efortul si cheltuiala. Parerea mea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa inteleg ca dureaza 1 an sa invat si ca sunt si alte solutii mai bune decat MQL. Cum am mai zis sunt constient ca mai tot ce gandesc eu, au gandit si probat altii inaintea deci nu-s dispus sa pierd 1 an pt o mica sansa. Ramane sa-mi bag putin nasul sa vad daca dureaza chiar 1 an.

Despre aia cativa zeci de $/zi, ehe, nu acolo tintesc =)) . Cand castigi sume cu 5 cifre/luna, iar cheltuielile se tin aproape, desi esti cu un picior in faliment totusi castigu ala potential de zeci de $ ma lasa rece. Hi-hi, si cu noroc. Macar daca eram credincios, mai trageam speranta la noroc. =))

Insa eu nu ma gandesc la sume, momentan. Caut sa elimin norocu/ghinionu ala de care ziceai tu. Cand o sa reusesc asta, daca rezultatul o sa fie verde ma voi gandi si la bani, voi baga o suma la care castigul sa insemne ceva, si probabil nu voi mai face altcv decat forex.

Pana atunci insa o zic si eu ca Tradelover: Ma numesc Wallye si sunt un looser ( sau trebuia sa zic beginner ? ) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e obligatoriu sa dureze 1 an. Dar cum zicea tradelover, nu toti oamenii se nasc programatori. Problema nu o reprezinta dificultatea( sau usurinta) de a invata MQL-ul ci scopul pentru care il inveti. Dupa cum ziceam , backtestingul pe MT este pierdere de vreme . Asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la ideea de trading automat. Ci doar ca, daca te intereseaza subiectul ,ar trebui sa iti largesti putin orizontul (dincolo de MT). La un moment al carierei un trader trebuie sa opteze pentru o platforma care se potriveste stilului sau si resurselor sale . Cred ca abea atunci ar trebui sa se dedice unui limbaj . Oricum, cunostinte de programere sunt obligatorii pentru orice trader . Ramane sa decizi ce vrei sa inveti si , mai ales , cat de profund .

In alta ordine de idei : daca te intereseaza tradingul , trebuie sa constientizezi ca este necesar sa cheltuiesti / pierzi o gramajoara de bani inainte de a ajunge macar la BE . Ideea ca vei ajunge pe verde doar prin munca proprie si devotament este utopica . In lumea anglo-saxona se practica des analogia intre traderi si alte categorii de succes ( avocati, chirurgi,etc) ,prin intrebarea retorica : crezi ca poti castiga cat ei fara sa fi muncit/cheltuit cat ei ? Fa o socoteala cam cat il costa pe un tinar scoala pana ajunge chirurg de succes (mai ales in SUA ), si fii pregatit , daca doresti o cariera in trading , sa cheltuiesti cam tot atat ( si sa dureze cam tot atat). Cu conditia sa ai si ceva talent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Backtestingul nu este pierdere de vreme. Ori daca este, well... eu cu asta imi pierd timpul cel mai mult, cam 30-40% din timpul alocat forexului. Prin comparatie, analiza pietei imi ia cam 15-20% din timp, iar cititul articolelor economice ori urmaritul stirilor (si alte chestii legate de partea fundamentala) cam 10-15% din timp. Tradingul efectiv imi ia mult mai putin, la un loc cu toate celelalte activitati relative la trading, inclusiv programarea expertilor. Backtestingul mă ajută să elimin tehnici dăunătoare pentru trading, sau pentru money management, în primul rând. Nu caut să găsesc ce merge, ci mai ales ce *NU* merge. Backtestingul este extraordinar de util, daca îl abordezi din perspectiva care trebuie. Majoritatea isi inchipuie poate, că daca ai un expert care merge beton pe backtesting, acel expert va face bani in timp real. Aceasta abordare este aiuristica, iar concluzia este falsa, si va fi mai devreme sau mai tarziu infirmata de catre piata. Este foarte usor sa gasesti o strategie care sa mearga perfect pe backtesting, ai 50% sanse sa o gasesti daca faci un expert la intamplare (demonstrabil matematic, vezi discutiile de pe alte topice, alea cu magicianul, ori altii care credeau ca au prins pe dumnezeu de un picior cand au vazut milioanele curgand in tester, inca de la primul expert facut).

 

Eu nu as putea tranzactiona fără MQL şi fără backtesting. Adică aş putea, dar nu cred că aş avea acelaşi randament. Dar desigur, parerile diferă, fiecare are dreptul la opinia lui. Altii fac o gramada de bani cu Oanda, ori platforme care nu sunt compatibile MT4, iar aia care au bani adevărati, investesc in FIX si in Currenex. Forţa noastră vine din faptul că suntem diferiţi.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover : nu am spus niciodata ca backtestingul (BKT) este lipsit de importanta . Am spus doar ca bkt este "o mizerie" daca il faci pe MT . Sau altfel spus , modulul de bkt din MT este foaaaaarte prost. Testarea ideilor (strategiilor) inainte de a le pune in practica este ESENTIALA. Daca tot veni vorba despre % , eu consum 50% din timp pentru trading ( in zilele cand fac scalping) 30 % pentru dezvoltare/testare de strategii proprii si 20% pentru testarea/optimizarea strategiilor altora ( chiar daca pare curios, ei, bine, da! exista oameni care ma platesc pentru asta. NB : NU imi fac reclama deoarece nu folosesc MT(mql)!!). Iar ideea ca o strategie care a facut bani pe bkt nu va face si inviitor , este fundamental gresita (si efectul pervers al utilizarii unor instrumente gresite , gen MT). EXACT CONTRARIU este corect!

Scopul final al bkt ( si in general a studiului unei strategii) este sa arate in ce masura rezultatele din trecut pot fi considerate relevante pentru comportarea in viitor . Domeniul evaluarii si dezvoltarii strategiilor de trading este fascinant, complex si plin de capcane . Eu mi-am dedicat ultimele 18 luni acestui domeniu . Celor interesati de subiect le recomand calduros lucrarea "The Evaluation and Optimisation of Trading Strategies " by Robert Pardo.Cu permisiunea admin voi cita cateva fraze :

 

Strategy development and testing done incorrectly will lead to realtime

trading losses. Make no mistake about this consequence. As the famous

computer saying goes, “Garbage in, garbage out.” Consequently,

because of the inevitable results that follow error, poor procedure, and

shoddy craftsmanship, computer testing is best done properly or not done

at all.

Because of ignorance of proper testing procedures, some traders have

become disillusioned with the very idea of computer testing. Poor craftsmanship

in trading strategy development has even led some traders to believe

that trading strategies don’t work.

Because of ignorance and the difficulties of performing optimization

and back-testing correctly, some still believe that testing and optimization

are little more than an exercise in curve-fitting. For those of you who are

unfamiliar with these terms, don’t worry, they are all formally defined in

the appropriate chapters.

 

Din pacate ,abordarea pro a acestui aspect a tradingului , impune niste costuri deloc neglijabile (min 5000 usd in prima faza) si foaaaarte multa munca .Dar merita !

...Pe tema asta mai pot scrie fo` 50 pagini, dar nestiind da ca intereseaza pe cineva ma opresc aici ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.