Sari la conținut

un incepator si o parere incepatoare


cipmi

Postări Recomandate

Ziceai ceva de un sfat.

 

Daca intr-adevar esti profitabil, nu vad de ce te-ai intoarce pe demo. Zici ca scoti 3 4 mii RON pe luna ceea ce inseamna foarte bine procentual la valaorea contului si nu numai.

Inainte de sfat cred ca ai punctat exact ceea ce "doare" in trade ul Forex. EMOTIA!!!! e prima di vina cand pierzi si nu tehnica folosita. EMOTIA strica rau.

 

Sfatul meu este aduci in ecuatie si cunostintele tale economice. Tare ma oftic sa vad oameni care ar putea avea sanse mari pe Forex ce-si irosesc atuurile.

Atuul mare este dat de intelegerea naturii pietei si ajutorul pentru previziune dat de analiza fundamentala. Multi cred ca e ceva "savant" si nici nu vor sa auda cand defapt, in realitate, orice om poate sa inteleaga bisnisu' doar cu putina dorinta si auto educatie. Nu-ti ia mai mult de 1 an sa vezi ca exista patern pe economic ce influenteaza chiar M1.

Pe de alta parte, e greu sa dai sfaturi unui "invingator". Nu vad de ce ai mai avea nevoie de sfaturi atata timp cat esti profitabil. Orice sfat e de prisos.

 

apreciez cele scrise.

am cerut un sfat pentru ca eu cred ca mai sunt o groaza de invatat si nu imi este rusine sa recunosc ca am un punct nevralgic(abordarea psihologica),cum sa iti stapanesti emotiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SEC va incadrati perfect in profilul gigi contra.eu nu am postat ce cred eu pt a devia in sofisme:

1.

Barbones, omu e avocat. A zis "cam 3000-4000 ron lunar", dar nu a zis ca din forex.

O sa vina si o sa iti zica ... Unde am zis eu ca din forex fac banii astia?

AICI AM ZIS:

REZULTAT PECUNIAR

cam 3000-4000 ron lunar

2.

pai ..sigur ca da @cipmi... Ce ai vrea sa iti arate JPMorgan sau UBS cum pune pozitii in piata ... ca sa te convinga pe tine ca "se poate" ... cooome on man, ... esti om serios, ce naiba.

VA CUNOASTETI CU CEI DE LA JPMorgan? STITI CU ADEVARAT DE UNDE CASTIGA SI DE UNDE PIERD EI?

IN 2008 AM AVUT O INTREVEDERE CU CEI DE LA BIROUL DIN ROMANIA AI JPMorgan(ATUNCI ERAU DOI REPREZENTANTI) PENTRU O FIRMA CARE FACEA INTERMEDIERI DE ACTIUNI SI TELEMARKETING IN ROMANIA SI VROIA SA FIE COMISIONARA PRIN JPMorgan.AM VAZUT LIVE CA SUNT NIVELE DE ACCES,CONSULTANTA ,ACCES LA ANUMITE INFORMATII ETC.

3.

P.S. ai grija ca xtb-ul iti transforma leii in dolari si dupa ce inchizi pozitia, iti transforma dolarii iar in lei, astfel incat tu nu patesti doar spreadul ca tot omu, ci si 2 schimburi valutare. Pun pariu ca nu stiai asta. Este?

astept si eu o demonstratie la cele spuse.

4.

Oricum prima postare este lunga, dar de loc la obiect (repet, se vede avocatul din el). Totusi exista si o parte buna a acestui topic: a dat nastere la reactii. Ceea ce nu e chiar rau pentru o seara de weekend.

 

@cipim, nu te ofensa la cele de mai sus, mai glumim si noi, dar sa sti ca dupa ce ti-am citit primul post, in capul meu, am avut aceeasi reactie cu dl.Barbones ...:"la ce draq ii mai trebuie astuia sfaturi, ca vad ca stie multe si le stie bine"?

cu scuzele de rigoare eu am abordat subiectul foarte serios

pt. mine forex nu e o gluma un moft, are un potential foarte mare si intr-o realitate economica atat de nefavorabila pentru viata de zi cu zi este normal sa ne pliem pe orice situatie pt a progresa.

repet inca o data eu cred ca mai am multe de invatat.

multumiri pentru sfaturi si pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cipmi, e foarte probabil sa am profilul lui "gigi" dar intotdeauna am preferat sa spun omului /celuilalt ce gandesc. Am considerat ca doar asa il ajut cu adevarat, nu daca ii spun ce "frumos si ce destept" este. Uite, sunt aici pe forum oameni (nu le dau nume ca sa nu ii laud), ale caror postari/inscrisuri sunt atat de pertinente si la obiect incat chiar nu ai ce sa comentezi sau sa adaugi la ele. Tu ar trebui sa fii incantat ca cineva iti raspunde (si nu in dorul lelii, in cuvinte putine) la topicul pe care l-ai deschis. Dar toate astea ... te privesc direct, nu mai am nimic de adaugat in sensul asta.

