Sari la conținut

Jurnal de trading


Postări Recomandate

Offtopic
Strategia folosita e descrisa in profilul meu, multi isi bat capul cu prea multi indicatori, prea multe analize. Cel mai simplu e sa-ti trasezi liniile de suport si rezistenta, pivot, apoi astepti ca pretul sa loveasca una din linii si intri in tranzactie.

@analize_forex
Daca era prost jurnalul sau statement-ul, contul trebuia sa fie sub 100$, atata timp cat e deasupra nu ai ce comenta.

@sec
Multumesc!

Pot spune ca am riscat foarte mult la unele tranzactii, dar stiind tendinta trendului mi-am permis. Daca tineam tranzactiile deschise pana azi cred ca aveam contul dublat in momentul de fata, dar de marti nu am mai pus ordine si le am inchis pe toate ca sa pot retrage din cont niste banuti.
Editat de Stefan
tag offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic
@mdcatalin, :):):)

doamne ajuta si la mai mare, practic daca mergi cu 200% pe luna, la sfarsitul anului ... ai decolat, cu avionul personal :)

 

Nu e vorba ca si cu 100% lunar, intr-o perioada relativ scurta, ar putea ajunge la sume colosale, dar ce a postat el acolo nu e sustenabil pe termen lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te iau la misto sincer dar cand spui ca nu e sustenabil trebuie sa te bazezi pe ceva si asta am si vrut sa aflu.

De exemplu, am gasit niste sisteme care sunt foarte tari pentru concursuri . Unul e bun pentru concurs de 7 zile, foarte bun chiar. L-am folosit chiar la un concurs dar am iesit pe locu 80 parca din vreo 500 de participanti. Asta e, asa a fost atunci piata care nu s a pretat pentru robotul meu.

Ceea ce vreau sa zic este ca, un sistem are un target. Daca vrei sa mergi la concurs nu spera sa pleci din coada clasamentului cu un sistem long term adica un sistem care sa faca profit in 3 6 12 luni. Esti terminat pentru ca concursurile in medie au intre 1 si 3 luni timp de finalizare si atunci ceea ce ai tu nu e bun. Iti trebuie altt sistem care are al MM adica tip de risc si bineinteles TP SL conform duratei concursului. Aici nu te intereseaza profit constant ci sa iei primul in 30 de zile,ma intelegi acum?

Deci ai nevoie de sanse de profit de 100% zilnic sau macar pe saptamana , oricum cu risc mare mare. Sunt sisteme care fac 800% in 10 20 de zile. de asta ai nevoie si sa te si ajute piata desigur.

De aceea am vrut sa stiu la ce te-ai gandit, E clar? Nu are rost sa fac misto pentru ca oricum face piata misto de noi zilnic... Posted Image

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Barbones - In primul rand nu scria nicaieri ca a tranzactionat pentru concurs, ci ca a tranzactionat un cont, din care ulterior a retras bani, plecand de la 100 a ajuns la aproape 400 si a retras bani dupa aceea. Nu contest ca pentru concursuri ai nevoie de un astfel de mod de tranzactionare cum ai descris tu, dar el s-a referit la tranzactionarea pe cont.

 

Cati dintre cei de pe forumul asta obtin macar 100% lunar? Iti spun eu ca nimeni, sau daca se intampla nu dureaza un timp indelungat iar dupa aceea ori falimenteaza contul ori scade drastic procentul de profitabilitate.

 

Nu am nimic cu statementul lui, nici cu profitul omului, foarte bine ca l-a facut, si mai bine ca a retras, dar pe termen mediu si lung un asemnea profit nu mai poate fi realizat fara riscuri enorme.

Pot foarte bine si eu sa alimentez un cont cu 50-100 de dolari sa fac ruleta ruseasca cu ei, ori ii pierd ori fac 500 din ei, dar cu ce ma aleg din asta?

 

Cred ca aici este un forum care doreste sa stimuleze tranzactionarea coerenta, sa ajute traderii sa devina mai buni, si sa fie material corect de studiu pentru incepatori, si nu in ultimul rand sa descurajeze tranzactionarea care aparent aduce profituri uriase dar in principiu nu este decat o ruleta. Sau cel putin asa credeam...

 

@ mdcatalin - Nu o lua in nume personal, este foarte estetic ce ai realizat tu acolo, dar daca vrei sa ajungi la sume mari de bani si sa fii un trader experimentat care sa traiasca din Forex, cel mai profitabil ar fi ca acel sistem, care iti genereaza acele procente uriase de profitabilitate, sa il pui la punct cu un money management care sa ajusteze eventualele pierderi sa devina nesemnificative iar profitul tau eventual sa fie mai mic, dar astfel riscul de faliment sa se diminueze consistent. Un astfel de sistem iti va aduce numai beneficii pe termen mediu si lung, si vei ajunge sa te bucuri astfel si de respectul nostru si de un cont suficent de mare sa te multumeasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A face 400% intr o luna este un sistem foarte bun de concurs, iar concursurile pot fi un start foate bun pentru cine nu are bani de start. Mai cu seama daca castiga si un concurs de 25 de mii de parai sau chiar mai mult atunci lucrurile stau foarte bine pentru un Incepator. E normal ca trebuie sa stie si ca asa ceva este foarte riscant si deci daca va incerca a doua oara pe real sau chiar pe concurs sansele scad mult sa reepte figura.

 

Forumul este pur si simplu despre FX . iar scalpul, long term, medium term trading sau concursurile fac parte din FX. De ce sa limitam ?

 

Uite un exemplu din realitate citit tot pe forumuri.

Cineva care facea FX short term adica sub 3 luni avea un prieten care habar nu avea de FX. La un moment dat, prietenul a zis ca ar vrea sa invete si el. In cateva sedinte omul l-a invatat ce si cum, in linii mari. Prietenul in final a zis ca are un alt plan si a zis ca se apuca intr un alt mod de FX. Prietenul ia dat omului nostru 10 mii de dolari si l-a rugat sa puna pozitii asa cum isi doreste el. Zis si facut. in 3 luni , prietenul a facut 80 sau 100 de mii, nu mi aduca aminte exact dar oricum mult. Bineneteles ca omul nostru a ramas perplex si ia transmis prietenului sa retraga banii ca a facut oricum destul Prietenul a zis nu si a continuat. Intr un an a ajuns la 1 milion de dolari. Sistemul prietenului se baza pur si simplu pe informatii economice . Citea ziarul. Bineinteles ca omul nostru a inebunit si il tot ruga sa scoata banii ca era arhisuficient. Normal ca Prietenul nu a vrut. Nu a fost nevoie decat de de cateva luni ca Prietenul sa piarda tot.

 

Poveste reala sau cat poate fi de reala atata timp cat nu a fust nimeni sa zica ca e minciuna.

 

Asa ca, eu cel putin, consider ca posibiltatile sunt multiple. E bine de stiut ca se poate face orice, deciziile tale pana la urma sunt importante. Daca Prietenul scotea milionul acum era milionar, asa s-a intors la servici zicand ca a facut o incercare .

 

Posted ImageEu zic ca a meritat.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.