Sari la conținut

Trading pe Mobile Device


Postări Recomandate

Salut!

As vrea sa iau cu mine pe drum forexul...asa ca am o intrebare: ce smartphone sa-mi achizitionez?

ma intereseaza:

1. tip telefon, touch sau qwerty?

2. sistemul de operare (Win Mob, Android, BlackBerry...)

3. cat tine bateria?

4. platforma care se potriveste pe OS si brokerul

5. pot vedea indicatorii ? (interes special in lumanari Heikin Ashi si MA-uri)

 

Acum am un HTC Touch 2, de care nu sunt prea multumit in privinta tradingului...am cont la Oanda, care nu oferta suport pt Windows Mobile, decat acces la cont (vezi sold, pui ordine, dar nu ai grafic si indicatori), si trebuie sa tin deschis si un MT4 pe demo la alt broker ca sa vad chartul...dar nu am posibilitatea sa vad lumanarile Heikin Ashi pe MT4 asta...

 

La multi Pipsi! :-D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. nu conteaza.

2. Android

3. Cu net open non stop 1 zi. Cu net din cand in cand, 1 zi si ceva.

4. Trade Interceptor Moble - are si demo si real, flux de la mai multi provideri.

5, Poti vedea indicatori.

 

Trade ul pe mobil nu prea se preteaza la scalping. Avantajul major este accesul nonstop dar doar pur informativ.

Daca ai cont undeva si vrei sa vezi in ce rahat esti, e bun sa te uiti sau daca sti sa o arzi pe fundament atunci poti sa intri atunci cand trebuie, nu mai tarziu cand ai ajunge acasa.

Asta am eu pe mobil si c-am asta fac cu el. Vad tendinta si ce branza am facut cu pozitia deschisa de acasa. N-am intrat de pe el niciodata si nici nu am de gand.

Nici indicatori nu am pus pentru ca modelul meu cauta numere rotunde, procente zilnice si fundament (trade the news), Poti sa pui indicatorii lor si sunt destui dar mi se pare hilar sa te chiorasti la un mobil sa te uiti la indicatori cand ai ditamai ecranul acasa.

 

PS. Eu am Samsung Galaxy, primul model. Ultimul model are procesorul mai bun si ecranul mai mare. La oferta il gasesti pe la 12 meleoane sau SH pe la 13 15 cred. Nou ar fi vreo 20. Mi se pare cel mai ok azi.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca ceva, destul de important zic eu: 3G sau e de ajuns si Edge ? eu acum am 3G si-mi merge bine...eram curios daca si doar cu Edge (= device mai ieftin) e ok platforma, adica primeste si transmite date rapid...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Legat de tradingul pe mobil, eu vreau sa folosesc TeamViewer pt a putea vizualiza desktopul PC-ului pe telefonul mobil.

 

Vreau sa aleg intre LG Optimus Black si Samsung Galaxy Mini S5570. LG-ul are procesor de 1GHz si Samsung 600 MHz.

 

Aveti idee daca conteaza in acest caz viteza procesorului ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. ia-l pe ala care are ecranul mai mare, in functie de rezolutia de pe desktop si rezolutia telefonului o sa alergi pe ecranul tel.

2. cred ca mai bine iti iei direct aplicatia de android pt brokerul respectiv, asa e cel mai ok. cu teamvw te cam scarpini.

nu prea vad cum de ai ales sa compari 4 inchi cu 3inchi, 480*800 cu 240*320. si oricum 600mhz e putin o sa vezi cum se infige cand o sa iti trebuiasca mai mult viteza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. ecranul este un pic mai mare la LG, dar ambele au zoom. Nu-mi trebuie nu stiu ce rezolutie, nu ma uit la filme , il i-au strict pt trading.

 

2. analiza vreau sa o fac dimineata acasa ( linii de trend, fibonacci ). Degeaba am viteza dubla la procesor, daca netul e insuficient de rapid.

am inteles ca metatrader pt smartphone nu permite introducerea de indicatori customizati, de-asta am nevoie de teamviewer.

Editat de Doru2011
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Netbook cu stick de vdf e cea mai buna solutie, si eu recomand acelasi lucru. Pe mobil eventual mai verific pozitiile, cu analiza deja facuta.

Mi se pare extrem de incomod sa trag chiar si o linie de trend pe telefon..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.