Sari la conținut

Lumanari Heikin-Ashi


Postări Recomandate

Lumanarile de tip Heikin-Ashi sunt oferite drept suport grafic la Oanda (probabil si la alti brokeri). Sunt curios daca exista cineva pe forum care le foloseste. DIn cate am observat eu pe chart, identifica foarte bine trendul. In majoritatea cazurilor, daca se formeaza cel putin 2-3 de aceeasi culoare si mai trece se de EMA 8, si mai avem si cross 8/21, deja e un trend bun!

Sunt si semnale false, dar parca-parca, pe tf 15 min, iesi pe plus...

 

Heikin-Ashi

The Heikin-Ashi (meaning "average bar" in Japanese) is a modified candlestick chart where the open-high-low-close (OHLC) values take the previous period into account to better isolate trends. Other than using different calculations, the chart acts and looks the same as the candlestick chart.

OHLC values are calculated from midprice values as follows:

  • Open: The midpoint of the current Heikin-Ashi open and close values for the previous bar.

  • High: The high (or the Heikin-Ashi Open if it was higher).

  • Low: The low (or the Heikin-Ashi Open if it was lower).

  • Close: The average of four bar prices: open, high, low, and close.

http://fxtrade.oanda.com/shared/documents/third_party/FXTrade_Platform_User_Guide/images/ExampleHeikenAshi,.gif

 

Candlestick (same period)

http://fxtrade.oanda.com/shared/documents/third_party/FXTrade_Platform_User_Guide/images/ExampleCandlestick.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Perioada tranzactionare 9-18 (volatilitate mare, lumanari frumoase)

2. TF mic (lumanari multe, intrare mai rapida) sub 15 min

3. Pereche EUR/USD (pe asta o urmaresc eu...)

4. MA 8 si MA 14

 

IN: 2 lumanari de aceeasi culoare si cross MA 8 / 21

OUT: 2 lumanari de culoare inversa din care ultima sa inchida peste MA 8.

 

Re-IN : daca avem X lumanari rosii, se formeaza 2 verzi peste MA 8 si iesim din tranzactie, iar urmatoarea e rosie si se inchide sub ultima rosie inainte de iesire , se reintra in tranzactie (a fost doar o corectie a pretului).

 

SL se seteaza sub lumanare de intrare (sunt si semnale false)...

Dupa ce ordinul trece pe plus 10/12 pips, se muta SL la BE.

post-2494-0-60105800-1319288159_thumb.jpg

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rectificare: MA 8 si 14 (nu 21, cum am scris gresit...)

 

Backtesting saptamana trecuta (doar atat am avut date) , manual:

- interval 9-17 = +201 pips

- interval 17-23 = +112 pips

- interval 23-9 = dorm la orele astea de obicei, asa ca nu m-am deranjat sa calculez ;-)

Total = +313 pips

12 tranzactii, din care 2 SL (-11, -19), 3 BE (0), 7 TP (6 - 85).

 

Metoda de calcul: am identificat candela care indeplinea conditiile de mai sus pe Heikin, apoi am mers pe candlestick normal si am luat Close-ul de la ora respectiva. Cred ca e corecta logica asa, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Si eu folosesc HA de obicei tocmai pentru ca imi arata clar trendul si mai ales intoacerile.Totusi (si cred ca acest lucru e spus de o mie de ori pe acest forum) orice rezultat depinde mai mult de strategia adoptata,de strictetea cu care o pui in practica,de modul cum te adaptezi la piata fiindca ea (piata) se schimba continuu.

 

Acum:

-eu folosesc prima lumanare HA ca o prima conditie a semnalului de intrare dar si la a doua este ok-pt o siguranta mai mare;cel mai important este insa TRENDUL major oricum l-ai determina- vei avea rezultate bune atat timp cat mergi pe directia trendului mare,reintri pe directia trendului mare

-nu inteleg foarte bine cei cu cross-ul MA 8 si 14 ;iti spun si de ce...orice medie mobila are intarziere iar un cross de MA produce mai mult lag -eu folosesc HA tocmai pt ca imi da o intrare mai rapida in piata ceea ce imi imbunatateste radical proportiile in risk management

-o strategie e buna pe orice TF cu conditia sa o adaptezi si sa o aplici cum trebuie-daca ti-e bine pe 15 min atunci mergi pe acest TF (sa stii ca si pe Daily ies pipsi comparabili cu rezultatele tale doar ca nu poti prinde lungimea de coasta-reversul e ca si riscul e mai mic)

-SL il setezi sper ,sub lumanarea normala si nu sub cea modificata...

 

Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms de sfaturi!

cross-ul de MA8 si 14 a fost ales arbitrar, de fapt selectiv, in urma cautarii a inca unui semnal (in afara de culoarea candelei HA).

Acu'intrebare : de unde gasesc indicatorul / chartul HA pt MT4 Mobile, pe Windows Smartphone (HTC Touch 2)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto treaba asta :)

 

Am stat azi pe live cu un Oanda Demo in paralel, ca nu am idee cum sa implementez heikin ashi pe MT4.

 

Rezultat + 54 pips pe eur/usd si gbp/usd (cam cu 24 pips in plus de media mea zilnica, si cu mai putina transpiratie)

 

Ma poate ajuta cineva cu implementarea tipului asta de lumanari pe MT4 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@comanel : cum mama naibii facusa mah baiatule pipsii aia ?..ca eu mi-am luat-o ieri pe eur/usd ...ce-i drept, am deviat de la strategie in cateva dati ;-)...da' oricum, au fost multe semnale false, ca a stat in range...

zi-mi exact cum ai facut, la ce semnale ai intrat / iesit, ca poate sunt eu obosit si nu mai vad bine pe chart :-))

 

pe MT4 e ciudat rau indicatorul...inca nu am avut imp sa-mi bat capul cum sa-l citesc...suprapune parca HA peste cele normale...nu e ca la Oanda, simplu , curat...fara suprapuneri

Editat de ciprianeagu@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.