Sari la conținut

strategie profitabila pe REAL


Postări Recomandate

Salutare la toata lumea !

 

De cateva saptamani am aplicat (pe real !) urmatoarea strategie:

 

La ora 10 AM (ora Romaniei) luam cotatie de deschidere EUR/USD drept referinta, sa zicem 1.4290. Punem un Buy order la 1.4295 si un Sell order la 1.4285, ambele cu stop loss de 6 pips si limit de 20 pips. Daca se deschide unul din ordine si apoi se "misca" impotriva noastra cu declansarea stop-loss-ului, reinoim ordinul declansat la nivelul initial (1.4285 respectiv 1.4295). Facem treaba asta de maxim 3 ori intr-o zi deci o pierdere maxima zilnica de 18 pips si un castig maxim zilnic de 20 pips. Nu jucam in ziua in care se anunta NFP !

 

Idea acestei strategii este ca in momentul deschiderii pietei la Londra (cea mai importanta pt Forex din cate stiu eu) perechea EUR/USD o cam ia intr-o directie destul de repede cel putin 20 pips.

 

Rezultate: in ultima luna +75 pips (pe REAL !).

 

Rugamintea ar fi daca cineva priceput ar putea testa strategia pe macar 6 luni in urma (nu ma pricep deloc la .. "programare" (asa se spune ?)) sa stiu daca avem ceva aici sau e doar noroc. Daca face cineva treaba asta ar fi interesant de vazut rezultatele si cu Limit de 30 pips si 40 pips.

 

Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

metoda s-a mai discutat pe vamist, cu diferite variatii, cum ar fi plasarea a doua ordere limit (sell deasupra, buy dedesupt, pe ideea ca acea candela face umbre si se intoarce la pretul de open), ori plasarea a doua ordere stop, pe ideea care o spui tu, ori plasarea unui order pe deschiderea/inchiderea sesiunii precedente, etc. Exista experti deja implementati pt fiecare dintre ele, cauta prin posturile mai vechi, topice cum ar fi trading NY session, trading quiet market, ceva de genul ala.

 

Daca te intereseaza un expert pe strategia ta, caruia poti sa ii modifici ora de intrare, timpul cat stau deschise pendingurile (daca piata nu se misca in primele xxx minute, ore, etc., atunci nu are sens sa le las prea mult, poate suntem in range ori se asteapta stiri si nu are sens sa pierd bani pe bâțâiali marunte ale cursului), distanta pana la SL sau TP initial, trailing stop (uneori TS mic, 10, 15, 20 pipsi, combinat cu TP mare, 100, 200 pipsi, e mai bun ca TP mic de 20 de pipsi care spui tu, daca are loc o miscare ampla la inceput iei mai mult de 20 de pipsi pe intoarcere), directia orderelor (limit ordere sau stop ordere), distanta initiala față de pretul pietei la care le pui, precum si posibilitatea sa tranzactionezi openul barei curente (pretul de referinta care spui tu) ori closeul barei precedente (uneori deschiderea barei are loc cu gap mic si daca pui orderele dupa ce bara s-a deschis, atunci deja ai pierdut o parte buna de miscare; alternativa ar fi sa pui ordere cu 2, 3, 5, 10, 15, etc secunde înainte de a se deschide bara, deci la inchiderea barei precedente, adica nu la ora 10 - pe exemplul tau - ci la ora 9:59:53, având in vedere că brokerului ii trebuie cateva secunde pt executie, ora deci se poate seta la cat vrei tu), deci dacă te intereseaza un asemenea expert, da-mi un semn pe PM. Te costa 80 de euro.

 

P.S. Pentru cei care m-au contactat pe PM sau pe mail si le-am spus ca nu mai programez MT4, deoarece am trecut la MT5 acum, cu care mă strofoc de ceva vreme sa imi portez o parte din scule de la 4 la 5, well, e adevărat, nu v-am spus asa ca sa scap de voi. Nu mai programez MT4. Deja cativa brokeri ofera conturi reale MT5, am deschis un cont real MT5 cu 250 de parai, cu care ma joc sa vad cum merge. Nu mai am alt cont real. Deocamdata sunt in teste, dar un fapt e cert: NU MA MAI INTORC LA MT4!! MT5 nici nu se compară! Si nu vorbesc doar de viteza de calcul. Cine a programat obiectual la viata lui știe ce spun. Expertul de care vorbeam mai sus este deja facut si testat, îl folosesc ocazional cand vreau sa plasez perechi de ordere inainte de vreo stire. Pentru linistea sufleteasca a celor care cred că fac bani cu el, well, pe termen lung expertul pierde bani, ca de altfel orice alt expert. Nu poate fi lasat de capul lui. Ocazional si pe diferite tipuri de piata, cum a fost cea din ultima luna pe euro, monoton-crescatoare, hihi, se pot face bani. Probabil că ăsta a si fost norocul celui care posteaza mai sus. Dar pe aceste tipuri de piata se pot face bani mai multi daca esti pe directie, daca ai fi avut un buy acum o luna, faceai de vreo 5 ori cei 75 de pipsi de care spui, in ultimele 25 de zile cursul a cresut aproape 600 de pipsi. Chiar si cu cateva stopuri scurte incasate la inceput, pe cateva sell-uri, până te hotarai sa pui buy, si tot făceai mai mult de 75 de pipsi. Dar ma rog, daca cineva vrea să cumpere asemenea expert si stie cum să îl pună la făcut bani, treaba lui. Expertul e gata facut, singura chestie care nu e prinsa în el este faza cu repetarea orderelor de 3 ori (sau de un numar oarecare de ori) dar pot sa fac o exceptie sa o implementez, nu cred ca imi ia mult. La vremea respectiva nu m-am gândit la asa ceva.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gandeam ca cineva face testul si daca e OK ne imbogatim impreuna :)

