Sari la conținut

un incepator si o parere incepatoare


cipmi

Postări Recomandate

salutare tuturor.

 

este o datorie sa contribuim la aceasta comunitate si astfel imi explic si justific primul meu articol.

 

sunt asa cum spuneam la titlu un incepator in acest domeniu.ma uit la piata forex cam din 2008 ,am studii economice si de drept ca formare profesionala(nu au relevanta in forex) si in cele ce urmeaza am sa incerc sa fac o descriere a modului cum vad eu acest domeniu poate e de ajutor pentru unii membrii,poate ma ajuta seniorii si pe mine cu o parere cu un sfat.

am sa incerc sa impart povestea in doua parti fundamentale si care cred eu ca sunt foarte separate ca esenta si substanta.

 

DEMO:

am deschis un cont demo pe la britanici parca la inceput. platforma era mt4 totul era fain nu pricepeam nimic si cu un cont de 1 mil euro ca asa era cifra incarcata sa par important am facut 2.5 mil in trei zile.conturile demo cred ca sunt iluzia perfecta.

dar...........daca nu te uiti la acest aspect la un demo inveti platforma,principii de baza,cum sa deschizi un ordin administrarea acestuia,strategii,principii de baza,si tot abc ul

atat de necesar.demo este bun la aceste aspecte de basic dar foarte important este ca banii reali schimba absolut toata imaginea si conceptul.

 

REAL

am trecut la real .foarte multi baga placa cu trecerea la un nivel superior au inteles totul, stapanesc domeniul impecabil au rezultate pe demo ,ce mai sunt mari genii in domeniu sau cel putin in devenire.ei bine eu am trecut la real din cauta iluziei perfecte din toate reclamele forex care se bazeaza pe dorinta tuturor de avarie si castig facil neacoperit de un efort corespunzator(stiti toti faza din reclama stau pe canapea ma uit la meci si tranzactionez).in acea perioada cred ca am avut noroc pentru ca am reusit un fel de tande pe mande.nimic dar absolut nimic nu e ca in real .atunci vezi ce varza esti.a fost o perioada de haos nu intelegeam nimic ,strategia din demo era praf ,incasam ca la box si eram in corzi.te ia criza sa vezi ca absolut nimic nu era ca in simulari (doar platforma)sa vorbim si de banii implicati .banii din contul real erau intre 10 000 euro si 25 000 euro si efectuam ordine cu o medie de 5 loturi.

a venit criza si la mine acas(a batut politicoasa la usa si eu am deschis) asa ca a trebuit sa retrag bani din cont pt a acoperii gauri si necazuri.

am revenit in urma cu jumatate de an la treaba pe forex.intre timp am invatat o groaza .

acum am multe chestii in stoc si le folosesc dupa cum cred eu ca e mai bine

 

CAPITAL

am in cont cam 50 000 ron plus minus pt ca eu sunt nevoit sa misc banii dupa nevoi.

 

IMPLICARE DIRECTA A BANILOR DIN CONT

folosesc ordine de la 0.10 la 1 lot pt fiecare ordin de cumparare sau de vanzare.

eu nu sunt capabil sa folosesc decat maxim doua perechi valutare in acelasi timp.

de regula eur/usd

imi place mult lira britanica

dolarul canadian il consider stabil si facil de inteles.

petrolul il consider greu de tranzactionat.

 

INFORMARE

principalul instrument este forexfactoty.com si www.bloomberg.com/tv/

tot ce gasesc pe www uri interne( nu folosesc nume pt a nu face reclama)

 

SUPORT TEHNIC

platforma mt4 si pt a aplica tot ce inseamna analiza tehnica folosesc netdania unde pe platforma lor online imi incarc instrumentele care ma ajuta.eu folosesc Bolinger Bands,MACD,RSI si Parabolic SAR

 

STRATEGIE DE TRANZACTIONARE

formatiuni de lumanari

tranzactionez doar in directia cursului ascendent sau descendent

factorul de decizie este luat in h1.