 

Hai sa ne intoarcem un pic la posul tau #1 si la discutiile ulterioare. Este/a fost o poveste/prezentare despre tine, despre modul general al implicarii tale in trading etc. Bun pana aici. Dar la sfarsit, vii si ceri sfaturi (nimic rau in asta) la modul general, neprecizand clar ce fel de sfaturi vrei. In fine, ai primit cateva raspunsuri, la fel de generale si vagi, conform cu intrebarea ta. Dupa care "sari in sus" ca cutare (eu) e gigi contra.

Pai, @cipmi, ce sfaturi poti sa ii dai unuia care face profit 8% pe luna??? (atat vine 4000 ron din 50000 ron). Tu realizezi ce inseamna 8% /luna?

La asemenea profit, nimeni nu cere sfaturi.

 

Restul punctelor (1-4) pe care am incercat sa le urmarim, s-au diluat si disipat in raspunsuri alambicate si consider ca nu mai pot fi urmarite. Daca ai inteles ceva din ele, bine, daca nu, e problema ta, nu iti scriu doar de dragul polemicii.

Cat despre glume, nu am zis ca pentru tine forexul ar fi o gluma/moft, ...ci doar ca mai si glumim pe aici, Nu e destula "seriozitate" in viata noastra?

 

UIte, ce iti propun. Sa lasam polemica asta la o parte si sa abordam subiecte mai la concret. Ce zici?

 

Revenind la brokerul tau. Tu ai contul in lei. Cand cumperi vinzi de exemplu EurUsd, tu folosesti Euro. Eeee ... leii aia din cont se transforma in euro, asta se cheama schimb valutar. Bun. La ce cotatie/curs se face transformarea asta? Stii? Ti-a spus cineva vreodata de asa ceva? Banuiesc ca nu. Tu imi spui ca nu apare in raportul zilnic(sau lunar) pe car eil primesti. Pai sigur ca nu apare, altfel ai sti de el. Apoi ...dupa ce inchizi pozitia, sa zicem ca tu castigi 10pips (si la 5 loturi cu cat intrii tu, castigi 10x50$/pip, adica 500 $ , sau ma rog euro, nu mai conteaza la suma asta ametitoare), ..deci , dupa ce inchizi pozitia, ai castigat 500 eur, care trebuie transformati iar in lei. Corect? Prima data (cand deschizi tranzactia) cumperi euro , apoi vinzi euro (cand inchizi tranzactia) si cumperi lei, ca tu ai balanta in lei. Ai inteles? Sau ce nu ai inteles? Bun,... iar eu te intrebam daca tu stii de toate aceste lucruri, pe care brokerul tau "evita" de cele mai multe ori sa le spuna sau sa le comenteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SEC

daca vrei poti(un fel de gluma)(era o reclama parca)

am sa cer o explicatie in scris la broker cum e cu schimburile de moneda.daca e ceva anormal dau cu e de pamant . nu interpreta gresit forma mea transanta si poate agresiva de a fi, dar in aceasta lume in care curvele sunt dive si hotii sunt exemple de urmat in viata sa muncesti din greu pentru fiecare banut e greu si doare(sa ma scuze domnul administrator pentru limbaj).

normal ca ies si lucruri bune daca suntem bine intentionati.

AM SA SCRIU CU LITERE MARI.O FI BINE CE FAC EU NU ZIC NU DAR TRAGEAM SPERANTA CA CEI CU SUTE DE POSTURI STIU ABORDARI,METODE SI TEHNICI PRIN CARE SA FACI FATA PSIHOLOGIC ACESTUI DOMENIU.

PENTRU MINE ASTA E MAREA PROBLEMA .ESTE UN DOMENIU CU DOZA DE RISC MARE SI TREBUIE SA INVENTI SA II FACI FATA PT A TRANSFORMA ACEST LUCRU INTR-O OCUPATIE NORMALA 8 ORE PE ZI.

 

PS

SCUZE AM SCRIS CA EU CRED CA CEA MAI MARE PROBLEMA IN FOREX ESTE ABORDAREA SI PREGATIREA PSIHOLOGICA.

