Sari la conținut

Incepator Forex - Forexcenter.ro si 24option


merlinboy

Postări Recomandate

Precizez ca sunt la inceput rau de tot, deja ma doare capul dupa cat am citit si in seara asta si in seara precedenta.

 

O sa fiu scurt si probabil maine o sa revin cu mai multe lucruri pe care le am in cap.

 

In primul rand datorita faptului ca am o cunostinta care lucreaza pe piata "FOREX" , m-a invitat sa merg la sediul lor www.forexcenter.ro unde am avut parte de o intalnire cu un manager , care mi-a explicat pe scurt in ce consta toata treaba, mi-a aratat "softul" lor MT4, bla bla, per total a fost ok experienta nu as putea zice, insa mi s-a parut putin aiurea faptul ca trebuie sa platesc banii intr-un cont din Elvetia fara sa am o prea mare siguranta asupra banilor.

 

Totodata, a fost oarecum amuzant faptul ca se puteau tranzactiona sume de 10 000 euro, pe urma mi-au zis ca se pot tranzactiona si sume mai mici si dupa am ajuns pe la vreo 3000 euro. In conditiile in care va vad pe toti pe aici ca lucrati cu sume f. mici ca incepatori de genul 100-200 euro :P

 

Lasand forexcenter, personal mai studiez si un alt site/broker - https://www.24option.com/app/index.html#Trade . Ce parere aveti de dansul, pentru un incepator credeti ca poate fi o alternativa mai buna? Nu am gasit absolut nicio informatie pe acest site!

 

Va multumesc anticipat si ma scuzati pt eventualele greseli de exprimare/ortografie, vedeti si ora. Ma bag la somn ca maine iar munca !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Sfatul meu e sa mai citesti pe forum, apoi să deschizi un cont demo (in acelaşi timp) şi să te joci cu el. Alege un broker cu MT4, la intamplare, lista e lunga. Asta in cazul in care vrei sa devii trader. Dacă vrei doar să investesti, well, mai degrabă caută un fond serios, ori daca nu ai multi bani, un PAMM si lasă-i pe ăia de la forexcenter, de altfel un IB al lui forex corporate. Tipii astia de la forex corporate au niste cerinte imposibil de atins pentru traderii mici, cum ar fi depozite de la 100 de mii in sus, ori chiar un milion la conturi premium, si pe de alta parte spread de 1.8 pipsi pe euro, IMENS de mare la suma asta. Daca eu as avea un milion de parai as tranzactiona pe ECN sau chiar pe Tier 1, cu spread intre jumătate de pipet şi 2 pipeţi. Da, aţi citit bine, jumătate de pipet, sau 0.05 pipsi, adica mişcare de la 1.234562 la 1.234567, ori 6 zecimale pe euro. Ăştia sunt gogoşari. Depozit minim un milion de dolari, dar pe de alta parte leverage de 400 la 1 şi spread de aproape 2 pipsi. Nu cred că au nici un client individual, ci tranzacţionează doar prin IB-uri şi WL-uri, care adună banii de la mititei ca noi să facă loturile alea mari.

 

Chiar m-aş bucura dacă cineva de la ei ar interveni să imi dea peste nas, dar nu se complică ei cu mizilicuri de alde tradelover...

 

Legat de opţiuni, piaţa de opţiuni este ceva foarte complicat, cam 35 ori 40 la sută dintre ele expiră worthless, nu există treader care să tranzacţioneze DOAR opţiuni şi să facă bani. Nu există! De obicei obţiunile sunt folosite la hedging cu alte instrumente (inclusiv perechi valutare). De exemplu dacă acum cursul euro este 1.35, tu iei un bet long până la 1.40 (ori mai sus) cu stop la 1.32 pentru următoarele două săptămâni.

