Sari la conținut

atentie atentie atentie maaaaaaare ateeeeeeeeeeetie amatorilor: forex center va lasa fara bani


Postări Recomandate

am piedut totul 1000e in 20 de zile sau mai bine zis in citeva ore in urma indicatiilor celor de la forex center.intr-o singura zi mia luat toti banii ca sa imi spuna dl m………. g……… menegerul, ca daca vreau sa-mi recuperez banii sa fac un transfer in contul lor de 30 000e.sunt incepator,nici macar nu am auzit pina acum de forex center sau de piata forex ,si nu am cea mai mica idee despre aceasta,si nu am idee si pregatirea necesara in acest domeniu.dar a reusit sa ma prosteasca si sa im-i faca capul mare(dl alexandru;e tare tipul,cred ca poate manipula pe or cine e contact cu dinsul) promitindu-mi un cistig de cel putin 50% pina la sfirsitul lunii daca fac un transfer de 1000e in contul lor.nu stiu cum de ma gasit.si acum stau si ma intreb de unde a avut telefonil meu .legal nu se poate face nimic,sunt acoperiti.am sa incerc sa spun pe la televiziuni si sa postez cit mai mult pe diverse forumuri cum ma prostit. am toate convorbirile inregistrate. ma prostit in nestiinta de cauza cine doreste sa mi se alature acestui demers ma poate contacta la 0728848806.sunt deja citva care si-au oferit disponibilitatea.sunt mai multe de vorbit

Editat de Stefan
stergere majuscule
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru pierderea ta, si sincer nu am curajul sa pretind ca suma este mica sau mare pentru ca nu stiu conditiile tale economice dar pot cu siguranta sa fac afirmatia urmatoare : bine ca ai pierdut doar atat !

 

Cat despre caile legale pe care poti actiona nu stiu nimic insa tind sa cred ca atata timp cat tranzactiile au fost facut de tine personal, folosind un user si o parola pe care brokerul ti le-a furnizat pentru uz personal, si tu ai fost de acord cu contractul pe care ti l-au propus nu prea ai ce sa le faci. Ca ai semnat fizic sau ca ai fost de acord prin intermediul unui contract pe internet nu mai are importanta, brokerul este tutelat de stat mai mult decat tine din pacate...Fara acordul tau nu se poate face nimic, daca acest acord exista esti tu acela care nu mai poate face nimic.

Parte cu publicitatea agresiva si ilegalitatea folosiri datelor personale reintra in cadrul legislatiei despre PRIVACY ŞI TUTELAREA DATELOR PERSONALE, informeaza-te insa nici drumul asta nu duce nicaieri. Parerea mea este ca persoanele fizice neavizate despre aceste pericole au putine sanse sa se apere de cei care fac o meserie din a ''prostii'' pe alti si sincer imi pare rau cand aceste cazuri apar din ce in ce mai des. Sfatul meu este ca inainte de a cheltui si alte resurse sa postezi aici mai multe detalii despre cum ai intrat in contact, ce contract ai semnat, cine a jucat banii, si posibil si date tehnice despre cum s-au pierdut acei bani.

Apoi sa astepti si parerea altora, eu mi-am zis-o pe a mea si repet : bine ca ai pierdut doar atat, acum inainte de a cheltui alti bani ia o pauza si informeaza-te despre ce drepturi ai (daca le ai) si asteapta interventia cuiva in masura sa te ajute. Numai bine ... :)

 

LATER EDIT : rectific, vad ca esti constient ca pe cai legale nu se poate face nimic, si in cazu asta faci bine ca incerci sa ii denigrezi, poti sa ii acuzi de abuz de incredere dar mai mult de atat nu stiu sa iti zic, sincer stau prost cu legislatia romana, si parerea mea este deja formata am sa o zic simplu in cuvinte populare : cine are bani face legea, si legea nu este egala pentru toti.

Cu siguranta nu poti sa te pui cu ei, pentru ca ei au acces la avocati mai scumpi sa ca nu mai vorbim de alte nivele, dar deviez de la subiect.. ...scopul acestui post este unul singur, de a te ajuta in mod indirect, si te sustin in intentia ta de a atrage atentia publica asupra acestor fel de pericole.