ASTA E SI PROBLEMA MEA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ti-am trimis si un PM cu link-uri catre diferite resurse ce discuta aspectul psihologic al trading-ului. Cum cateva link-uri erau catre topice deschise chiar de mine am zis ca ar fi ok sa postez si aici, sa mai imi fac putina reclama singur Posted Image

 

Eu pe forum m-am atins de aspectul psihologic al trading-ului in trei topice:

 

Trading-ul: Sistemul de valori si credinte: http://forum.vamist....ri-si-credinte/ Despre cum se formeaza sistemele de valori si credinte in piata si cum putem noi sa ne asiguram ca aceste valori ale noastre nu ne duc la pierzanie.

Trading-ul: Joc al probabilitatilor: http://forum.vamist....obabilitatilor/ Despre cum gandirea in probabilitati te poate ajuta sa depasesti anumite probleme emotionale.

Trading-ul: Emotiile si Money Managementul: http://forum.vamist....y-managementul/ Despre cum ne afecteaza emotiile si cum o buna administrare a banilor poate fi solutia in controlarea emotiilor.

 

In plus, recomand urmatoarele titluri: Trading in the Zone si Disciplined Trader. Ambele sunt scrise de Mark Douglas, ambele trateaza foarte amanuntit problema psihologica si pe mine m-au ajutat enorm in a progresa in trading. Defapt topicele mentionate mai sus sunt insiprate in mare parte din acest autor. Un alt autor care a scris foarte mult despre psihologie in trading este Van Tharp. Sunt mai multe carti bune scrise de el si il recomand cu mare caldura. Cityzen a tradus fragmente din Van Tharp aici: http://forum.vamist....gul-profitabil/ Alexander Elder in Trading for a Living studiaza si el destul de atent aspectul psihologic in trading. Tradelover a tradus partea despre psihologie din trading for a living aici: http://forum.vamist....sers-anonymous/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@criodi, ...gand la gand cu bucurie.

M-am dus sa imi fac o cafea cu gandul ca mai apoi, sa ma apuc sa fac niste trimiteri la topice de pe vamist cu "abordarea prihologica". ...Dar, ce sa vezi ...cand ma intorc ... treaba era deja facuta de altcineva ...Posted Image

Unde's multi puterea creste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

IMPLICARE DIRECTA A BANILOR DIN CONT

folosesc ordine de la 0.10 la 1 lot pt fiecare ordin de cumparare sau de vanzare.

 

As avea o intrebare:cat riscati la o singura pozitie luata?

Diferenta intre 0.1 si 1 lot mi se pare prea mare.Ce fel de trading faceti,scalping,day trading,swing,position?

Am facut un calcul simplu.Daca dvs faceti un profit de 3-4000/lunar,atunci rezulta un procent de 6-8%/luna,ceea ce e foarte bun.Asta inseamna un profit de ~70-100% anual.Dvs aveti 50000 ron,aprox 11000 euro,chiar mai mult.Pai daca la suma asta faceti un profit de 70-100% anual ,rezulta ca in 6 ani jumate-8 ani jumate ajungeti milionar...in euro.Totul e sa lasati contul sa creasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

IMPLICARE DIRECTA A BANILOR DIN CONT

folosesc ordine de la 0.10 la 1 lot pt fiecare ordin de cumparare sau de vanzare.

 

As avea o intrebare:cat riscati la o singura pozitie luata?

Diferenta intre 0.1 si 1 lot mi se pare prea mare.Ce fel de trading faceti,scalping,day trading,swing,position?

Am facut un calcul simplu.Daca dvs faceti un profit de 3-4000/lunar,atunci rezulta un procent de 6-8%/luna,ceea ce e foarte bun.Asta inseamna un profit de ~70-100% anual.Dvs aveti 50000 ron,aprox 11000 euro,chiar mai mult.Pai daca la suma asta faceti un profit de 70-100% anual ,rezulta ca in 6 ani jumate-8 ani jumate ajungeti milionar...in euro.Totul e sa lasati contul sa creasca.

 

Riscul il masor in puncte cam 10-15.pentru fiecare tranzactie.

acea scala de la 0.10 la 1 lot arata de fapt sentimentul meu de incredere.sunt sigur pe mine si am incredere 1,in sens opus fuga la 0.10.

fac day trading.nu am stomac pentru mai departe inca.

suna frumos ce scrieti pe acolo ca evolutie viitoare dar nu e asa .sa ajungi acolo se chiama sa fii campion.cat timp mai am minusuri si am multe de invatat nu am castigat nici macar prima runda.sunt o persoana optimista dar cam asa e treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.