 

anul trecut, din Aprilie pana in Octombrie, am facut din 100 Euro -> 2000 Euro. Strategia era insa atat de stresanta incat era sa ma imbolnavesc de nervi. Totusi, pe aia o pastrez doar pentru mine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@Cityzen

 

Offtopic

La Liteforex. Nu am vrut sa ii fac reclama, brokerul in sine e un rahat, am avut un cont in centi la ei in care depuneam lunar cateva sute de dolari, cand mergeam in pierdere platforma mergea brici. Cum mergeam in castig, delay, off quotes gârlă, la modul ca din 100 de ordere care incercam sa le pun, 95 erau off-quotes. Nu e poanta! Si de curand au marit si spreadul, acum au 3 pipsi la euro, cred ca sunt singurii brokeri de pe mapamond cu spreadul asta caraghios. Reqoute chiar şi la ordere pending, eu tot nu inteleg cum poti lua off-quotes la order pending sell stop, pe care il pui la 100 de pipsi sub pretul pietei, ala ar trebui digerat imediat, instantaneu. Am avut luni in care am terminat tot contul (iulie) sau aproape tot (septembrie), alte luni in care am dublat (august, decembrie) sau triplat (noiembrie) suma, per total am lichidat contul in ianuarie, cu profit de aproape 70% faţă de totalul depunerilor (după 7 luni de trade). Am mai scris pe vamist.

 

Săptămâna trecuta am deschis cont MT5 real. Deocamdată de joacă, voi continua acelasi procedeu cu depuneri lunare, iar daca voi ajunge cu el la o valoare mai mare "simţitor" ca totalul depunerilor, voi lichida iar si mă voi gândi la o investitie serioasa, eventual un PAMM.

 

Later edit: cineva ma intreaba pe mess de ce am ales acelasi broker daca e de rahat. Ideea e simpla, brokerul ofera toate paritatile (adica toate cele 28 de perechi care se pot forma cu cele 8 valute de baza) si momentan lucrez la niste metode de coralatii valutare si imi trebuie cotatii la toate perechile (ori cel putin doua cotatii de pe fiecare ring, si deduc cotatia celei de a treia perechi din ring prin calcul). Altfel nu pot face corelatiile respective.

 

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Salutare la toata lumea !

 

De cateva saptamani am aplicat (pe real !) urmatoarea strategie:

 

La ora 10 AM (ora Romaniei) luam cotatie de deschidere EUR/USD drept referinta, sa zicem 1.4290. Punem un Buy order la 1.4295 si un Sell order la 1.4285, ambele cu stop loss de 6 pips si limit de 20 pips. Daca se deschide unul din ordine si apoi se "misca" impotriva noastra cu declansarea stop-loss-ului, reinoim ordinul declansat la nivelul initial (1.4285 respectiv 1.4295). Facem treaba asta de maxim 3 ori intr-o zi deci o pierdere maxima zilnica de 18 pips si un castig maxim zilnic de 20 pips. Nu jucam in ziua in care se anunta NFP !

 

Idea acestei strategii este ca in momentul deschiderii pietei la Londra (cea mai importanta pt Forex din cate stiu eu) perechea EUR/USD o cam ia intr-o directie destul de repede cel putin 20 pips.

 

Rezultate: in ultima luna +75 pips (pe REAL !).

 

Rugamintea ar fi daca cineva priceput ar putea testa strategia pe macar 6 luni in urma (nu ma pricep deloc la .. "programare" (asa se spune ?)) sa stiu daca avem ceva aici sau e doar noroc. Daca face cineva treaba asta ar fi interesant de vazut rezultatele si cu Limit de 30 pips si 40 pips.

 

Stima.

 

Am sa incerc sa vad daca l-a moment mai este profitabila aceasta strategie, dar daca doresti, poti testa si citeva strategii de aici....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.