Sari la conținut

Risk/Reward Ratio


nicc78

Postări Recomandate

... nu mai stiu, de la ce a plecat toata discutia?

 

Stau si ma uit la TV si ma minunez de circul pe care il fac politicienii astia, l-au exclus pe Gyoana, se fac coaielitii, uniuni, apoi se desfac etc, ma minunez, ... astia conduc Romania, ... de ce se intampla toate astea? Nu stiu. Greu de spus. Oricum, cred ca sunt mai multi factori implicati: orgolii, lacomie, frici, prostie, minte prea multa, bani, academii, universitati, orgolii (iar) ...

 

apoi ma uit aici, baieti destepti (rar vezi prosti in jurul forexului, astia se curata repede, nu rezista), educati, tineri, culti etc ... si dupa toate astea, la final se ajunge in acelasi punct. Ala nu la inteles pe alalalt, alalalt nu poate sa accepte parerea lu altu, altu se baga si el si le da peste nas la primul si la al 3-lea, ... in final toate duc nicaieri, ..ca in piata. Fuck! De ce oare?

 

Vorbim de psihologie si aplicarea ei in forex. Oare ce-o fi aia? Ceva ce suna frumos la ureche? Ceva ce da bine in propozitie? Posibil.

Ma gandesc: cum draq sa aplica baietii astia psihologia in forex, cum accepta ei palmele pe care le incaseaza (pe bani) de la piata, daca ei nu pot incasa (pe gratis) o parere de la altu. Vorbe, vorbe, vorbe .....

 

Hai ca e 21.00 si e fomc meeting ... sa vedem ce valuri face ...

 

P.S. intrebarile sunt retorice

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... nu mai stiu, de la ce a plecat toata discutia?

Pai eu cred ca a inceput de cand am contestat (eu am fost mai rezervat) afirmatia lui LordIce si anume "pe termen lung R:R 1:1 e pierzator".

 

Vorbim de psihologie si aplicarea ei in forex. Oare ce-o fi aia?

Sec prin postarile tale mai vechi chiar iti respectai nick-ul si raspundeai scurt si la obiect. Am observat ca in ultimul timp simti nevoia sa divaghezi si tu putin, nu in sensul rau al cuvantului, si nu ca ar fii nimic rau in asta, dimpotriva eu cred mult in detalii.

Chiar mai e un mister pentru tine asta cu pshihologia ? Ai insirat destui factori care contribuie, si te miri atunci cand vezi ca si aici se intampla acelasi fenomen ca in politica, ca si cum am fii total diferiti noi fata de ei !

Sunt/suntem tot oameni si noi si ei, si indiferent de gradul de cultura sau statut social suntem guvernati de aceleasi sentimente pe care le numim "umane" si de multe ori vad gresit folosit acest cuvant (uman) de catre unii care il asociaza automat unei nobiltati si ii confera parca un statut superior, cand de fapt nu sunt asa multe lucruri de laudat cand vine vorba despre spiritul uman, cu exceptia inteligentei care ne diferentiaza de alte animale Posted Image

 

Diferenta o face tocmai aceasta inteligenta, pentru ca intr-o mai mica sau mai mare masura toti simtim nevoia de acelasi lucruri doar ca unii mai mult, altii mai putin in functie tocmai de acest grad de inteligenta.

Pentru unii sunt prioritati anumite lucruri care pentru altii nu sunt. Unii simt nevoia sa aiba dreptate, altii sa fie admirati respectiv invidiati de cat mai multi semeni, s.a.m.d. De aici si explozia retelelor sociale, si intr-o mica masura si explicatia a ce se intampla la scara mica si aici pe forum.

Sincer si eu simt cateodata nevoia sa ma laud ce bine imi merge pe contul demo de 3 luni incoace, da inainte sa o fac stau si ma intreb, daca ce vreau cu adevarat e sa ma laude altii si sa ma intrebe cum am reusit, sau daca mai important e sa fiu in stare sa imi dau seama daca a fost doar noroc, pe urma sa fiu in stare sa individuez cum am reusit sa am parte de asa "noroc", ca apoi sa vad daca sunt in stare sa reproduc iara acest "noroc".

 

Cine isi pierde timpul sa demonstreze altora ceva, inseamna ca il intereseaza mai mult ce cred altii decat ce ESTE el, si deci nu isi cunoaste interesul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.