 

Posibilitatea e ca peste două săptămâni (sau mai mult, mai puţin nu se poate, dacă se intampla mai devreme atunci astepti şi nu mai iei alt bet intre timp) tu să ai 300 de pipsi pierdere sau 500 (ori mai mult) castig. Dar poate că nu vrei să pierzi 300 de pipsi şi ai ceda bucuros o parte din profit doar ca sa stii că şi pierderea posibilă este mai mică. O posibilitate este să tranzacţionezi cu un leverage mai mic, adică in loc de un lot, pui bet doar de jumate de lot. Şi atunci nu ai nevoie de opţiuni. Varianta cu un lot te lasă la sfârşitul celor două săptămâni ori cu un profit de 5000 de parai, ori cu o pierdere de 3000. Varianta cu jumătate de lot te lasă ori cu un profit de 2500, ori cu o pierdere de 1500. Alternativa: poţi adăuga nişte opţiuni plain vanilla la betul de un lot. Dezavantajul este că trebuie să muncesti mai mult, tranzacţionând pe două pieţe, aceea de valute (forex) şi aceea de opţiuni. Avantajul este că riscul poate să scadă. De exemplu, tu cumperi plain vanilla put la 1.35 pentru care plăteşti cam 1000 de parai, probabil mai scumpă, dar să zicem că e asa, doar pt exemplu. Banca face calculele si daca ei considera că posibilitatea ca peste doua săptămâni cursul sa fie sub 1.35 este ridicata, atunci optiunea va fi mult mai scumpă. Altfel, aceasta va fi mai ieftina. Dacă peste două săptămâni cursul este peste 1.35, opţiunea ta expiră wothless şi ai pierdut mia de parai. Dacă este sub 1.35, tu poti vinde (put) euro la 1.35 (exerciti optiunea) pe care ii cumperi inapoi imediat la pretul pietei (mai coborât) făcând profit.

 

Hai să punem pe grafice, că e mai uşor. Dacă tranzacţionezi un lot de eurusd, să zicem fără SL şi fără TP, că e mai simplu. Intri long la 1.35 si inchizi peste doua saptamâni, indiferent de rezultat. Profitul tău va arăta aşa:

 

post-1272-0-62877500-1297838698_thumb.png

 

Cu cât cursul se depărtează mai mult de punctul de intrare, in sus sau in jos, tu castigi sau pierzi mai mult. Dacă cursul ajunge la 1.45, castigi 10 mii de parai, dar dacă ajunge la 1.25, tu pierzi 10 mii de parai.

 

Dacă avem totuşi un SL la 1.32 (300 de pipsi) pentru că nu ne convine să pierdem 10 mii de parai, ci cel mult 3 mii, atunci indiferent unde se duce cursul in jos, pierderea este limitată, in timp ce profitul rămâne nelimitat. Adică aşa:

 

post-1272-0-59573800-1297840668_thumb.png

 

Deci noi putem pierde cel mult 3000 de parai, după care stăm deoparte şi ne lingem rănile, dar de câştigat putem câştiga oricât. Bineinteles că nu avem de unde să ştim unde va pi pretul peste doua saptamâni, orice este posibil, cum ar fi o pierdere de 20 parai dacă preţul este 1.3498, sau un castig de 10 parai dacă este 1.3501 la finalul celor două săptămâni. Dar acesta este graficul de risc. Cât riscăm şi cât putem câştiga. Pierderile trebuie intotdeauna limitate cu SL.

 

Pe de altă parte, un put option la 1.35 are un "grafic de risc" de tipul următor:

 

post-1272-0-96660500-1297841251_thumb.png

 

Deci tu plăteşti 1000 de parai ca să cumperi opţiunea, prin asta cumperi dreptul (dar nu obligaţia!) de a vinde un lot de euro la pretul de 1.35 peste doua saptamâni. Dacă peste două săptămâni pretul este peste 1.35, nu ai ce face cu opţiunea, este inutilă, tu nu esti obligat să o exerciţi atât timp cat poţi vinde la preţul pieţei, care e mai mare, şi eşti mai avantajat, deci te ştergi cu opţiunea la fund, nu ai ce face cu ea, ai pierdut 1000 de parai, pe care i-ai plătit când ai luat-o. Dacă pe de altă parte, peste două săptămâni cursul este sub 1.35, tu ai dreptul, conform opţiunii plătite, să vinzi un lot de parai la 1.35, chestie pe care o faci imediat, vinzi lotul la 1.35 si il cumperi inapoi la pretul pietei, şi ai făcut profit.

