Sari la conținut

Postări Recomandate

@sistemfailure,

 

... tind sa cred faptul ca a juca la forex / bursa e de cele mai multe ori fatal ...

Corect

 

De ce mai joaca lumea la forex / bursa, daca in general totul se raporteaza la notiuni de genul: "se vor pierde banii" / "atunci cand vei castiga vor fi castiguri mici" / "trebuie sume foarte mari ca sa simti ca ai castigat ceva, insa si riscurile sunt foarte mari" s.a.m.d.?!

Va intreb si eu, domn doctor : De ce alearga un milion de spermatozoizi catre destinatie, daca doar unul va fi castigator?

De ce deschide lumea firme daca e dovedit statistic ca 8 din 10 se duc in cap mai devreme sau mai tarziu? Crezi ca atunci cand viitorul patron isi propune sa isi deschida bar, magazin, afacere etc, se gandeste ca sunt 80%sanse sa fie loser si 20% sanse sa fie winer?

 

Ma indoiesc ca in urma cu 2-5 ani exista macar un forum unde sa se adune persoane interesate de acelasi fenomen.

Exista. Incepand cu 2005 bursa de retail a patruns si in Romania si forumurile la fel.

 

Later edit 1:

Ati recomanda altor persoane sa incerce forex / bursa ?!

Da, in anumite conditii.

 

Sau considerati ca, cel mai probabil si cel mai bine ar fi sa gaseasca alte moduri sa faca bani pentru ca aici lucrurile sunt prea riscante !?

DA. De cele mai multe ori, fiecare trebuie sa faca ce stie mai bine: bucataru la cratita, doctoru la bisturiu, soferu la volan, profesoru la catedra etc

 

Later edit 2:

Forex[/acronym]-mai-rentabila-dar-si-mai-riscanta-decat-Bursa.html"]http://www.9am.ro/st...ecat-Bursa.html

Este un articol ieftin, comercial, pentru prostime. NU are nimic de a face cu realitatea

 

Si cumva la bursa lucrurile sa fie mai sigure, mai stabile ? Sau imi place mie sa cred asta ?

Ti-am mai scris si in posturile precedente ... in domeniul asta cel mai sigur este ca NIMIC NU E SIGUR (deja se repeta dialogul care l-am avut si cu altii novici. II spui clar, romaneste, deschis, etc ...si ei mizeaza pe un "feeling" interior care le spune, mai bine cum sta treaba si au impresia ca "cineva" vrea sa ii opreasca de la marul de aur pe care il ofera brokerul sau piata).

Deci: Bursa = RISK; Forex = RISK; risc mare, ca si cum ai treversa o autostrada circulata legat la ochi

 

Later edit 3:

extras din comentariile despre iforex.com - cat poate fi de adevarat !?

Muhaha...muhahaaaaa ... DA, la iforex ai nimerit exact unde trebuie. Posted Image

Eu, am cont la ei, din 2007, de 2-3 ani nu il mai folosesc. De platit au platit (nu sunt tzepari) ... dar, dar ... am multe povesti in tolba despre ei, multe si neplacute.

Dar pot sa iti spun doar atat ... stai departe de ei.

 

Later edit 4:

De asemenea am intalnit des expresia "Trebuie jucat pe leverage cat mai mic" - de ce ?

Pentru ca asta este ceea ce te omoare de fapt ... marja, levierul, leverageul, sau cum vrei sa ii spui.

In 2009 iulie, S.E.C.ul din USA, a vrut sa limiteze levierul la 1 (max 1.5), ... legea nu a trecut. Oare de ce?

 

 

Pentru restul intrebarilor: majoritatea sunt informatii generale, pe care le poti gasi in multe topicuri deja existente pe forum. Parcurge-le, iar apoi intreaba chestii mai specifice. Astfel ne va fi si noua mai usor sa-ti raspundem.

Modul in care pui intrebarile necesita raspunsuri de pagini intregi(ma rog, raspunsuri clare, nu date in vant) si astfel reduci numarul oamenilor ce sunt dispusi sa-ti raspunda, din cauza efortului mult prea mare Posted Image

... Cu asta sunt de acord si eu!!!

 

@systemfailure

P.S. in ciuda faptului ca intrebarile sunt naive, imi place ca esti oarecum deschis si sincer in felul in care le pui. Apreciez asta si tocmai de aceea am si raspuns cum am putut eu mai bine.

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.