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca, si in acest caz, e vorba de ... Selectia Naturala !

 

stefan49 : ti-am vazut poza din profil. Esti major ? Bravo lor, desi nu-i cunosc !

 

Nu incurajez brokerii smecheri dar stiu ca exista indivizi care isi favorizeaza pierderea banilor (si chiar mai rau) desi pare irational asa ceva.

 

Consulta un avocat. Fara dovezi nu faci nimic. Sa aduni mai multi fraieri - nu e o solutie.

 

Daca te-au "vrajit" cu vorbe si nu ai dovezi, ia-o ca pe sut in fund, adica ai avansat (fortat) prin acumulare de experienta. :)

 

Poate ajuta si un psiholog cu explicatii mai finute, ca sa treci mai usor hopul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. E de asteptat sa se intample asa ceva in tarisoara asta minunata. Iti doresc mult succes in demersurile tale viitoare iar chiar daca nu-s eu mare expert iti dau un sfat...ocoleste forexul din tarisoarele astea mici....traim in epoca internetului iar cu un card poti cumpara de aici rosii de la tarabele din China asa ca gaseste-ti un broker mare, din alta tara...si da-i bataie :)Multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma sti cum se spune: Fraier nu e cel care cere ci cel care da!. Asa este de cand lumea si asa va fi mereu. Sunt multe semne de intrebare in mesajul tau care trebuie sa te puna pe tine pe ganduri. Oricine poate sa-ti ceara orice dar decizia iti apartine daca mergi mai departe sau nu. Promisiunile nu tin loc de contract si chiar cu un contract semnat tot cu ochii in soare poti ramane. Cel mai grav este ca singur recunosti ca nu stiai nimic de piata asta. Este ca si cum vine cineva la mine si-mi propune sa-mi vanda 100 de hectare de teritoriu pe Marte si-mi arata acte care-l fac proprietar semnate cu NASA si ca in subsol sunt mii de tone de aur. Exista asemena contracte facute pentru teritoriu pe luna si sunt sute de oameni care au dat bani. Intrebarea e simpla: Cine ia pus sa semneze si sa dea banii? Nimeni.

 

PS. Iar am sa dau exemplul meu caci e cel mai cinstit.

Cand am descoperit forexul primul lucru care l-am facut a fost sa caut informatii, pareri, argumente, comunitati. A durat vreo 2 luni pana sa dau de forumul asta si de aici mai departe. Pana nu am inteles ce riscuri imi asum nu am deschis cont real. Am stat pe demo mult si chiar si acum am cont demo pentru siguranta.

 

Am avut si eu experiente de acest gen, cu tot felul de personaje care vroiau sa ma convinga ca nu stiu ce aspirator face nu stiu ce treaba si sa-l cumpar cu 2000 de euro acu vreo 7 8 ani. Au venit cu aspiratorul in casa la mine si am stat cu ei 1 ora de vorba. Normal ca mi-a trecut prin cap sa-l cumpar dar in final am zi ca am timp sa ma gandesc si ca am sa-i sun eu. Normal ca nu l-am luat dar un vecin l-a luat , In rate. Si acum urla de nervi pentru ce prostie a facut. A platit cu 2300 de dolari un ... aspirator. :D, 300 de la dobanda :) in 3 ani. Nu mai zic ca aparatul l-a primit dupa ce a terminat ratele si este un aspirator banal si obosit.

 

Nu conteaza ca e vorba de investitii financiare, cumparare de produse , totul tine de cine da!!! cine pica in plasa!!!.

Repet : nu e vinovat vanzatorul sau cel care propune.

 

Un exemplu si mai clar: Mi-am luat Iphone imediat cum a aparut. In 2 luni s-a stricat de 3 ori. Si acum il am in sertar pentru ami aduce aminte - ASA NU!!!.

