Sari la conținut

pareri despre robotei de tranzactionare


Postări Recomandate

Catre iulik2k1:

 

'Roboteii care tranzactioneaza' pe platforme, sau strategii automate, sau sisteme non-discretionare foarte buni sunt foarte scumpi, si de obicei sunt folositi de institutii. Ce este disponibil online nu este recomandat nimanui mai ales unui incepator din numeroase motive. Iata doar 3:

 

1. Orice developer de strategii de trading, care are cat de cat o experienta poate sa creeze strategii cu un randament foarte bun, chiar si pe un cont real. De ce? Pentru ca prin asa zis-ul fenomen de 'curve fitting', poate face ca strategia sa sa dea un randament foarte bun dar doar pe un set limitat de date istorice si sa impresioneze cu rezultatele sale. Cu cat o strategie are un randament mai bun cu atat inseamna ca este posibil ca aceasta sa fi fost adaptata la un set compact si restrans de date. Aceasta creste riscul ca randamentul sa scada in viitor din moment ce desi, preturile evolueaza in mod similar in viitor (trenduri, chart patterns, etc), aceasta evolutie nu se va mai repeta niciodata in mod exact!

 

2. O strategie automata de trading este de fapt un program de software. Ca orice program, trebuie mentinut, actualizat, optimizat, etc. Deci nu conteza cat de buna este strategia, daca firma care ne-o vinde nu ofera si service si maintenance (si de obicei acesta este cazul), iar noi nu stim cum sa o facem, aruncam banii pe geam, pentru ca mai devreme sau mai tarziu, vor avea probleme cu ea - bugs, erori, probleme de conectivitate, executare aiurea a ordinelor sau deloc, slippage, etc. As spune ca este nevoie de si mai multa experienta pentru a tranzactiona cu o strategie automata decat avem nevoie pentru a tranzactiona manual.

 

3. Daca chiar insistam sa tranzactionam automat, avem nevoie de o platforma performanta (TradeStation, NinjaTrader, etc) unde sa ne construim propia strategie. Avem nevoie de un computer bun conectat la o sursa buna (pentru a evita orice surprize - pana de curent, crash-uri), un serviciu de internet rapid si fiabil. Nimic nu poate fi mai agravant decat neexecutarea unui stop loss cand piata se misca impotriva noastra 100 de pips, pentru ca a cazut compu, sau s-a luat curentul, pentru ca nu toate ordinele unei strategii automate, mai ales cele OCO (one cancels other) sunt stocate pe serverul brokerului ci si pe computerul nostru. Avem de asemenea nevoie de timp, sa stim cat de cat engleza, sa stim ceva C++, C#, si de bani!

 

Gaseste un broker de calitate din SUA sau Vestul Europei care este cu adevarat ECN, nu desk dealing, si ia-o cu inceputul! Succes!

Editat de forex.gump
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Primul meu post aici pe forum; salutare Vamist:)

 

 

Nu am putut sa ma abtin sa nu raspund in acest topic.

E "scam" cam din prima vedere.

13% profit in 10 minute, asta spune tot.

 

Nici un HFT strategy nu produce un astfel de randament, si sa nu uitam ca tipul asta de trading are cel mai mare sharpe ratio posibil(dar o scalabilitate foarte mica).

Insa putem elimina din start ca respectivul EA ar face hft, prin simplul fapt ca e implementat in mt4.

HFT se face pe cu totul si cu totul alte platforme si eventual cu, colocare server / infrastructura high tech.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

buna ziua tuturor! am primit o oferta sa cumpar un robotel care tranzactioneaza singur pe platforma... costa 10ooo usd. mi a facut o demonstratie pe un cont demo si a facut aprox 13% profit in max 10 min . ce parere aveti? ce ma sfatuiti ?

tudasuda in format sursa mq4 poate fi descarcat gratis de la adresa http://codebase.mql4.com/ru/5737

 

Pareri, sfaturi ? Nu valoreaza 2 bani ! Si ca o regula de aur, oriunde vezi "easy money" sa stii ca ai de a face cu o mare escrocherie. Un program expert care nu cunoaste si nu respecta modelul matematic al miscarii pietei nu este decat un fake ! "Pretul corect" pe care trebuie sa-l platesti este determinarea cat mai exacta a acestui model matematic al miscarii pietei. Dar, vorba lui nenea Iisus, multi chemati (cei care vad), dar putini alesi (cei care pricep).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca n-ai plecat urechea la vrajeala alora. Eu pot sa vorbesc cu Criodi si sa facem un robot cu statement care aduce 1000% pe luna timp de 3 ani nu o luna cum ti-a aratat ala acolo , statementul profitabil se face manual cu niste softuri nu inseamna neaparat ca e si real, si sa ti-l vindem tie contra sumei de 300 ron, nu 500, ca taxa de "instalare". Ar fi bine asa ? Si la urma am face 50%-50% castigul. Si n-am pune conditie de depunere minim 6000$ ci minim 1000$. La urma urmei, indiferent ca robotul pierde sau castiga, noi facem bani datorita taxei de instalare. Daca insa nimereste o tranzactie buna, ehe, noroc pe capul nostru,ne-am scos frumusel.

 

Chiar ma mir cum de cretinii de la politie nu se autosesizeaza. Eu as incadra la categoria "inselaciune in forma continuata" detinatorii acelui site. Din pacate , tara lui papura Voda, infractiunea este sora cu legea.

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene Apollo ...spune-mi si mie la tine cum ar trebui sa arate un site serios (ca sa te convinga pe tine)..... 

 

1. Daca tu ai avea un sistem de tranzactionare BUN (cu probabilitate mare de castig bazat pe istoric real) cum l-ai prezenta. ?? si cu cat l-ai vinde ???

2. Cunosti pe cineva sa-ti garanteze castig 90% in forex  (ca vreau si eu) -

 

Eu personal  am pierdut prin tranzactionare manuala zeci de mii , si pe langa asta am mai pierdut si timpul cu ochii in grafice prefacandu-ma ca sunt trader.

Stim cu totii ORICE tranzactie fie automata fie manuala (indiferent de analiza care sta la baza) are o probabilitate de castig egala ~50:50, singura diferenta care o vad eu este

ca un sistem automat reuseste sa fie constant in decizii, fata de mine care sunt supus emotiilor, si mai mult nu am rabdare sa stau 10 ore cu ochii in monitor sa vad cand se potrivesc conditiile de piata, cu strategia mea

 

Mie mi s-a parut interesant ...deoaorece ....poti risca 20% din cont cu perspeciva lejera de +100% /an ...intr-un sistem care istoric vorbind ofera o probabilitate buna de castig

(asta in cazul ca putem dovedi ca rezultatele postate acolo sunt adevarate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.