Sari la conținut

Validitatea unei strategi


Postări Recomandate

Filozofiile le-am trecut offtopic.

Offtopic
Ma simt mai bine sa ma invat in jurul oamenilor decat singur, am vorbit undeva despre puterea creativa a comunicarii intre oameni. Sunt genul care as fii mai satisfacut sa contribuii la constructia unui monument sau a unei cladiri marete, decat genul care construieste o corabie intr-o sticla, sau o opera de arta pentru a lua meritele frumusetii ei.

Ma intereseaza opera in sine si nu cui revin drepturile asupra ei, si nu din lipsa de personalitate. Exista un cult al personalitati, care genereaza artistii, eu nu simt nevoia sa imi identific persoana mea cu opera. Simt mai mult nevoia sa obtin rezultate vizibile, si care se afecteze in bine cat mai multe persoane. Nu e altruism, nu e egoim sau nevoie de recunoastere, nu stiu ce e, deja incep sa ma expun prea mult si ca de obicei voi fii inteles gresit.

Cred ca opera individului paleste in comparatie cu opera societatii, si rare cazurile in care s-a evoluat datorita unui singur individ, chiar daca inventiile sunt individuale, acceptarea si raspandirea lor face ca procesul sa aiba si o nota colectiva. Oamenii pot face bine individual sau in grup, insa adevarata persoana care vrea sa faca bine nu este interesata de merite, si deci nici de recunoasteri.

 

Nu zic ca daca o sa fac bani o sa va dau si voua si nici ca vreau ajutorul direct al cuiva, pentru ca sunt putine sanse se se intample amandoua :laugh: Punand ideei in comun fiecare intelege ce poate si valorifica ce vrea. Exista o gluma cum ca daca ai intrat pe forum ai inceput deja se pierzi, ..buna gluma, eu refuz sa cred ca forumul poate fii un loc unde se aduna looseri, eu cred ca este un loc unde oamenii incearca sa construiasca ceva, si daca nu reusesc este pentru ca fiecare gandeste prin prisma individualitatii. Toti vor sa vina, sa invete si sa plece mai destepti. Nu asa, a fost creata lumea ! Toti in procesul de construcite, s-au bazat pe ideei anterioare ale predecesorilor sau contemporanilor. Au avut parte de merite individuale atunci cand au descoperit intradevar o chestie total noua, altii nu au reusit sa se distinga si au ramas anonimi in sensul ca au facut doar parte din grupul care a inventat roata, focul, internetul, bomba atomica.

 

Eu nu am pretentia sa am parte de distinctii, eu as vrea ca noi toti sa reusim in a face ceva, si nu ma intereseaza daca eu voi fii cel ce intelege bine comportamentul uman, si altul va fii cel care implementeaza totul in cifre. Daca cineva simte ca nu am nimic de dat raportat la ce poate da el, atunci acel cineva nu va participa, si iata cercul vicios care se formeaza pe forumuri. Eu incerc sa depind cat mai putin de altii, si nu voi cere niciodata ajutor daca nu vad aceasta intentie de partea cealalta. Sunt convins ca nu am nevoie nici de cunostiinte avansate de economie si nici de programare pentru a avea parte de cele mai bune sfaturi in domeniu, atat timp cat eu le voi platii. Si le voi platii atata timp cat stiu ca sunt cele mai bune.

Deocamdata nu am nimic sa ofer, deci nici nu cer nimic in schimb, si chiar atunci cand voi avea ceva de oferit, nu voi cere nimic in schimb...ma opresc aici pentru ca risc sa fiu inteles gresit.

 

Am o imagine clara despre bussines-u asta, si stiu ca oriunde se invart bani multi interesele sunt mari, si daca vrem sa ramanem in joc trebuie ori sa cheltuim bani ori sa stim cat mai multe. Suntem nevoiti sa fim autodidacti, pentru ca nu ne permitem servicii scumpe de stirii si de ce nu prognoza, sau platforme scumpe, si cred ca este foarte greu sa ne canalizam energiile in toate directiile. Cred cu fermitate ca este foarte greu ca un trader poate sa fie "all in one", si sa fie fundamentalist bun, matematician de formatie, programator excelent, si un fin pshiholog al tradingului.