 

Teapa este mama biznisului.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie sincer nu imi pare rau catusi de putin pentru ce i s-a intamplat lui stefan49 si spun asta deoarece in conceptia multor romani, smecheria sau cum sa ii spun, "pare" a tine loc de educatie cand, de fapt, se vede bine ca nu e asa. O parte din oameni trebuie sa alimenteze tot acest lant al societatii, din pacate. Ca el, vor mai fi multi altii, care se vor arunca in "cap" la fluturarea prin fata acestora a promisiunilor 100% risk free. 100 % risk free nu ai garantie nici macar ca iti primesti luna viitoare salariul daramite cand e vorba de investitii, samd. Eu nu cred ca pot fi facute prea multe pentru demersul sau contra teparilor sau cum s-or numi. Ceea ce poate face este sa puna mana pe carte din cand in cand, inca nu e prea tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decizii.....deciziii...Despre primul pas pe luna am citit si am vazut tot felul de pareri pro si contra! Ca sa faci primul pas pe pamant este necesar sa admiti ca in majoritatea cazurilor cand pici in nas este vina ta , nu a cauzelor exterioare. Din pacate aceasta lectie se invata in 99% din cazuri la modul ....dur! Adica iti spargi nasul la contactul cu solul!

 

Al dumneavoastra,

 

Sorin Bolache - Oltciter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

forexul asta e una din cele mai ale dracului chestii de pe pamantu' asta :D

momentan nu stiu de alta activitate capabila ca lucrand perfect legal sa te lase fara bani intr-un asa hal (bine.. probabil in afara de statul roman si unele afaceri mlm)

 

Daca te duci la cazino cu cei 1000 euro si-i pierzi, o sa consideri ca ai avut o zi proasta (bine.. ok, o zi al naibi de proasta). Dar te duci stiind constient care sunt sansele tale. La ruleta, la masa cu carti, la tras maneta. Victoria sau infrangerea sunt puse pe seama norocului, deci daca pierzi.. asta e, n-ai avut noroc. Dar in rest tu esti un individ respectabil si foarte ok. Daca castigi.. cu atat mai bine, pe langa faptul ca esti respectabil si foarte ok, mai ai si noroc. Cazino-ul si loteria nu te dezumanizeaza, te fac doar ghiniost sau norocos. Ah, desigur poti sa-ti pierzi casa la barbut, sa mori de ciuda si sa te arunci in vreun rau, dar excludem extremele.

 

Toti oamenii au auzit de loterie. 99% cunosc "sistemul" iar restul de 1% il cunosc "atat de bine" incat mereu au impresia ca loteria este o conspiratie menita sa ne ia banii. Inca o data, excluzand extremele, loteria o duce bine, omul mai baga, mai scoate, mai mult baga, mai putin scoate dar ma rog... Pamantul isi vede de invartit iar viata merge in general.. mai departe. Desi ca afacere loteria este cat se poate de profitabila (pe banii jucatorilor), destul de putine caramizi si pietre isi gasesc sfarsitul pe undeva in geamurile loteriei.

 

Dar forexul are stilul lui. Ori vinzi ori cumperi, ca de stat deoparte nu mai stai atata vreme cat ai bagat banii in forex ca tot ai auzit de el. Deci fata de cazino si loterie ai pe deasupra si 50/50 sanse. Una din 2 sa fi castigator. Ca un fel de alba-neagra jucata in conditii relativ mai reglementate de lege si aparent mai corecta. Apoi sunt analizele astea, predictiile si tot felul de ustensile la dispozitia ta. Cu siguranta imbunatatesc in final raportul asta de 50/50 si deci.. cu putin studiu - pare reteta viitorului succes.

Dar forexul prosteste incepatorii mai mult decat tiganu' cu alba neagra din parcarile de tir-uri de la fratii spanioli. Si vina nu prea incepe cu brokerul tepar care ia 1000 euro, cu traderii.. tepari care tranzactioneaza impotriva ta si cu bursa tepara care niciodata nu face ce trebuie, sa nu mai zic de teparu' Trichet care, ca sa-l citez pe cineva "e un mare bulangiu". :)

Nu, teapa e in.. ceva de genu .. the eyes of the beholder. Tu crezi ca ai 50 / 50 sanse, dar nu ai. Matematic vorbind nu pot contrazice, dar real vorbind.. nu le ai. De ce? Pentru ca nu esti o masina de random trading. Pentru ca ai impresia ca piata va face/ar trebui sa faca ceva si tinzi sa te inseli mereu. Tiganul cu alba neagra iti prezinta o ipostaza aparent simplista in care alegerea e usoara si fireasca (ba chiar logica) si totusi pierzi banii. Forexul e doar imbracat mai bine, nu te asteapta in parcare si are instrumente de lucru ceva mai slefuite.

