Sari la conținut

Sma 3 + Sto, doar pe Trend


Postări Recomandate

Salut!

Va propun urmatoarea strategie (recunosc ca-i inspirata de userul Mircea55 de pe alt forum, caruia ii multumesc pentru ideea principala). Rezultate backtesting manual in perioada 11 0ct - 28 Oct (toate semnalele, indiferent de ziua sau ora la care au aparut)= +462 pips

 

Eur / Usd

TF 1h

MA 3, Stochastic 5/3/3

 

Se intra NUMAI pe directia trendului Daily sau 4H (in acest caz Long), cand se inchide lumanarea deasupra MA 3. SL 100 pips.

TP manual, la intersectia liniilor Sto spre jos (au avut trend up, si se intersecteaza urmand un mini trend down).

Petru o siguranta mai mare a intrarilor, se poate astepta si ca liniile Sto sa fie Up (eu nu am tinut cont de acest aspect in bactesting; totusi, din 3 SL atinse, 2 erau cu intrarea pe liniile Sto pe down).

 

Total tranzactii 36

Total SL 3

Total + 18

Total - (fara SL) 15

Maxim ordine pierdute la rand 6 (inchise manual pe minus datorita regulii Sto)...ati ghicit, piata era flat ;-)

 

Setati un chart dupa modelul de mai sus, aruncati un ochi pe el, si dati-va cu parearea.

Astept critici / sugestii :-D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Parerea mea e ca oscilatorul mai mult incurca pe un TF asa mic. Strategia arata bine, per ansamblu. Si eu folosesc ceva de genul : TF H1, SMA 200+ SMA3; daca MA3 trece sub MA200 deschid short, MA3 trece peste MA200 merg long, SL/TP= 50/100 pipsi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca m-am mai eliberat cu serviciul (momentan) m-am hotarat sa ma "tin" de regulile strategiei cat mai "la rece", sa vedem ce iese pe termen de 2 saptamani...am deschis cont demo la Oanda de 15.000 usd, 50:1 leverage.

Regulile sintetizate:

 

MA 5, Stochastic 5/3/3, pe Trend

Eur / Usd, TF 1h

Risk / trade: 1%

 

IN: NUMAI pe directia trendului Daily sau 4H, cand se inchide lumanarea peste / sub MA 5.

OUT: TP manual, la intersectia liniilor Sto invers trendului de IN.

SL 100 pips.

Obs: Petru o siguranta mai mare a intrarilor, se poate astepta si ca liniile Sto sa fie pe directia Trendului Daily / H4 a cursului.

 

Primul ordin o sa obs ca e inchis dupa intersetia Sto (La ora aia nu eram la calc) insa cam pe la acelasi nivel, deci eu il consider valid.

Acum am un ordin deschis, short, pe -65 pips (SL la 100)

post-2494-0-71891900-1320311183_thumb.jpg

post-2494-0-01237400-1320311189_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.