 

TIMP IMPLICAT

3-7 zile pe luna

 

REZULTAT PECUNIAR

cam 3000-4000 ron lunar

 

CEL MAI IMPORTANT ASPECT DIN FOREX

factorul psigologic

 

cam asta e toata povestea

 

UN FEL DE CONCLUZII

pe forex e foarte greu.

din cei participanti castiga cu adevarat cam 1%

adevaratii castigatorii sunt firmele care isi iau comision de la participanti si cu marii rechini

toata reclama din domenii este o mare minciuna si ar trebui sa luam pozitie impotriva lor dar fara cadru legal CU ADEVARAT REGLEMENTAT e greu.

am folosit date reale si pot sa comfirm tot ce am scris mai sus

nu dati crezare angajatilor care lucreaza la firme ce intermediaza acesul pe forex care va basculeaza o tona de vrajeala si de iluzii(veti pierde banii dumneavoastra),fara sa va spuna nimic de riscuri.

un analist care va spune ca el crede ca euro va creste conform cu nu stiu ce analiza sofisticata a firmei si daca nu creste va scadea e de fapt meteorolog si va furnizeaza vremea probabila.

pe forex statistica are o mare implicare

 

DACA MA PUTETI AJUTA CU UN SFAT O PARERE AS APRECIA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Salut si bine ai venit pe forum. Sper sa te vedem cat mai des pe aici. Sfaturi n-am pentru tine pentru ca nu pot sa imi dau seama ce sti si ce nu stii. Si bineinteles nu stiu daca stiu ceea ce nu sti ca sa te pot ajuta. Am cateva comentarii legate de concluziile tale totusi.

 

Legat de primele 3 puncte. Pe forex e intradevar greu si un procent foarte mic castiga. Evident, brokerii sunt castigatorii numarului unu, dar nu doar "marii rechini" sunt adevaratii castigatori. Ei castiga mai des pentru ca au expertiza in domeniu si bani mai multi. Si ei mai pierd insa. Si daca tragi tare poti sa ii ajungi din urma. Ca marii rechini sunt si ei oameni care candva de mult nu stiau "ce e aia forex".

 

Legat de reclama. Reclama din forex nu e o mare minciuna. Tu ai vazut vreo reclama la medicamente in care sunt prezentate toate efectele adverse? Ti se explica cum medicamentul iti poate lua durerea in 2 ore maxim. Nu ti se explica ca din cand in cand cate unii sufera si mai tare dupa medicament, vomita, fac atacuri cerebrale, mor. Oameni au un produs si trebuie sa il vanda. Asa ca normal ca tie nu o sa iti prezinte in primul rand decat aspectele cele mai bune ale produsului lor. E pur si simplu marketing. Daca X ca investitor n-are destula minte incat sa se prinda de riscuri, atunci eu as zice ca mai degraba e vina lui X decat a broker-ului.

 

Legat de analistul meteorolog. Dar nu cumva suntem noi toti meteorologi? Ca imi fac eu analiza, ca o face oltciter, ca ma iau dupa dirzuandreiovidiu, sau ca intru la semnalul lui sec, cam tot aia e. Toti facem acelasi lucru: speculam asupra directiei viitoare a pretului. Toti suntem meteorologi. Doar ca unii mai buni iar altii mai slabi. Iar unii analisti sunt chiar buni. Nu trebue sa aruncam cu noroi in ei doar pentru ca lucreaza pentru un/o broker/firma. Ba dimpotriva. Daca inca mai crezi in teorii ale conspiratiei, sau lucrezi cu brokeri de doi lei, atunci inteleg indoiala. Dar daca lucrezi cu un broker normal, corect, ai sa intelegi ca broker-ul nu are niciun interes ca tu sa pierzi. Ba dimpotriva. Cu cat stai mai mult in piata cu atat platesti mai mult comision. Astfel s-ar putea ca analizele care broker-ul ti le ofera sa fie chiar bune. Sau macar bine intentionate. Pentru ca interesul lui e ca tu sa castigi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu imi permit sa iti dau sfaturi de sine statatoare, pentru ca se poate ori gresesc ori sa fie lucruri deja stiute de tine, insa imi permit sa iti continui doar ideile pe care le-ai expus mai sus si anume :

 

Cel mai important aspect in forex dupa parerea mea nu este aspectul psihologic asa cum zici tu, caci inainte de asta vine gestiunea capitalului sau MM asa cum il vedem mai peste tot scris. Fara un MM adecvat poti sa fii o persoana foarte echilibrata, puterea compound-uli atat in pierderi cat si in castiguri te va dovedi in final, si invers cu un MM riguros ai loc sa fii cat de impulsiv vrei caci nu te lasa sistemul si insasi probabilitatile sa iti distrugi contul asa usor.

