Sari la conținut

Experiente Directe Cu Brokeri


dheaven

Postări Recomandate

Salut, a inceut sa ma preocupe si pe mine treaba asta, eram relativ entuziasmat dupa ce mi-a aratat cineva un cont pe la iForex si reusise sa faca in prima zi pe real vreo 80e (+15e bonus) cu doar 100e bagati. avea vreo 8 tranzactii si 2 erau pe minus. A2a zi insa norocul nu i-a mai suras si in 2 tranzactii a reusit sa piarda tot plus o gaura de vreo -15e, se grabise si nu cunostea platforma si alte reguli de baza ca S/L.

 

Ma rog, ideea inca imi mai surade insa nu mai sunt la fel de entuziasmat. Desi pentru necunoscatori sansele par cam 50/50 sa faci bani in realitate sansele sunt impotriva ta cu vreo 80% poate chiar mai mult dupa cum am aflat.

 

Dupa ce ca piata Forex este imprevizibila se pare ca brokerii au tot interesul ca toti clientii lor sa piarda. Initial credeam ca taderii participa in mod real la piata forex cu ajutorul acestor brokeri care ofera levrage si astfel chiar si un amarastean poate sa i-a parte la aceasta nebunie insa se pare ca defapt la tot ce i-a parte este un joc intre el si cel care ar trebui sa ii dea sfaturi bune. Nu sfaturile sunt atat de "Valoroase" cat smecheriile care le fac in spatele platformelor pentru a isi mari considerabil sansele.

 

Apoi ca nu era de ajuns si daca din noroc chior sau stiinta ajungi sa faci ceva bani mai vine si testul final, oare iti vor mai da banii?

 

Asa ca va intreb pe voi, cei vechi in bransa asta cu ce brokeri ati avut contact, de ce i-ati ales si de ce ati plecat de la ei.

 

Sper ca minionii infiltrati sa se abtina insa ar fi imposibil, asta le cere meseria, sa minta, minta, minta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Pentru dheaven....

 

 

Cred ca 99% din cei care se implica in "Forex" nu stiu mai nimic despre cum functioneaza in realitate.

 

Incerc sa raspund pe scurt ,este bine sa ai o idee "reala" despre ceea ce inseamna Forex

 

In Forex cind tu deschizi o pozitie (de cumparare sau de vinzare) de cealalta parte a tranzactiei este brokerul tau . Cind tu faci bani el pierde, cind tu pierzi el cistiga.Ordinul tau nu este transmis mai departe cum multi au tendinta sa creada.

 

Pentru a avea un ordin transmis mai departe ar trebui sa ai un cont deschis la o Bursa de marfuri , cum este cea de la Chicago (CME) sau in alt loc din lume unde exista aceste burse si sa tranzactionezi contracte reale. Forex este similar cu CFD (contract for difference) unde poti " paria" pe directia viitoare a actiunilor anumitor companii americane,dar fara a fii beneficiar (propietar) al actiunilor respective.

 

Acestea fiind zise intelegi de ce "se vineaza"stopurile sau apar acele "spike" care fac ca pozitia ta sa fie inchisa ,mai ales cind contul tau este aproape de nivelul minim cerut pentru a fi capabil sa tranzactionezi in continuare.

 

 

Deci pentru a desfasura in conditii normale "speculatii" pe piata Forex trebuie neaparat sa ai capital indeajuns ca si in cazul in care apar fluctuatii neasteptate sa nu fii nevoit sa inchizi pozitia nici sa ii dai brokerului ocazia sa inchida el pozitia ta deoarece contul a coborit sub limita prevazuta.

 

 

In rest cred ca pentru cei pasionati de lumea financiara ,Forex este o buna oportunitate de a veni in contact direct cu "schimbarile" si "rigorile " acesteia.

 

Toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Forex cind tu deschizi o pozitie (de cumparare sau de vinzare) de cealalta parte a tranzactiei este brokerul tau. Cind tu faci bani el pierde, cind tu pierzi el cistiga.Ordinul tau nu este transmis mai departe cum multi au tendinta sa creada.

jumate corect / jumate gresit

 

S-a explicat aici, in forum pe larg cum se formeaza pretul. Daca brokerul se deconteaza in piata (in timp util), nu are de ce sa piarda bani cand tu faci bani ... pur si simplu traieste din spreadul ala

In rest tot ce ai zis este adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.