Cheia succesului in forex este sa te prinzi cum sa restaurezi echilibrul, cum sa faci ca intr-adevar sa fie 50/50. Asta inseamna sa-ti dai seama ce faci atat de gresit si ce se intampla defapt de viziunea ta e atat de diferita de realitatea din forex. Cand ai sa ai sanse 50/50 in forex, o sa fi facut ceea ce multi dintre noi poate n-am reusit (asta daca in proces, folosesti si nitel money management :D ).

 

Problema incepatorilor e state-of-mind-ul incorect. Cel cu care vin in "joc" si cel cu care se mentin. "afacerea secolului" se transforma in teapa si doare pentru ca tu faci alegerile alea, nu prea e ok sa dai vina pe noroc aici sau pe bursa. Te doare pentru ca ai gresit tu, nu zarurile, nu cartile nu bilutele si nici jetoanele. Aaah da.. si ca extra Buzz.. ai pierdut si bani.

Si normal ca nu ne convine. Noi suntem creaturile Domnului, creatia perfecta mereu in cautare de succes. Normal ca as avea o dupa amiaza de tot rahatul si as da un cap in gura oricarui forexist pe care il aud laudandu-se cum din nush ce investitie a facut nu stiu cat profit.

 

Cel mai bun sfat acum este sa definesti acel state-of-mind corect. Te provoc sa te superi pe ei si sa vezi cum ti-au luat acei 1000 euro/dolari. Sa intelegi mecanismul si cum a fost aplicata... teapa. E unul dintre primii pasi in forex.

 

Pentru ca atata vreme cat ai deschis topicul din aceasta postura si descriind lucrurile in acest mod, daca vreunul din traderii de aici ti-ar spune "mecanismul" nu cred ca inca l-ai crede.

 

E un fel de "it's kind of magic" uneori nici mie nu-mi vine sa cred. Dar e simpatic intr-un fel semi ironic in care descrie mai bine psihologia oamenilor decat orice vezi la stiri sau citesti pe internet.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant este faptul ca inca mai exista persoane care cred in CARITAS,probabil varsta persoanei in cauza poate spune multe despre despre naivitatea de a crede ca dupa o luna cineva iti poate da pe ochi frumosi un castig de 50 % din investitie

sincer pe de-o parte imi pare rau ca ai pierdut pentru ca sunt o gramada de bani si pe dealta parte imi pare bine ca ai pierdut poate asa afli si tu ca traiesti in romania si prostia se plateste ( ca dealtfel oriunde in lume)

 

uita tot ce sa intamplat -nu vei putea rezolva nimic si daca tot ai pierdut banii intr-un sistem care se bazeaza pe forex pune mana si invata poate asa ii vei recupera singur si va veni ziua cand il vei suna tu pe mister X (cel cu teapa) si ii vei spune ca tu ii poti aduce 100 % profit in 20 de zile nu in 30 cum avea el oferta -fi baiat destept ca tara geme de prosti .

 

sanatate maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este vorba de cei cu forexcenter.ro care de fapt sunt introducing broker pentru ForexCorporate.com ?

 

Daca da, este interesant ce zice autorul threadului, deoarece la ei se pare ca depozitul minim pentru deschiderea unui cont este de 10.000 euro. Asadar e cam dubioasa afirmatia

 

am piedut totul 1000e in 20 de zile sau mai bine zis in citeva ore in urma indicatiilor celor de la forex center.

 

Indicatii referitor la trading am inteles ca nu se dau decat in cazul conturilor VIP pentru care suma minima de inceput este 100.000euro...

 

Nu stiu ce sa inteleg din postul lui stefan49, sau poate a fost omis un zero din suma pierduta?

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.