 

Referitor la brokeri si la analogia lu Criodi cu medicamentele am si eu o parere, si anume aceea ca degeaba am o parere !! Asta inseamna ca acolo unde avem de a face cu persoane/institutii/firme care in general au un mare interes comercial, nu prea putem cunoaste noi simplii oameni cu adevarat ce se intampla in spatele cortinei, ci doar presupune.

Din cauza asta directia asta mi se pare o risipa de energie si mai degraba am cauta sa evitam posibilele "inselatori" in mod simplu decat sa incercam sa aflam daca ele exista sau nu.

Daca exista pai atunci sa stam linistiti ca cine are ceva de ascuns si resurse sa poata ascunde, o face astfel incat noi sa nu ne dam seama vreodata, si chiar daca reusim sa intrevedem o mica parte, "ei" vor fii tot timpu protejati legal. Atat la medicamente cat si la jocurile speculative, beneficiarii "afacerilor" sunt OBGLIGATI sa informeze asupra riscurilor prin scurte mesaje, texte minuscule sau citite rapid, nu mai conteaza, d.p.d.v. legal ei vor fii tot timpul asigurati. Acum ca pot aparea "efecte secundare" sau "comportamente neprevazute ale sistemului informatic" "necunoscute" lor asta deja nu mai tine de ei ci de mama natura Posted Image ..

 

In mod logic brokerul nu ar avea nici un interes sa iti vaneze SL-uri pentru a-ti grabii data margin call-ului, insa la fel de bine el iti poate vana acele SL-uri tocmai pentru faptul ca astfel esti obilgat sa deschizi o alta tranzactie si sa platesti comisionul aferent. Nimeni (dintre noi) nu stie de fapt cum sa treaba !

Daca un lucru au de facut si oamenii din spatele sistemelor care in mare parte sunt automate acela ar fii sa se ocupe de statistici referitoare la conturile clientilor, si astfel sa stie cu siguranta daca le convine sau nu sa vanze SL, pentru ca in general clientul plateste destule comisioane pana pierde tot contul, sau de multe ori realimenteaza, sau sa nu vaneze SL, pentru ca numarul clientilor e mai important decat calitatea lor, s.a.m.d.

 

Pana nu vine cineva care s-a ocupat de servere, sisteme sau mai stiu eu ce, ..care a lucrat efectiv intr-o astfel de firma si vorbeste in cunostiinta de cauza si mai ales cunoaste practicile si poate sa denunte daca conducerea avea la cunostiinta sau nu ca anumite "reglari" ale sistemului ereau in defavoarea clientilor, si in cunostiinta de cauza nu au facut nimic pentru ca asta erea in beneficiul lor, doar atunci discutia are o relevanta pentru noi, altfel putem doar sa presupunem...

 

Cat timp toti tac si nimic nu e dovedit (pe sistemul altor mai companii) si nu exista precedente care sa dovedeasca in instanta asemenea practici, in clima asta de incertitudine, mai mult timp pierzi si mai mult rau iti faci incercand sa aflii lucruri prea mari pt. tine, in loc sa nu fumezi, sa nu iei medicamente ca curcanu, sau sa nu iti pui SL stramte, ci mai largi, ca oricum e de bine in general sa cresti in TF si sa stai departe de scalping daca nu e clar de ce se misca asa imprevizibil cota aia ..atunci pana sa se dovedeasca ca e vina sistemului, vina ramane a ta ca nu iti cunosti interesul..

 

P.S : aaa..si vad ca rar se vorbeste despre importanta capitalului initial a contuli, care este esential sa fie peste un anumit prag pentru a putea indeplinii concomitent anumite conditii atunci cand FX-ul este singurul instrument tranzactionat din portofoliu si se spera ca din el sa se poata si intretine, si anume :

 

- sa iti asigure un trai decent, daca nu lunar, atunci macar facand o medie anuala

- marimea initiala a contului sa permita un DD care la cotele lui maxime sa iti ofere totusi libertate de miscare si sa nu te oblige sa iti schimbi SL-uri, respectiv strategie, respectiv sa iti afecteze MM.