Eu zic ca e de ajuns sa fie doar una din ele, pentru a plutii, si necesar sa integreze si pe celelalte pentru a excela.

 

Ma intrebi de ce ma interesez de programare si alte minunatii, ...o fac pentru ca sunt sigur ca atunci cand vei detine astfel de resurse si vei stii sa le imbini, avantajul nu va mai fii de partea pietei, ...si noi suntem aici doar pentru a bate piata :) ...nu stiu cum vor sa o bata altii dar eu as bate-o rau :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU CRED ca persoanele inclinate spre "real" au sanse mai mici decat cele inclinate spre "uman" in speculatii si investitii. Deci, daca ar fi sa pun banii eu as merge pe funkagenda.... o persoana orientata spre filosofie, creatie si arta are sanse mult mai mari sa devina profitabila in forex decat una orientata spre stiinte exacte si care are nevoie de certitudini.

O persoana orientata spre cunoasterea laturii umane are sanse mult mai mari sa constientizeze ce reprezinta frica si esecul si sa tolereze altfel riscul fata de cea orientata spre "real" care sa se panicheze la primul esec si sa inceapa sa dezvolte dubii cu privire la sistemul folosit.

 

 

De acord cu prima parte a acestei afirmatii, persoanele cu inclinatii matematice, statistice (spre stiinte exacte) nu cred ca pot sa isi atinga latura creativa foarte si din cauza asta nu pot excela in acest domeniu. Aceasta incertitudine ii face sa tranzactioneze aproape tot timpul cu privirea inapoi, "de teama unui taur sau urs, dupa caz".

 

 

Totusi, trebuie sa apelam la Sfanta Cumpanire si sa nu fim "prea" filosofi sau "prea" orientati spre stiinte exacte iar un echilibru intre aceste doua laturi poate face minuni in sistemul tau de tranzactionare.

Ca sfat pt. tine funkagenda, eu te vad ca fiind "prea" filosof si ducand aceasta calitate la extrema deja ai transformat-o intr-un defect lucru de care, probabil si tu ai devenit constient astfel ca nutresti la un echilibru incercand sa te indrepti spre stiinte exacte.

 

Nu cred ca incearca sa gaseasca un drum spre stiintele exacte (desi cred ca poate invata mai multe mai multe despre stiintele exact cu aceasta ocazie), poate "jocul" la cuprins intr-atat incat l-a luat mai in serios decat ceilalti, cautand cu infrigurare "calea cea mai buna". Eu cred ca va fi un trader foarte bun, in ziua cand va deveni trader. Aici (domeniul asta) orice efort suplimentar este rasplatit.

 

 

 

Eu zic sa incerci sa-ti cunosti mai bine calitatile ce reies din a filosofa prea mult si te-as directiona spre tradingul bazat pe intuitie.

 

C'mon, are you serious now? M-am innecat cu lapte....Posted Image. Nu o lua drept batjocura insa intuitie suna cam nepotrivit, cel putin pentru mine, un fel de da-i cu banu, trage maneta, inchide ochii - chestii din astea. Auzi, dani2kn, ai fost sau esti inca un gambler? o intrebare umila.

 

 

Sfatul acesta l-ai primit de la Dirzu cum ca nu e bine sa cauti un alt sistem atunci cand n-ai rezultate cu sistemul propriu ci e bine sa stai pe acelasi sistem si sa-i dai sansa ca acesta sa devina profitabil. Tu de ce nu vrei sa-i dai sansa adevaratei tale naturi sa devina profitabila si cauti sa o schimbi?

Daca ai inteles ca nu sistemul e de vina si nu sistemul trebuie schimbat de ce incerci sa faci o greseala si mai mare si anume sa incerci sa-ti schimbi sistemul tau de a fi Posted Image ?

 

 

Cat despre incercarea de a te schimba, nu trebuie sa o faci constient, caci, oricum, daca vei rezista suficient de mult in domeniul asta, vei constata ca esti un om schimbat, un om pe care procesul in sine l-a schimbat, l-a facut mai bun, mai atent, mai calculat, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, dani2kn, ai fost sau esti inca un gambler? o intrebare umila.

