Sari la conținut

Planul meu


arcgotic

Postări Recomandate

Da, tare Mark Douglas, am revazut ieri video-un ala de o ora :)

 

De baza in trading mi se pare faza cu Cut Loses Short. Ma gandesc cum intram la inceput, cu SL, apoi mutam SL ca lasa, o sa fie bine, imediat isi revine... si il mai mutam de 2ori pana cedam.

 

Nu trebuie sa fie asa, ai pus SL si larevedere, soarta! Care is ok is ok, care nu, larevedere!

--------------

 

apropos de intrat, si intrat si intrat, si lovit SL-ul,... si finalul :) mai jos o scena dint-un serial englezesc, umor mai ciudat, dar f fain

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ca mi se pare neinteresanta asocierea poker-forex, e doar o parere. Consider ca a blufa nu este suficient pentru a inchide o tranzactie pe verde. Insa, Daca Mark Douglas spune ca "cei mai buni in aceasta meserie sunt gamblerii profesionisti" atunci cred ca n-o sa fiu niciodata cel mai bun in forex. Parerea mea.

 

 

 

 

Ceea ce nu mi se mai pare interesant este ca ai asezat cuvantul "poker" in aceeasi propozitie cu "forex"; nu am inteles poker-ul niciodata.

 

 

 

Citez pe Mark Douglas: ”Cei mai buni in trading nu sunt nici inginerii, nici medicii, nici avocatii. Cei mai buni in aceasta meserie sunt gamblerii profesionisti.”

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ca mi se pare neinteresanta asocierea poker-forex, e doar o parere. Consider ca a blufa nu este suficient pentru a inchide o tranzactie pe verde.

 

 

Un jucator profesionist de poker isi asuma rar, sau niciodata riscul de a blufa. Parerea mea. In orice afacere, in orice investitie trebuie sa calculezi din prima cat esti dispus sa risti,cu alte cuvinte, cat esti dispus sa pierzi daca lucrurile merg in defavoarea ta.

 

Ca simplu sfat, daca vreti, jucati-va cu bani reali poker si ruleta. Studiati despre acestea si ve-ti ramane uimiti cate lucruri ve-ti invata, lucruri care se aplica si in trading.

Editat de danpav86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un jucator profesionist de poker isi asuma rar, sau niciodata riscul de a blufa. Parerea mea.

Parerea ta :) Nu cred ca ai jucat prea mult poker.

 

E esential sa blufezi in poker. Cine nu blufeaza iese repede de la masa - in momentul in care cel ce nu blufeaza brusc pluseaza stii ca are o mana monstru si toti se vor arunca.

 

Detalii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Bluff_%28poker%29#Optimal_bluffing_frequency

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact aici intentionam sa ajung: la poker blufezi ca sa intimidezi, la forex... intimideaza tu piata daca vrei

 

Sa inteleg ca nu te-ai uitat la link-ul meu de pe wikipedia despre bluffing :)

 

La poker nu blufezi ca sa intimidezi, ci ca sa fii imprevizibil. E o mare diferenta. Un jucator previzibil e dead-meat. Si la poker, si pe forex.

 

Un gigel are de executat un ordin mare - buy 100 mil shares of MSFT. Ce crezi ca s-ar intamplat daca s-ar afla asta? De aia se folosesc algoritmi sofisticati (buy-side execution algos) care incearca pe cat posibil sa ascunda faptul ca exista un big-buyer in piata.

 

Iar de cealalta parte, exista algoritmi predatori care incearca sa identifice acesti big-players si sa ii front-run.

 

Zi-mi si tu daca nu seamana cu poker-ul asta.

 

Tema acasa: cum se blufeaza cu piata: http://www.zerohedge.com/article/exclusive-second-whistleblower-emerges-deep-insiders-walkthru-silver-market-manipulation

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am citit link-ul, inteleg ce vrei sa spui totusi, cred ca asemanarea a mers prea departe; in felul acesta putem sa asemanam lejer forex cu macao (jocul de carti, nu regiunea din China) sau remi etc. Ideea este ca in orice competitie trebuie sa ai o strategie foarte bine pusa la punct pentru a iesi invingator, chiar si la "caratul nevestei" (sport inventat de finlandezi). DAR sunt niste chestii particulare care le diferentiaza, gen analize tehnice, statistica, intuitie. In fata calculatorului, acasa sau la serviciu, nu mi s-a intamplat niciodata sa blufez (nici sa intimidez, nici sa fiu imprevizibil). Daca tie ti s-a intamplat, inseamna ca ai sanse foarte mari sa ajungi cel mai bun in trading (Mark Douglas parca).

Ok, hai sa nu complicam discutia, sa ramana un subiect de week-end.

Iti dedic, fara blufare, un "bass solo".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.