 

Daca insuficienta banilor iti afecteaza direct metoda sau nu ti-o afecteaza dar te obliga la folosirea unor marimi de lot-uri care nu iti permit castiguri satisfacatoare macar pshihologic dar nu strict simbolic, atunci eu cred ca motivatia nu mai e aceasi si fara motivatie de obicei stagnezi sau mai rau regresezi.

Asta referitor la sumele enuntate de tine : asa DA, asa iti vine sa tot inveti si sa te perfectionezi, si in plus nu risti sa iti pierzi ambitia incercand sa transformi 100 sau 1000 de euro in 10.000 sau 100.000 de unde si graba care strica treaba si asteptarile prea ridicate care odata nerealizate se transforma in frustrari. Fara presiunea unei performante extraordinare se iau decizii mai bune !

Morala : in general (si forex-ul nu face exceptie), conditiile initiale influenteaza deci determina in mod direct rezultatele ulterioare.

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut si bine ai venit pe forum. Sper sa te vedem cat mai des pe aici. Sfaturi n-am pentru tine pentru ca nu pot sa imi dau seama ce sti si ce nu stii. Si bineinteles nu stiu daca stiu ceea ce nu sti ca sa te pot ajuta. Am cateva comentarii legate de concluziile tale totusi.

 

Legat de primele 3 puncte. Pe forex e intradevar greu si un procent foarte mic castiga. Evident, brokerii sunt castigatorii numarului unu, dar nu doar "marii rechini" sunt adevaratii castigatori. Ei castiga mai des pentru ca au expertiza in domeniu si bani mai multi. Si ei mai pierd insa. Si daca tragi tare poti sa ii ajungi din urma. Ca marii rechini sunt si ei oameni care candva de mult nu stiau "ce e aia forex".

 

Legat de reclama. Reclama din forex nu e o mare minciuna. Tu ai vazut vreo reclama la medicamente in care sunt prezentate toate efectele adverse? Ti se explica cum medicamentul iti poate lua durerea in 2 ore maxim. Nu ti se explica ca din cand in cand cate unii sufera si mai tare dupa medicament, vomita, fac atacuri cerebrale, mor. Oameni au un produs si trebuie sa il vanda. Asa ca normal ca tie nu o sa iti prezinte in primul rand decat aspectele cele mai bune ale produsului lor. E pur si simplu marketing. Daca X ca investitor n-are destula minte incat sa se prinda de riscuri, atunci eu as zice ca mai degraba e vina lui X decat a broker-ului.

 

Legat de analistul meteorolog. Dar nu cumva suntem noi toti meteorologi? Ca imi fac eu analiza, ca o face oltciter, ca ma iau dupa dirzuandreiovidiu, sau ca intru la semnalul lui sec, cam tot aia e. Toti facem acelasi lucru: speculam asupra directiei viitoare a pretului. Toti suntem meteorologi. Doar ca unii mai buni iar altii mai slabi. Iar unii analisti sunt chiar buni. Nu trebue sa aruncam cu noroi in ei doar pentru ca lucreaza pentru un/o broker/firma. Ba dimpotriva. Daca inca mai crezi in teorii ale conspiratiei, sau lucrezi cu brokeri de doi lei, atunci inteleg indoiala. Dar daca lucrezi cu un broker normal, corect, ai sa intelegi ca broker-ul nu are niciun interes ca tu sa pierzi. Ba dimpotriva. Cu cat stai mai mult in piata cu atat platesti mai mult comision. Astfel s-ar putea ca analizele care broker-ul ti le ofera sa fie chiar bune. Sau macar bine intentionate. Pentru ca interesul lui e ca tu sa castigi.

 

vorbind de reclama eu vad mari diferente.(ca un comentariu lista de contraindicatii la un medicament este mult mai mare decat capitolul beneficii).la obiect oanda arata clar implicarea riscurilor cei din romanica te spameaza ca te-a lovit norocu si urmeaza si faci bani o groaza. e o mare diferenta.

cu meteo pt. a incerca sa ma explic este cam asa:eu acuz limbajul duplicitar care sa te scoata indiferent de cum evolueaza piata.daca stii ce trebuie sa faci arati clar ceea ce crezi si sustii(cel putin 51% intr-o directie )altfel e prosteala pentru prosti,un profesionist crede in ceea ce sustine si arata scenariu alternativ.dumneavoastra ati angaja un avocat in viata reala care crede ca pierdeti sau crede ca veti castiga pe baza a ceea ce trebuie sa faca? in orice domeniu trebuie sa stii si sa crezi in ceea ce faci.eu cred cu tarie atunci cand vand sau cumpar pe baza propriei argumentatii.

