Sari la conținut

Ce am inteles si eu din FOREX


Postări Recomandate

In primul rand multumesc celor care intretin acest site si membrilor activi .

Cu mult interes am citit comentariile si subiectele dezvoltate de Tradelover (nota 10 pentru traducerea Loser Annonimus) si am vazut analizele lui Oltciter.

1. Long term trader, swing trader, scalper

- Tranzactiile pe termen lung consider ca-s cele mai relaxante, in principiu daca intri pe mai multe perechi cu sume mici (preferabil Syntetic pairs ), urmezi trendul de pe graficul lunar si astepti nu prea ai cum sa pierzi, dar nici mare profit nu faci (money managment 1 % din cont:)

- Tranzactiile pe o zi - lucrurile se cam complica ... consider ca diversitatea e necesara , in principiu daca deschizi 5 pozitii pe perechi diferite , ai sanse sa castigi dupa o analiza corecta, si atentie maxima la stirile zilei (prefer sa nu deschid pozitii la acele ore sau sa le am in breakeven).

Nivelul de stres e mai mare , dar cred ca poti intra 3-4 % din cont pe pereche, si poti sa castigi ceva.

- Scalping , strategie controversata ... necesita multa experienta , majoritatea renunta cu contul distrus, dar cred ca poate fi cea mai profitabila tehnica.

Nu dezvolt acest subiect acum.

 

2. Money Management

Am tot citit despre 1-2% din cont , mi se pare enervant sa nu folosesti efectul de leverage (banii brokerului), dar pe termen lung aceasta regula e corecta.

La daily sau scalping cred ca se admit abateri dupa oarecare experienta, oricum daca nu risti nu castigi.

3. Indicatori - lagging indicator

Pana nu am inteles Price action (cel mai mult m-am stresat cu NO trade ZONE, i se ma zice si chop zone, dead zone:) , indicatorii mi-au fost inutili, dupa am inceput sa deslusesc Price action , indicatorii au devenit inutili.

 

4.Strategii

Nivele suport, pivot rezistenta, lunare si saptamanale , liniile de trend si nivelele fibo trebuie luate in considerare de orice trader.

Valurile Elliot si Price patterns si lumanarile japoneze trebuie parcurse si invatate, dar nu cred ca-s foarte importante.

 

5. Trend is my friend ?

Uneori ma amuza aceasta sintagma

 

Stiu ca mai mult de invatat dar acum cred ca e important sa accepti pierderile cat sunt mici si sa nu ramai blocat pe o pozitie perdanta asteptand o minune.

Cred ce Forex este o afacere foarte buna, in care pregatirea psihologica este de baza, piata este dinamica asa ca trebuie sa te adaptezi cat mai repede noilor conditii.

Si mai cred ca daca nu reusesti sa tranzactionezi detasat , vei lua decizii gresite.

As aprecia daca ati scrie ce credeti ca e important pentru voi in pregatirea ca trader.

Editat de dandesign
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

[..] Cred [că] Forex este o afacere foarte buna [...]

 

Bunicul meu avea o vorbă: "dacă vrei să pescuiesti, nu te duci în ţarină". (pentru cine nu stie regionalismul, ţarina, cu accent pe primul "a", este o câmpie uscată, eventual arată sau prăşită manual, pregătită pt semănat, unde este multă "ţărână", vezi dexonline). Bunicul meu nu ştia ce e aia Sahara, dar ideea e clară, in deşert nu se găseşte peşte. Parafrazând, dacă vrei să faci bani, trebuie în primul rând să te duci acolo unde sunt banii.

 

Ghici unde? Care e locul prin care trec trei trilioane de parai pe zi? Care nu aveti idee ce inseamnă trei trilioane, daţi un click aici. Adică daţi trei clickuri, ca să vedeţi de trei ori pagina, pentru că acolo vă arata doar un singur trilion, haha.

