Sari la conținut

Randamente forex


Postări Recomandate

http://www.barclayhedge.com/research/indices/cta/sub/curr.html

Asta e un index al traderilor profesionisti. Cam astea sunt randamentele scoase in conditii de deplina siguranta.

 

Acum, ca trader individual, e ok sa risti mai mult pe fiecare tranzactie si sa scoti un randament de 30-60% pe an. Astfel de cifre sunt destulde plauzibile si nu implica un risc foarte crescut.

 

Acum, e posibil ca pe o perioada limitata sa poti sa ai un randament mult superior. Insa asta e in 98% din cazuri o consecinta a unui risc asumat foarte mare. 2% chiar e posibil dpdv statistic, insa o astfel de perioada nu va dura foarte mult. Problema cand iti asumi riscuri mai mari este ca nu iti asumi odata sau de doua ori, iar apoi te potolesti. Faci chestia asta pe o perioada continua de timp. Astfel, va veni un moment cand vei inregistra o serie de pierderi consecutive care, in cel mai bun caz - datorita riscului crescut, iti va macina mare parte a capitalului.

Cam toti traderii si investitorii experimentati afirma ca riscul este cel mai important element de luat in calcul.

 

LE: Pana si eu mi-am triplat contul in vreo 4 luni de zile, asta dupa ce revenisem iara pe real(am zis ca mi-am facut contul praf de 2 ori, iar apoi am trecut o perioada pe demo). Dar, bineinteles, dupa ce am ajuns la 200%, l-am facut praf pe tot. Norocul meu a fost ca stiam cate ceva si l-am facut praf destul de greu - mi-a luat cam 1 an sa il macin de tot :)

Editat de Adi.M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

@Adi. M

 

Parerea mea in legatura cu Barclay Hedge Index, e ca pot fi cifre sfrunate, oricine poate sa puna niste cifre pe undeva si sa se laude cu ele. Sunt doar biti de informatie.

 

Iar, in legatura cu performanta, poti sa faci mult mai mult decat ei, fiindca:

 

1. Tu nu intervii direct in "piata interbancara", cel mai probabil

2. Nu tranzactionezi cu sume uriase ce sa nu iti poata permita o lejeritate la inchiderea tranzactiilor mai ales.

 

Asta, daca esti suficient de deschis la minte. Daca nu, nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@AndreiOvidiu

- Nu cred ca cei de la Barclays ar avea de ce sa arate niste date eronate. E foarte putin probabil ca datele respective sa fie sfruntate.

- Intradevar, si eu cred ca ai anumite avantaje ca trader individual. Tocmai spusesem ca 30-60% pe an, ca medie, e un randament ce se poate obtine in conditii normale de risc.

 

Ca tot a venit vorba de asta, tocmai citisem un articol destul de relevant pe subiect:

http://mechanicalforex.com/2011/06/big-and-small-money-does-the-little-guy-have-an-advantage.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Adi.M

 

Nu cred ca sunt una si aceiasi companie cu Barclays, o sa trimit un mail sa ma informez in legatura cu asta, ca o curiozitate.

Barclays sunt in UK, cel putin asa stiu. Iar Barclay Hedge au locatie in USA.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu sunt. Stiu ca citisem precizarea asta la prezentarea lor de pe site. Astia sunt specializati fix pe date statistice in legatura cu fondurile de hedging.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management
Offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.