cu singuranta ati auzit remarca ,,piata s-a miscat impotriva dumneavoastra,, nu se poate o tampenie mai mare:

1.piata nu are personalitate si caracter deci nu ii pasa de dumneavoastra domnul sau doamna x,pur si simplu asta e cursul

2.raportul intre volumul de bani din piata si contul dumneavoastra arata un adevar crud

3.este un truc care are ca scop implicare emotionala nu adevar matematic

aceasta piata a fost creata pt. ca cineva sa aibe beneficii.masa de perdanti este obligatorie pt a sustine profiturile celorlanti.nu este un cerc perfect.in acest domeniu trebuie sa atragi cat mai multi participanti nu e calitativ ci cantitativ.cand un broker vede ca esti bun sau ai devenit se ajusteaza la nivelul tau e simplu.pt a arata ca eu ofer o mare importanta parerilor din domeniu ma uit peste tot si citesc cat mai multe pareri si analize.vreti sa vedeti un broker bun ? in loc sa faca exercitii pe grafice istorice sau cu demo sa faca tranzactii live pe bani adevarati si direct proportionali pe buzunarul firmei unde lucreaza.si mai vedem noi esenta cunoasterii pe unde o fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite si un roman cu bani multi. @cipmi, ai abandonat demo prea repede ... sfat: 180 grade back to demo! urgent

 

 

1.piata nu are personalitate si caracter deci nu ii pasa de dumneavoastra domnul sau doamna x,pur si simplu asta e cursul

 

Cine te-a contrazis? Dupa noapte vine zi, cine ma contrazice?

 

2.raportul intre volumul de bani din piata si contul dumneavoastra arata un adevar crud

Care?

 

3.este un truc care are ca scop implicare emotionala nu adevar matematic

aceasta piata a fost creata pt. ca cineva sa aibe beneficii.

fals

 

vreti sa vedeti un broker bun ? in loc sa faca exercitii pe grafice istorice sau cu demo sa faca tranzactii live pe bani adevarati si direct proportionali pe buzunarul firmei unde lucreaza.si mai vedem noi esenta cunoasterii pe unde o fi.

Exista si asa ceva, dar nu totul e free pe netul asta ...

 

P.S. ai grija ca xtb-ul iti transforma leii in dolari si dupa ce inchizi pozitia, iti transforma dolarii iar in lei, astfel incat tu nu patesti doar spreadul ca tot omu, ci si 2 schimburi valutare. Pun pariu ca nu stiai asta. Este?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite si un roman cu bani multi. @cipmi, ai abandonat demo prea repede ... sfat: 180 grade back to demo! urgent

 

 

 

1.piata nu are personalitate si caracter deci nu ii pasa de dumneavoastra domnul sau doamna x,pur si simplu asta e cursul

 

Cine te-a contrazis? Dupa noapte vine zi, cine ma contrazice?

 

2.raportul intre volumul de bani din piata si contul dumneavoastra arata un adevar crud

Care?

 

3.este un truc care are ca scop implicare emotionala nu adevar matematic

aceasta piata a fost creata pt. ca cineva sa aibe beneficii.

fals

 

vreti sa vedeti un broker bun ? in loc sa faca exercitii pe grafice istorice sau cu demo sa faca tranzactii live pe bani adevarati si direct proportionali pe buzunarul firmei unde lucreaza.si mai vedem noi esenta cunoasterii pe unde o fi.

Exista si asa ceva, dar nu totul e free pe netul asta ...

 

P.S. ai grija ca xtb-ul iti transforma leii in dolari si dupa ce inchizi pozitia, iti transforma dolarii iar in lei, astfel incat tu nu patesti doar spreadul ca tot omu, ci si 2 schimburi valutare. Pun pariu ca nu stiai asta. Este?

