Sari la conținut

Cine a castigat din Forex?


Barbones

cat am castigat din forex?  

25 membri au votat

  1. 1. Cat am castigat si cat voi castiga din Forex?!

    • 10% intr un an din contul intial intr un an de trade
    • 20% intr un an din contul intial intr un an de trade
    • peste 30% intr un an din contul intial intr un an de trade
    • peste 50% intr un an din contul intial intr un an de trade
    • tranzactionez de mai putin de un an.
    • target ul meu e mai mic in timp de un an de trade
      0
    • am dublat contul in mai putin de un an dar am pierdut toti banii
    • am facut profit si l-am pierdut. Banii initiali inca ii mai am
    • MT4 m-a dezamagit
      0
    • traiesc din trade
    • Trade ul este principala mea activitate
    • Trade ul este doar o incercare, nu este activitatea mea principala
    • As vrea ca Trade ul sa devina principala mea activitate
    • Stiu ca pot fi furat de broker chiar daca am facut profit
  2. 2. De cand tranzactionez

    • 1 luna
    • intre 1 luna si 6 luni
    • intre 6 luni si 1 an
    • intre 1 si 2 ani
    • peste 2 ani
  3. 3. Cat vreau sa risc

    • ma gandesc sa risc 100 de dolari chiar daca am pierdut intr un an de trade
    • ma gandesc sa risc 1000 de dolari chiar daca am pierdut intr un an de trade
    • ma gandesc sa risc peste 1000 de dolari chiar daca am pierdut pana acum
    • ma gandesc sa risc chiar o suma considerabila chiar daca nu am pierdut pe forex si stiu ca e riscant
    • nu voi risca niciodata mai mult de 1000 de dolari chiar daca imi perimit pentru ca stiu ca nu merita,


Postări Recomandate

  • 4 săptămâni mai târziu...

@tradelover...am invatat de la tine sa fiu carcotas...mare, deci trebuie sa te tragem putin de urechi. Ai zis ca ai prins de pe la jumate, deci sa zicem 150-200 pips...3500E pierdere, deci ai avut cam 2 loturi. De asemenea mai ziceai ca n`ai atins pragul de 6 cifre. Deci ai pierdut peste 3.5% din cont...ce s`a intamplat cu regula de 2% :)..si cu leverage de maxim 10:1, cand tu erai peste 20:1 :) ?

 

Nu am vrut sa ma iau de tine personal ...am vrut doar sa arat cum se pot pierde bani...multi :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

am raspuns sumar că aveam ceva treaba, dar acum am terminat treburile (am lucrat ceva pt servici) si revin, că imi statea pe creier.... trasul de urechi :P

 

Eu sunt cârcotaș, dar adioma croitorului, când mă apuc de tăiat, întâi măsor de 10 ori... Nu de alta, dar să nu dau în vreunul pe gratis...

 

De unde ai scos leverageul ala? E adevarat ca am avut doua beturi, fiecare mai mare de un lot, si al doilea mai mare ca primul, dar man, calculeaza si tu! un lot la 100 de mii in cont inseamna leverage de 1:1!!!! (later edit: 1.37 la 1, daca e vorba de euro).

 

Am intrat odata, apoi cand s-a miscat impotriva mea am mai intrat odata, pe ideea că daca revine măcar o parte din miscare, ies pe BE, dar nu a revenit si a dat in stopuri. Nici o clipă nu am fost leverat 20 la 1, cum spui tu, am fost leverat maxim 5 la 1 si nu am riscat mai mult decat trebuia.

 

Acuma, ca fapt divers, conditia "2% din cont" este o conditie MULT mai tare decat acea cu "leverage maxim real de 10 la 1". Practic, indiferent ce suma ai in cont, daca vrei sa leverezi 10 la 1 si sa stai in 2% risc, NU ITI PERMITI un SL mai mare de 20 de pipsi. Calculeaza si tu.

 

Daca ai 100 in cont si joci 1000, ai 10 centi pe pip, iar 2% inseamna 2 parai, adica 20 de pipsi.

 

Daca ai 1000 in cont si joci 10000 (minilot) ai 1 dolar pe pip, 2% inseamna 20 de parai, deci 20 de pipsi.

 

Daca ai 5000 in cont si joci 50000 (0.5 loturi) ai 5 dolari pe pip, 2% inseamna 100 de parai, deci 20 de pipsi.

 

Si asa mai departe. La x parai in cont, tranzactionezi 10x, ai x/1000 parai pe pip, 2% inseamna x/50, deci iti permiti stop maxim de 1000/50=20 de pipsi. Oricum ai da-o.

 

Deci daca vrei să stai in aia 2%, atunci ori nu iti permiti SL mai mare de 20 de pipsi, ori nu iti permiti leverage de 10 la 1. "Leverage real de 10 la 1 maxim" este o conditie mult mai slaba, si ajungi la ea doar daca ai mai multe beturi. Altfel, in afara cazului in care faci scalping sau momentum trading, cei 20 de pipsi ca stop sunt sinucidere curata. Ca sa folosesti SL de 100 de pipsi si sa stai in 2%, leverageul maxim pe care ti-l permiti este de 2 la 1. Da, ai citit bine, DOI LA UNU.

 

(later edit: si poti deschide 5 beturi de felul asta, in medie, dar aici intervine si cursul perechii, cu un lot pe euro leverezi mai mult decat cu un lot pe aud, etc)

Editat de tradelover
cateva clarificari, marcate cu "later edit"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA...scuze cu leverage..am scris in graba si nu am fost atent, stiu cum se calculeaza reverage si etc :P

Atunci iau mana de pe o ureche...ca totusi cu al 2-lea bet ...mai ramane o ureche.

Principala idee era ca nu trebuie sa te abati de la money management :) - un fel de asa NU pentru mine pentru ca si eu fac la fel.

Editat de kotoy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.