Sari la conținut

Semnale de tranzactionare gratuite - by analize_forex


Postări Recomandate

Sell stop, AUD/CAD

 

 

Prezumtie:

 

Trendul este pe cale sa se schimbe (sa faca si o baza mai scazuta decat anterioara cea de la 1.00526, infatisata de elipsa de culoare mangenta), dupa ce a facut deja un varf mai scazut (evidentiat printr-o elipsa maro). Insa aceasta schimbare nu este posibil fara a declansa niste semnale de alarma - daca vreti, ca un hot care nu poate trece de un sistem de securitate.

 

Money management

 

a) S/L

 

Stop-loss-ul va fi pozitionat peste maximul de la 1.07816, va fi, mai exact, la 1.07866 (incat sa acopere si spread-ul) insumand 737 pips de pierdere asumata.

 

b) T/P

 

Vor exista, dupa cum am prezentat si in posturile #6, #7, #8, #11, #14, #15 si #17 ale topicului "Pastreaza graficul curat. Dar cat de curat ?", inchideri partiale de profit (1/3) la nivelele 0.99534, respectiv 0.96169, ce corespund ultimelor doua nivelele ale bazelor crescatoare din trecut. Iar, la cea de-a treia, 0.8579, va fi inchiderea totala (ultima 1/3 din marimea lotului), conform imaginii de mai jos:

 

post-2510-0-46897500-1349247805_thumb.png

 

FAQ:

 

Intrebare nr.1: De ce sell-stop-ul sub minimul de la 1.00526 si nu sub cel de la 0.99534 (baza infatisata de elipsa de culoare rosie)?

 

Raspuns nr.1: Baza de la 1.00526 este o baza minora, nu este asa de importanta ca si cea de la 0.99534 si eventualele coborare vor face ca acea baza sa fie sparta mult mai usor, fara rezistenta foarte puternica de pret, avand totodata un spatiu de management al tranzactiei, pana la urmatoarea baza care e foarte apropiata (aproximativ 95 pips, in comparatie cu cadrul de timp utilizat, cel saptamanal).

 

 

Intrebare nr.2: De ce stop-loss-ul asa de mare, sunt putin peste 737 de pips?

 

Raspuns nr.2: Pentru ca, daca stop-loss-ul ar fi fost pozitionat oriunde, mai putin de un pip de maximul de la 1.07816, atunci toata miscarea aceasta de coborare cat si cea anterioara nu sunt segmente dintr-o posibila schimbare de trend (chiar si pe termen mediu). Fiindca de-abia la spargerea maximului de la 1.07816 avem certitudinea ca trend-ul crescator s-a reluat conform pseudo-definitiei lui (baze inalte si varfuri inalte).

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare stupida de incepator total care se joaca pe demo acum si citeste cat de mult poate...concluzia este ca daca pretul trece de 1.07816 va urma un trend ascendent? adica s-ar recomanda o cumparare ?

multumesc

 

Conform acestei teorii, se poate intra insa cand pretul trece de maximul evidentiat cu elipsa maro si nu maximul absolut, pentru cazul unei intrari long. Cu un risc potrivit, se poate intra, sigur. Insa la fel, trebuie tinut cont de minimul acela evidentiat de mine cu elipsa de culoare gold, de la 0.9534 si, desigur, de noua configuratie a graficului.

 

Succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sell stop, AUD/CAD

...

 

b) T/P

 

Vor exista, dupa cum am prezentat si in posturile #6, #7, #8, #11, #14, #15 si #17 ale topicului "Pastreaza graficul curat. Dar cat de curat ?", inchideri partiale de profit (1/3) la nivelele 0.99534, respectiv 0.96169, ce corespund ultimelor doua nivelele ale bazelor crescatoare din trecut. Iar, la cea de-a treia, 0.8579, va fi inchiderea totala (ultima 1/3 din marimea lotului), conform imaginii de mai jos:

 

post-2510-0-46897500-1349247805_thumb.png

 

 

Tranzactia a decurs excelent, pretul a spart si ultimul minim saptamanal, cel de la 1.00526, mergand pana la un nou minim, la valoarea de 0.9945. La nivelul 0.99534, o treime din lotul initial a fost inchis pe profit (95.3 pips), restul ramanand sa se dezvolte pentru atingerea celorlalte tinte.

 

post-2510-0-65811300-1349533659_thumb.png

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buy Eur - 2937

 

E mult de explicat de ce dar in rezumat:

Euro-Usd tehnic

 

Trend Long - Corectie finalizata

Fundamental - QE (infuzie de capital pe ambele valute ), Short Dolar, Long Euro

 

Sapt Viitoare - intalini UE la nivel. Sanse mici sa schimbe major trendul.

 

Eu ma bag doar la Euro - cand spun Euro se intelege Euro -Usd. Identic daca spui Lira sau Aud sau Jen sau Franc. Sunt majorele cu Dolar in coada. -

post-2659-0-48258500-1349622237_thumb.gif

post-2659-0-09955400-1349622238_thumb.gif

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Barbones

 

Ataseaza, te rog, o imagine cu intrarea ta, pe care ai dat-o ca semnale de tranzactionare. Sau, macar, pune-i niste repere clare: perechea tranzactionata (eu, nu pot decat sa banuiesc ca este vorba de EUR/USD fiindca stiu ca o tranzactionezi insa altii nu stiu acest lucru), nivelul intrarii, nivelul de pierdere asumata, nivelul de tinta de incasara a profitului, eventualele alte reguli de management al banilor (trailing stop, etc). Personal, nu ma intereseaza in mod deosebit care a fost motivul intrarii, desi ai putea sa il pui, explicat frumos - ar fi nemaipomenit, insa nu iti cer asta caci poate e vorba de ani de munca si inteleg. Altfel, pe langa faptul ca lumea e confuza in legatura cu semnalul de mai sus, se duce si topicul acesta de rapa, alaturi de multe altele de pe forum si tot ce am vorbit in postul acesta si cam tot ce s-a scris in acel topic a fost in van. Si ar fi pacat pentru cei care se straduiesc sa invete, sa fie disciplinati. Caci, ceilalti, care trateaza totul (forex) cu deradere, indiferenta, neseriozitate si pueril oricum nu conteaza. Deci, din care categorie faci parte?

 

PS: A nu se intelege ca sunt rautacios si alte ganduri negative in acest sens. Imi place ca lucrurile sa fie concise si nu imi place sa imi pierd timpul in van. Imi place sa cred ca lumea poata invata ceva de la mine, daca e ceva de invatat, desigur.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

08-Oct-12 07:23

audusd

d1, h1

break out 1.0170 suport daily, LH-LL

sell stop

price - 1.0149

sl - 1.0179

tp1 - 1.013 - decizie - se asigura la be

tp2 - 1.01 -decizie - se aduce sl asigurator la 1.0130

tp3 - 1.005 - decizie - se inchide pozitia rr1/3

risk -1.00%

traillingstop = 15

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.