 

Dacă preţul pieţei este sub 1.35, dar peste 1.34 (linia albastră pe grafic), atunci profitul pe care il faci nu acoperă mia de parai plătită, şi eşti incă la negativ. De exemplu daca pretul peste doua saptamani va fi 1.3450, tu vinzi cu opţiunea la 1.3500, deci ai făcut doar 50 de pipsi, adică 500 de parai, deci esti incă la negativ cu 500, pentru ca ai platit 1000 pe opţiune. Asta ca sa intelegeti ce e cu graficul, pretul care va fi peste două săptămâni este pe axa orizontală, profitul sau pierderea este pe axa verticala. Roşu şi albastru inseamna pierdere. Deci comparativ cu tradingul direcţional, unde (fără SL si TP) pierderea este nelimitata, aici la opţiuni poţi pierde cel mult banii pe care i-ai plătit când ai cumpărat opţiunea. Este echivalent cu a plasa un SL la un trade forex, doar că "pare" mult mai avantajos, pentru că un SL pe forex poate fi atins, apoi cursul poate reveni, iar noi suntem afară. Pe când aici nu contează unde se duce piaţa intre timp, ci doar unde se află ea peste acele două săptămâni. Această "impresie" atrage pe unii traderi incepători spre piaţa de opţiuni, cu toate variantele ei. Aici am vb doar de plain vanilla, dar sunt multe feluri de opţiuni, incepând de la cele mai simple, binare, până la opţiuni cu "aventuri" mult mai complicate ale pretului, unde pierzi doar daca pretul se duce nu stiu pana unde, apoi revine nu stiu până unde, apoi face nu stiu ce giumbuşluc, etc, in rest câştigi. Unuia i se pare că e imposibil ca preţul să facă acele aventuri, şi cumpără opţiunea. Cu toate astea, cei care scriu (writerii) astfel de opţiuni ştiu ei bine ce fac, cele mai multe astfel de optiuni "aventuroase" expiră worthless. Revenind la plain vanilla noastră, pierderea este deci limitata indiferent ce face pretul intre timp, mult mai avantajos ca un SL pus la un trade pe forex, pe când profitul este la fel de nelimitat ca pe forex, dacă pretul se duce pe directia noastra.

 

Well, directia noastra aici este invers, la betul forex eram long, aici suntem short, dar am luat anume un put ca sa vedem cum se poate combina (hedging) opţiunea cu forexul. Aş fi putut foarte bine sa iau un call in loc de put, si eram pe aceeasi directie, intoarceti voi graficul in mintea voastră, de la stanga spre dreapta, hihi. Nu asta era ideea. Ideea e sa vedem cum limităm şi mai mult riscul, şi tocmai la asta se referă hedgingul valutelor cu opţiuni, despre care vorbeam la inceput. Dacă vom combina cele doua grafice de mai sus, adică intrăm simultan in ambele trade-uri, ce observăm?

 

post-1272-0-07997000-1297841837_thumb.png

 

Well, exact! Am cedat o mică parte din profit, de exemplu dacă pe betul de forex pus singular am fi avut 6000 de parai profit dacă preţul ajunge la 1.41, acum avem doar 5000, pentru că 1000 am dat pe opţiune. Doar că acum suma maximă pe care o putem pierde este de 1000 de parai, şi asta doar dacă preţul se încăpăţânează să stea doua saptamâni in intervalul 1.32-1.35. De exemplu daca cursul de schimb peste două săptămâni va fi 1.33, noi am pierdut 2000 de parai pe betul de forex, dar am castigat 1000 de parai pe opţiune (am exercitat-o la 1.35, profit 2000 de parai, dar 1000 ne-a costat cumpararea ei, deci 2000-2000-1000=-1000, pierdere maxima 1000 de parai).

