Sari la conținut

Forexu-i "viata" grea...


Postări Recomandate

Heee, ca n-am mai scris demult pe aici, ziceam sa o fac acum si cu ocazia asta sa salut pe toata lumea cei cu care am schimbat o litera o vorba dar si cei cu care n-am schimbat deloc :D.

 

Cum ma mai prezint ? Evident am mai invatat cate ceva. In toamna fac 2 ani de cand am facut cunostinta cu aceasta doamna frumoasa si perversa numita Doamna Forex :D . Pentru curiosi si pentru visatori, le raspund dinainte de a le aparea intrebarea in minte : demo, tot timpul asta am stat demo. De ce ? pentru ca inca nu mi-am descoperit greselile. Exista niste greseli care se repeta. Ele nu tin de sistemul folosit. De acest lucru mi-am dat seama foarte recent motiv pentru care de acum inainte voi aborda totul la un alt nivel iar modul de gandire si actiune va fi schimbat radical.

Aceste greseli tin de psihologie. Da, in diferite carti am intalnit afirmatia " keep it simple ", "nu te complica" si "80% din succes tine de psihologie". Se pare ca in tot acest timp aceste afirmatii au trecut prin mine ca vantul prin sita si nu s-a prins nimic. Intr-un final mintea a facut "zdronc" si s-a oprit in loc :D. Am hotarat sa pun "stop" acelei incertitudini ce se crea si se largea cu atat mai mult cu cat rezultatele continuau a fi altele decat cele asteptate.

Asa ca am luat linia de trend, pe care pana atunci o consideram a fi un instrument extrem de simplu si insuficient , "de la naftalina" si m-am aruncat cu ea pe istoric. Apoi, dintr-o data am realizat esenta afirmatiei " Varfurile sunt totul " . De aici parca mi s-a deschis un nou orizont. Acum am o vedere mult mai clara asupra a ceea ce se petrece. In momentul de fata am hotarat sa renunt la orice fel de oscilator , macd cci osma , nimic ! Folosesc doar un sistem trend-following pe un tf mare iar pe un tf minor urmaresc semnalul de intrare si evolutia prin varfuri HH HL si LH LL. Avantaje ? Stress mai putin si contul (demo) incepe sa isi revina timid. Ce-i drept, sunt inca la inceput :) .

 

Daca unii au realizat ca toata informatia este continuta in candele/bare, in varfurile de pe chart, in 2-4 luni, eu am realizat in aproape 2 ani. Nu conteaza timpul,conteaza ca am invatat lucrul asta in final. Daca privesc acum in spate si trag linie, as spune ca 2 ani s-au dus incercand diferite sisteme combinand facand cockteil-uri de strategii proprii si imprumutate si etc, doar pentru a gasi sistemul perfect cu o rata extrem de mica a pierderii. De fapt, toate sistemele functioneaza, unele mai bine altele mai putin bine, dar toate functioneaza. Eu cred ca ceea ce le face sa nu functioneze este propriul psihic, nerabdarea de a testa sistemul in timp te face sa concluzionezi ca nu este bun si prin urmare treci la altul, la altul, si tot asa te amagesti singur nestiind ca de fapt problema nu e la sistem ci la tine.

Pe de o parte as putea spune ca eu de acum incep sa invat cu adevarat .

Sa avem bafta si buzunare grele :D !

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupaamiaza am citit postarea ta si fara sa vreau am facut o conexiune (tot azi) cu un fapt din viata de zi cu zi.

Sunt din Bacau. Aici e un bazin de innot frumusel si astazi (spre rusinea mea) am pasit pentru prima oara in el cu scopul de a o initia pe fiica-mea de 5 ani in ale innotului (nu eu, ci cei abilitati).

E o platforma acolo. Are cred 15 m inaltime. Poate ati vazut asa ceva cu diferite ocazii televizate. In sinea mea (poate hiperbolizez) ma gandeam ca e undeva la etajul 4.

Copii cu cativa ani mai mari decat fiica-mea (deci 7-8 ani) sareau de acolo. Nu faceau figurile alea ciudate si alambicate pe care le vedem la TV. Ci in picioare.

Eu nu as fi avut curaj. Sincer. Cu mana pe inima. Pentru ca analizam prea mult. Pentru ca puneam prea multi indicatori pe grafic. Copii sunt mai impulsivi, mai inocenti, nu analizeaza atat de mult si de asta le iese.

Crede-ma, m-am gandit la postarea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.