Sari la conținut

Discutii contradictorii


Postări Recomandate

Nu trebuie sa fii matematician ca sa arunci cu rahat in ventilator. Cum spuneau si baietii de mai sus, vino cu ceva nou si distanteaza-te de restul.

 

Iar despre cei cu 4 clase: Dpdv statistic sunt exceptii. Nu dovedesc nimic. Iar lipsa celorlate clase se revede in alte aspecte ale vietii.

 

Cand am zis ca trebuie sa fi educat nu m-am referit la educatia proprie, individuala, ci strict la forex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot ziceati de Tf-uri, din putina experienta pe care o am pot sa afirm ca sunt anumite strategii care functioneaza foarte bine pe unele tf-uri dar pe altele nu par a fi deloc profitabile. Daca ii sa o luam practic nu poti tranzactiona la fel de relaxat pe suporturi si rezistente trasate la 5m ca si cum o faci la tf-uri de 1D sau 1W. Un pivot de 5 minute poate fi spart la orice miscare cauzata de stiri sau la orice interventie a unei banci. Parerea mea e ca cine scalpeaza si pune sl la 1 sau 2% din cont pe tranzactie este inconstient. Am mai observat un lucru. In trasarea pivotilor pe tf D1, poti intampina probleme daca tranzactionezi cu un broker ca oanda, sau daca tranzactionezi cu un broker gmt +2, din cauza calculului pivotilor realizat la sfarsitul zilei de trade. Daca insa folosesti pivoti weekly si tranzactionezi daily sau h4 poti sa realizezi un calcul al pivotilor asemanator la majoritatea brokerilor. Avand in vedere ca sunt o sumedenie de traderi care folosesc pivot point, unii tranzactioneaza dupa pivotii calculati la gmt-X, altii la gmt +x. Usernome, iti pun o intrebare: nu mai sunt pivotii valabili, care se folosesc de ani de zile? Sunt insa mai putem alege si alti factori care sa ne intareasca posibilitatea unei tranzactii reusite precum: patern de candele, extensii si retrageri fibo, divergente, etc. Multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-ai dat pe spate cu tranzactia aia cu microloturi.... nu prea ai sange in veioza

nu prea stiu ce sunt aia pivoti ma documentez si iti raspund....nu aveam timp si nici chef sa caut vine unu si ma taxeaza repedePosted Image

Editat de usernome
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-ai dat pe spate cu tranzactia aia cu microloturi....

nu prea stiu ce sunt aia pivoti ma documentez si iti raspund....

 

 

Pivotii sunt niste ,,posibile'' zone de suporti si rezistenta, zone in care pretul poate intampina dificultati. Niciodata nu o sa fac gresala sa cumpar sub o zona de rezistenta si sa vand pe un suport. Deasemenea niciodata nu o sa intru direct pe spargerea unei zone. Pivotii se calculeza astfel:

 

Pivot = High+Low+Close / 3

 

Rezistenta = R1 = 2 x Pivot - Close

R2 = (Pivot-Suport1) + Rezistenta1

R3 = 2xPivot - (High-2Low)

 

Suport = S1 = 2xPivot-High

S2 = Pivot - (Rezistenta2-Suport1)

S3 = 2xPivot -(2xHigh - Low)

 

Mai este o regula conform careia daca bara unei zile are deschiderea deasupra pivotului atunci posibilitatea ca pretul sa mearga long este mai mare si invers. Asta insa nu se confirma intotdeauna. Si o sa pun si niste grafice ca sa intelegi mai bine. Mai jos e graficul pe 5M cu pivoti weekly. Astazi e vineri si nu prea am avut miscare pe eur-usd. Din cate poti observa pana acuma pretul nu a respectat regula conform careia daca se deschide deasupra pivotului merge long. Ce astept eu acuma ca sa imi faca un tipar de reversal pe candele si sa merg long pana la R1 sau astept spargerea pivotului, un tipar de candele facut la s1 sa ma aduca pana la pivot. Mai astept insa si o confirmare de crosuri la stochastic si la macd asta ca sa imi confirme intrarea.post-4133-0-11879900-1311343934_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

m-ai dat pe spate cu tranzactia aia cu microloturi....

nu prea stiu ce sunt aia pivoti ma documentez si iti raspund....

 

 

Pivotii sunt niste ,,posibile'' zone de suporti si rezistenta, zone in care pretul poate intampina dificultati. Niciodata nu o sa fac gresala sa cumpar sub o zona de rezistenta si sa vand pe un suport. Deasemenea niciodata nu o sa intru direct pe spargerea unei zone. Pivotii se calculeza astfel:

 

Pivot = High+Low+Close / 3

 

Rezistenta = R1 = 2 x Pivot - Close

R2 = (Pivot-Suport1) + Rezistenta1

R3 = 2xPivot - (High-2Low)

 

Suport = S1 = 2xPivot-High

S2 = Pivot - (Rezistenta2-Suport1)

S3 = 2xPivot -(2xHigh - Low)

 