 

Când cursul incheie perioada undeva intre 1.31 si 1.32, noi am pierdut 3000 de parai pe betul forex, care a dat in SL, dar am câştigat o sumă intre 2000 şi 3000 net pe opţiune, deci profitul nostru se află undeva intre zero şi minus 1000, tot pierdere, dar mult mai mică, dependent de curs.

 

Când cursul inchie peste 1.35, dar sub 1.36, idem, am pierdut 1000 de parai pe opţiune net, dar câştigăm pe bet undeva intre 0 şi 1000 de parai, deci incă suntem in pierdere cu o sumă mică, mai mică de 1000 de parai. De exemplu la 1.3550 suntem in pierdere cu 500 de parai, iar la 1.36 suntem pe breakeven.

 

Peste 1.36, sau sub 1.31 suntem în profit, şi profitul este nelimitat în ambele direcţii! Dacă cursul pleacă 1000 de pipşi in ORICE direcţie in aceste două săptămâni, noi câştigăm ori 9000 de parai (dacă se duce in sus) ori 6000 de parai (dacă se duce in jos).

 

Well, acesta este hedging adevărat, făcut cu opţiuni. Nu "futile hedging" care fac unii cumpărând şi vânzând aceeasi valută in acelaşi timp, despre care s-au scris pomelnice pe vamist şi pe aiurea. Bineinteles, există posibilitatea de a pierde, nu există free lunch, ori scheme care să iasă permanent in câştig.

 

In practică lucrurile stau mai nasol decât pe exemplul meu, în primul rând câ opţiunile sunt mai scumpe cu cât sunt mai aproape de preţul pieţei şi cu cât sunt mai lungi in timp. Este FOARTE PUŢIN probabil să găsiţi vreun fraier care să vă scrie un put la preţul pieţei cum am luat eu in exemplu, pentru doar 1000 de dolari. Probabil că pentru vreo 7 sau 8 mii, găsiti, pentru că e puţin probabil ca euro să cadă atât de mult in două săptămâni. De aia zic că e de muncă, în sensul că trebuie să staţi cu ochii holbaţi pe piaţa de opţiuni, la fel cum staţi pe aia de forex, iar acestea sunt "oportunităţi", care apar doar ocazional, la fel cum apar pinbarurile ori paternurile "bune" pe un grafic de valute. Nu este "statusul" normal al pieţei de opţiuni. Adică te duci acolo, cumperi opţiunea imediat, apoi vii pe forx si pui bet, şi gata profitul peste doua saptamâni. Tre sa stai, să cauţi, să urmăresti evenimentele fundamentale, de exemplu dacă sunt ştiri foarte nasoale pe dolar si lumea se asteapta ca EURUSD să creasca, preţul la put-uri scade, preţul la call-uri creşte, etc. In acest moment un put de plain vanila la 1.35 este undeva intre 7 si 8 mii de parai pe lot pentru săptămâna viitoare.

 

Ideea era cum se poate folosi piaţa de opţiuni pentru hedging de forex (şi invers). Nu inseamnă că gata, hai să facem bani in acest moment. Aşa ceva nu se poate...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns, desi unele sunt cam avansate si ma cam depasesc!