Am mai scris in acest topic ca sistemul meu se bazeaza pe B/O-uri si este o adaptare personala inspirata din cartile lui Joe Ross Trading by the book si Trading the Ross Hook daca le-ai citit stii despre ce e vorba daca nu, ti le recomand.

 

Daca exista o intrebare fireasca de genul "si esti profitabil?" raspunsul este si da si nu. Cand castig stiu de ce castig si cand pierd stiu de ce pierd ceea ce face o reala diferenta (si nu ma refer aici la clisee de genul pierd pt. ca nu am respectat planul ci pierd pt. ca am avut o optica si o atitudine gresita si stiu de ce a fost gresita ceea ce imi permite sa ma corectez in viitor si sa progresez)

 

Cum un trader este la fel de bun ca ultima tranzactie luata, ultima mea tranzactie mi-a adus un minus 270 pips ceea ce se traduce in -5% din cont. Acest lucru nu ma inspaimanta pt. ca eu, in medie fac pe zi intre 60 - 120 pipsi si cand pierd, pierd intre 30 - 50 pipsi.

 

Ce a determinat aceasta pierdere? Tocmai faptul ca nu am vrut sa pariez... creierul meu si toata fiinta mea nu imi permite sa pariez pe forex si asta din cauza experientei negative pe care o am in situatii similare.

 

Ca sa intelegeti, pt. mine o pozitie = 1 pip , daca deschid 10 pozitii si pretul se duce 10 pipsi in favoarea mea eu imi calculez ca si profit 100 de pipsi, daca se duce in minus imi calculez - 100 pipsi. Modul cum deschid eu pozitiile tine doar de mine si pot intra cu o pozitie, cu doua, cu trei ... depinde de apetitul meu pt. risc. Mi-am creat acest sistem etalon pt. a evita sa ma pacalesc singur atunci cand intru cu o pozitie foarte mica si fac cu ea 100 + pipsi si sa consider ca am facut super trade astfel ca imi aloc o suma ce reprezinta pt. mine o pozitie si daca suma este dubla consider ca am intrat cu doua pozitii etc.

 

Intamplarea a facut ca joia trecuta sa caut sa iau un retracement pe E/U iar acel retracement s-a dovedit a fi un sell off violent de 200 de pipsi chiar daca eu am intrat si pretul s-a dus doar 40 de pipsi impotriva mea si imi dadea semne clare ca va urma o corectie (lucru care s-a si intamplat) eu am acceptat pierderea pt. ca nu eram pregatit pt. o pierdere mai mare de atat datorita expunerii prea mari (7 pozitii deschise). Am invatat sa accept pierderea si sa nu regret chiar daca dupa ce mi-a fost atins S.L.-ul pretul o ia in directia dorita si face trend de 100+ pipsi si asta din cauza ca atunci cand sunt in groapa n-am nicio certitudine in ce va face pretul si imi e frica sa pariez si pur si simplu imi e frica sa sper ca pretul se va intoarce in favoarea mea... imi e frica sa cred si sa sper in forex si chiar am o fobie pe aceasta tema de aceea eu nu tranzactionez pe baza de analize ci tranzactionez pe baza de reactie a pretului.

 

Intamplarea face ca ultimul trade luat sa fie pe baza de analiza ceea ce se traduce in incalcarea regulilor planului meu de tranzactionare pt. ca analiza = a paria pt. mine. :laugh:

 

Ce s-a intamplat de m-a costat atat este faptul ca nu am luat in calcul S.L-urile altor participanti din piata si am intrat agresiv la suport fara sa astept confirmarea (de fapt am pariat ca pretul va ricosa din suport)

 

Vezi tu, intr-un fel sau altul ai dreptate in ceea ce spui si se intampla sa mai si pariez in piata doar ca, atunci cand pariez si descopar ca am pariat si mai ales am pariat gresit, strang din dinti si din buci si inchid pozitia acceptand pierderea si platind pentru greseala facuta.

