Sari la conținut

Ce am inteles si eu din FOREX


Postări Recomandate

Problema mea nr.1 este ca nu stiu ce broker sa aleg. Prima mea optiune este tradeville.

Dar, cu toate acestea sunt atras de forex, ca de o femeie superba! Si, dupa sarbatori voi intra pe real! Dar nu stiu inca ce broker sa aleg.

Sugestii?

 

Eu am incercat sa tranzactionez cu tradeville, dar am ramas dezamagit de platforma.

Intre timp m-am oprit la forex[/acronym]-investment.ro/"]FXCM ; imi place foarte mult platforma lor si partea de "serviciu clienti" - orice problema ai in domeniu, baietii de acolo te ajuta imediat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu, banii vin de la broker. In 99 la suta din cazuri adica. Ca sa fie ECN tre sa ai cont 10 mii minim, si chiar si asa, tot de la broker cred ca vin banii daca castigi, doar ca iti da feed de date ECN,

Sa vezi tu profitul in contul tau personal si nu mai conteaza de unde vin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Adevaratul forex este asta:

Ai in banca 1 milion de USD, sa zicem. Cand EUR/USD ajunge la 1.2300 te duci la banca si schimbi milionul de coco in euro. Cand EUR/USD ajunge la 1.3000 sau mai sus vinzi euroii si cumperi inapoi USD. Din diferenta asta castigi. Profitul poti sa-l reinvestesti. Nu folosesti nici un broker si nu ai leverage. Daca pretul euroiului scade nu te prajesti din cauza ca nu ai leverage. Poti deasemenea ca milionul de coco sa-i tii de fapt in mai multe valute si sa te joci cu ele in functie de cursul de schimb.

Cel mai avantajos este sa folosesti si dobanda. Cu milionul de coco cumperi la un moment dat, cand este sub 1.0000, AUD care are si o dobanda buna. Astepti ca AUD sa creasca la 1.0300 si vinzi AUD, sau o parte, si cumperi inapoi coco. Castigi in felul acesta si din diferenta de curs si castigi si din dobanda mare la AUD. Iti trebuie o banca serioasa cu comisioane mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu o constanta de 1% pe luna m-as multumi si eu, indiferent de suma din banca. As avea grija ca ea sa fie tot mai mare daca as avea certitudinea celor 1%

A schimba moneda contului nu presupune sa retragii banii si sa-i redepui. Doar se face schimbul valutar. Cu siguranta exista totusi un spread. Iar bancile au spreaduri si de 500 de pipsi, chiar peste. Asa ca draga ZEN, conditia pe care ai enuntat-o, si anume ca trebuie banca serioasa cu comisioane mici, cred ca poate fi indeplinita cu greu si in Elvetia. Iar in Swiss banking sistem 1.000.000 de cocos sunt o bagatela, nu poti negocia nimic cu ei.

Cei care conduc sistemul au avut grija sa traga toate usile dupa ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu doar am dat exemplul a ceea ce este de fapt adevaratul forex, adica schimbul valutar, ca de fapt asta este. Casele de schimb valutar de la noi sunt in fapt tot brokeri de tip market-maker din cauza ca ei fac piata oferindu-ti cotatii atat la cumparare cat si la vanzare. Atentie, acum, majoritatea caselor de schimb nu percep comision ci au doar spreadul. Perechea este, evident, LEU/USD, LEU/EUR cat si EUR/LEU si USD/LEU. Ok, unele case de schimb ofera schimburi valutare si pentru GBP si CHF.

Am dat aceste exemple pentru a ilustra ca forex nu inseamna doar a tranzactiona prin acesti brokeri. Inca ceva, am descoperit un broker german care ofera o dobanda foarte buna la depuneri. Si casele de schimb de la noi ar oferi dobanda daca ar fi autorizate in acest fel.

Primul forex l-au oferit la noi pinguinii care faceau schimbul valutar.

Deci, lucrurile sunt ceva mai nuantate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.