Mai este o regula conform careia daca bara unei zile are deschiderea deasupra pivotului atunci posibilitatea ca pretul sa mearga long este mai mare si invers. Asta insa nu se confirma intotdeauna. Si o sa pun si niste grafice ca sa intelegi mai bine. Mai jos e graficul pe 5M cu pivoti weekly. Astazi e vineri si nu prea am avut miscare pe eur-usd. Din cate poti observa pana acuma pretul nu a respectat regula conform careia daca se deschide deasupra pivotului merge long. Ce astept eu acuma ca sa imi faca un tipar de reversal pe candele si sa merg long pana la R1 sau astept spargerea pivotului, un tipar de candele facut la s1 sa ma aduca pana la pivot. Mai astept insa si o confirmare de crosuri la stochastic si la macd asta ca sa imi confirme intrarea.post-4133-0-11879900-1311343934_thumb.gif

 

 

Intrebare: de ce nu pui configuratie mai lenta la Stochastic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat market, ce ii drept nu prea ii dau sansa de dezvoltare na noh, cu risk de 0,5 % RR de 1,5:1post-4133-0-77106100-1311346120_thumb.gif o sa pun sl la BE cand ajunge pretul la 1.43807 din cauza zonei de blocaj si probl o sa si iau profit partial. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-ai dat pe spate cu tranzactia aia cu microloturi.... nu prea ai sange in veioza

nu prea stiu ce sunt aia pivoti ma documentez si iti raspund....nu aveam timp si nici chef sa caut vine unu si ma taxeaza repedePosted Image

 

Hai sa iti explic, my friend cum e treaba:

 

Am 14 tranzactii deschise in acest moment: 6 pe o pereche, 3 pe o alta si restul de 5 pe 5 perechi diferite. Plus inca cateva ordine in asteptare. Si, cum sunt swing trader nu as putea sa lucrez cu riscul asa usor. Tu poate stai doar pe eurusd, poate si un gbpusd, ori majore. Gandeste-te eu am toate 16 perechile in vizor. Gandeste-te cand se misca fiecare in parte cum e treaba. Acum am 4000 de pips, acum am 2000 de pips. Intelegi situatia. Oricum nu trebuie sa ma justific insa asteptai un raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

m-ai dat pe spate cu tranzactia aia cu microloturi....

nu prea stiu ce sunt aia pivoti ma documentez si iti raspund....

 

 

Pivotii sunt niste ,,posibile'' zone de suporti si rezistenta, zone in care pretul poate intampina dificultati. Niciodata nu o sa fac gresala sa cumpar sub o zona de rezistenta si sa vand pe un suport. Deasemenea niciodata nu o sa intru direct pe spargerea unei zone. Pivotii se calculeza astfel:

 

Pivot = High+Low+Close / 3

 

Rezistenta = R1 = 2 x Pivot - Close

R2 = (Pivot-Suport1) + Rezistenta1

R3 = 2xPivot - (High-2Low)

 

Suport = S1 = 2xPivot-High

S2 = Pivot - (Rezistenta2-Suport1)

S3 = 2xPivot -(2xHigh - Low)

 

Mai este o regula conform careia daca bara unei zile are deschiderea deasupra pivotului atunci posibilitatea ca pretul sa mearga long este mai mare si invers. Asta insa nu se confirma intotdeauna. Si o sa pun si niste grafice ca sa intelegi mai bine. Mai jos e graficul pe 5M cu pivoti weekly. Astazi e vineri si nu prea am avut miscare pe eur-usd. Din cate poti observa pana acuma pretul nu a respectat regula conform careia daca se deschide deasupra pivotului merge long. Ce astept eu acuma ca sa imi faca un tipar de reversal pe candele si sa merg long pana la R1 sau astept spargerea pivotului, un tipar de candele facut la s1 sa ma aduca pana la pivot. Mai astept insa si o confirmare de crosuri la stochastic si la macd asta ca sa imi confirme intrarea.post-4133-0-11879900-1311343934_thumb.gif

 

 

Intrebare: de ce nu pui configuratie mai lenta la Stochastic?

 

 

Darzu, uite o sa iti spun cum am gandit: stochastic il folosesc pe rol de momentum. Am pus macd ca sa observ tendinta majora a pietei. Cand macd face cross inseamna ca e un trend ceva pe o perioada ceva mai mare. Orice idee noua e binevenita. merci mult!

Editat de bobyv87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 14 tranzactii deschise in acest moment: 6 pe o pereche, 3 pe o alta si restul de 5 pe 5 perechi diferite. Plus inca cateva ordine in asteptare. Si, cum sunt swing trader nu as putea sa lucrez cu riscul asa usor. Tu poate stai doar pe eurusd, poate si un gbpusd, ori majore. Gandeste-te eu am toate 16 perechile in vizor. Gandeste-te cand se misca fiecare in parte cum e treaba. Acum am 4000 de pips, acum am 2000 de pips. Intelegi situatia. Oricum nu trebuie sa ma justific insa asteptai un raspuns.

 

vorbim de micropipsi, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.