 

Ideea este si fara suparare pentru dansii, am fost sunat de dimineata intr-una si parca se "rugau" sa imi fac cont si sa incep sa tranzactionez, ACUM, caci maine nu va mai fi "oferta" :P Gata, sa ma duc sa depun banii ca la ora 15 astazi au nu stiu ce pont si sigur o sa fac PROFIT. Si tot o tineau numai cu profit, tot sa deschid ASTAZI cont, desi eu cand am fost si dinainte i-am spus cunostintei ca doar ma informez cu privire la FOREX nu o sa ma apuc sa si bag "blind" bani :)

 

In fine, poate chiar sunt ok (sau poate nu sunt) dar m-a deranjat foarte tare faza cu insistatul, este clar ca daca se leaga atat de mult de orice client ....si ganditi-va ca era vorba sa bag in jur de 3000 euro (in conditiile in care cica suma minima era 10 000 euro) poate nu le merge chiar atat de bine.

 

Despre platforma cealalta 24option ce parere aveti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ merlinboy - Stai linistit ca majoritatea sunt asa fomisti, si nu trebuie sa te grabesti sa depui bani pentru ca o sa-i pierzi 100%, abia dupa cateva luni de tranzactionat demo, cand vei sti ce vrei, atunci sa te gandesti sa depui, dar si atunci sa fii pregatit pentru pierderi.

 

Aia cu ofertele si cu ponturile sunt VRAJELI, sunt vai de capul lor nu stiu de unde sa mai faca niste bani sa prosteasca noi veniti in lumea asta. Stai linistit si nu te complica cu brokeri de astia fantoma daca vrei cu adevarat sa faci ceva in forex trebuie sa ai siguranta unui broker serios. Eu am cont la Oanda care e unul dintre cei mai buni brokeri, dar daca vrei MT4 cu te-a sfatuit tradelover poti gasi si unul serios cu MT4, numai nu mai discuta cu fomistii astia de la noi din tara, spre binele tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Despre platforma cealalta 24option ce parere aveti ?

 

Nu am tranzactionat opţiuni, ce spun eu e doar "teorie" părere de "outsider". Am incercat odată demult, pe când FXCM ofereau optiuni in platforma lor nativă de forex, dar nu a mers cum voiam eu, ulterior am descoperit MT4 si am inchis contul la FXCM, care pe vremea aia nu ofereau MT4. Nu prea sunt pe aici traderi de opţiuni. Tu incearcă intâi cu ce se mănâncă forexul, incearcă intâi demo, NU BĂGA BANI REALI până nu vezi ce si cum. Şi nu îţi da banii tăi pe mâna altora. Părerea mea. Mai ales de ăia insistenţi, miroase a împuţit. Brokerii buni nu caută clienţi in disperare, clienţii îi caută pe ei. Când brokerul devine prea insistent, ori chiar agresiv, e semn că ii moare vaca. Ştii vorba aia românească, când ii dai îi fată vaca, când îi ceri îi moare capra....Tu incepe cu demo, usurel, până te prinzi ce si cum, apoi real pe bani puţini. Apoi dacă devii bun pe forex şi dacă ai bani mulţi poţi migra spre opţiuni (la opţiuni nu ai posibilitate de leverage ca in forex). 24options este platformă de trading de opţiuni, tocmai am spus in postul anterior ce si cum.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca sunt si prins de treaba astazi, este o zi mai dificila, iar termenii majoritatea imi sunt si cam straini din pacate, cu unii m-am mai familiarizat, cu altii incet-incet, de aceea va multumesc pentru rabdare si ca nu ma injurati prea mult!

 

Nu vreau sa dau cu noroi in forexcenter.ro , chiar au fost diplomati, dar insistenta asta nici mie nu mi s-a parut chiar ok si de aceea in loc sa ma apropie din pacate pentru ei m-au indepartat la sigur :) Plus de asta, eu chiar nu sunt milionar (in euro:P), sunt un parlit la urma urmei cu sume din astea hai sa fim seriosi, daca pt ei chiar inseamna o gramada, atunci ce sa mai zic, no comment.

