Sari la conținut

Esti un trader bun sau doar ai noroc?


Criodi

Postări Recomandate

@Funk,

Hai ca am intrat toti pe offtopic, desi ...nu era cazu' ...hahaha...

Am inteles, deci moshu e teoretician, profesor cum s-ar spune, dar la catedra, nu in piata ... Sa fie sanatos si sa-i traiasca.

Dpmdv, stiu ca e mare diferenta intre teorie si practica ... amundoua sunt bune, nimic de zis, ... dar in ceea ce priveste forexul ma intereseaza practica si teoria care are legatura cu practica, nu cu cercetarea.

Inca o data "Traiasca moshu" Posted Image (...ca are si cetatenie americana)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Funk,

Hai ca am intrat toti pe offtopic, desi ...nu era cazu' ...hahaha...

Am inteles, deci moshu e teoretician, profesor cum s-ar spune, dar la catedra, nu in piata ... Sa fie sanatos si sa-i traiasca.

Dpmdv, stiu ca e mare diferenta intre teorie si practica ... amundoua sunt bune, nimic de zis, ... dar in ceea ce priveste forexul ma intereseaza practica si teoria care are legatura cu practica, nu cu cercetarea.

Inca o data "Traiasca moshu" Posted Image (...ca are si cetatenie americana)

 

@sec

 

A murit anul trecut.

 

Concluzia din toata povestea mosului era ca pietele financiare sunt ca un "fenomen natural" lucru ce ar putea detrona "big shark theory" alaturi de alte teorii. Descoperirile lui se bazau pe cercetari stiintifice deci automat au un "edge" fata de orice teorie despre piete care nu poate fi demonstrata. Posted Image

 

 

 

@citizen

Imi aduc aminte de clip-ul lui Bill Williams pe care mi l-ai recomandat si stiu ca el zicea exact aceasi chestie (despre chaos theory si fractali). Si din cate stiu, el tocmai prin astfel de tehnici a ajuns sa fie profitabil, folosind chiar fractalii ajutat fiind de matematicieni bineinteles.

 

M-am apucat sa iti raspund umpic mai pe larg ce cred despre fractali si chaos theory si tot scriu de doua ore.

Am deschis un topic separat ca aici sunt offtopic si sper sa aiba cineva rabdare sa citeasca si sa vada unde vreau sa ajung Posted Image

 

http://forum.vamist....eoria-haosului/

[/offtopic]

 

@funk

fractalul din geometria fractala al lui Mandelbrot are doar o MICA legatura cu fractalii lui Bill Williams.

 

Ai grija sa nu ii confunzi pentru ca sunt 2 lucruri total diferite. Williams pur si simplu a angajat niste matematicieni care au "inventat" un indiciator. Apoi el a denumit acest indicator fractal fiind doar inspirat de geometria fractala. Matematic nu este nici o legatura intre ele.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija sa nu ii confunzi pentru ca sunt 2 lucruri total diferite. Williams pur si simplu a angajat niste matematicieni care au "inventat" un indiciator. Apoi el a denumit acest indicator fractal fiind doar inspirat de geometria fractala. Matematic nu este nici o legatura intre ele.

Buna precizare, ... pentru asta capeti o binemeritata bulina verde !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fractalul din geometria fractala al lui Mandelbrot are doar o MICA legatura cu fractalii lui Bill Williams.

 

Ai grija sa nu ii confunzi pentru ca sunt 2 lucruri total diferite. Williams pur si simplu a angajat niste matematicieni care au "inventat" un indiciator. Apoi el a denumit acest indicator fractal fiind doar inspirat de geometria fractala. Matematic nu este nici o legatura intre ele.

 

Da tin minte si acum ca el insusi preciza asta in acel video si tin minte ca te-am si intrebat la momentul respectiv daca are vreo legatura cu fractali pe care ii stiam eu. De atunci am mai citit multe si mi-am dat seama ca asemanarea exista doar in sensul ca amandoua sunt "formatii" care se repeta. E un fel de nume inspirat umpic in scop comercial, si sunt convins ca din pacate B. Williams nu a aprofundat asa mult teoria haosului cum s-ar impune, insa chiar si asa a obtinut rezultate spectaculoase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.