 

C'mon, are you serious now? M-am innecat cu lapte....Posted Image. Nu o lua drept batjocura insa intuitie suna cam nepotrivit, cel putin pentru mine, un fel de da-i cu banu, trage maneta, inchide ochii - chestii din astea.

Pt. mine intuitia nu inseamna sa te uiti lung la chart si sa zici "Eu intru Long pt. ca asa imi dicteaza intuitia", pt. mine intuitia inseamna multa experienta in grafice astfel incat atunci cand te uiti poti "intui" directia pretului. Adica sa nu ai nevoie de MA-uri care sa indice trendul ci sa te uiti la un chart gol si sa-ti dai seama in ce directie e trendul.

 

Pt. mine intuitia inseamna sa te uiti la un bar chart sau candle chart si fara ajutorul indicatorilor sa identifici oportunitati sau pericole. Sa iti dai seama cand pretul se apropie de un punct psihologic cu tendinta de a-l sparge sau de a-l testa etc.

 

Pt. mine intuitia inseamna ca toata analiza sa se petreaca in subconstient fara ca tu sa fii nevoit sa faci o analiza bazata pe ratiune ci doar sa actionezi pe baza pretului iar daca esti intrebat "de ce ai luat aceasta pozitie" sa poti raspunde "nu stiu dar experienta mea mi-a dictat ca e bine sa iau acest trade".

 

Pt. mine intuitia inseamna sa nu te blochezi in clisee de genul "Nu intru short cand pretul e deasupra la MA" sau "Nu tranzactionez Lunea si Vinerea" , "Nu tranzactionez cand e zi de post sau de sarbatoare" , "Trebuie sa-mi respect planul", "Urmareste Trendul", "Nu tranzactionez inainte de Tokyo open", "Fa flotari si baga patru cruci inainte sa intrii in piata" etc... ci eu tranzactionezi ori de cate ori vad o oportunitate indiferent de zi, de ora sau de stire.

 

Cu alte cuvinte tranzactionez cand vrea muschiul meu si cand ma simt eu confortabil iar cand se intampla sa vad rosu in fata ochilor si simt pericol inchid pozitiile indiferent de ce poate sa se intample in piata. Chiar daca pretul o ia sute de pipsi in favoarea mea eu nu ma supar pt. ca eu nu ma simteam confortabil sa fiu in piata in acel moment.

 

Nu pot sustine ca eficienta modului meu de tranzactionare este spectaculoasa dar pot afirma ca simt cum progresez de la trade la trade ceea ce, daca continua, voi ajunge sa am si rezultate extrem de spectaculoase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

C'mon, are you serious now? M-am innecat cu lapte....Posted Image. Nu o lua drept batjocura insa intuitie suna cam nepotrivit, cel putin pentru mine, un fel de da-i cu banu, trage maneta, inchide ochii - chestii din astea. Auzi, dani2kn, ai fost sau esti inca un gambler? o intrebare umila.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=aHZs18Js3NU

 

 

asta sunt exemple simple de pe youtube dar sunt mai multe experimente facute la institutii serioase de cercetare care au descoperiri chiar relevante despre intuitie.

 

in documentarul "what the bleep do we know - quantum edition" (quantum edition are 5 ore si e diferit de varianta simpla care are sub 2 ore) exista alte exemple clare de experimente legate de intuitie (daca nu ma insel le-am descris pe scurt in topicul cu "zen")

 

alte experimente destul de relevante pentru subiectul intuitie sunt cele bazate pe kinesiologie (recomand David R Hawkins)

 

Pana si cei mai inteligenti oameni de pe pamant au avut "aroganta" de a rade in fata anumitor idei, concepte care ulterior au fost demonstrate a fi adevarate. Exemplul meu preferat este Einstein care a spus initial ca el nu crede ca mecanica cuantica poate fi adevarata, corecta. S-a chinuit 10 ani sa demonstreze asta si a esuat (vezi Neils Bohr, principiul Heisenberg al incertitudinii, tratatul de Copenhaga). Cam la fel si cu intuitia, multi au ras, dar deja dovezile sunt destul de clare (multe sunt facute cu generatoare random).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre incercarea de a te schimba, nu trebuie sa o faci constient, caci, oricum, daca vei rezista suficient de mult in domeniul asta, vei constata ca esti un om schimbat, un om pe care procesul in sine l-a schimbat, l-a facut mai bun, mai atent, mai calculat, etc.