 

Plus de asta banii astia ai mei sunt chiar munciti cu truda la greu, iar firea mea este total contrara la riscuri de genul, de aceea stau si ma gandesc si analizez toate punctele pozitive si negative...Ca sa nu mai vorbesc ca nu stau nici f. bine cu timpul si rabdarea, si astea le mai pun si la puncte negative din pacate :P

 

Despre 24options, ce sa zic, mi s-ar fi parut mai usor de apelat aceata platforma de aceea ma gandeam la ea, insa pana una alta nu am gasit vreo versiune demo la ei pe site , poate o fi, dar nu am dat eu inca de ea.

 

Intre 24 options si MT4 cam ce diferente la nivel conceptual ar fi ? O platforma se bazeaza pe alegeri binare, in timp ce MT4 este cam alta mancare de peste :)

Editat de merlinboy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe astia de la forexcenter.ro, intreaba-i care-i firma lor? ce J are ce CUI are si alte cateva date (ca ei zic ca sunt reglementati cnvm), ... io i-am gasit prim mauritus, ... daca .ro il reglementeaza Mauritus e ok.

 

optiuni, ca tot te vad ca ii tragi cu alea, daca vrei sa inveti, poti sa iti deschizi cont demo la XTB sau la BCR de exemplu (nu le fac reclama, pentru mine toti sunt hoti :P ), dar au optiuni si te poti documenta. Intradevar iti cresc sansele acolo la 2/3 fata de 1/1 la spot, dar ... stai relax ca lucrurile nu sunt asa simple cum par, modul de calcul al primelor si indicii aia, nu sunt chestii usoare sau la indemana, delta, gamma, teta alea trebuie sa stii foarte bine cu ce se mananca, influenteaza pretul la maxim si etc etc, un lucru trebuie sa iti intre bine in cap daca vrei sa te apuci de astea: toate "instrumentele" astea, intre care si optiunile , au fost inventate ca tu sa pierzi ... nu ca tu sa castigi. Daca si dupa ce ai inteles bine aceste lucruri ... poti sa te gandesti mai departe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sincer eu cred ca o iau razna, ma suna astia de la forexcenter in disperare nu altceva, ca daca m-am mai gandit, ca trebuie sa facem sa dregem, chiar mi se pare aiurea sa incerce atat :)

 

Ei zic ca sunt certificati CVNM , desi nu mi-au aratat nimic la mana in acest sens, plus de asta ei zic ca ar apartine de o firma din Anglia mama, nu neg acest lucru, dar iarasi nu mi s-a aratat nimic in acest sens. Iar ca banca de tranzactionare, banii trebuie depusi intr-un cont din Elvetia, nu Mauritius. Dar repet a 3-a oara, chiar nu mi s-a aratat niciun document in acest sens, ba chiar mint eu acum, mi s-a aratat contul de pe siteul lor cu adresa bancii si IBANul unde trebuie sa fac transferul bancar :P

 

Poate nu ar trebui sa dau public acest link, dar cu parere de rau chiar imi intorc parerea fata de dansii, nu se face asa cu un potential client, sa insisti in disperare, mai mult dai de gandit...

 

http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/investigatii/propunere-indecenta-vreti-sa-castigati-25-000-euro-in-trei-luni-179667.html

 

Si da, sunt constient ca de obicei se pierd banii, insa totusi daca exista acest forum, aceasta comunitate + multi altii care mai stiu una alta, ma gandesc ca trebuie sa existe si o baza reala de "castigat" undeva acolo :)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@merlinboy

 

Faza cu "propunerea indecenta" a fost tare, desi la vremea respectiva nu parea atractiva. Nu numai ca de atunci, din martie 2010 Apple a atins cota de 250 de usd dar momentan se afla la valoarea de 353 usd. Aproape ca s-a dublat. Ar fi fost 83% profit. :P Ceea ce ar fi insemnat ca daca am fi investit 50k acum am fi avut in cont 91.5k cu leverage 1:1.

Oare ei au cumparat la valoarea aceea?

 

post-2510-0-43408100-1298027587_thumb.png

sursa: www.marketwatch.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.