Sari la conținut

Eur / Usd, tf 1h, Full Stochastic


Postări Recomandate

Salut!

Tot uitandu-ma peste graficul de 1h pe eur / usd si peste indicatori, am observat o corelatie (care e la mintea cocosului, dar ma rog...): limitele de 20 / 80 la Sto si un reversal de mini trend pe tf 1h. Asa ca expun aici ce mi-a fatat mintea in w-e asta:

1. Eur / Usd tf 1h

2. FULL Sto, 20 / 80

3. Cand ambele linii STO trec de 20 / 80 , se asteapta inchiderea a inca unei lumanari, dupa care se ia ordin la 20, Long, la 80 short, cu tp 50 pips si sl 40 pips. In ultima luna (sept 2011) ar fi fost 7 castiguri si 2 pierderi (sper ca am numarat si calculat bine). Daca e sa fac un back-testing mai din urma anul asta, paritatea ar fi fost cam 1/1.

4. Ca si regula, nu se iau ordine consecutive in aceeasi directie (alternam buy / sell)

5. Ca sa mai tragem balanta in favoarea noastra (pt back-testingul pe timp mai lung, cu paritate 1/1), m-am gandit la un sistem de hedging: ordinul principal (sa zicem Long) il iau cu tp 50, sl 40. Ordinul short (hedge) il iau cu 40 / 40. Cursul se duce short, atunci pierdem doar spreadul). Daca cursul merge pe long, atunci in momentul in care se inchide ordinul de hedge in -40, ordinul long in modific cu tp: 15 pips si ts 5 pips.

O sa ziceti: ok, da' de ce nu iei direct ordine cu +15 si -5?...merg pe ideea ca daca s-a dus 40 pips intr-o directie (intarita si de oversold / bought, si poate si de trendul pe 1 day) atunci se mai duce inca 15...

 

Astept comentarii si sfaturi (cat mai critice :-) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut o analiza si pe tf 15 min...din pacate la Oanda imi arata pe tf 15 min doar din 14 sept pana azi...

concluziile sunt (in pips, cat se duce cursul, dupa ce iau ordin in baza regulilor de mai sus):

SL: min: 8, mediu 23, max 50

TP: min 14, mediu 46, max 91

daca merg pe 25 / 25, din 6 ordine posibile in per analizata, 4 sunt castigate si 2 pierdute...

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil in mod inconstient vis-a-vis de sfatul de mai sus am zis sa nu iau ordine in aceeasi directie (am aruncat un ochi pe grafice si rezultate)...pt ca sunt sanse mari sa dea in SL...daca ajunge din OB in OS, isi mai trage rasuflarea un pic trendul ala mare...zic eu...

MS de sfat!

la range cred ca te referi pe tf pe care pun in aplicare strategia, nu ? adica daca sunt pe tf 15 min, range pe tf 15 min, nu pe 1 day....

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai auzit si de un MM care cred ca s-ar preta: sa zicem ca merg pe tf 15 min, cu 25/25, primul ordin de 1000. Daca pierd, urmatorul merg pe acealeasi caracteristici (25/25, 15 min), dar de 2000 ordinul. daca si asta da in SL, urmatorul de 4000, adica dublez mereu. Pana la urma tot trebuie sa dea in TP, si atunci recuperez toata pierderea, plus primul castig. stiti ceva de asta ?...parca suna logic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buuun...deci am mai adaugat un punct strategiei ;-)

faza cu suma infinita si posbilitate mare de pierdere ar fi daca as baga ordinele pur si simplu, cum mi se nazare...dar daca mai aruncam un ochi pe trendul daily, un ochi pe indicatori, si altul pe lumanari (cel de sticla ;-) ), din 2-3-4 ordine mi se pare chiar ghinion sa nu ai dreptate pana la urma. daca primul ordin e de 1000 sa zicem, la un leverage de 20 asta inseamna 50 usd in cont, 2000 - 100, 4000 - 200, 8000 - 400...e drept, sa ajungi sa bagi 5-6 ordine doar ca sa castigi 25 pips la un ordin de 1000 e cam aiurea Posted Image

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.