 

Vreau sa ma leg putin de chestia asta pt. ca iti dau foarte mare dreptate....

 

Pt. cei ce sunt la inceput, nu incercati sa va blocati in clisee de genul "Taie-ti pierderile din scurt si lasa profitul sa curga" sau "Cumpara ieftin si vinde scump", "Trendul este prietenul tau"... etc.

 

Odata cu experienta in piata vei ajunge tu singur sa constati ca respecti aceste reguli intr-un mod inconstient adica... daca "sangerezi" cu o pozitie si te uiti pe grafic si vezi ca pretul iti da de inteles ca va merge si mai mult impotriva ta creierul pur si simplu nu te va lasa sa persisti in greseala pt. ca tu tocmai observi o oportunitate de trade in noua directie....

 

Ce recomand este ca dupa 6 luni de demo si documentat despre fx (asta daca sunteti chiar incepatori) sa deschideti un micro-cont la un broker care ofera posibilitatea sa tranzactionati cu micro loturi (MICRO SI NU MINI) si sa tranzactionati LIVE fara sa tineti cont de vreo regula de tranzactionare ci doar de M.M. si faceti acest lucru timp de 3 luni intr-un mod constant si dupa aceste 3 luni deja veti constientiza "ASA NU" si "ASA DA" din piata si veti sti de ce e asa si nu e altfel pt. ca asa merge si altfel nu merge (Trial and error).

 

Este o mare diferenta in a constientiza de ce este bine sa faci un lucru si de ce este rau sa faci un alt lucru pt. ca creierul nostru gandeste semiotic adica, pe baza de semne si sabloane. Degeaba ii spunem noi "taie-ti pierderile din scurt" pt. ca el (creierul) nu are o imagine vizuala a ceea ce inseamna sa "taie pierderea".

 

Se zice ca pt. a atinge excelenta ai nevoie de 10.000 de ore de practica. Sunt ferm convins ca dupa 10 mii de ore de practica vei fi capabil sa te uiti la un grafic sau chiar mai mult, sa te uiti la o cotatie de pret si sa fii capabil sa iei decizii de sell/buy care sa se dovedeasca a fi extrem de profitabile.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. cei ce sunt la inceput, nu incercati sa va blocati in clisee de genul "Taie-ti pierderile din scurt si lasa profitul sa curga" sau "Cumpara ieftin si vinde scump", "Trendul este prietenul tau"... etc.

 

Cliseele de care vorbesti sunt cele mai bune sfaturi ce le poti primi pe net.

 

"daca "sangerezi" cu o pozitie si te uiti pe grafic si vezi ca pretul iti da de inteles ca va merge si mai mult impotriva ta"

 

Cum iti da de inteles pretul ca se va duce intr o directie oarecare? si daca ti-a dat de inteles intial, cand ai ales sa intri in piata, ca pretul va merge intr-o directie si a luat-o invers, de ce a doua oara cand pretul da de inteles o directie ar trebui sa tina directia fara sa se intoarca?

 

"Se zice ca pt. a atinge excelenta ai nevoie de 10.000 de ore de practica. Sunt ferm convins ca dupa 10 mii de ore de practica vei fi capabil sa te uiti la un grafic sau chiar mai mult, sa te uiti la o cotatie de pret si sa fii capabil sa iei decizii de sell/buy care sa se dovedeasca a fi extrem de profitabile. "

 

10 mii de ore inseamna vreo 3 ani daca stai 12 ore pe zi pe fx. Deci, dupa 3 ani devi extrem de profitabil?

 

Sa arunci la gunoi lucruri spuse de mari traderi care, atentie! - AU FACUT PROFIT, AU DOVEZI, AU 10 20 de ani de trade! este de neinteles.

 

De ce as crede pe un incepator sau pe cineva cu ceva experienta in retail, ca mine , ca tine, sau ca majoritatea de pe aici, si nu as asculta ce spun cei cu adevat traderi. Cei "adevarati" sunt cei care au dovedit in timp indelungat ca stiu cu ce se mananca trade ul profesionist si mai ales, au dovedit cu fapte.

