Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Incepator-diverse intrebari

• Please log in to reply
40 replies to this topic

#31 nicc78

nicc78

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 44 posts

Posted 15 August 2011 - 10:29 AM

Ce time frame este indicat pentru un trader care nu se uita pe grafic aproximativ 16 ore ?
  • 0

#32 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2362 posts

Posted 15 August 2011 - 02:46 PM

@nicc78

daily/weekly (d1/w1)
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

#33 majorusa

majorusa

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 4 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Broker curent Dukascopy
  • Strategie/tehnica folosita Suport si rezistenta, scalping

Posted 04 September 2011 - 10:05 PM

Orice minune tine trei zile, in cazul meu 2 .
Strategia mea s-a dovedit absolut inutila azi dimineata cand ma uitam pe grafice si pe cursuri si eram in ceata totala, nestiind ce sa tranzactionez.

Tocmai ti-ai raspuns singura/singur. Daca nu stii ce sa tranzactionezi atunci nu tranzactiona. Te va scuti de o groaza de pozitii in care vei transpira sa iesi cu bine si de frustrarea pierderilor nejustificate.

Oricum, ca sa intelegi, 10% pe zi este fabulos ca profit chiar daca sumele de care zici tu sunt derizorii. Asta este o problema de equity. Equity mic, profituri mici.

Mult succes si incearca sa iti dezvolti propriul stil. Este cel mai bine.

Edited by majorusa, 04 September 2011 - 10:06 PM.

• 0

#34 mickyyy

mickyyy

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 5 posts

Posted 05 September 2011 - 08:10 PM

culmea e ca la mine minunile inca tin!
Dupa vreo 2 saptamani de debandada, in care amtestat diverse strategi, m-am oprit la scalping. Pe un cont demo am reusit sa obtin 300% profit intr-o saptamana (si asta din zeci de tranzactii, nu doar dintr-una norocoasa).
Asa ca am zis hai sa incerc si real, am investit o suma infima, 50usd, iar azi dupa prima zi am profit de 29 usd, adica mai mult de 50%. Sa vedem daca si pe real merge la fel de bine ca pe demo Posted Image .
  • 0

#35 Gigelul

Gigelul

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 53 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent Admiral Market
  • Strategie/tehnica folosita breakout

Posted 18 October 2011 - 11:34 AM

As vrea si eu niste materiale (daca se poate in limba romana) despre pattern-urile OHLC (bar pattern-uri). Multumesc.
  • 0

#36 BabaNovac

BabaNovac

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 4 posts

• Tranzactionez din 2013

Posted 02 July 2013 - 08:30 PM

Salut. Nu vreau sa sa deschid alt topic, asa ca va intreb aici: ce matematica trebuie sa cunoastem pentru forex? M3, M2, M1; reusesti sa faci ceva cu cea mai simpla (m3)?

Nu e mai profitabil sa pui banii in banca cu dobanda?

Care piata ar fi mai ok: forex sau stock market.

Ms

Edited by BabaNovac, 02 July 2013 - 08:32 PM.

• 0

#37 Mister Black

Mister Black

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 75 posts

• Tranzactionez din 2006
  • Broker curent Interactive Brokers
  • Strategie/tehnica folosita Discretionar

Posted 02 July 2013 - 09:19 PM

Salut. Nu vreau sa sa deschid alt topic, asa ca va intreb aici: ce matematica trebuie sa cunoastem pentru forex? M3, M2, M1; reusesti sa faci ceva cu cea mai simpla (m3)?

Ms

Huh? :-/

• 0

#38 iulik

iulik

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 343 posts

• Tranzactionez din 2010
  • Broker curent armada
  • Strategie/tehnica folosita ufo

Posted 02 July 2013 - 09:32 PM

mickyyy si la mine tin minunile astea, dar la un moment dat tot o iei la vale....mai ales cand ti se suie fumul la cap. e ca o cursa de 3000m cu garduri si o groapa cu apa, primele le sari ca esti in forma dar cand ajungi la baltoaca si cazi in ea iti revii.... toti am cazut. te asteptam  >:D< se numeste taxa de participare....

• 0

#39 florinellz

florinellz

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 19 posts

Posted 03 July 2013 - 11:53 AM

Ms

salut trebuie sa ai cunostinte elementare de matematica(m3 e bine ) cat despre banii in banca daca ajungi sa fii bun in forex poti faci banii de pe dobanda de pe un an intr-o luna

• 0

#40 BabaNovac

BabaNovac

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 4 posts

• Tranzactionez din 2013

Posted 03 July 2013 - 03:57 PM

Ms mult florinel.

La bursa de valori a investit cineva dintre voi? Care e diferenta dintre ea si forex? E mai facila? Sunt alte principii? E mai usor de invatat ?

• 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.