 

Normal că "Forex este o afacere bună". Dar pe de altă parte, o altă vorbă românească zice "la pomul lăudat să nu te duci cu sacul". Dacă banii sunt acolo, nu înseamnă că gata, te duci şi îi iei. Toţi care vin acolo cu sacii mai mari sau mai mici, vin să ia bani. Nici unul nu vine să dea. (In afară poate de banca japoneză, haha, că ei au obiceiul să arunce yenii pe masă pentru a-i deprecia. Asta era o poantă!). Nimeni nu vine acolo cu bani ca sa ţi-i dea ţie, ori să mi-i dea mie. Dacă unul e mai pregătit ca tine, el va pleca de acolo cu banii lui, ŞI cu ai tăi.

 

Forexul poate fi cea mai profitabilă afacere. Dar adioma afaceristului lacom, care se duce in Turcia si cumpără zece tiruri de portocale, pentru că acolo sunt mai ieftine, şi vine să le vândă la Fălticeni (ori în orice alt oras mic şi fără vad), că acolo sunt mai scumpe, ba mai ţine şi la preţ, ca să nu "piardă", asemeni lui, unii vin pe Forex total nepregătiţi, vin visând la bani nemunciţi şi la bogăţia care îi aşteaptă, ba se mai si dau mari şi tari. Aceia sfârşesc prin a arunca la gunoi 99 la sută dintre portocalele cumpărate de la turci, pentru că - guess what? - portocalele au prostul obicei de a se strica repede, nu ţin mult.

 

In mod cert, dacă vrei să faci bani, trebuie să te duci acolo unde sunt banii, şi nu există nici un loc mai potrivit pentru asta decât piaţa Forex. In rest, depinde doar de tine.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Saptamana asta mi-am facut un cont demo, am vrut sa vad ce metoda este mai buna, scalping sau tranzactii pe termen lung..

Cele cu fonturi rosii le-am tinut mai multe zile.

Scalpingul e destul de enervant, joi am stat aproape 4 ore fara sa dau nici o comanda, dar rezultatele sunt evident mai bune.

 

http://www.izoon.eu/DetailedStatement.htm

Editat de dandesign
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dane, frumos statement , fecilitari

dar .. ce e aia risk/reward ratio?

 

Se regula, prefer sa am SL (mental:) protejat de un nivel de support sau rezistenta, si TP estimat sa fie cel putin egal cu cu distanta pana la SL.

Dar de ce cele mai multe ori se inchide inchide pozitia in breakeven, sau o inchid eu prea devreme :P

Editat de dandesign
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se regula, prefer sa am SL (mental:) protejat de un nivel de support sau rezistenta, si TP estimat sa fie cel putin egal cu cu distanta pana la SL.

Dar de ce cele mai multe ori se inchide inchide pozitia in breakeven, sau o inchid eu prea devreme :P

 

Intradevar frumos statement inspre finalul lui. O singura observatie as avea de facut, chiar daca tranzactiile castigatoare sunt in numar mai mare decat cele pierzatoare, acestea din urma chiar desi in numar mai mic, au pierderi mai mari decat castigurile. De exemplu ai putea avea o medie de castig de 350-400 de unitati, insa pierderile ating uneori dublul sau chiar triplul acestei medii. Ceea ce inseamna in mare ca tranzactiile tale au un risk:reward de 2:1 si nu de 1:1 cum crezi tu, sau 1:2 cum e recomandat. E bine ca le inchizi din ochi si ai o strategie de tranzactionare, dar daca ai avea mai mare grija la cat de mult lasi sa mearga o tranzactie in pierdere, ai avea mai mare siguranta si un profit mai consistent, si nu ar mai aparea riscul de margin call, pentru ca in stilul asta poti topi contul intr-o singura tranzactie.

 

Nu o lua ca pe o critica ci ca pe o observatie facuta cu cea mai buna intentie.

Editat de analize_forex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.