Cand ai in spate un management de firma cu conturi de sute de milioane de dolari si faci profit constant, ani la randul, atunci se cheama ca te pricepi, pentru ca, sumele din cont iti afecteaza judecata iar cei ce au putut sa treaca peste asta si mai ales sa fie profitabili se numesc traderi de succes.

 

Ce valoare au sfaturile mele azi, dupa 5 ani de retail cu cont de "2lei" in raport cu ei pentru cei ce citesc ce scriu pe forum? Ar trebui sa nu aiba nicio valoare pentru cei ce stiu ce vor si pe cine sa asculte. In schimb, sfaturile date de cei care cu adevarat au facut ceva branza in domeniul asta ar trebui aruncate la gunoi? de unde logica asta?

 

 

Sfaturile cele mai dese si cu mare siguranta in glas le auzi, tot de la retailisti si culmea, de la incepatori. Ciudat, nu?,

 

Cand te consider avansat?, dupa 10000 de ore de privit chiartul sau cand? Si daca ai devenit avansat, nu sti ca primul lucru care il inveti este sa sti sa pierzi? Ce inseamna asta, oare?

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cliseele" sunt bune, problema este ca sunt Relative. Iar relativitatea se "rezolva" prin definirea fiecarui termen/notiune de catre

fiecare trader/investitor Numai pentru el insusi. Apoi... un Plan, apoi tine-te de Plan ca de aceea l-ai facut. Altfel se chema "autosabotaj".

 

"Simplu" cred ca include si "sanatos". Ma refer la reguli sanatoase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce nu intelegeti voi este ca toti aveti dreptate in ceea ce spuneti : darzu, cityzen, barbones, dani2kn, gigi, (oridine strict aleatoare) si nici macar nu va dati seama.

Ceea ce nu inteleg eu este de ce o afirmatie care reprezinta un adevar pentru o persoana trebuie interpretata si demonstrat ca pentru noi ea nu reprezinta un adevar ?

 

Offtopic
Am obosit sa scriu cuvantul relativitate, si niciunde el nu este mai potrivit decat aici, trebuie sa v-o spun eu care de abia am venit ? Orice lucru, idee, concept are o valoare relativa pentru fiecare, pentru unii poate reprezenta un adevar absolut si pentru altii exact contrariul, pentru ca lucrurile sunt tot timpul privite prin prisma propriei minti care deformeaza realitatea. Realitatea ta nu este aceasi cu a mea, si ce functioneaza la tine pe mine pe poate da inapoi. Binele pentru mine poate avea o alta semnificatie decat binele pentru tine, altii/altele. O suma de bani pe mine ma poate ajuta sa imi realizez visele si sa ma implinesc, pe altii ii poate arunca in vicii si distruge, deci nu pentru toti este bine sa aiba bani !

 

Ce legatura are cu ce se intaplma aici ? Parerea mea ca are, pentru ca toti incercam sa facem acelasi lucru si chiar daca vorbim limbi diferite ne putem intelege printr-un limbaj comun in loc sa cautam "greseli" in limba vorbita de altul. Nu sunt un fan biblie, dar pilda cu turnul Babel reprezinta exact efectul pe care il exercita diversitatea in limbaje, si cum oamenii daca nu inteleg si nu vor sa inteleaga limba altuia se vor pornii unul impotriva celulilat, crezand ca limba lor este cea corecta, si ca e vina altora daca nu o inteleg, fara ca ei sa depuna vreun efort in a intelege ce au de zis ceilalti.

 

Asta mi se pare ca se intampla, si de la anumite personaje care vin si pleaca ma astept, dar de la unii dintre voi nu ma astept pentru ca sunt convins ca puteti integra prin traducere invataturile altei limbi in limba voastra. Am vazut vreo doi care au aparut si au disparut caci "filozofia" ne le ofera nimic concret, si ei au aterizat aici pentru a lua lucruri concrete si a le folosii posibil intr-un format "ikea" (cumpara si asambleaza acasa), si daca au vazut ca nu au gasit asa ceva au ramas umpic dezamagiti pentru ca ar fii vrut cu ardoare sa manace continutul (ideiile) si sa arunce ambalajul (persoanele).