 

pai am sa traiti doi ani de demo e ceva cred eu.(atunci imi placea mult bursa de actiuni si alte chestii de genul asta)

1. multi cred opusul(eu sunt la juniori)

2.raportul arata ca suntem picaturi de apa in ocean

3.parere personala

4.eu nu sunt la un nivel atat de evoluat o fi.....

re:P.S

in fiecare raport zilnic pe care il primesc nu se vede acest lucru relevat de dumneavoastra.nici la raportul de semestru.poate era inainte.cand e vorba de bani sunt foarte atent....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cipmi, cand raspunzi la ultimul post din topic, nu il mai citezi. Nu are nici un sens, se incarca topicul inutil.

In ce meserie se fac bani dupa 2 ani? (dar, daca tu zici ca e suficient, atunci asa sa fie)

 

Deci, hai sa o reluam pe puncte:

1. ... noi aici vorbim despre ce cred altii (care ar fi relevanta?) sau despre ce credem noi?

2. pai daca suntem picaturi de apa in ocean, ...tu ce zici e bine sau e rau? Hai sa iti iraspund eu ca sa nu o mai lungim. E bine! De ce? Pentru ca ne arata ca aceasta piata este incontrolabila (sau foarte greu de controlat), spre deosebire de actiuni (ca tot te-ai jucat cu ele), unde trebuie foarte multe reglementari ca sa nu se produca magarii ...si uite ca tot se produc

3. piata a fost creata pentru schimb valutar intre comercianti (marii comercianti si bancile centrale), .. apoi s-a speculat o oportunitate si s-a extins inspre retail. Dar , atentie, dar ... ca sa spui ca piata forex a fost creata ca sa fie unii pacaliti (marea masa_ este eronat/gresit/fals. Stiai ca vremea/ timpul probabil se tranzactioneaza? Acum ce o sa spui? ca vreme a fost creata ca sa fie unii pacaliti la bani ! ...am exagerat doar ca sa intelegi despre ce vorbesc (nu lua cuvintele mottamo)

4. pai ..sigur ca da @cipmi... Ce ai vrea sa iti arate JPMorgan sau UBS cum pune pozitii in piata ... ca sa te convinga pe tine ca "se poate" ... cooome on man, ... esti om serios, ce naiba.

 

P.S. tu ai contul in lei? Da? La ce cotatie ti-a schimbat azi, dolarul, cand ai pus tranzactia si apoi la cat ti-a cumparat dolarul cand ai inchis si ti-au intrat banii in balanta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziceai ceva de un sfat.

 

Daca intr-adevar esti profitabil, nu vad de ce te-ai intoarce pe demo. Zici ca scoti 3 4 mii RON pe luna ceea ce inseamna foarte bine procentual la valaorea contului si nu numai.

Inainte de sfat cred ca ai punctat exact ceea ce "doare" in trade ul Forex. EMOTIA!!!! e prima di vina cand pierzi si nu tehnica folosita. EMOTIA strica rau.

 

Sfatul meu este aduci in ecuatie si cunostintele tale economice. Tare ma oftic sa vad oameni care ar putea avea sanse mari pe Forex ce-si irosesc atuurile.

Atuul mare este dat de intelegerea naturii pietei si ajutorul pentru previziune dat de analiza fundamentala. Multi cred ca e ceva "savant" si nici nu vor sa auda cand defapt, in realitate, orice om poate sa inteleaga bisnisu' doar cu putina dorinta si auto educatie. Nu-ti ia mai mult de 1 an sa vezi ca exista patern pe economic ce influenteaza chiar M1.

Pe de alta parte, e greu sa dai sfaturi unui "invingator". Nu vad de ce ai mai avea nevoie de sfaturi atata timp cat esti profitabil. Orice sfat e de prisos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Barbones, omu e avocat. A zis "cam 3000-4000 ron lunar", dar nu a zis ca din forex.

O sa vina si o sa iti zica ... Unde am zis eu ca din forex fac banii astia?

 

Barbones, ce zici? Daca facea 4000 lei/luna din forex ...mai posta aici?Posted Image

 

Oricum prima postare este lunga, dar de loc la obiect (repet, se vede avocatul din el). Totusi exista si o parte buna a acestui topic: a dat nastere la reactii. Ceea ce nu e chiar rau pentru o seara de weekend.

 

@cipim, nu te ofensa la cele de mai sus, mai glumim si noi, dar sa sti ca dupa ce ti-am citit primul post, in capul meu, am avut aceeasi reactie cu dl.Barbones ...:"la ce draq ii mai trebuie astuia sfaturi, ca vad ca stie multe si le stie bine"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.