 

Pentru mine are sens tot ce spuneti voi si nimic nu se bate cap in cap, pentru voi de ce nu ? Daca e sa cadem de acord in ceva ar fii bine sa fie ceva de genul :

Sfaturile sunt mai bine primite atunci cand vin din partea cuiva care are rezultate demonstrabile. Daca suntem de acord cu asta atunci putem clasifica sfaturile pe categorii de provenienta, si pot fii sfaturi bune, excelente, la mana a doua sau de aruncat. Ce scot eu sau noi pe gura cantareste cu siguranta mai putin decat ce zice Elder, Schwagger, Van Tharp sau mai stiu eu cine, si e si normal sa fie asa. Putem sa ne impartim si aici pe forum daca vrem asa, si va fii o cursa a carui afiseaza cel mai frumos statment, si atunci as fii ultimul, dar suntem siguri ca asta e directia buna ? Suntem siguri ca nu avem ce invata unul de la altul, ci doar de la traderi consacrati ? Fara voia noastra subestimam ce au de zis egalii nostri si supraestimam ce au de zis oameni pe care ii cunoastem doar din carti. Eu il citesc pe Elder, si am de invatat multe de la el, dar cu dani2kn de ex, pot sa si comunic si asta inseamna mult pentru mine.

 

Fiecare o stie pe a lui, si daca a investit timp, energii si poate a pierdut si bani, cu greu o sa recunoasca vreodata ca se poate si altfel decat cum a facut-o el, pentru ca ar insemna implicit recunoasterea propriilor greseli. Eu nu regret nimic, tot ce am invatat pana acuma e bine venit, indiferent ca am auzit-o de la Elder sau de la gigi sau cityzen, eu am retinut atitudinea acelui om fata de problema, si atitudinea include multe lucruri in ea. Eu cred ca voi avea tot timpul ce invata de la toti, (mai mult de la cei ce au si rezultate evident), ..dar asta presupune sa ii ascult pe toti, ... fara prejudecati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Barbones pt. ca aici intervine psihologia!

 

Eu unul sunt pasionat de psihologie si filosofie si am la activ numeroase carti grele citite. Daca o sa citesti Jung sau Freud o sa aflii despre acea parte "dark side" din om si cum omul isi proiecteaza defectele si frustrarile asupra altor persoane si calitatile si dorintele asupra idolilor sai. Pe baza acestei naturi umane a aparut "Dumnezeu" si "Diavolul".

 

Atunci cand un om critica si barfeste de fapt el isi face portretul ascuns al "umbrei" sale. Deci cand zici de unul ca e prost in mare masura e ca si cum te-ai uita in oglinda si ai zice sunt prost, cand admiri un om pt. anumite calitati e din cauza ca tu ai aceste calitati ascunse in tine ce doresc a fi dezvoltate doar ca esti atat de tantalau incat te complaci sa le admiri la altii in loc sa le dezvolti tu pe ale tale.

 

Tot pe baza efectului de oglinda... oamenii vor da sfaturi care sunt valabile DOAR PENTRU EI iar acest lucru face ca anumite sfaturi sa nu aiba nicio valoare pentru tine care nu ai o ora de practica in forex. De aceea si zicala "fa ce spune popa si nu ce face popa" si ca exercitiu, daca vreti sa primiti sfaturi de calitate fiti atenti la sfaturile pe care voi le oferiti altora pt. ca sunt cele mai bune sfaturi din lume pentru voi insiva.

 

Gandeste-te ca vine un guru al pietelor financiare ce are mii de ore de practica si experienta in piata si tu ii ceri un sfat. CE SFAT POATE SA-TI DEA? Toate sfaturile lui sunt valabile pentru el si pentru cei de nivelul lui iar tu nu le vei intelege daca nu treci prin experiente similare! De aceea iti va vorbi in pilde si clisee gen "Cumpara ieftin si vinde scump!" lucruri ce te vor ajuta doar daca te vei lovi de experiente similare in piata.

 

De fapt cand are un sfat/pilda/cliseu efect? El are atunci cand noi dam de un "obstacol" si practic nu gasim o cale de iesire si atunci dam de Bruce Lee pe youtube care ne spune "Be like water my friend!" lucru ce duce la producerea unui declic in creier si va face ca sa rearanjam piesele puzzle-ului pe care IL DETINEM! Sfatul nu adauga o piesa la puzzle ci pur si simplu ne determina pe noi sa privim lucrurile printr-o alta optica ceea ce ne ajuta sa rearanjam informatia din creierul nostru.

 

Daca tu, ca si trader, nu-ti permiti sau nu-ti aloci timp ca sa strangi aceste piese de puzzle prin forma de experiente proprii din piata toate sfaturile marilor traderi sunt la fel de bune ca si hartia pe care o folosesti atunci cand te duci la buda pentru ca aceste sfaturi nu-si vor gasi rezontanta in creieras.

 

Este ca si povestea cu Discipolul care se duce la Maestru si-l intreaba "Care este rolul unui Maestru?" iar acesta ii raspunde "Rolul unui maestru este sa te invete ca n-ai nevoie de Maestru!"

 

Asa si cu sfaturile... rolul sfaturilor este SA TE INVETE ca nu ai nevoie de sfaturi. Daca o sa traiesti pe carca sfaturilor, a filosofiei si o sa stai sa descifrezi ce a zis Soros sau Jesse Livermore si o sa te hranesti cu "maculatura" si povestile marilor traderi o sa mori (in cel mai bun caz) erudit dar niciodata bogat.

 

De aceea spun ca e bine pt. incepator sa bage nasul in grafice si in piata si sa-si toceasca creierul pt. ca omul invata prin TRIAL AND ERROR si atunci cand da de o problema care-l solicita si il provoaca, atunci cand gaseste raspunsul, acea problema va fi rezolvata pe viata.

 

Daca novicele incepe sa-si sufletice coatele si sa se ia cu piata la tranta, sa treaca prin furcile caudine, sa-si propuna sa "mearga cei 40 de ani prin desert" si sa dea de "obstacole" si sa gaseasca singur rezolvarea lor prin diferite metode (citit de carti, citate, clisee, sfaturi, intamplari etc...) atunci novicele merita sa devina trader adevarat.

 

Daca novicele crede ca admirand si citand mari traderi si investitori de succes si bagandu-i pe acestia la inaintare in speranta ca lumea va crede despre el ca e la fel de destept ca acestia, daca el astfel defineste calea spre succes eu ii propun sa se mai gandeasca odata.

 

P.S. cand spun "TU" nu ma refer la cineva d p forum ci este generic folosit.

Editat de dani2kn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai jos este semnatura mea, care este si pe desk

 

1 Winners think in terms of how much they can lose.

Losers focus on how much they can win.

2 Take care of your losses and the profits will take care ofthemselves

 

1.Cand ai un sistem oarecare care iti ofera o oportunitate de a face profit consider, (nu dau sfaturi) ca primul lucru care trebuie sa-l calculez este daca merita riscul pentru eventualul profit. Sigur ca exista o tinta dar lucrul pe care il sti cu siguranta este pierderea. Doar pierderea o poti calcula, profitul, nu. Ceea ce risc este clar, ceea ce voi castiga e o eventualitate.

 

2. O miscare pe FX poate fi de 15 pips sau de 250 de pips in directia banuita, fara ca SL ul sa fie atins primul. De unde stiu eu ca urmatoarea miscare are doar 15 sau va fi de 250 fara ca SL ul sa fie atins? Nu stiu si nimeni nu stie.

Ceea ce facem este, pana la urma, sa cautam oportunitatile cele mai favorabile ca, in cel mai rau caz, sa nu pierzi si sa nu castigi nimic.

 

Acea zicere de mai sus nu este a mea, este a unui nenea mai cu experienta decat mine in ale tradeului. Initial nu am inteles ce vrea sa zica dar pe masura ce am pierdut mi-am adus aminte de cuvintele lui. Deabea dupa ce am inchis primul cont pe 0, am inteles. Zicerile astea au rezonanta deabea dupa ce le traiesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.